Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Výpověď a těhotenství

24.09.2013

Dobrý den,chtěla bych se zeptat RD mi končí v 10/2013.Zaměstnavatel mi oznámil, že dostanu výpověď ze zaměstnání na nadbytečnost nabízí 2měsíční výpovědní lhůtu a pak 3 platy jako odstupné -což si myslím, že je v pořádku. Ale už delší dobu se snažíme o miminko, ale stále nic mám i zdr.problémy. Prosím o pomoc kdybych otěhotněla do konce 12/2013 (kdy mi běží výpovědní lhůta) musím nastoupit na nemocenskou? např. -těhotenství a do kdy? Musím to oznámit zaměstnavateli?Bude mi pak vyplaceno i odstupné? Co mi bude pak v době těhotenství vypláceno -myslím tím než nastoupím na mateřskou tj.6 nebo 8 týdnů před porodem – Jaký je tedy postup.
A druhá varianta kdybych otěhotněla až po skončení výpovědní lhůty. Mohu přejít hned po skončení výp.lhůty na nemocenskou? Když bych otěhotněla po dobu co budu na nemocenské budu na nemocenské až do porodu? Jaký je postup. Dítě mi nastupuje od 10/2013 do MŠ nemění se něco na věci když budu na nemocenské? Děkuji Vám moc za odpověď.

Dobrý den.

§ 53 zákoníku práce (zák. č. 262/2006 Sb., v platném znění) zakazuje dát zaměstnanci výpověď v ochranné době, to je mj.
a) v době, kdy je zaměstnanec uznán dočasně práce neschopným …
d) v době, kdy je zaměstnankyně těhotná nebo kdy zaměstnankyně čerpá mateřskou dovolenou nebo kdy zaměstnankyně nebo zaměstnanec čerpají rodičovskou dovolenou.
Byla-li dána zaměstnanci výpověď před počátkem ochranné doby tak, že by výpovědní doba měla uplynout v ochranné době, ochranná doba se do výpovědní doby nezapočítává; pracovní poměr skončí teprve uplynutím zbývající části výpovědní doby po skončení ochranné doby, ledaže zaměstnanec sdělí zaměstnavateli, že na prodloužení pracovního poměru netrvá.
Tj. pokud otěhotníte ve výpovědní době, doporučuji Vám Vaše těhotenství oznámit Vašemu zaměstnavateli, pokud mu neoznámíte, že na prodloužení pracovního poměru netrváte, Váš pracovní poměr se prodlouží. Za trvání pracovního poměru je Vám zaměstnavatel povinen přidělovat práci podle pracovní smlouvy, nedohodne-li se s Vámi jinak. Pokud budete v pracovní neschopnosti, náleží Vám náhrada mzdy od 4. do 21. dne pracovní neschopnosti, od 22. dne pracovní neschopnosti pak nemocenské. Pokud budete v pracovní neschopnosti po celou dobu těhotenství, ukončí Váš lékař Vaši pracovní neschopnost ke dni nástupu na mateřskou dovolenou, tj. 6 až 8 týdnů před očekávaným dnem porodu. V době mateřské dovolené budete pobírat peněžitou pomoc v mateřství. Odstupné obdržíte až při skončení pracovního poměru.
Pokud nebudete v ochranné době, Váš pracovní poměr skončí uplynutím výpovědní doby, v souvislosti se skončením pracovního poměru obdržíte odstupné. Pokud u Vás dojde ke vzniku pracovní neschopnosti v ochranné lhůtě, která činí 7 kalendářních dnů ode dne skončení pracovního poměru, bude Vám náležet nemocenské ze skončeného zaměstnání.
Nárok na peněžitou pomoc v mateřství má žena, která porodila dítě a splnila podmínku účasti na nemocenském pojištění po dobu alespoň 270 dnů v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství s tím, že ke vzniku nároku na dávku došlo v době pojištění nebo v ochranné lhůtě. Ta činí v případě, že zaměstnání skončilo v době těhotenství, 180 dnů ode dne skončení zaměstnání, pokud zaměstnání trvalo alespoň tolik dnů.
Pokud ženě nevznikne nárok na peněžitou pomoc v mateřství, což doloží , ale má nárok na nemocenské, ukončí lékař její pracovní neschopnost teprve uplynutím 6 týdnů ode dne porodu. V době od počátku 6. týdne před očekávaným dnem porodu do konce 6. týdne po porodu pobírá žena tzv. nemocenské v souvislosti s porodem. Nárok na ně jí umožňuje zvolit výši rodičovského příspěvku.
Vaše případná pracovní neschopnost nemá na nástup a docházku dítěte do MŠ žádný vliv.

S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

RODIČE NA START! 2018

19. května, 14:00, park Na Pankráci
Chcete zkusit bosochodíčky, chůzi po skle nebo žhavých uhlíkách?
Zveme na benefiční běh a zábavné odpoledne pro celou rodinu 1km/5km/minitratě, pochod s dítětem v šátku, bosochodníky, chůze po skle i žhavém uhlí, kreativní dílničky a mnoho dalšího.


Na podporu bezplatné právní poradny APERIO.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.