Aperio

Diskuse > Porodnice Praha 10 - Královské Vinohrady

Re: Re: Nestačím se divitZuzana Andělová 23.05.2014 15:06

Zásadní problém s přirozeným porodnictvím u nás je, že je tu spousta lidí, kteří jsou zvyklí, že PLNOU odpovědnost za porod nese porodnice a ten kdo rodí je doktor. Z toho plynou problémy. Je sice dost žen, které byly v tomto duchu vychovány a při porodu se snaží své tělo pokud možno ignorovat, snaží se to přežít a věří, že je někdo nějak "odrodí". Pak děkují zdravotníkům za to, že je nastřihli až po zadek, že dostaly "injekci, aby to šlo rychleji" a třeba i za to, že jim skákali po břiše, aby z nich to mimino nějak dostali. Takovým ženám zcela vyhovuje stav, kdy za celý porod nesou odpovědnost zdravotníci a žena si to podle jejich pokynů nějak odtrpí a pak dostane - klidně až druhý den, když si odpočine - úhledně zabalenou vánočku.
Dnes je ale také mnoho žen - a bude jich asi čím dál víc, které jsou přesvědčeny, že rodí žena. Žena je zodpovědná za své dítě, v jejím těle vyrostlo a ona je přivádí na svět. Z jejich pohledu vypadá vyspělé porodnictví tak, že ten kdo při porodu ženě pomáhá je od toho, aby ji podpořil, pozoroval a byl svými zkušenostmi k ruce, když by žena nějak zazmatkovala a nevěděla si rady, nebo se vyskytly komplikace, při kterých by bez pomoci žena a dítě zemřely.
Zdravotníci jsou ale vystavení velkému tlaku v případě, kdy žena trvá na určitém scénáři porodu i když se situace nevyvíjí dobře a pokud to dopadne špatně, žaluje lékaře za to, že ji nepřinutili se rozhodnout jinak, nebo jí nedali dostatek informací. To je ale situace, která by se snad dala nějak rozumně právně ošetřit. (Zajímalo by mě, jestli si v té kauze na Bulovce stěžovali, či podávali žalobu rodiče dítěte, nebo vztek vycházel hlavně od jejich příbuzných.) Každopádně zdravotníci často na tento problém reagují tím nejjednodušším možným způsobem - prostě ženy, které "mají dojem, že dokážou porodit líp než doktor" šmahem hodí do pytle "alternativních matek", kterým zdraví jejich dětí nestojí ani za chvíli "nezbytného" nepohodlí a prosazují jako jediný možný a správný svůj vlastní pohled na věc. Výsledkem je studená válka mezi zdravotníky a ženami, která přináší jen problémy. Ženy, které odmítají ovládat vlastní porod podle potřeb zdravotnického personálu, se snaží domoci práva rodit podle vlastního hormonálního nastavení jakýmkoli způsobem. Do porodnice jdou místo s důvěrou v bojovém nasazení. Nebo do porodnice nejdou radši vůbec, i když si rozhodnutím rodit doma nejsou úplně jisté - zejména když v dnešní situaci "svobodné volby" musí rodit samy, nebo s kámoškou. V porodnici pak nevěří doktorům ani v případě, že i ony samy cítí, že by nějaký problém být mohl. A naopak zdravotníci ve chvíli, kdy do dveří vleze žena s porodním plánem a hlásí, že nechce nástřih, rudnou vztekem a chovají se pak hrubě, nebo ženu tak nějak ignorují. Nedej Bože, když sanitka přiveze matku s dítětem narozeným doma. To pak zdravotníci někdy totálně zešílí a udělají všechno proto, aby žena své "chyby a nezodpovědnosti" řádně litovala. (Samozřejmě, že žádný zdravotník nepřizná, že by na ženu, která rodí podle "lékařských" pravidel a ženu, která rodí podle sebe, pohlížel jakkoli odlišně. Stačí si ale projít pár tématických diskusí na Medical Tribune, nebo se zaposlouchat do rozhovorů, které mezi sebou zdravotníci vedou a pravda se sama vyjeví.)Tehle napjatý stav nikomu neprospívá.
Pokud ženám nařizujete, aby v době, kdy se potřebují při porodu pohybovat, v klidu ležely napojené na monitor, nebo trváte na tom, že mimino se nejlíp tlačí v leže na zádech se zvednutýma nohama, popřípadě že vyhřívané lůžko je pro novorozeně zásadně lepší, než položení na těle matky a pokud se ženy proti těmto "pravdám" ohrazují, argumentujete jejich pohodlností a neochotou udělat cokoli pro zdraví svého dítěte, nedivte se, že vás HPNP skupina roztrhá na cucky. Uvědomte si, že tato skupina jen ukazuje na neduhy českého porodnictví tím, že až do krajnosti trvá na dodržování odborných doporučení a ukazuje tak jejich místy naprostou absurditu a hloupost. Nechte ženy rodit a do porodů zasahujte jen když je něco v nepořádku. To je úkol lékařů - zachraňovat a pomáhat léčit nemoci. Fyziologický porod není nemoc. Podle statistik je bezpečnější rodit, než jet autem.

Zpět na diskusi k článku

Zpět na stránku Porodnice Praha 10 - Královské Vinohrady