Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Návrat ze zahraničí - dokumenty

31.10.2013

Dobry den,
jsem vdana za francouze a mame rocniho syna. Pracovala jsem 2 mesice ve Francii a pote nastoupila na rizikove tehotenstvi-neschopenku. Maly se narodil v Ceske Republice. Mam jen francouzske pojisteni. Ve Francii mi uz skoncila materska i rodicovska dovolena. V praci jsem dala po skonceni vypoved, jinak bych se tam musela vratit.
Nyni jsem podala zadost o rozvod a po vyrizeni formalit ukoncim vse ve Fr a zustaneme se synem natrvalo v CR. Budu tak mit pojisteni u ceske pojistovny. Kde vsude se musim nahlasit, ze se vracim ze zahranici a co vsechno z Francie potrebuji za potvrzeni, abych mohla zit v CR jako normalni "clovek"? Mam ceske obcanstvi i maly.
Je moznost zazadat si o rodicovsky prispevek?
Manzel mi na syna nedava vubec nic a po skonceni prispevku z Francie nebudu mit vubec nic. Jak postupovat v takoveto situaci?

Dekuji velice za informace.

Vážená paní,
po návratu ze zahraničí musíte doložit české zdravotní pojišťovně, že jste byla pojištěna v zahraničí. Doložení účasti v systému zdravotního nebo sociálního pojištění jiného státu EU je důležité pro to, že za dané období nemůže být po Vás vyžadováno doplacení pojistného do českého systému.Návrat ze zahraničí oznamte své zdravotní pojišťovně neprodleně, pojišťovna hradí zdravotní výdaje teprve po ohlášení (zatímco Vy jste povinna hradit ZP od svého návratu). Váš syn by měl být u české zdravotní pojišťovny nahlášen po obdržení českého rodného listu s tím, že žijete dlouhodobě v zahraničí. Po návratu ze zahraničí předložte doklady o existenci pojištění v EU a o jeho ukončení (nejlépe evropský formulář E 104)
V případě výkonu výdělečné činnosti budete potřebovat doklad o tom, že jste ji v zahraničí vykonávala (mělo by stačit potvrzení pojišťovny, u které jste byla z titulu zaměstnání pojištěna). Účast v cizím systému také může potvrdit tamní pracovní úřad, doklad o odvádění daní, popřípadě výplatní pásky, ze kterých vyplývá odvádění příspěvků do místního systému sociálního zabezpečení.
Z předložených dokladů musí být zřejmé, jak dlouho výdělečná činnost trvala a že podléhala předpisům o soc. zabezpečení. Konkrétní informace Vám poskytne Česká správa sociálního zabezpečení.

O rodičovský příspěvek lze požádat až tři měsíce zpětně, za datum požádání se považuje datum razítka z podatelny, event. datum, kdy byla žádost odevzdána. Nárok na RP v ČR Vám vznikne v okamžiku, kdy budete i s dítětem v ČR fakticky žít, tj. v ĆR bude Váš střed zájmů.

Od ledna 2012 můžou rodiče pružně volit délku pobírání rodičovského příspěvku a jeho výši podle aktuální sociální situace rodiny. Celkem mohou vyčerpat až 220 000 Kč, nejdéle však do 4 let věku dítěte.
Výši příspěvku je možné měnit jednou za 3 měsíce. Výše příspěvku je limitována výší peněžité pomoci v mateřství (PPM) – tedy 70 procenty 30násobku denního vyměřovacího základu, nejvýše však činí 11 500 Kč za měsíc.
Pokud nevznikl nárok na peněžitou pomoc v mateřství:
Výši měsíční částky rodičovského příspěvku si může nově zvolit i rodič, jenž si neplatil nemocenské pojištění, které se u zaměstnanců povinně odvádí z příjmu (nebyl účasten nemocenského pojištění), ale jen v případě, že druhý z rodičů splnil podmínku nároku na peněžitou pomoc v mateřství nebo nemocenské v souvislosti s porodem či převzetím dítěte.
Pokud ani jeden z rodičů neplatil pojistné na sociální zabezpečení, a tedy nesplnil podmínky pro volbu výše a délky pobírání rodičovského příspěvku, výše příspěvku zůstává v pevných částkách – 7 600 Kč do 9. měsíce věku dítěte a poté 3 800 Kč do 4 let věku dítěte .
Podejte písemnou žádost o rodičovský příspěvek na předepsaném formuláři (na originálním či z internetových stránek vytištěném tiskopisu, příp. elektronicky, pokud vlastníte certifikát pro elektronický podpis) na příslušný úřad práce v místě Vašeho trvalého pobytu.
Na úřadě předložte:
• žádost o rodičovský příspěvek,
• průkaz totožnosti,
• rodný list dítěte.
Formuláře jsou k dispozici v tištěné podobě na příslušném úřadu nebo ke stažení, případně elektronickému podání, na internetových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí.

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Milada Rejzková
Kategorie dotazu: Rodičovský příspěvek
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.