Aperio

Pracujeme pro vás: Dvouletí ve školkách

Co se stalo?

V roce 2016 byla schválena novela školského zákona, podle které měly získat postupně nárok na místa ve školce i děti tříleté, a postupně, v roce 2020, i dvouleté. V lednu oznámil poslanec Václav Klaus Jr. (ODS), že usiluje o zrušení dvou opatření: vedle povinného a bezplatného roku předškolní docházky se jeho cílem stala garantovaná místa pro dvouleté děti. Veřejnou debatu o místech pro děti v MŠ pak rozvířila 6. února konference pořádaná v Senátu pod záštitou senátora Jiřího Růžičky. A ve chvíli, kdy se média i veřejnost obávaly o budoucnost národa, který dává dvouleté děti do školek, jsme do debaty vstoupili i my.

Proč se angažujeme?

Tady jsou naše hlavní důvody v kostce:

 1. Ne každé dítě se narodí v červenci či srpnu
  Z garance míst pro dvouleté mají největší profit děti tříleté, které mají narozeniny v průběhu školního roku. Má-li dítě třetí narozeniny až 2. září, je v přijímacím řízení považováno za dvouleté. Obce vycházejí při posuzování kapacit mateřských škol z prostého údaje o věku dětí 1. září. Omezení kapacit MŠ na „tříleté“ tak může ve skutečnosti vážně poškodit šanci na včasné přijetí většiny tříletých dětí, a tím i zaměstnanost jejich rodičů. Návrat do zaměstnání v té době totiž plánují téměř dvě třetiny rodičů.

 2. Chudoba děti poškozuje
  Přerušení pracovní dráhy z důvodu mateřství je hlavním důvodem rozdílu mezi platy mužů a žen: zatímco rozdíl  mezi průměrnými platy mužů a žen do 25 let je jen 10%, rozdíl mezi průměrnými platy mužů a žen mezi 35-55 lety je už 25-30%. Z daňových zvýhodnění pro rodiny s dětmi mají největší prospěch rodiny, kde jsou oba rodiče a jeden z nich vydělává výrazně více. Oproti tomu sólo rodiče (samoživitelé a samoživitelky) patří v ČR dlouhodobě ke skupinám nejvýrazněji ohroženým chudobou. Studie ukazují, že potíže ve sladění práce a rodiny (a tedy i se zajištěním hlídání) vedou sólo matky k hledání tzv. prekérních zaměstnání – práce s nízkým příjmem a minimálními vyhlídkami na profesní a platový růst. Chudoba rodiny, kde vyrůstá, je přitom pro dítě naprosto zásadní handicap, který snižuje jeho sebevědomí, šanci na úspěch ve škole i celkovou tělesnou a duševní pohodu.

 3. …naopak péče ve školce naprosté většině dětí prospívá
  Některé děti nastupují do školky už před třetími narozeninami – a daří se jim dobře. Již dnes řada školek využívá možnosti požádat o příspěvek na chůvu pro třídu s dětmi do tří let. Tyto třídy jsou obvykle homogenní (jen s dvou- či tříletými) a mají upravený režim. Výzkumy neprokázaly škodlivost skupinové péče (ba naopak zjistily řadu přínosů v oblasti sociální a emoční), pokud u dětí do dvou let nepřesáhne 20 hodin týdně a u dětí do tří let 35 hodin týdně.

 4. Garance míst ve školce pomůže veřejným financím
  Není pravda, že si náš rozpočet nemůže dovolit vynakládat prostředky na školky. Naopak, každé nově zřízené místo ve školce znamená pro stát čistý zisk přinejmenším 10.000 korun.

Jak se angažujeme?

Lobujeme

Spolu s Českou ženskou lobby jsme v kontaktu s klíčovými politiky, kteří budou o zákonu hlasovat. Na osobních schůzkách jim vysvětlujeme, jaké jsou přínosy zákona a naopak jaká rizika by mělo odstranění paragrafu o garanci míst pro dvouleté. Hledáme spolu s nimi cestu, jak rodičům co nejvíc prospět, a přitom nastavit systém péče v mateřských školkách tak, aby fungoval i pro učitelky - ty jsou teď značně přetížené a špatně placené.

Ovlivňujeme veřejné mínění

Ředitelka APERIO Eliška Kodyšová vnesla věcného ducha do debaty svým otevřeným dopisem senátoru Jiřímu Růžičkovi. Poskytli jsme rozhovory a názory novinářům:

Účastníme se odborných debat

V březnu je to například debata ve Skautském institutu o dvouletých ve školce (13. března, pořadatelem je neziskovka EduIN), anebo připravovaný seminář v Poslanecké sněmovně (28. března, pořádá poslankyně a bývalá ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD)).

Při tom všem je pro nás důležitá vaše podpora

Do zachování míst pro "dvouleté" (ale reálně spíš tříleté děti) dáváme hodně energie a času, protože věříme, že to stojí za to. Budeme ale rádi, pokud nám dáte najevo, co pro nás vaše práce znamená - jako třeba Ivona, která nám napsala krásný mail. Je vždycky fajn vědět, pro koho naši práci děláme! Veškeré podpory si moc vážíme a zavazuje nás k tomu, abychom vydrželi, i když to není jednoduché.

Pohodové slaďování práce a rodiny, vám přeje

Eliška Kodyšová, psycholožka, matka tří dětí a ředitelka APERIA

 

Rychlé odkazy

 


APERIO KURZY

ČEKÁTE MIMINKO?
Objevte naše kurzy pro budoucí rodiče

NACHÁZÍTE SE V OBTÍŽNÉ SITUACI?
Sílu vám dodá program Nové šance v Praze a Olomouci

Práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj

Nové šance


Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii
 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech Tchibo, Mall, Zoot a dalších přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na podporu APERIA. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA