Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Dávky

25.09.2013

dobry den,chtela bych se zeptat na jake davky soc.podpory mam narok.Mam 2 deti 3,5 a 9 mesicu jsem samozivitelka a pred rokem jsem zacla podnikat platim zakladni castku zdravotniho pojisteni tak jsem si myslela,ze si mohu vybrat,jak dlouho chci na Md byt,ale pry nemohu,tak me hned dali na 4 roky.bydlim v najmu v domu ktery ma jen evidencni cislo,takze si pry nemohu zazadat o prispevek na bydleni moje prijmy se pohybuji neco okolo 15 000 i s materskou,ale tu mi ted od 10 mesice snizi ze 7600 na 3800 .Auto nema kam potrebuju jezdim autobusem a kdyz vse poplatim co ma,tak mi na cely mesic na jidlo a potreby pro deti zbydou asi tak 2000.Tak se chci zeptat opravdu nemam narok na zadnou podporu od statu dekuji za odoved

Dobrý den,

přehled dávek naleznete např. na webových stránkách - http://portal.mpsv.cz/soc/poradce. Zde Vám po zadání potřebných údajů systém vyhodnotí dávky, na které byste event. mohla mít nárok.
Co se týče příspěvku na bydlení, nárok na příspěvek na dávku má nájemce bytu, který je v bytě hlášen k trvalému pobytu. Podle ustanovení § 2 odst. b) zákona č. 72/1994 Sb., v platném znění, se bytem rozumí místnost nebo soubor místností, které jsou podle rozhodnutí stavebního úřadu určeny k bydlení. Podle ustanovení § 126 zákona č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu, v platném znění, lze stavbu lze užívat jen k účelu vymezenému zejména v kolaudačním rozhodnutí, v oznámení o užívání stavby nebo v kolaudačním souhlasu. Vzhledem k tomu, že nemovitosti s číslem evidenčním jsou určeny k jinému účelu, např. k rekreaci, nelze je považovat za byt, a nárok na příspěvek na bydlení nájemci takovéto nemovitosti nevzniká. Setkala jsem se ovšem i s případy, kdy byl příspěvek přiznán po předložení prohlášení, že žadatel nemůže bydlet jiným způsobem.

Pokud si platíte pojistné na nemocenské pojištění, pak je Vaše samostatná výdělečná činnost považována za hlavní. Za této situace se pro účely dávek státní sociální podpory za Váš příjem považuje částka odpovídající minimálně 50% průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství, tj. polovina z částky 24 408 Kč, i když takových příjmů nedosahujete.
Pokud se však nebudete účastnit nemocenského pojištění (účast na nemocenském pojištění je dobrovolná), pak bude v době pobírání rodičovského příspěvku Vaše samostatná výdělečná činnost považována za vedlejší. A uvedené ustanovení o předpokládaném příjmu nebude platit.
Za takové situace se domnívám, že můžete splnit podmínky vzniku nároku na přídavek na dítě.
Nárok na dávku mají rodiny s příjmem do 2, 4 násobku životního minima. Životní minimum pro rodinu, kterou tvoří 1 dospělý a 2 děti ve věku do 6 let činí, 6 620 Kč, jeho 2, 4 násobek pak 15 880 Kč. Přídavek na dítě činí u dítěte do 6ti let věku 500 Kč.

Dobry den,mela bych jeste doplnujici dotaz.Psala jsem,ze bydlim v domku,ktery ma jen cislo evidenci,tak bych se jeste zeptala jestli i ta vyjymka pro priznani prispevku na bydleni je i v pripade,ze tam kde bydlim ma trvaly pobyt i majitel,ale on bydli jinde nemam s nim nic spolecneho musel by se posuzovat i jeho prijem? Dekuji za odpoved

Dobrý den,
dle § 7 odst. 5 zák. č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, v platném znění, platí, že jde-li o příspěvek na bydlení, považují se za rodinu všechny osoby, které jsou v témže bytě hlášeny k trvalému pobytu; podmínka, aby spolu trvale žily a společně uhrazovaly náklady na své potřeby, se však nevyžaduje. Dle odst. 6 cit. ustanovení může Krajská pobočka úřadu práce rozhodnout, že se k osobě, která prokazatelně po dobu alespoň 3 měsíců byt neužívá, nepřihlíží, i když je zde hlášena k trvalému pobytu.
S pozdravem a přáním hezkého dne

S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Ostatní dávky
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.