Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Těhotenství a ukončení pracovního poměru

21.10.2013

Dobrý den, moc Vás prosím o radu, jak v mé situaci nejlépe postupovat.
Jsem v devátém týdnu těhotenství zaměstnaná od 1.6. 2013 na HPP na dobu neurčitou. Před tím jsem pracovala na HPP na dobu neurčitou od 10.6.2009 do 31.12.2012, poté leden 2013 jsem byla vedená na úřadu práce, únor dohoda o provedení práce do 10.000,--zdravotní jsem si platila sama, březen-květen znovu úřad práce. Pracuji v areálu, který celý vlastní jeden majitel a jednu část pronajímá firmě u které mám podepsanou pracovní smlouvu. Majitel se nedohodl s pronajímatelem a firma pod kterou pracuji 31.10.2013 končí. Můj zaměstnavatel neví, že jsem těhotná, žádnou výpověď mi zatím nedal. Domnívám se, že si nějak neuvědomil, že se mnou má sepsanou smlouvu na dobu neurčitou a nebo počítá s tím, že mu podepíši ukončení smlouvy dohodou což bych nerada kvůli nižšímu výpočtu případné podpory na úřadu práce. Ráda bych získala peněžitou pomoc v mateřství 6-8 týdnů před porodem a následně rodičovský příspěvek. 270 dní nemocenského pojištění za poslední 2 roky splňuji a do ochranné doby 180 dní se vejdu. Jaký typ výpovědi mohu současnému zaměstnavateli podepsat, abych nepřišla o PPM a rodičovský příspěvek? Domnívám se, že je to jedině výpověď ze strany zaměstnavatele z důvodu organizačních důvodů-jeho zrušení a výpovědní lhůtou 2 měsíce. To už nějak zaměstnavatel nestihl, tak tedy nevím jak by to šlo jinak vymyslet. A mám nárok i na odstupné v podobě jednoho platu?
V současné době není jasné zda současný majitel areálu bude přes zimu provozovat celý areál sám a nebo ho pronajme nové firmě či ho úplně zavře a také není jasné, zda mi nenabídne tu samou práci přímo pod ním a nebo práci v jiném městě od 1.11.2013. Bylo by pro mě výhodné případnou nabídku práce přijmout a jestli ano tak za jakých podmínek? Jedině smlouva na dobu neurčitou? Většina zaměstnanců které má, pracuje na živnostenský list. Nechci přijít o PPM a RP. A co by se stalo, kdybych po několika měsících skončila. Dělám dvanáctihodinové směny, nebývá mi moc dobře a nevím jak dlouho bych ještě vydržela pracovat.
Moc Vám děkuji za odpověď
S pozdravem a přáním pěkného dne

Dobrý den,
Pokud jste těhotná, zaměstnavatel Vám může dát výpověď pouze v případě, že
a) ruší-li se zaměstnavatel nebo jeho část,
b) přemísťuje-li se zaměstnavatel nebo jeho část,
jinak jste proti výpovědi chráněná. Ovšem o těhotenství by musel vědět Váš zaměstnavatel.
Máte pravdu, že pokud Vám zaměstnavatel bude chtít dát výpověď podle §52 písm. a, b, následuje dvouměsíční výpovědní lhůta. Pokud ukončuje svou činnost k poslednímu říjnu, měla byste přesto trvat na dvouměsíční výpovědní lhůtě. Pokud pro Vás zaměstnavatel nebude mít po tuto dobu práci, budete doma a budete placena průměrem. Váš pracovní poměr by tak skončil posledního prosince.

Pokud se se zaměstnavatelem dohodnete na ukončení pracovního poměru dohodou §49, pak je jen na vůli obou stran, ke kterému dni pracovní poměr ukončí. Může to být klidně 31.10.2013. Jako důvod si nechte napsat nadbytečnost, pak budete mít nárok na odstupné a případná podpora se Vám nebude krátit.

Pokud pracovní poměr skončí, následuje ochranná lhůta, která ve Vašem případě bude činit 4 měsíce /pokud PP skončí k poslednímu říjnu/ nebo 6 měsíců /pokud PP skončí až posledního prosince/ Ochranná lhůta činí totiž maximálně 180 dní, pokud však zaměstnání trvalo kratší dobu než 180 dní, pak jen tolik dní, kolik trvalo zaměstnání. Na PPM budete mít nárok, pokud v ochranné době stihnete nastoupit na mateřskou, tedy 6-8 týdnů před porodem. Neznám Váš předpokládaný termín porodu, tak se k tomu nemůžu vyjádřit přesněji.

Pokud se Vám podaří uzavřít nový pracovní poměr, tak tam bude důležité to, aby trval ještě v době nástupu na MD, abyste měla nárok na PPM. Pokud byste musela pracovat na ŽL, pak byste již nestihla splnit podmínky pro nárok na výplatu PPM.

Pokud již nebude svou práci zvládat a lékař Vás uzná práce neschopnou, můžete být doma na rizikovém těhotenství. Pokud budete mít nárok na PPM, neschopnost Vám lékař ukončí 6 týdnů před porodem a nastoupíte na MD. Pokud náhodou nebudete mít na PPM nárok, neschopenku Vám nebude ukončovat/na základě potvrzení z OSSZ, že nemáte nárok na PPM/ a bude v ní pokračovat ještě 6týdnů po porodu. V obou případech si budete moci zvolit výši a délku pobírání RP.

Přeji hezký den

Autor(ka) odpovědi: Zdenka Čurdová
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.