Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Rodičovská dovolená a zdravotní pojištění.

15.10.2013

Dobrý den,
prosím Vás o radu, jak postupovat. Mojí dceři byly v květnu 2 roky. Rodičovskou dovolenou jsem si u zaměstnavatele nahlásila dvouletou, následně jsem si ji po změně systému prodloužila do konce října 2013 (a to jak u zaměstnavatele, tak i dobu čerpání rodičovského příspěvku), abychom měly nějaký čas na zvykání ve školce (momentálně je dcera již podruhé nemocná, doba pobytu ve školce v průběhu dne nepřesáhla zatím 2 hodiny). 1. listopadu bych se měla vrátit do zaměstnání, zaměstnavatel, který není momentálně v dobré situaci, mi oznámil, že pro mě místo nemá a pravděpodobně bude následovat dvouměsíční výpovědní lhůta + 3 měs. odstupné. Ty dva měsíce bych místo kancelářské práce zřejmě pomáhala vystěhovávat zařízení z firmou opouštěných prostor.
Jsem samoživitelka, dcera nemá otce v RL, bydlíme v družstevním bytě a krom rodičovského příspěvku a příspěvku na bydlení nemám žádný příjem. Pokud bych si prodloužila RD u zaměstnavatele do 3 let věku dítěte, situace ve firmě by se mohla zlepšit. Rodičovský příspěvek budu mít ale vyčerpán, měla bych nárok na nějaké sociální dávky? Dle informace od úřednice, která má toto na starosti, bych mohla pobírat dávky v hmot. nouzi atd. max. 3 měs. (protože dcera nemá přiznaného otce), ale zaměstnavatel by za mě musel tyto 3 měs. hradit soc. a zdrav. pojištění. Následující měsíce už by dcera nebyla společně posuzovanou osobou a tudíž by i nároky na cokoli byly téměř nulové. Ať hledám, kde hledám, o platbách pojištění zaměstnavatelem po dobu čerpání RD se nikde nepíše. Kam se mohu případně obrátit, kde mi poradí?
Mohla by dcera nadále navštěvovat školku?
Děkuji za Vaši odpověď.

Dobrý den,
rodičovskou dovolenou můžete čerpat až do věku tří let dítěte, zaměstnavatel s Vaší opakovanou žádostí o rodičovskou dovolenou musí souhlasit. Po dobu čerpání rodičovské dovolené jste státním pojištěncem zdravotního pojištění, zaměstnavatel za Vás nic neplatí. Doba péče o dítě do 4 let věku se počítá jako náhradní doba pojištění pro důchodové nároky. Již z tohoto se dá odhadnout, že úřednice, která Vám poskytnula informace ohledně dávek, není příliš kompetentní. Dcera školku navštěvovat může, ale vzhledem k jejímu nízkému věku a neustálé nemocnosti je spíš na zvážení, zda je to nezbytné, když budete čerpat rodičovskou dovolenou.
Mohla byste mít nárok na příspěvek na bydlení a případně i na nějaké dávky v hmotné nouzi. Ve Vašem případě, budete posuzována Vy a Vaše dítě a musíte také doložit orgánu pomoci v hmotné nouzi, že jste vůči otci dítěte uplatnila nárok na výživné na dítě a případně také nárok na příspěvek na výživu a úhradu některých nákladů Vám jako neprovdané matce.
Jestliže dosud nebylo otcovství k dítěti určeno, může orgán pomoci v hmotné nouzi na matce požadovat, aby proti muži, který může být otcem dítěte podala návrh k soudu na určení otcovství a následně na něm uplatňovala nároky na výživné. Pokud nepodniknete příslušné úkony k uplatnění výše uvedených nároků vůči otci dítěte, stanoví zákon bohužel předpoklad předpoklad, že se matka nadále nepovažuje za osobu v hmotné nouzi.
Orgán pomoci v hmotné nouzi může v této věci požádat o součinnost také pracovníky orgánu sociálně právní ochrany dětí s tím, aby s matkou projednali uplatnění nároků vůči otci dítěte. Nejde totiž jen o práva Vaše ale také o právo dítěte na otce a s tím spojená práva.
Uplatnění nároků a pohledávek příslušný orgán pomoci v hmotné nouzi nevyžaduje v případech, kdy je zřejmé, že jejich uplatnění by nebylo úměrné zisku z něj plynoucímu, nebo pokud nepovažuje za možné je po osobě spravedlivě žádat.
Jestliže matka samoživitelka požádá o dávky hmotné nouze a u dítěte není uveden otec, je odkázána na oddělení sociálně právní ochranu dětí (OSPOD), které vydá stanovisko, zda neuvedení otce je důvodné či nikoli. Je-li neuvedení otce důvodné, po žadatelce se kromě dalších náležitostí (doložení příjmů, nákladů na bydlení .......) nic nepožaduje.
Dospěje-li OSPOD, že neuvedení otce důvodné není (záleží na posouzení konkrétních důvodů), potom se krátí nějakým procentem částka životního minima matky (cca 20% odpovídající 200 - 250,-Kč). Vyjde-li i po tomto zkrácení nárok na dávku, je tato po dobu 6 měsíců vyplácena. Žadatelka je zároveň vyzvána, aby uplatnila výživné na otci (v případě neplacení přiznaného výživného, exekuci). Jestliže zmíněné neuplatní, dávka je po 6 měsících odejmuta. Orgán pomoci v hmotné nouzi se většinou snaží žadatelkám vyhovět, musí však zkoumat, zda ustanovení zákona byla naplněna, pokud nedojde v šestiměsíční lhůtě k řádnému uplatnění nároků a pohledávek, má se za to, že osoba, není v hmotné nouzi, protože prokazatelně neprojevuje dostatečnou snahu zvýšit si příjem vlastním přičiněním.
Z výše uvedeného vyplývá, že úřad Vás v souladu se zákonem nutí otce do rodného listu uvést a vymáhat po něm plnění jeho vyživovací povinnosti, udělat to musí. Důvody, pro které to obojí odmítáte musíte uvést takové, aby byly uznány za oprávněné a pochopitelné. Je jasné, že když budete uvěřitelně tvrdit, že otce svého dítěte neznáte a nevíte, kdo to je, že nikoho uvést nejde.

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Ostatní dávky
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.