Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Stanovení termínu porodu

22.10.2013

Dobrý den všem,

mám takový dotaz, ale nejdřív Vám alespoň trochu přiblížím mou životní situaci.

Po studiu jsem nastoupila do pracovního poměru a to od roku 2011 do roku 2013. Má práce byla velmi stresová, a prostě už se to nedalo vydržet - práce vedoucí ve velkém průmyslovém podniku. Vydržet se to nedalo proto, že jsem byla zástup za paní na mateřské dovolené, a vedení chtělo hrozně dlouho vyhodit mou kolegini, na konec se tak stalo, víceméně díky mé pracovitosti. Na tuto pozici chtěla každá z kanceláře, a kvůli mému vzdělání a vyčerpanosti a přecitlivělosti jsem to prostě vzdala. Měla jsem zaučit na místo třetí osobu, která nastoupila a já měla jít od válu - prostě mi to dávali strašným stylem sežrat. Měli jsme s přítelem dlouho naplánovanou svatbu, jenže tím že jsem se vdala, tak se to všechno hrozně zkomplikovalo a zažila jsem takovou šikanu, že jsme si doma řekli že budeme usilovat o miminko, a já anichž bych věděla tak jsem dala výpověď (už jsem navštěvolala i psychiatra) a při nástupu do nové práce jsem zjistila, že jsem těhotná. Na SSSZ jsem se dozvěděla, že pokud mi doktor napíše termín odchodu na mateřkou k 27.2.2014 tak jsem v ochranné době a mám nárok na mateřskou a RP na tři roky. Do nové práce jsem nenastoupila, na další nabídky jsem reagovala, že jsem těhotná a že bohůžel nastoupit nemůžu. V devátém týdnu těhotenství jsem se dozvěděla tu radostnou novinu, a po radě na ÚP a SSSZ a u lékaře jsem nenastoupila. Jenže dnes jsem byla u lékaře a ten mi napsal termín porodu 7.5.2014. Tím pádem je to o 13 dní déle. U doktora jsem se rozbrečela a řekla mu, že mi slíbil napsat termín nástupu již v únoru příštího roku. Chtěla bych se zeptat jaká je možnost že mi doktor napíše na žádost o podporu v mateřské dovolené o 13 dní dříve??? Je to nějak právně postihnutelné pro obě strany? Je to pro mě a mou novou rodinu důležité, protože jsem vydělávala větší peníze než můj manžel, prostě sem to pokazila, ale ve staré práci bych snad o dítě přišla s přístupem závistivých kolegiňa pracovnímu vytížení. Všechno se na mě sesypalo, věřtě, že kdybych jen tušila že po deseti letech užívání antikoncepce otěhotním hned v prvním týdnu vysazení, tak se nikdy takto nezachovám. Prosím Vás poraďte mi co mám dělat? Jaké mám vlastně možnosti? Doktorovi jsem ještě dnes volala, a ten mě spíše uklidňuje abych byla v klidu a nestresovala se. Jenže jsem to vážně netušila a strašně nerada bych mé nové rodině zavařila ještě více. Předem děkuji za Vaší odpověď.

Dobrý den,
problém je v tom, že lékař Vám prostě musí stavit jeden termín porodu, od kterého se pak odvíjí spoustu dalších faktů. Kdyby vědomě napsal jiné předpokládané datum porodu, dopustil by se podvodu. A Vám by to také následně způsobovalo problémy, podle data porodu se řídí veškeré sledování těhotenství, kontroly, případné testy na genetické poruchy a po tom všem byste ještě musela řešit to, že podle termínu porodu přenášíte a přitom ve skutečnosti ještě ani k porodu dojít nemá. A i to jsou pouze teoretické představy, protože při kvalitě současných diagnostických metod by k úpravě plánovaného termínu porodu stejně v průběhu těhotenství došlo.
U Vás je řešením pokusit se najít si jinou práci a buď odejít z tohoto zaměstnání na mateřskou dovolenou a nebo v tzv. ochranné lhůtě, která by ve Vašem případě byla tak dlouhá, jak by trvalo toto zaměstnání.

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.