Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Ukončení pracovního poměru

07.10.2013

Dobrý den, jsem aktuálně na rodičovské dovolené, která by mi měla končit až v roce 2015, ale můj zaměstnavatel prakticky končí firmu a postupně propouští všechny zaměstnance. Vím tedy s naprostou jistotou, že v roce 2015 si dojdu maximálně pro odstupné. V tuto chvíli to vypadá, že bych měla možnost začít alespoň na částečný úvazek a na zkoušku pracovat pro jiného zaměstnavetele, ovšem jde o stejný předmět činnosti jako u stávajícího a ten mi nedá k jejímu výkonu souhlas, přestože firma již prakticky nefunguje. Paradoxně by možná ovšem byl svolný k ukončení mého pracovního poměru. Mám několik otázek: 1/ Existuje legální způsob, jak by mohlo být ukončeno mé stávající zaměstnání v době běžící rodičovské dovolené a se zachováním nároku na odstupné? Může mi v této chvíli dát zaměstnavatel výpověď z organizačních důvodů? (Byly by zcela reálné.) 2/ Pokud by byl můj stávající pracovní poměr ukončen, skončila by logicky i rodičovská dovolená u něj čerpaná. Pokud bych po nějakou dobu neměla jiného zaměstnavatele, v jakém postavení bych se ocitla a jaké by byly mé povinnosti ve vztahu ke zdravotní pojišťovně, úřadu práce apod.?
Velice děkuji,

Vážená paní,
o, že Vám zaměstnavatel nechce dát souhlas k výkonu práce u jiného zaměstnavatele, naznačuje, že chce, abyste o ukončení pracovního poměru požádala sama a on tak nemusel platit odstupné. Zaměstnavatel Vám může i v případě rodičovské dovolené dát výpověď z důvodu rušení zaměstnavatele nebo jeho části (§ 52 písm. a) s nárokem na odstupné. To ale zřejmě nemá v úmyslu udělat a chce, abyste o ukončení pracovního poměru požádala sama. V tomto případě by Vám nárok na odstupné nevznikl. Je možné ukončit pracovní poměr dohodou z důvodu rušení zaměstnavatele a upravit v dohodě i nárok na odstupné. S dohodou však musí souhlasit obě strany a v případě, že by s tím zaměstnavatel nesouhlasil, dohodu s Vámi neuzavře.
Pokud Váš pracovní poměr skončí a nebudete jinde zaměstnaná, nemáte povinnost se hlásit na úřadu práce (samozřejmě tak můžete učinit, úřad by v tom případě za Vás platil sociální a zdravotní pojištění), pokud byste byla uchazečem o zaměstnání mohl by Vám vzniknout nárok na podporu v nezaměstnanosti. Nárok na podporu v nezaměstnanosti vzniká uchazeči o zaměstnání, který vykonával v délce alespoň 12 měsíců v rozhodném období zaměstnání nebo jinou výdělečnou činnost zakládající povinnost odvádět pojistné na důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti. Pro účely výše uvedené podmínky se započítává i náhradní doba zaměstnání, za kterou se považuje (podle § 41, odst. 3 písm. e) zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti) i osobní péče o dítě ve věku do 4 let. Rozhodným obdobím pro posuzování nároku podle ust. § 41 odst. 1 jsou poslední 2roky před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání.
Podpůrčí doba činí 5 měsíců. U uchazeče, u kterého je poslední činností „náhradní doba“, tj. např. péče o dítě do čtyř let věku, se stanoví podpora v nezaměstnanosti první 2 měsíce ve výši 0,15 násobku, za další 2 měsíce 0,12 a za zbývající měsíc ve výši 0,11násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za první až třetí čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o tuto podporu (t.č. tedy první dva měsíce ve výši 3 559 Kč měsíčně, následující 2 měsíce 2 847 Kč a poslední měsíc 2 610 Kč měsíčně.)
V případě, že byste se nehlásila na úřad práce, pokud nemáte příjmy, nejste povinna platit odvody na sociální pojištění. V případě zdravotního pojištění, pokud byste byla příjemcem rodičovského příspěvku, nebo pečovala o jedno dítě do 7 let věku, případně o dvě děti do 15 let – dítě by nemohlo navštěvovat předškolní zařízení více jak 4 hodiny denně, byla byste v kategorii tzv. státních pojištěnců, tz., že zdravotní pojištění by za Vás hradil stát. Tuto skutečnost musíte své zdravotní pojišťovně nahlásit.

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Milada Rejzková
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

RODIČE NA START! 2018

19. května, 14:00, park Na Pankráci
Chcete zkusit bosochodíčky, chůzi po skle nebo žhavých uhlíkách?
Zveme na benefiční běh a zábavné odpoledne pro celou rodinu 1km/5km/minitratě, pochod s dítětem v šátku, bosochodníky, chůze po skle i žhavém uhlí, kreativní dílničky a mnoho dalšího.


Na podporu bezplatné právní poradny APERIO.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.