Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Ochranná lhůta a těhotenství

08.10.2013

Dobrý den obracíme se na vás společně s kamarádkou. Máme k vám prosbu zda by jste nám odpověděly na otázky kde nám ani na sociálce neodpověděly nebo spíše nechtěly poradit. 1,(já) dostala jsem výpověd z org. důvodu po skončení RD. Teď mi běží 2měsíční výp.lhůta teď jsem zjistila těhotenství (úplný začátek), početí vzniklo při běhu výp.lhůty.Co teď mám dále podniknout? (jít na nemocenskou i když nemusím, ale bude to výhodné? popř.do kdy? Nebo nechat běžet výp.lhůtu? Ve vaši poradně jsem zjistila, že mám ještě po době na první MD nárok na dovolenou mám si o ni požádat u zaměstnavatele nebo spíše proplatit? Prosím o odpověď co opravdu podniknout, aby to pro mě bylo výhodné - nevyznám se v tom a zaměstnavatel zná zákony perfektně tak abych nenalítla a neudělala chybu.Děkuji moc II.(kamarádka)Má výpověď z or.důvodu po návratu RD.Výp. lhůta ji bude končit koncem 10/2013 má zdr.potíže a tak odešla na nemocenskou, která bude podle doktora trvat déle než měsíc cca konec listopadu(jak budou úspěšné rahab.) kdyby při nemocenské otěhotněla bude na nemocenské do doby než nastoupí na MD? A Kolik ji pak bude vyplacená mateřská jestli vůbec bude nebo na ni nemá nárok? A rovnou z nemocenské nastoupí na RD? Děkujeme mnohokrát

Dobrý den,
započalo-li těhotenství po udělení výpovědi tj. ve výpovědní době (výpověď byla zaměstnankyni dána před počátkem ochranné doby, tj. před početím), výpovědní doba by uplynula v ochranné době, v takové situaci zákoník práce poskytuje zaměstnankyni ochranu spočívající v tom, že ochranná doba se do výpovědní doby nezapočítává; pracovní poměr skončí teprve uplynutím zbývající části výpovědní doby po skončení ochranné doby, ledaže zaměstnankyně sdělí zaměstnavateli, že na prodloužení pracovního poměru netrvá. To znamená, že musíte zaměstnavateli případné těhotenství neprodleně nahlásit, protože po celou dobu Vašeho těhotenství Vám fakticky nepoběží výpovědní lhůta- ta se přerušuje.
Nárok na dovolenou upravuje zákoník práce (zák. č. 262/2006 Sb., v platném znění) v §211 a násl.
Zaměstnanec má nárok na dovolenou za kalendářní rok, pokud za nepřetržitého trvání pracovního poměru k témuž zaměstnavateli konal u tohoto zaměstnavatele práci alespoň 60 dnů v kalendářním roce. Doba čerpání mateřské dovolené se pro účely vzniku nároku na dovolenou posuzuje jako výkon práce. Rodičovská dovolená se ovšem pro účely nároku na dovolenou za výkon práce nepovažuje.
Požádá-li zaměstnankyně o to, aby dovolená na zotavenou navazovala na mateřskou dovolenou, zaměstnavatel je povinen jí podle §217 odst. 5 zákoníku práce vyhovět.
Nepracoval-li zaměstnanec pro překážky v práci, které se pro účely dovolené neposuzují jako výkon práce, krátí se mu dovolená za prvých 100 takto zameškaných pracovních dnů o jednu dvanáctinu a za každých dalších 21 takto zameškaných pracovních dnů rovněž o jednu dvanáctinu (§223 zákoníku práce).
Pokud budete čerpat dovolenou v návaznosti na ukončení mateřské dovolené, opět Vám budou plynout dny z výpovědní lhůty. Nevím, na kolik dní dovolené máte nárok, ale o tyto dny se zkrátí výpovědní lhůta a je teoreticky možné, že skončí v době čerpání řádné dovolené po uplynutí mateřské dovolené. /mluvím pouze teoreticky, protože neznám přesná data a počty dní/

Co se týká Vaší kamarádky, tak pokud ji lékař i po otěhotnění shledá nadále práce neschopnou, může v PN pokračovat. NA PPM nebude mít nárok, protože v tu chvíli již nebude mít zaměstnavatele. Může se na ní však vztahovat tzv. nemocenské v souvislosti s těhotenstvím a porodem – tzn. Na základě potvrzení od OSSZ, že nemá nárok na PPM, ji lékař nebude ukončovat PN 6týdnů před porodem, ale bude v ní pokračovat ještě 6 týdnů po porodu. Kamarádka pak bude mít šanci vybrat si délku a výši RP a nebude odkázaná na nejdelší variantu pobírání RP.

Přeji hezký den

Autor(ka) odpovědi: Zdenka Čurdová
Kategorie dotazu: Mateřská a rodičovská dovolená
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

RODIČE NA START! 2018

19. května, 14:00, park Na Pankráci
Chcete zkusit bosochodíčky, chůzi po skle nebo žhavých uhlíkách?
Zveme na benefiční běh a zábavné odpoledne pro celou rodinu 1km/5km/minitratě, pochod s dítětem v šátku, bosochodníky, chůze po skle i žhavém uhlí, kreativní dílničky a mnoho dalšího.


Na podporu bezplatné právní poradny APERIO.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.