Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Nárok na PPM, rodičovský příspěvek OSVČ

02.10.2013

Dobrý den. Jsem v 8 měsíci. Jsem na OSVČ, nemocenské připojištění mám placeno jen od 8.7.2013 tím pádem prý nemám nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Přítel (nejsme manželé) je zaměstnaný s platem 16 000 kč měsíčně čistého. na úřadech mi říkali, že přítel může rozhodovat o výšši příspěvku. Ale nevím jestli můsí na mateřskou či nemusí. na sociálce vše vyvětlujou pod paragrafy, jednou řeknou, že máme nárok na příspěvěk, pak zase, že nemáme. Dnes mi řekli, že já sama nemohu volit výšši příspěvku.Je dané, že do 10. měsíce věku bych měla pobírat 7600kč a dále do 4 let 3800kč. Na porodné nárok nemáme. Prosím o radu co máme dělat a taky aby nám, už konečně narovinu řekl co přesně máme udělat, a jak to řešit aby jsme mohli příspěvěk určit sami (měsíčně) a také další možnosti přídavků na které máme nárok.

Dobrý den,

podmínky nároku na PPM z nemocenského pojištění OSVČ:
- účast na nemocenském pojištění aspoň po dobu 270 kalendářních dnů v posledních dvou letech přede dnem nástupu na PPM,
- účast na nemocenském pojištění OSVČ aspoň po dobu 180 kalendářních dnů v posledním roce přede dnem nástupu na PPM,
- v den nástupu na PPM trvá účast na nemocenském pojištění OSVČ nebo ochranná lhůta po skončení nemocenského pojištění OSVČ,
- těhotenství skončilo porodem.

Tyto podmínky je třeba splnit současně, jinak nárok na PPM z nemocenského pojištění nevzniká.

Jestliže tyto podmínky nesplňujete a jste od července plátcem pojistného na nemocenské pojištění, tak od 6. týdne před očekávaným dnem porodu, pokud budete stále účastna nemocenského pojištění OSVČ nebo bude v tento den stále trvat ochranná lhůta pro nemocenské po skončení nemocenského pojištění OSVČ, tak byste měla mít nárok na nemocenské poskytované v souvislosti s těhotenstvím a porodem. Váš ošetřující lékař by Vás uznal práce neschopnou od počátku 6. týdne před očekávaným dnem porodu, a to na základě potvrzení OSSZ, že nemáte nárok na PPM v žádné pojištěné činnosti. Musela byste tedy navštívit OSSZ, kde jste vedena jako OSVČ a požádat o vystavení potvrzení o nesplnění podmínek nároku na PPM v žádné pojištěné činnosti, aby Vás ošetřující lékař mohl uznat práce neschopnou od počátku 6. týdne před očekávaným dnem porodu. Dávku byste pobírala až do 6.týdnů po porodu, pokud byste nebyla práce neschopná z jiného důvodu.
Samostatnou výdělečnou činnost nemusíte v době nároku na PPM z nemocenského pojištění OSVČ nebo v době nároku na nemocenské poskytované v souvislosti s těhotenstvím a porodem (od počátku 6. týdne před očekávaným dnem porodu) ukončovat, dostačuje, pokud ji nebudete vykonávat osobně (např. ji budou vykonávat členové rodiny nebo přijmete zaměstnance). V případě, že samostatnou výdělečnou činnost již vykonávat nebudete, pak je třeba správě sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovně oznámit její ukončení.
Následně po skončení nároku na nemocenské poskytované v souvislosti s těhotenstvím a porodem byste měla nárok na rodičovský příspěvek. Ve vyplácení rodičovského příspěvku došlo od roku 2012 k pozitivním změnám, takže již není nutné čerpat peněžitou pomoc v mateřství otcem (výdlečnou činnost by musel přerušit), aby bylo možné zvolit výši rodičovského příspěvku. Nárok na rodičovský příspěvek má rodič, který po celý kalendářní měsíc osobně, celodenně a řádně pečuje o dítě, které je nejmladší v rodině, a to až do vyčerpání celkové částky 220 000 Kč, nejdéle do 4 let věku dítěte. Od roku 2012 platí, že jestliže alespoň jednomu z rodičů v rodině lze stanovit k datu narození dítěte 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu pro stanovení peněžité pomoci v mateřství nebo nemocenské v souvislosti s porodem, rodič si může volit výši a tím i délku pobírání rodičovského příspěvku. Maximální měsíční výše rodičovského příspěvku se stanoví ve vazbě na uvedený vyměřovací základ: pokud 70 % 30 násobku denního vyměřovacího základu je nižší nebo rovno 7 600 Kč, rodičovský příspěvek může činit nejvýše7 600 Kč; pokud 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu převyšuje 7 600 Kč, je výše rodičovského příspěvku je omezena touto částkou, maximálně však výše rodičovského příspěvku může činit 11 500 Kč měsíčně(odpovídá hrubé mzdě 16429 korun).
Pokud otec splní podmínky pro vznik nároku na PPM a zaměstnavatel mu vypíše potvrzení o denním vyměřovacím základu ovlivňujícím výši rodičovského příspěvku, kde bude potvrzen jeho denní vyměřovací základ, můžete výši rodičovského příspěvku zvolit (můžete být žadatelem i Vy).
Veškeré formuláře obdržíte na příslušném kontaktním místě úřadu práce nebo je naleznete na www.mpsv.cz/forms. Vyplníte „Žádost o rodičovský příspěvek“ a „Potvrzení o denním vyměřovacím základu ovlivňujícím výši rodičovského příspěvku“, kde bude potvrzen denní vyměřovací základ otce dítěte.

S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Petra Kuntošová
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.