Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Jméno a příjmení dítěte

03.10.2013

Dobrý den, prosím pěkně, měl bych na Vás pár otázek… Zhruba za měsíc se mi narodí můj první potomek-dcera. Její matka a dnes bývalá přítelkyně, která se v průběhu těhotenství rozhodla, že nejsem ten správný člověk pro život a celý náš poměrně normální vztah se změnil v nenávist z její strany a zkouší na mě co se dá. Nicméně za ten nejzávažnější problém považuji to, že se semnou nehodlá žádným způsobem domluvit jak na jméně tak ani na příjmení to chce samozřejmě své. Zapsat mě ovšem jako otce do RL chce. Mohl bych požádat o radu jak vzniklou situaci řešit? Jak v této věci postupuje matrika? Řeší podobně vyhrocené situace soud a jaká je potažmo moje šance v tomto soudním sporu z pozice otce? Myslím, že matky jsou ve velké výhodě. Dá se později změnit jméno a jak je to popřípadě s dalším dítětem se stejnou ženou? Je automaticky nově narozené dítě pojmenované po sourozenci? A konečně mohou mít nově narození dvě příjmení? Předem Vám moc děkuji za odbornou radu a za jakoukoliv případnou pomoc. Přeji hezký a ničím nerušený víkend

Dobrý den,
otázky týkající se jména a příjmení dítěte řeší zákon č. 301/2000 Sb., o matrikách, jménu a příjmení a o změně některých souvisejících zákonů, v platném znění. U nesezdaných rodičů zákon stanoví, že se na jménu a také na příjmení musí dohodnout. Musí se zkrátka vyplnit příslušný formulář pro matriku a na něm uvést, jak se dítě bude jmenovat a oba rodiče ho musí podepsat. Pokud k dohodě rodičů nedojde, nahradí tuto dohodu rozhodnutí soudu. Nelze předjímat, jak a na základě čeho by soud o jménu a příjmení dítěte rozhodl, oba rodiče mají stejná práva, není nikde stanoveno, že by se dítě mělo jmenovat po otci, ale stejně tak nemá matka žádnou přednost při pojmenování dítěte. Je třeba však uvážit fakt, že pokud se nedokážete dohodnout už ani na jméně dítěte, tak jak asi bude vypadat řešení otázek daleko složitějších a to výchova dítěte, styk s oběma rodiči a spoustu dalších otázek, které přinese život. Celá záležitost se jménem a dohodou rodičů ovšem závisí na tom, jestli v době narození dítěte budete uveden jako otec dítěte. Pokud dítě nebude právně žádného otce mít, tak o jméně rozhodne samozřejmě matka sama. Otcovství u nesezdaných rodičů lze určit buď souhlasným prohlášením na matrice nebo u soudu a nebo na základě žaloby na určení otcovství, kterou může podat matka, otec i dítě samo. Žalobu lze podat kdykoliv, žádná lhůta nevyprší. Spolu s rozhodováním o otcovství rozhodne soud i o tom, komu bude dítě svěřeno do výchovy, o výživném a na návrh také o styku s druhým rodičem.
Jméno i příjmení dítěti změnit lze, předpokládá to samozřejmě opět dohodu rodičů a nebo rozhodnutí soudu. Pokud by se rodiče dítěte vzali, tak se při svatbě musí určit, jak se budou jmenovat jejich společné děti. Pokud by to bylo příjmení jiné, než má dítě do té doby, došlo by svatbou i ke změně příjmení dříve narozeného dítěte. Pokud by se narodilo druhé dítě nesezdaným rodičům, bylo by to s jeho jménem a příjmením stejné, nijak to se jménem prvního dítěte nesouvisí. Pouze se dá předpokládat, že by soud při sporu o jméno mohl rozhodnout tak, aby děti měly stejná příjmení. Dvě příjmení by dítě mohlo mít pouze v případě, že by toto příjmení získalo po rodiči, tedy pokud by příjmením například matky bylo "dvojpříjmení".

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Ostatní
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.