Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Rozhodný příjem u příspěvku na bydlení

28.10.2013

Dobrý den,chytám se stébel! Je mi 52 let,jsem několik let nezaměstnaná. Pobírala jsem příspěvky na bydlení. Dokládala jsem vše včas a vše bylo v pořádku,ovšem teď se přišlo na úřadu na to,že je zde stále hlášená k trv. pob.moje dcera,která žije již 5 let v Irsku. Nepřikládala jsem tomu před timto žádnou váhu,jelikož fyzicky zde vlastně již dlouhou dobu nežije a nebydlí. V domně,ktery je v mém vlastnictví,žiji s mojí mladší dcerou - nezletilou. Úřad práce zkonstatoval,že jsem příspěvky pobírala neprávem a vyčíslil mi dluh,který budu muset vracet v hodnotě téměř 100000,- Kč! Po letech,kdy bylo vše v pořádku a žádné problémy nevznikly,ani mně nikdo neupozornil na to,že mám dceru vyloučit ze společné domácnosti! Po srpnové výzvě dcera doložila nájemní smlouvu v Irsku a doklad o zaměstnání tamtéž. Byla vyloučena. ovšem, do tohoto data je prý stále společně posuzovanou osobou. Můžeme vše doložit,ovšem nikoho to nezajímá! Podle mně,je to demagogije,ale zákon hovoří v tomto případě jasně, nenašla jsem zatím nic, co by mi pomohlo.Nejsem právník,proto Vás prosím touto cestou o pomoc.

Dobrý den.
Příjmy rozhodné pro určení nároku na dávky státní sociální podpory zahrnují především příjmy ze závislé činnosti, příjmy z podnikání nebo jiné samostatné výdělečné činnosti, dále dávky nemocenského a důchodového zabezpečení a podporu v nezaměstnanosti. Rozhodný příjem i u příspěvku na bydlení je součet příjmů členů rodiny, u této dávky se zjednodušeně řečeno do rozhodného příjmu, započítávají příjmy lidí hlášených v bytě k trvalému pobytu. U příspěvku na bydlení se tedy společně posuzují všechny osoby, které jsou v témže bytě hlášeny k trvalému pobytu, bez ohledu na to, zda mezi nimi existují příbuzenské vztahy či nikoliv. Proto se také v tomto případě nevyžaduje plnění podmínky, aby tyto osoby spolu trvale žily a společně uhrazovaly náklady na své potřeby.Vzhledem k tomu,že Vaše dcera byla v bytě hlášena k trvalému pobytu, měl být její příjem započítán a Vy jste měla dceru mezi osobami hlášenými v bytě uvádět.Pokud se dcera v bytě nezdržovala,tak jste na ohlašovně příslušného městského či obecního úřadu požádat o změnu trvalého pobytu dceři. Podmínky pro změnu trvalého pobytu osobě, která je v nemovitosti přihlášena k trvalému pobytu, vyplývají ze zákona č. 133/2000 Sb., o evidenci obyvatel, v platném znění, a musejí být splněny zároveň.
Trvalý pobyt je možno takové osobě změnit za splnění těchto předpokladů:
1) osobě zaniklo užívací právo k nemovitosti
2) osoba v objektu nebydlí
3) osoba objekt neužívá.
Pokud je doloženo splnění uvedených podmínek, obecní úřad by měl údaj o trvalém pobytu takové osoby formou správního řízení změnit na adresu ohlašovny, tedy přímo na adresu obecního úřadu . Vtéto situaci tedy můžete jedině příslušný úřad požádat o povolení splátkového kalendáře,abyste dlužnou částku nemusela platit najednou. Můžete se též obrátit na MPSV písemně jim vylíčit svou situaci a požádat o radu a pomoc. Netroufám si ohadnout,zda by se ve Vaší situaci dala úspěšně využít možnost požádat o zmírnění tvrdosti zákona,ale za pokus by to stálo.Zmírnění tvrdosti je právní institut, jehož účelem je vyřešit výjimečné případy, kdy aplikace právní normy by vedla k zvlášť tíživým důsledkům, zejména u případů zvláště zřetele hodných. Žádost o odstranění tvrdosti zákona se zasílá na Ministerstvo práce a sociálních věcí a rozhoduje o ní ministr/yně práce a sociálních věcí.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Vítová
Kategorie dotazu: Ostatní
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.