Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: výpočet ppm

28.10.2013

Dobrý den,
ráda bych se informovala ohledně výpočtu výše denního vyměřovacího základu pro PPM. Pročítala jsem podrobně vaše zodpovězené dotazy a pouze bych se ráda ujistila, že jsem věc správně pochopila.
Jsem na rodičovské dovolené u zaměstnavatele, u kterého jsem s koncem srpna tohoto roku ukončila pracovní poměr. Zároveň od 1.10.2012 pracuji v jiném zaměstnání, v květnu a červnu jsem byla 5 týdnů v pracovní neschopnosti, nyní jsem již 14 dní v pracovní neschopnosti. Mezi 24.10. a 7.11. mám termín nástupu na mateřskou dovolenou s druhým dítětem. Snažím se přijít na to, jestli je pro mě výhodnější pokračovat v pracovní neschopnosti až do 7.11. a pak nastoupit na MD, nebo ukončit neschopnost k 24.10. Pokud se ale denní vyměřovací základ vypočítává z hrubé mzdy za posledních 12 měsíců a vyloučené dny se z toho odečítají, neměla by mi délka neschopnosti denní vyměřovací základ ovlivnit, je to tak?
Zároveň stále ještě pobírám rodičovský příspěvek. Když nastoupím k 24.10., dostanu PPM i RP za dané části měsíce října? A stejně tak v případě, že bych nastoupila 7.11. ...
Ještě se ke mě donesla informace, že si denní vyměřovací základ mohu zvolit z libovolných 6 měsíců posledního odpracovaného roku, u vás jsem na tuto informaci ale nikde nenarazila, je to pravda?
Děkuji moc za odpověď

Dobrý den,

pokud Váš 1. pracovní poměr skončil v srpnu, pak již nečerpáte z tohoto zaměstnání rodičovskou dovolenou /nárokové volno ze zaměstnání/. Pokud pobíráte rodičovský příspěvek, tak je dle mne výhodnější na PPM nastoupit až k pozdějšímu datum neboť platí ustanovení § 30b ods.3, zákona o státní sociální podpoře, které říká, že má-li v rodině jeden z rodičů v kalendářním měsíci nárok na peněžitou pomoc v mateřství, peněžitou pomoc nebo nemocenské poskytované v souvislosti s porodem, rodičovský příspěvek náleží, jen je-li vyšší, a to ve výši rozdílu mezi rodičovským příspěvkem a těmito dávkami nemocenského pojištění. V měsíci, ve kterém má rodič nárok na peněžitou pomoc v mateřství mu tedy náleží rodičovský příspěvek jen v případě, že je vyšší a to ve výši rozdílu mezi peněžitou pomocí v mateřství a rodičovským příspěvkem - v tomto případě tedy rodičovský příspěvek dorovná peněžitou pomoc v mateřství v příslušném měsíci do výše rodičovského příspěvku, který rodič pobírá.
Na příslušný úřad práce je pak nutné nahlásit, že Vám vzniká nárok na peněžitou pomoc v mateřství, aby Vám nevznikl přeplatek na dávce rodičovského příspěvku. Ohlašovací povinnost dle zákona o státní sociální podpoře, je do 8 dnů od vzniku rozhodné skutečnosti, která má vliv na výplatu dávky. PPM Vám bude vyplácet OSSZ, případný doplatek při souběhu dávek příslušný úřad práce.
Peněžitá pomoc v mateřství činí 70 %denního vyměřovacího základu. Denní vyměřovací základ se stanoví tak, že se vyměřovací základ zjištěný z rozhodného období vydělí počtem kalendářních dnů připadajících na rozhodné období, jsou-li v rozhodném období vyloučené dny (např. pracovní neschopnost, rodičovská dovolená) snižuje se o ně počet kalendářních dnů připadajících na rozhodné období. Rozhodným obdobím je období 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, ve kterém došlo k nástupu na mateřskou dovolenou.Denní vyměřovací základ se upraví pro výpočet peněžité pomoci v mateřství tak, že do částky první redukční hranice se počítá 100 %, z částky nad první redukční hranici do druhé redukční hranice se počítá 60 %, z částky nad druhou redukční hranici do třetí redukční hranice se počítá 30 % a k částce nad třetí redukční hranici se nepřihlíží. V roce 2013 činí první redukční hranice 863 Kč, druhá redukční hranice 1 295 Kč a třetí redukční hranice 2 589 Kč. Denní vyměřovací základ se zaokrouhluje na celé koruny nahoru.
Pro výpočet dávky můžete použít kalkulačku na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí - http://www.mpsv.cz/cs/13622. Vzhledem k tomu, že se dny pracovní neschopnosti do výpočtu peněžité pomoci v mateřství nezapočítávají, nemusíte do nástupu na peněžitou pomoc v mateřství pracovní neschopnost ukončovat -na denní vyměřovací základ nebude mít pracovní neschopnost vliv.
Informaci o volbě libovolných 6 měsíců pro výpočet PPM jsem nezaznamenala.Výpočet PPM je uveden výše.

S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Petra Kuntošová
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.