Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: nárok na dávky

17.10.2013

Dobrý den, dostala jsem se do velmi složité životní situace. Jsem ročník 1955, mám jednu dospělou dceru, která již má svůj vlastní život. Posledních cca 8 let jsem v domácnosti, kvůli vleklým psychickým potížím, bohužel nevybojovala jsem si ani částečný invalidní důchod.... Samozřejmě si každý měsíc platím zdravotní pojištění a když se mi podařilo našetřit peníze, tak jsem si vždy na konci roku zaplatila na OSSZ sociální pojištění, aby mi ten rok byl započítán na důchod... Bohužel v říjnu 2012 jsem ovdověla a bohužel jsem měla nárok na vdovský důchod pouze jeden rok. Tato výplata mi skončí již tento měsíc a pak jsem absolutně bez příjmu a bohužel i jakýchkoliv úspor. Mohla bych jít za cca 1,5 roku do starobního důchodu, předčasného, ale s ne tak velkou srážkou... Bohužel netuším jak mám ten cca 1,5 roku přežít... Od roku 2008 mám u sebe svou maminku, které je 83 let a již se nedokáže o sebe postarat a potřebuje dohled a veškerý servis, od úklidu po jídlo. Po několika žádostech o příspěvek na péči, zamítnutích a odvoláních se nám podařilo vybojovat první stupeň, což je 800 Kč měsíčně. Bohužel na první stupeň příspěvku o péči se nevztahuje prodloužení výplaty vdovského důchodu. V místě bydliště práci neseženu a dojíždět do krajského města, by znamenalo být od rána do večera pryč z domu a kdo by dohlédl na mojí matku ? Sama si neuvaří a v zimě těžko dojde přiložit do kotle a kdyby upadla, sama se ani nezvedne... Navíc, sebemenší stres způsobuje, že u mne nastane fyzický kolaps s těžkou nevolností, tudíž si ani nemyslím, že bych nějaké zaměstnání zvládla. Navíc ve svém věku už nejsem perspektivní... Nevím, jestli mám nárok na nějaké dávky či příspěvky nebo jestli by moje matka mohla o něco zažádat... Nevím ani, jestli se musím kvůli žádostem o nějaké dávky přihlásit na úřad práce... bojím se, že mne budou jen honit s doporučenkami po pohovorech... S úřednicemi úřadu práce mám jen špatné zkušenosti, jsou většinou velmi arogantní a neřeknou člověku víc než musí, natož aby s něčím poradili.... Proto se obracím na vás..... Děkuji.

Dobrý den,

nevím, jaké má Vaše maminka příjmy, protože pro dávky, na které byste mohly mít nárok, se zvažuje vždy veškerý příjem domácnosti.

Z dávek státní sociální podpory by Vám mohl vzniknout za níže uvedených podmínek nárok na příspěvek na bydlení či případně na některou z dávek hmotné hmotné nouze (ale nevím, zda Vaše maminka má přiznaný důchod a v případě, že má v jaké výši).
Bohužel konkrétně je nutné zkonzultovat Vaši situaci na jednotlivé dávky na příslušném úřadě práce.

Ke zmiňovaným dávkám obecně:

Příspěvek na bydlení přispívá na krytí nákladů na bydlení rodinám či jednotlivcům s nízkými příjmy. Poskytování příspěvku podléhá testování příjmů rodiny za předchozí kalendářní čtvrtletí.

Nárok na příspěvek na bydlení má vlastník či nájemce bytu, který je v bytě přihlášen k trvalému pobytu a současně se skutečným bydlištěm v bytě. Obě podmínky se vztahují nejen na oprávněnou osobu (žadatele), ale také na všechny společně posuzované osoby. Obě podmínky trvalý pobyt i faktické bydlení v bytě musí být splněny současně.

Ke vzniku nároku na příspěvek na bydlení je nutné splnit současně dvě podmínky. První z nich je, že náklady na bydlení jsou vyšší než 30 % příjmů celé rodiny (v Praze 35 %). Zároveň musí ona třetina příjmů rodiny být nižší než tzv. normativní náklady na bydlení, které stanovuje zákon o státní sociální podpoře.

