Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: dávky pro svobodnou matku, uvést otce či neuvést

03.11.2013

Dobrý den,
Ráda bych upřesnila svůj původní dotaz.
Jsem těhotná a zůstala jsem bez partnera. Mám VŠ vzdělání, pracuji ve školství - můj plat je tabulkový a i příplatky činí cca 24000 hrubého. Vzhledem k dosavadní výši daní, kdy spadám do nejnevýhodnější skupiny (nezadaná, zatím bezdětná) byla čistá mzda samozřejmě mnohem nižší.
Ačkoliv se otec dítěte k němu přihlásil - tzn.souhlasí s uvedením do rodného listu bez soudních tahanic, zatím mi na dítě nepřispěl ani korunu. On sám se chce domluvit na výši výživného, ale vše nechává na mě.
A vzhledem k tomu, že on je oficiálně bez příjmu (příjem =0), není vedený jako nezaměstnaný, nemá žádnou smlouvu na brigádu, protože se bojí exekuce za podnikání v mládí, tak se obávám že ani žádný soud by mu neurčil dostačující výživné.
Chtěla bych se zeptat, zda tedy budu mít nárok na nějakou formu sociální podpory kromě MD a RD. A zda je pro mě lepší uvádět do výpočtu i otce dítěte s tím, že naše "domácnost" bude čítat dva dospělé a dítě na jeden můj plat(bude se to zřejmě vypočítávat z mého čistého příjmu?) nebo se uvádět jen já a dítě.
Ekonomická stránka věci mě hodně trápí, protože jsem nikdy na nikom závislá nebyla a bojím se, jak to zvládnu.
Sociální odbor mě stručně řečeno odbyl s tím, že si mám pomoci sama - zjistit podmínky. Zbytek raději komentovat nebudu.
Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

nárok byste, dle mne, mohla mít možná na(zřejmě až po třech měsících pobírání PPM s ohledem na Vaše příjmy) příspěvek na bydlení. Pro dávky státní sociální podpory je důležité životní minimum rodiny. Životní minimum rodiny je následující - Vás a dítěte 4880 Kč, pro 2 dospělé a dítě do 6 let je to 7710 Kč. Pokud neuvedete otce do rodného listu, tak se vylučují dávky ze systému hmotné nouze.

Dávky státní sociální podpory závislé na příjmu:
Porodné
Nárok na porodné má žena, která porodila své první dítě a rozhodný příjem v její rodině nepřevyšuje součin částky životního minima rodiny a koeficientu 2, 4. Rozhodným obdobím, za které se příjem zjišťuje, je kalendářní čtvrtletí předcházející čtvrtletí, ve kterém se dítě narodilo.Zde je kalkulačka pro výpočet dávky: http://www.finance.cz/duchody-a-davky/kalkulacky-a-aplikace/porodne/.

Přídavek na dítě
Přídavek na dítě je základní, dlouhodobou dávkou, poskytovanou rodinám s dětmi, která jim pomáhá krýt náklady, spojené s výchovou a výživou nezaopatřených dětí. Nárok na přídavek na dítě má nezaopatřené dítě, které žije v rodině, jejíž rozhodný příjem je nižší než 2,4násobek částky životního minima rodiny. Pro nárok na dávku se posuzuje příjem za předchozí kalendářní rok, za příjem se považuje i rodičovský příspěvek. Pokud se dítě narodí v roce 2013, pro nárok a přídavek na dítě se bude dokládat příjem za rok 2012, neboť v září se podává žádost na další rok. Posílám kalkulačku na dávku:http://www.penize.cz/kalkulacky/pridavky-na-dite

Příspěvek na bydlení
Příspěvek na bydlení přispívá na krytí nákladů na bydlení rodinám či jednotlivcům s nízkými příjmy.
•Poskytování příspěvku podléhá testování příjmů rodiny za předchozí kalendářní čtvrtletí. Za příjem se považují i přídavek na dítě a rodičovský příspěvek.
•Na příspěvek na bydlení má nárok vlastník nebo nájemce bytu, který je v bytě přihlášen k trvalému pobytu, jestliže
◦jeho náklady na bydlení přesahují částku součinu rozhodného příjmu v rodině a koeficientu 0,30 (na území hlavního města Prahy koeficientu 0,35), a zároveň
◦součin rozhodného příjmu v rodině a koeficientu 0,30 (na území hlavního města Prahy koeficientu 0,35) není vyšší než částka normativních nákladů na bydlení.
•Náklady na bydlení tvoří u nájemních bytů nájemné a náklady za plnění poskytované v souvislosti s užíváním bytu, u družstevních a bytů vlastníků srovnatelné náklady, vyčíslené v zákoně o SSP. Plus u všech bytů náklady za energie, vodné a stočné, odpady, vytápění. Pro nárok a výši příspěvku se berou v úvahu průměrné náklady zaplacené za předchozí kalendářní čtvrtletí.
•Normativní náklady na bydlení jsou stanoveny jako průměrné náklady na bydlení podle velikosti obce a počtu členů domácnosti. Zahrnují pro nájemní byty částky nájemného v souladu se zákonem o nájemném a pro družstevní byty a byty vlastníků obdobné náklady. Dále jsou do nich zahrnuty ceny služeb a energií. Normativní náklady na bydlení jsou propočítány na přiměřené velikosti bytů pro daný počet osob v nich trvale bydlících.
•Výše příspěvku na bydlení se stanoví jako rozdíl mezi náklady na bydlení (normativními náklady na bydlení) a násobkem rozhodného příjmu a koeficientu 0,30 (v Praze 0,35).
•Výplata příspěvku na bydlení je časově omezena na 84 měsíce v období posledních 10 kalendářních let. Toto omezení neplatí pro domácnosti sestávající výlučně z osob starších 70 let a pro osoby se zdravotním postižením, které bydlí v pro ně postavených nebo upravených bytech Lhůta 84 měsíce se začíná počítat od 1. 1. 2012.
Orientační kalkulačka:
http://www.penize.cz/kalkulacky/prispevek-na-bydleni.

Ve výpočtech se používají čisté příjmy.

S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Petra Kuntošová
Kategorie dotazu: Ostatní dávky
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.