Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Sleva na dani na vyživované dítě

24.09.2013

Dobrý den,

prosím vás, komu připadá správně sleva na dani na děti, pokud se otec i matka (nikoliv manželé) se dvěma dětmi, kteří zatím pobývají ve společné domácnosti a přispívající řekněme společně na její chod nemohou dohodnout? Jedná se o dočasnou, ale nepříjemnou situaci před rozchodem (v situaci, kdy přítelkyně zatím platí min. částku výdajů na domácnost, zatímco já platím částku nepoměrně vyšší - nájem, hypo, školku, obědy dětí.. požaduje převést slevu na ní). Jak lze uplatnit změnu, pokud se oba nedohodnou? Děkuji mnohokrát za vaše velmi cenné rady.

Dobrý den,
zákon o dani z příjmu stanoví, že poplatník má nárok na daňové zvýhodnění na vyživované dítě žijící s ním v domácnosti, takže v současné době máte na toto daňové zvýhodnění nárok oba dva. Slevu na dítě si ovšem může uplatňovat vždy jen jeden, pokud byste si slevu nechali uplatnit oba, šlo by o daňový podvod. V případě, kdy se o tom nedokážete dohodnout, je těžko soudit, co je spravedlivé, podle mého názoru je nejspravedlivější, abyste si odečítali z daní každý jedno dítě. Nemám žádné informace o tom, jak máte nyní vyřešeny finanční záležitosti, zda platíte nějakou fixní částku do společného fondu na domácnost, zda platíte nějaké dohodnuté výživné na děti apod., ale mohlo by to být i tak, že jestliže se Vaše příjmy poníží o nemožnost si uplatnit slevu na vyživované dítě, poníží se i Vaše možnost platit takové částky v dosavadní výši.
Jiná situace nastane po té, co rozpustíte společnou domácnost a zejména po té, kdy budou děti svěřeny do výchovy jednomu z Vás či do střídavé výchovy Vám oběma. V případě, že děti jsou svěřeny do výchovy jen jednomu z rodičů, je situace jasná, jen ten si může uplatnit daňovou slevu.
S uplatňováním slev na dani při střídavé péči to není moc jednoduché. Zákon jednoznačně stanoví, že slevu na dani může uplatňovat poplatník, se kterým dítě žije ve společné domácnosti. Takže za dobu, kdy dítě žije s otcem (matkou) zkrátka nárok na slevu na dani má on (ona). Prakticky se to řeší tak, že si odpočet nezdanitelné částky na vyživované dítě, které žije střídavě v obou domácnostech rodičů, uplatňují oba až po skončení zdaňovacího období, ať již na základě přiznání k dani nebo u zaměstnavatele v rámci ročního zúčtování na základě rodného listu dítěte, rozhodnutí soudu o úpravě výchovy a výživy nezletilého dítěte a každoročně na základě čestného prohlášení poplatníka, že dítě s ním žilo po určitou dobu ve společné domácnosti a že nárok na odpočet na tutéž osobu současně za stejný kalendářní měsíc ve zdaňovacím období neuplatňuje jiný poplatník. Je třeba hlídat, aby totéž dítě nebylo ve stejném měsíci uplatněno u obou rodičů. V případě rozporu náleží daňové zvýhodnění tomu rodiči, u kterého bylo dítě v domácnosti první den v měsíci.
Mzdová účetní by měla obvykle postupovat dle rozsudku ve kterém je stanoveno, jak střídavá výchova probíhá. Podle mého názoru rozhodně není dobré nesouhlasit s tím, aby si jeden z rodičů odpočty, pokud na ně má nárok, provedl. Stane se to, že pokud se nedomluvíte a budete uplatňovat slevu ve stejném měsíci oba, tak se můžete oba dostat do problémů s finančním úřadem a budete muset zbytečně něco řešit.

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Ostatní
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.