Žádosti vyřizují krajské pobočky a kontaktní pracoviště Úřadu práce ČR (ÚP ČR) podle místa trvalého pobytu. Adresu kontaktního místa naleznete na integrovaném portálu Ministerstva práce a sociálních věcí ČR (MPSV ČR) - http://portal.mpsv.cz/ssp/local nebo osobně přímo v místě bydliště.

Žádosti o příspěvek na bydlení se podávají na příslušných tiskopisech MPSV ČR, které naleznete v elektronické podobě na internetových stránkách http://forms.mpsv.cz/sspforms v sekci Formuláře státní sociální podpory nebo je v tištěné podobě získáte přímo na příslušném úřadě.

Výplata příspěvku na bydlení je časově omezena na 84 měsíce v období posledních 10 kalendářních let. Toto omezení neplatí pro domácnosti sestávající výlučně z osob starších 70 let a pro osoby se zdravotním postižením, které bydlí v pro ně postavených nebo upravených bytech Lhůta 84 měsíce se začíná počítat od 1. 1. 2012.

Pro vlastní výpočty lze využít kalkulačky příspěvku na bydlení např. na http://www.penize.cz/kalkulacky/prispevek-na-bydleni.

Následně byste mohly žádat, pokud byste měly s matkou nízký příjem, o dávky hmotné nouze. Pokud je příjem i přes dávky státní sociální podpory nízký, je možné se obrátit na úřad práce o pomoc v hmotné nouzi

Systém pomoci v hmotné nouzi upravuje zákon č. 111/2006 Sb., o pomoci v hmotné nouzi, ve znění pozdějších předpisů.
Dávkami, kterými se řeší pomoc v hmotné nouzi, jsou:
1. příspěvek na živobytí
2. doplatek na bydlení
3. mimořádná okamžitá pomoc
• O dávkách pomoci v hmotné nouzi rozhodují a vyplácejí je příslušné krajské pobočky Úřadu práce ČR.
Příspěvek na živobytí
• Je základní dávkou pomoci v hmotné nouzi, která pomáhá osobě či rodině při nedostatečném příjmu.
• Nárok na příspěvek na živobytí vzniká osobě či rodině, pokud po odečtení přiměřených nákladů na bydlení nedosahuje příjem této osoby či rodiny částky živobytí.
• Částka živobytí je stanovena pro každou osobu individuálně, a to na základě hodnocení její snahy a možností. Pro stanovení živobytí rodiny se jednotlivé částky živobytí osob sčítají. Částka živobytí se odvíjí od částek existenčního a životního minima.
• Výše příspěvku na živobytí se stanovuje jako rozdíl mezi živobytím osoby či rodiny a jejich příjmem, od kterého se odečtou přiměřené náklady na bydlení. (Přiměřené náklady na bydlení jsou odůvodněné náklady na bydlení, maximálně však do výše 30 %, v Praze 35 %, příjmu osoby či rodiny).
Doplatek na bydlení
• Druhá dávka pomoci v hmotné nouzi řeší nedostatek příjmu k uhrazení nákladů na bydlení tam, kde nestačí vlastní příjmy osoby či rodiny včetně příspěvku na bydlení ze systému státní sociální podpory.
• Dávka je poskytována nájemci nebo vlastníku bytu, který má nárok na příspěvek na živobytí.
• Zákon umožňuje poskytnout doplatek na bydlení i ve výjimečných případech, kdy žadatel nemá nárok na příspěvek na živobytí, případně i žadateli, který využívá jinou než nájemní formu bydlení.
• Výše doplatku na bydlení je stanovena tak, aby po zaplacení odůvodněných nákladů na bydlení (tj. nájmu, služeb s bydlením spojených a nákladů za dodávky energií) zůstala osobě či rodině částka živobytí.
• Výplata doplatku na bydlení je časově omezena na 84 měsíce v období posledních 10 kalendářních let. Toto omezení neplatí pro domácnosti sestávající výlučně z osob starších 70 let a pro osoby se zdravotním postižením, které bydlí v pro ně postavených nebo upravených bytech.

Držím palce

S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Petra Kuntošová
Kategorie dotazu: Ostatní dávky
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.