Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Znalecký posudek - rodiče a dítě

24.09.2013

Dobrý den, chtěla bych vás poprosit o radu.
Otec mého malého syna soud opětovně požádal o úpravu styku se synem, já s větším rzsahem nesouhlasila vzhledem k nízkému věku syna, byli jsme tedy posláni na psychologické a psychiatrické vyšetření i s testy, já, otec syna i syn.
Bylo mi doručeno znění znaleckého posudku, které je takové nicneříkající a k samotnému návrhu na rozšíření styku syna a otce se nevyjadřuje. Byla jsem vyzvána, abych soudu doplnila své "procesní stanovisko" a mě není tento výraz úplně jasný. Mám se vyjádřil jen ke znaleckému posudku a jeho závěrům nebo i upozornit na nepravdy (lze snadno doložit) z výpovědi otce u psycholožky, které jsou v posudku zapsány. Nebo to má být i vyjádření k návrhu otce na rozšíření styku? Otec si to samozřejmě ještě může do konce soudního řízení několikrát změnit, to je u něj naprosto běžné.
K posudkům jako takovým asi není co říci, myslím si, že měly být zpracovány jinak, tohle byla opravdu fraška s nicneříkajícím závěrem a důvod, proč byly vlastně nařízeny vůbec zmíněn není (zda dítě zvládne dlouhodobější pobyt samotné s otcem a zda se o něho zvládne otec po tuto dobu dostatečně postarat). V celém posudku bylo uvedeno, že syn vydržel bez přítomnosti matky 15 minut, když matka nepozorovaně odešla a on si toho nevšimnul. O tom, zda dítě zvládne být samo s otcem několik hodin a přes noc jak požaduje otec tam nic není. Každopádně o nové testování nemám zájem, je to velice finančně náročné a bez jakéhokoliv výsledku. Slibovala jsem si od nich, že se někdo bude zabývat synem, ale to se nestalo. Testovali rodiče, zda jsme schopni syna vychovávat, což pochopitelně jsme, i když spolu nežijeme. Dá se očekávat, že po rozhodnutí o návštěvách ve větším rozsahu začne mít syn dlouhodobější psychické potíže, i docházku do školky jsme museli o rok odložit, protože tuto změnu nebyl schopný zvládnout, můj nástup do práce taky těžce nese, po každé návštěvě otce (za mé přítomnosti) je rozhozený, přítomnost další osoby při návštěvě nezvládá (babička).

Dobrý den,
znalec je oprávněn se vyjadřovat pouze k osobnostem rodičů, jejich charakterovým vlastnostem, jejich vztahu navzájem a dítěti a u dítěte ke vztahu k rodičům současně přítomným i ke každému samostatně (viz. pozorování chování rodičů a dítěte). Samotná otázka, tedy jaký je pro dítě vhodný rozsah styku, je pak otázkou právní a na tu znalec odpovídat nesmí. Otázky právní jsou určeny výhradně soudu.
Pokud jde o to, že Vás soud vyzývá, abyste sdělila své procesní stanovisko, tak se máte vyjádřit k závěrům znaleckého posudku, zda budete chít, aby byl znalec při ústním jednání před soudem vyslechnut, a k tomu, zda s návrhem otce na určení rozsahu styku souhlasíte či nikoliv a proč. Postupy zalce jsou přitom otázkou odbornou, a to laik hodnotit nemůže, může je přehodnotit pouze další znalec (v tzv. revizním posudku), který se však v opatrovnickém řízení užívá minimálně.
Pokud má syn psychické problémy, stálo by za to zvážit návštěvu psychologa, aby ho vyšetřil a případbě poskytnul zprávu o vyšetření soudu. Zároveň můžete ve svém vyjádření namítat veškeré okolnosti, které nejsou v posudku uvedeny správně, ať si to soud přebere a případně ke sporným otázkám vyslechne znalce. Dále pokud syna vychováte dosud jen Vy a syn je v přítomnosti otce nesvůj, pláče atd., je třeba to soudu napsat, neboť nelze mít zato, že by na otce nezvyklému dítěti dlohodobý styk v současné době prospěl. Dále je třeba zdůraznit, že pokud je dítě stresováno i tím, že má jakoukoliv změnu (viz. Váš návrat do práce), musí mít pro budoucí návštěvu školy, která je pro dítě velmi zatěžující, stabilní a klidné zázemí, což má zpravidla právě u matky, kde má domov a je tam zvyklé. Současně je však třeba mít na paměti, že styk by se měl časem rozšiřovat, neb i otec je rodičem a má na dítě svůj pozitivní vliv již tím, že ho má rád a dítě má rádo jeho.

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.