Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Sleva na dani na vyživované dítě

14.10.2013

Dobrý den, mám takový specifický dotaz. Manžel měl dnes již zletilou dceru donedávna ve střídavé péči. S bývalou ženou měli sepsanou u soudu při opatrovnickém řízení dohodu ohledně pobírání úlevy na dani, kdy se střídali po čtvrtletích. Dcera však odešla v necelých 17 letech od otce v době, kdy měla být u něho s vysvětlením, že chce být zatím u matky (matka jí vše povolila, ale to sem nepatří) a od té doby nereagovala na otcovy dotazy. Až později se manžel dozvěděl, že si ihned s matkou požádaly o změnu výchovného prostředí a dcera chce být v péčimatky. Soud však ve věci nerozhodl, protože mezitím nabyla zletilosti, určil až po nabytí zletilosti pouze výživné. Dcera si také změnila trvalé bydliště, které měla dosud u nás, ale nedala nám to vědět. Dozvěděli jsme se to až když se měl platit komunální odpad, protože zde nebyla uvedena. V té době pobíral úlevu na dani manžel. Bývalá žena teď chce po manželovi zpět úlevu na dani za období, kdy dcera byla již u ní. Jakmile dcera nabyla zletilosti, manžel se úlevy na dani vzdal ve propěch matky, protože již bylo jasné, že se o svěření do péče již nebude rozhodovat a dcera ani více než po roce nejevila zájem se s otcem stýkat. Dohoda, která byla uzavřena v rámci tzv. střídavé péče tedy již neměla dle našeho názoru smysl. Jde ale o období předtím, kdy dcera sice u otce nepobývala, ale stále de facto ve střídavé péči. N8leží i za toto období celý podíl úlevy na dani matce? Děkuji. Nálepková

Dobrý den,
s uplatňováním slev na dani při střídavé péči to není moc jednoduché. Zákon jednoznačně stanoví, že slevu na dani může uplatňovat poplatník, se kterým dítě žije ve společné domácnosti. Takže za dobu, kdy dítě žije s otcem (matkou) zkrátka nárok na slevu na dani má on (ona). Prakticky se to řeší tak, že si odpočet nezdanitelné částky na vyživované dítě, které žije střídavě v obou domácnostech rodičů, uplatňují oba až po skončení zdaňovacího období, ať již na základě přiznání k dani nebo u zaměstnavatele v rámci ročního zúčtování na základě rodného listu dítěte, rozhodnutí soudu o úpravě výchovy a výživy nezletilého dítěte a každoročně na základě čestného prohlášení poplatníka, že dítě s ním žilo po určitou dobu ve společné domácnosti a že nárok na odpočet na tutéž osobu současně za stejný kalendářní měsíc ve zdaňovacím období neuplatňuje jiný poplatník. Je třeba hlídat, aby totéž dítě nebylo ve stejném měsíci uplatněno u obou rodičů. V případě rozporu náleží daňové zvýhodnění tomu rodiči, u kterého bylo dítě v domácnosti první den v měsíci.
Mzdová účetní by měla obvykle postupovat dle rozsudku ve kterém je stanoveno, jak střídavá výchova probíhá. Podle mého názoru rozhodně není dobré nesouhlasit s tím, aby si jeden z rodičů odpočty, pokud na ně má nárok, provedl. Stane se to, že pokud se nedomluvíte a budete uplatňovat slevu ve stejném měsíci oba, tak se můžete oba dostat do problémů s finančním úřadem a budete muset zbytečně něco řešit.
Oba rodiče by si měli uvědomit fakt, že daňová sleva, v případě, kdy byla čerpána neoprávněně, se nemá vrátit druhému rodiči, ale ve skutečnosti byla neoprávněně uplatněna vůči státu. Rozhodně doporučuji vyřešit věc smírně, než do toho nechat zapojit finanční úřad, který by musel rozhodovat zda došlo minimálně ke špatnému daňovému přiznání nebo rovnou k daňovému podvodu.

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Ostatní
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.