Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Výživné

26.09.2013

Dobrý den. Byly jsme s přítelem rok a půl a máme ročního syna. Doufala jsem že se normálně domluvíme-mimosoudně. Dva měsíce to šlo ,teď si našel přitelkyni,a najednou mu 3tisice mu přijde moc (když má výplatu 16tisic a jiné děti nemá! a bydlí u babičky kde nic platit nemusí) . Se synem se vidí rád a když má volno tak si ho na pár hodin vezme. Já mám mateřskou 3.800,jelikož sem předtím studovala a ještě dálkově studuji. Bydlím v městském bytě (nájem +služby 5.000)který je psaný na mého otce (ale ten bydlí jinde) . Co mám v takovéhle situaci dělat? Přemýšlím že si seženu jiné bydlení kde mi eventuelně bude prǐspívat sociálka nebo ÚP. A podat žádost o svěření do péče? nevím co si můžu v mé situaci dovolit. když je docela možné že bývalý bude chtít střídavou péči,a platit mi max.2.000. Děkuji za odpověď.

Vážená paní,

výši výživného určuje soud. Ten při určení výše výživného vychází na straně jedné z odůvodněných potřeb oprávněné osoby (oprávněný, příjemce výživného) a na straně druhé ze schopností, možností a majetkových poměrů povinné osoby (povinný, plátce výživného). Soud přitom zkoumá, zda se povinná osoba nevzdala bez vážného důvodu výhodného zaměstnání (výdělečné činnosti) nebo majetkového prospěchu; případně zda nepodstoupila nepřiměřená majetková rizika (např. soud nepřihlíží k tomu, že povinná osoba před určením výživného dala bez důvodu výpověď a je vedena jako uchazeč o zaměstnání na úřadě práce). Rozsah vyživovací povinnosti je dále určován odůvodněnými potřebami dítěte, které závisejí zejména na jeho věku a zdravotním stavu. Dále se přihlíží k tomu, jakým způsobem se dítě připravuje na své budoucí povolání, k mimoškolním aktivitám, ke koníčkům apod. Při stanovení výše výživného soud přihlíží rovněž k dalším vyživovacím povinnostem rodiče – další dítě (děti), manžel(ka). Soud může určit částku vyšší nebo i nižší, než je navrhovaná. Dohodnou-li se rodiče na výši výživného, soud většinou jejich dohodu schválí.

Tabulka pro určení
výše výživného
věk dítěte výše výživného
v % z příjmu
do 5 let 11 až 15 %
od 6 do 9 let 13 až 17 %
od 10 do 14 let 15 až 19 %
od 15 do 17 let 16 až 22 %
nad 18 let 19 až 25 %

Tabulka má doporučující charakter, není závazná.
Jestliže má Váš přítel výši 16 000 Kč, výše výživného by se měla pohybovate v rozmezí 1760 Kč - 2400 Kč, ale může být i vyšší. Můžete podat k soudu pouze návrh na určení výživného bez návrhu na svěření do péče. Mít rozhodnutí o výživném je pro Vás výhodnější pro případ neplacení výživného. Pokud povinná osoba neplní dobrovolně vyživovací povinnost, může se oprávněná osoba obrátit na soudního exekutora. Pokud má povinná osoba trvalé příjmy (např. z pracovního poměru, důchodu), je vhodné navrhnout výkon rozhodnutí formou srážek z těchto příjmů. V případě, že povinná osoba příjem nemá, je možné vymáhat výživné i jinými exekučními prostředky, např. prodejem majetku ve vlastnictví povinné osoby v souladu s platným právem. Od 1. 1. 2013 je možné využít nový exekuční prostředek – pozastavení řidičského oprávnění, který může exekutor vydat pouze v případě vymáhání nedoplatku výživného na nezletilé dítě.

Zvýšení výživného
O zvýšení výživného je možno žádat. Předpokladem je podstatná změna majetkových poměrů od poslední úpravy výživného, např. dítě začne studovat na vysoké škole v jiném městě (proto výrazně vzrostly náklady na dopravu, ubytování, stravování, učební pomůcky atd.) nebo výrazná změna v příjmech rodičů (např. změna zaměstnání).

Fikce výše příjmu
Povinná osoba (v praxi se jedná zejména o podnikatele) je povinna soudu prokázat své příjmy a předložit podklady o svých majetkových poměrech. Nesplní-li tuto povinnost, má se zato, že její průměrný měsíční příjem činí 12,7násobek životního minima jednotlivce, tj. 43 307 Kč.

Doba trvání vyživovací povinnosti
Vyživovací povinnost rodičů k dětem trvá do doby, než jsou děti schopny se samy živit (např. pokud je dítě nemocné nebo invalidní, trvá vyživovací povinnost rodičů po celý život dítěte).

Pokud se týká Vašeho bydlení, i s otcem lze sjednat platnou nájemní smlouvu. Mohl by vám takto vzniknout nárok na příspěvek na bydlení.
Příspěvek na bydlení
Touto dávkou stát přispívá na náklady na bydlení rodinám a jednotlivcům s nízkými příjmy. Nárok na příspěvek na bydlení má vlastník nebo nájemce bytu přihlášený v bytě k trvalému pobytu, jestliže 30 % (v Praze 35 %) příjmů rodiny nestačí k pokrytí nákladů na bydlení a zároveň těchto 30 % (v Praze 35 %) příjmů rodiny je nižší než příslušné normativní náklady stanovené zákonem.

Výplata příspěvku na bydlení je časově omezena na 84 měsíce v období posledních 10 kalendářních let. Toto omezení neplatí pro domácnosti sestávající výlučně z osob starších 70 let a pro osoby se zdravotním postižením, které bydlí v pro ně postavených nebo upravených bytech

Více informací se lze dozvědět z naší nové publikace Nebojujte se zákony a slaďte
práci s rodinou, kterou lze stáhnout
zde:http://www.aperio.cz/data/1/APERIO-Nebojujte-se-zakony-a-sladte-praci-s-rodinou-2013.pdf
Právní předpisy
1. Zákon č. 94/1963 Sb., o rodině
2. Zákon č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jana Seemanová
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.