Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Ukončení pracovního poměru - podpora v nezaměstnanosti

21.10.2013

Dobry den,mela bych dotaz.23.10. mi konci rodicovska dovolena a jelikoz za danych pracovnich podminek se do zamestnani vratit nemuzu,chtela bych vedet jak ukoncit pracovni pomer abych mela narok na podporu.

Vážená paní,

v situacích kdy pracovní poměr skončí dohodou nebo výpovědí ze strany zaměstnance, je úřad práce povinen zkoumat, zda pracovní poměr skončil z vážných důvodů. Jejich výčet nalezneme v § 5 písm. c) Zákona o zaměstnanosti. Mezi vážné důvody patří mj. také nezbytná osobní péče o dítě do 4 let věku. Absence vážného důvodu ve výpovědi či dohody o rozvázání pracovního poměru znamená krácení „klasické“ podpory v nezaměstnanosti na 45% čistého průměrného výdělku z posledního zaměstnání po celou podpůrčí dobu. Fakticky by to znamenalo, že byste nepobírala první dva měsíce podporu ve výši 65 % čistého průměrného výdělku, ale již od začátku zmiňovaných 45 % čistého průměrného výdělku z posledního zaměstnání..
Z výše uvedeného důvodu, by bylo vhodné, aby Vaše výpověď nebo dohoda o rozvázání pracovního poměru obsahovala tvrzení o nezbytné péči o Vaše dítě. Tuto skutečnost lze doložit potvrzením o nepřijetí dítěte do školky. U dohody by bylo také dobré, aby v ní i zaměstnavatel potvrdil, že pro Vás nemá jinou pracovní pozici, u které by bylo možné sloučit péči o dítě a docházku do zaměstnání.
A nyní již k samotné výši podpory. Pro vznik nároku na podporu v nezaměstnanosti je potřeba splnit zákonem stanovené podmínky. Mj. to znamená, že je potřeba mít za poslední dva roky 12 měsíců důchodového pojištění. V případě že jste předchozí dva roky neměla žádnou výdělečnou činnost, lze potřebných 12 měsíců nahradit tzv. náhradní dobou, do které se mj. počítá péče o dítě do 4 let věku dítěte.
Jelikož jste za poslední 2 roky neměla žádnou výdělečnou činnost „pouze“ náhradní dobu, bude pro výpočet výše podpory stěžejní, zda Vaší evidenci na úřadu práce bude bezprostředně předcházet výdělečná činnost nebo péče o dítě.
Pokud by přihlášení se na úřadu práce bezprostředně předcházela (byť jen několikadenní) výdělečná činnost, měla by Vám být vyplácena klasická nikoli minimální podpora v nezaměstnanosti. Dejte si však pozor na výše uvedené výpovědní důvody, aby Vám podpora v nezaměstnanosti nebyla krácena.
Pokud byste po rodičovské dovolené již do zaměstnání nenastoupila,podpora v nezaměstnanosti by se Vám vypočítávala následovně:
nárok na podporu v nezaměstnanosti vzniká uchazeči o zaměstnání, který vykonával v délce alespoň 12 měsíců v rozhodném období zaměstnání nebo jinou výdělečnou činnost zakládající povinnost odvádět pojistné na důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti. Pro účely výše uvedené podmínky se započítává i náhradní doba zaměstnání, za kterou se považuje (podle § 41, odst. 3 písm. e) zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti) i osobní péče o dítě ve věku do 4 let. Rozhodným obdobím pro posuzování nároku podle ust. § 41 odst. 1 jsou poslední 2roky před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání.
Podpůrčí doba činí 5 měsíců.
U uchazeče, u kterého je poslední činností „náhradní doba“, tj. např. péče o dítě do čtyř let věku, se stanoví podpora v nezaměstnanosti první 2 měsíce ve výši 0,15 násobku, za další 2 měsíce 0,12 a za zbývající měsíc ve výši 0,11násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za první až třetí čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o tuto podporu (t.č. tedy první dva měsíce ve výši 3 559 Kč měsíčně, následující 2 měsíce 2 847 Kč a poslední měsíc 2 610 Kč měsíčně.).

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Milada Rejzková
Kategorie dotazu: Slaďování zaměstnání a rodinného života
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.