Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Diskriminace v MŠ, povinná mlčenlivost lékařky

03.11.2013

dobrý den
dcera byla přijata do Mateřské školy i s epilepsii (má ji od 8měsíců). Záchvaty jsou vyvolány pouze teplotou při virose. Dcera po 14dnech ve školce dostala rýmu nechali jsme si ji doma a dostala teploty a záchvat po půl roce. P.ředitelka volala p.doktorce a sjednala si s ní schůzku, kde se dozvěděla že dcera není zdravotně způsobilá chodit do školky, na základě této informace chtěla vyjádření neurologa a ten toto tvrzení vyloučil a doporučil max. asistenta(či rodiče)
může lékař vyplnit přihlášku že je dítě způsobilé a půl roku na to, to vyvrátit když mluví o zdravotním stavu pacienta s ředitelkou školy? Můžou nám dceru vyloučit ze školky jiný problém nemá. Prozatím budu s dcerou chodit do školky, nevím zda je to pro ni to nejlepší. děkuji za odpověď

Dobrý den.
Tedy pokud byla Vaše dcerka do mateřské školy již přijata ,nevidím důvod proč by měla být z vámi uvedených důvodů, patrně zdravotních důvodů vyloučena.Jednak i případné odmítnutí přijmout do mateřské školy dítě se zdravotním postižením nebo specifickými potřebami představuje přímou diskriminaci v přístupu ke vzdělání z důvodu zdravotního postižení nadto pokud dítě již bylo přijato a bylo by vyloučeno,poté co se u něj projevilo zdravotní postižení, znevýhodnění nebo jen vývojové opoždění ,pak by takový postup vedení dané MŠ byl jednak v rozporu s Úmluvou OSN o právech osob se zdravotním postižením,dále v rozporu s Úmluvou o právech dítěte, ale také s ustanoveními školského zákona.
Ředitel mateřské školy sice může po předchozím upozornění písemně oznámeném zákonnému zástupci dítěte rozhodnout o ukončení předškolního vzdělávání dítěte , ale pouze v případech jestliže
a)

se dítě bez omluvy zákonného zástupce nepřetržitě neúčastní předškolního vzdělávání po dobu delší než dva týdny,
b)

zákonný zástupce závažným způsobem opakovaně narušuje provoz mateřské školy,
c)

ukončení doporučí v průběhu zkušebního pobytu dítěte lékař nebo školské poradenské zařízení,
d)

zákonný zástupce opakovaně neuhradí úplatu za vzdělávání v mateřské škole nebo úplatu za školní stravování (§ 123) ve stanoveném termínu a nedohodne s ředitelem jiný termín úhrady.
Nemohou však vyloučit dítě jen proto ,že je postižené nebo se u něj postižení projevilo. To,že se u dítěte jednou za půl roku projeví epilepsie záchvatem,to je důvod k tomu aby dítě bylo sledováno neurologem a užívalo léky,nikoli k tomu aby bylo vyřazeno z kolektivu.Děti s postižením či zdravotním znevýhodněním mají právo na vzdělávání v běžném vzdělávacím proudu a to již od MŠ. Segregace dětí s postižením do speciálních škol odporuje Úmluvě o právech dítěte i Úmluvě OSN o právech osob se zdravotním postižením.Speciální školství,tak jak u nás dosud funguje,je dle mého názoru přežitek a je smutné a z hlediska obou výše uvedených úmluv ,i v rozporu s právy dítěte,že stále značná část dětí se zdravotním postižením,končí ve speciálních školách. Sama mám dcerku s epilepsií a řečovým postižením a podařila se nám úspěšná integrace do MŠ,sice jsme v průběhu docházky MŠ měnily,ale nyní dcera chodí do MŠ v místě bydliště,mají ji tam rádi a ona je tam velmi spokojená.Má k sobě asistentku pedagoga,školka i my spolupracujeme se speciálně pedagogickým centrem.
Takže kontaktujte s prosbou o pomoc speciálně pedagogické centrum v místě bydliště.Jen pro úplnost sama jsem od dětství osobou se zdravotním postižením a chodila jsem vždy do běžného vzdělávacího proudu a považuji to za mnohem lepší řešení než školy speciální.Proto jsem i pro svou dceru volila běžnou MŠ a do budoucna počítám i s integrací do běžné ZŠ. Nenechte se odradit,vaše holčička má právo chodit do běžné MŠ.Ještě k jednání vaší pediatry.Asi si nedělá velké starosti s povinnou mlčenlivostí. Mlčenlivostí jsou vázáni všichni zdravotní pracovníci a ostatní osoby, které mohou přijít do kontaktu s údaji o pacientovi na základě zákonného zmocnění. Jsou to nejen lékaři a zdravotní sestry. Lékař ani ostatní zdravotnický personál nesmí poskytovat informace o diagnóze ,medikaci, léčebném postupu či o rodině a osobním životě pacienta.Povinnost mlčet je časově neomezená. Informace mohou být poskytovány pouze se souhlasem pacienta. Bez jeho souhlasu může zdravotnický pracovník poskytnout informace, jen pokud je v důležitém veřejném zájmu nadřízeným orgánem zbaven mlčenlivosti nebo pokud tak stanoví jiný právní předpis. Informace o pacientovi jsou tak poskytovány například národním zdravotním registrům. Tedy lékařka nebyla oprávněna bez Vašeho souhlasu sdělovat ředitelce MŠ na schůzce informace o vaší dcerce či s ní jakkoli konzultovat stav dítěte.Dopručuji Vám na lékařku podat stížnost ke zřizovateli zdravotnického zařízení nebo k České lékařské komoře .
Právní předpisy

Úmluva o lidských právech a biomedicíně
Zákon č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách
Zákon č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů
Zákon č. 561/2004 Sb., Školský zákon
Úmluva OSN o právech osob se zdravotním postižením
Úmluva o právech dítěte

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Vítová
Kategorie dotazu: Ostatní
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.