Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Skončení pracovního poměru a nástup do dalšího zaměstnání

04.10.2013

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat na radu ohledně návratu z rodičovské dovolené do zaměstnání, respektive eventuálního hledání nového místa, neboť se mě zřejmě dotknou organizační změny v zaměstnání a samozřejmě, že bych moc ráda trošku předešla budoucí nezaměstnanosti a hledala práci dříve....takže můj dotaz - jak nejlépe vyřešit situaci, když budu zřejmě čekat na oficiální vyjádření zaměstnavatele o propuštění v květnu- končí RD) a naskytla by se mi příležitost práce např. už od března, dubna.
Přemýšlela jsem to eventuálně řešit DPP, DPČ po dobu nezbytně nutnou.....jenže - musím jej hlásit stávajícímu zaměstnavateli? Nebo jaké je nejjednodušší řešení, abych mohla pracovat už třeba jinde a nepřišla přitom o odstupné od stávajícího zaměstnavatele, které by mi náleželo? Děkuji moc.

Dobrý den.
Za trvání rodičovské dovolené můžete uzavřít další pracovní poměr s jiným zaměstnavatelem. Pokud se však bude jednat o výdělečnou činnost, která je shodná s předmětem činnosti Vašeho zaměstnavatele, je třeba, aby Vám zaměstnavatel dal předem písemný souhlas s výkonem této činnosti (§304 odst. 1 zák. č. 262/2006 Sb., zákoníku práce, v platném znění). Tato povinnost se vztahuje i na výkon práce na základě dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr. Povinnost oznámit výkon jiné činnosti či žádat souhlas s jejím výkonem není stanovena zákoníkem práce, tuto povinnost však může stanovit Vaše pracovní smlouva či vnitřní předpisy.
Pokud Vám bude dána po skončení rodičovské dovolené výpověď z důvodu uvedeného v § 52 písm. c) zák. č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění, tj. stane-li se zaměstnanec nadbytečným vzhledem k rozhodnutí zaměstnavatele nebo příslušného orgánu o změně jeho úkolů, technického vybavení, o snížení stavu zaměstnanců za účelem zvýšení efektivnosti práce nebo o jiných organizačních změnách, nebo dojde-li ke skončení pracovního poměru dohodou z téhož důvodu, pak Vám náleží odstupné. Při skončení pracovního poměru dohodou, skončí pracovní poměr sjednaným dnem, byla-li dána výpověď, skončí pracovní poměr uplynutím výpovědní doby. Ve výpovědní době trvá Váš pracovní poměr, tj. zaměstnavatel je povinen přidělovat Vám práci podle pracovní smlouvy. Pokud budete mít uzavřený jiný pracovní poměr, zřejmě byste v tomto případě nebyla schopná svým závazkům dostát. Z tohoto pohledu by tedy bylo vhodné ukončit pracovní poměr dohodou z důvodů uvedených v §52 písm. c) zákoníku práce.

Dobrý den, moc se omlouvám za ještě jeden dotaz - ptala jsem se, jak nejlépe případně vyřešit dřívější nástup do jiného zaměstnání po rodičovské dovolené, kdyby stávající zaměstnavatel neměl místo....děkuji moc za odpověď. Dozvěděla jsem se tedy, že pokud bych nastupovala do nového zaměstnání na jakýkoliv prac. poměr dříve než by byla dohodnuta dohoda (zřejmě) se současným zaměstnavatelem, je potřeba jeho souhlasu.
Tak mě napadl ještě jeden dotaz s tímto spojený - kdyby mi písemný souhlas k takové činnosti jinde dal, nepřišla bych pak o odstupné, v případě důvodu nadbytečnosti? Předpokládejme situaci, že mi předem řekne, že místo pro mě nebude. Děkuji!

Dobrý den,
jak jsem uvedla ve své odpovědi, předchozí písemný souhlas zaměstnavatele je třeba pouze v případě, že se bude jednat o VÝDĚLEČNOU ČINNOST, KTERÁ JE SHODNÁ S PŘEDMĚTEM ČINNOSTI VAŠEHO ZAMĚSTNAVATELE. Výkon jiné činnosti nejste povinna zaměstnavateli ani oznámit, nestanoví-li Vaše smlouva, popř. vnitřní předpisy jinak.
Nárok na odstupné je spojen se skončením pracovního poměru ze stanovených důvodů. Skutečnost, že zaměstnanec má jiné zaměstnání, neznamená ztrátu tohoto nároku. Pokud však zaměstnavatel bude vědět, že zaměstnanec nemůže do zaměstnání nastoupit z důvodu výkonu práce v jiném pracovním poměru, bude zřejmě usilovat o to, aby skončení pracovního poměru inicioval zaměstnanec a nárok na odstupné nevznikl.

S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.