Aperio

Vrcholí sbírková kampaň na jedinečného Průvodce porodnicemi.

Třetina žen je se svým porodem nespokojená, a hlavní příčinou je přístup zdravotníků. Vylepšený Průvodce porodnicemi nabízí ženám větší kontrolu nad tím, kde a jak porodí.

Rozhodnutí, kde a pod vedením koho přivést na svět dítě, může zásadně ovlivnit průběh porodu a váš vztah sobě a k dítěti. Ačkoli se poměry v porodnicích za poslední léta posunuly k lepšímu, třetina žen je stále nespokojená s tím, jak probíhal jejich porod. Hlavní příčinou nespokojenosti je podle výzkumů[1] především přístup zdravotníků. “Žena, která cítí, že porod úspěšně zvládla, je následně jako matka sebevědomější a spokojenější,” vysvětluje psycholožka a ředitelka APERIO Eliška Kodyšová. “Respektující a podporující přístup zdravotníků, nebo jeho absence, v tom hrají klíčovou roli.” 

 

To potvrzuje i Olga, maminka dvou dětí:

"Při prvním porodu jsem se s důvěrou odevzdala do rukou našeho vševědoucího zdravotnictví. Protože jsem, asi jako většina prvorodiček, měla strach z bolesti při porodu, nechala jsem si aplikovat nabízenou analgesii pro zmírnění bolesti. Netušila jsem, jak moc negativně dokáže porod ovlivnit. Další běžné a často obhajované praktiky jako je nástřih, vytlačování mimika z břicha a vyhrožování použitím kleští, byly už jen logickým důsledkem.
V té době jsem netušila, že existují jiné postupy pro vedení porodu, které výrazně snižují nutnost těchto zásahů. Dokonce jsem ještě dlouhou dobu po porodu cítila vděk za to, že nám v porodnici oběma zachránili život.

Teprve, když jsem potkala organizaci Aperio - Společnost pro zdravé rodičovství jsem celou situaci nahlédla z jiné strany. 
Dozvěděla jsem se víc o podpoře přirozeného porodu, co k dobrému porodu vede a jak důležité je si vybrat porodní asistentku a porodnici, která odpovídá tomu, co od porodu očekáváme. A co od porodu kromě narození živého miminka vůbec očekávat.
 
Z dalšího porodu jsem přestala mít strach. Druhý porod byl zcela jiný.
 Bolesti mírnila možnost pohybu a masáž zkušené porodní asistentky. Mysl nezkalená tišícími prostředky se snadno napojila na miminko a příroda nás vedla. Když jsem držela v náručí svoji dceru, věděla jsem úplně bezpečně, že začátek její cesty je i pro mě začátkem nové cesty mého ženského já. Dokázala jsem to a dokázala bych to znovu. I po letech je to zkušenost, která mi dodává sebedůvěru.


Porod není jednoduchý, ale může být posilujícím společným zážitkem pro maminku i miminko a může být krásný. Já za to vděčím mimo jiné APERIU a Průvodci porodnicemi. Přeju všem ženám zažít krásný porod."

I proto chce APERIO nabízet nastávajícím rodičům zcela nový a úplnější Průvodce porodnicemi, který jim pomůže si vybrat porodnici vstřícnou k jejich potřebám. Díky sbírkové kampani, která právě vrcholí, nový Průvodce přehledně ukáže nabídku jednotlivých porodnic, umožní jejich srovnání navzájem a také porovnání s tím, jakou zkušenost s praktikami v konkrétní porodnici, udělaly samy rodičky. Navíc bude obsahovat část s informacemi, které by ženy o porodu měly vědět, aby si dokázaly správně vybrat, co je pro ně nejvhodnější.
Doposud se do sbírky zapojilo přes 135 dárců a vybralo se přes 100 tisíc korun. Aby nový průvodce spatřil světlo světa, je třeba 150 tisíc korun.

"Z vlastní zkušenosti i z příkladů ze zahraničí jsme viděly, že rozhodnutí, kde a jak přivést na svět své dítě, je jedno z nejdůležitějších v životě. Před patnácti lety jsme tedy vytvořily Průvodce porodnicemi. Chceme rodičům umožnit svobodnou a informovanou volbu tak, aby zážitek z porodu jejich dítěte byl pro ně uspokojivý a posilující," říká jedna ze zakladatelek spolku APERIO, Lucie Ryntová.

APERIO se také zasazuje za otevírání dat o výsledcích péče v porodnicích a i nadále bude zveřejňovat dostupné a aktuální statistiky o podílu císařských řezů, nástřihů hráze, epidurální analgezie a dalších intervencí v jednotlivých porodnicích.

Současnou, již zastaralou, verzi Průvodce porodnicemi přitom ročně navštíví 20 tisíc osob, tedy každý čtvrtý budoucí rodič. Řadí se tak už teď k nejvyhledávanějšímu zdroji informací o českém porodnictví.

 

 
Za zpracování videa děkujeme našim dětem a studiu animace Anideti.cz 
 
O Průvodci porodnicemi:

Bezplatný Průvodce porodnicemi je jednou z nejvyužívanějších služeb APERIA. Spustili jsme ho před 15 lety a využilo ho více než 100 tisíc rodičů, kterým pomohl dobře si vybrat porodnici. 

V tuto chvíli stávající podoba průvodce, včetně informací, které obsahuje, již bohužel nedostačuje. Navíc nevyužívá všechny technologické vymoženosti, které se nabízí. Ty by umožnily, aby výběr té správné porodnice mohl proběhnout co nejsnadněji a nastávajícím rodičům nabídl tu nejlepší možnost. Pomozte s námi na svět novému nezávislému on-line Průvodci porodnicemi.

Podpořte PRŮVODCE PORODNICEMI částkou 1000, 500 nebo 300 Kč na darujme.cz nebo na transparentní účet 333777555/2010, VS 3333. 

Podporou nového online Průvodce podpoříte nejen budoucí rodiče a jejich děti v nejcitlivějším a velmi důležitém období, ale i české porodnice, kterým jde o kvalitní zdravotní péči.
 

Kontakty:

Miloslava Kramná, miloslava.kramna@aperio.cz, 738 062 011

Eliška Kodyšová, eliska.kodysova@aperio.cz, 739 415 312

Lucie Ryntová, lucie.ryntova@aperio.cz, 777 048 349

 

Za podporu moc děkujeme našim ambasadorům a všem, kdo na vznik nového Průvodce již přispěli.

 

 

 

 

 

 

 

 

Rychlé odkazy

Podpořte NOVÝ PRŮVODCE PORODNICEMI

Jak bude vypadat? A proč na něm záleží?

 

Zveme vás na oblíbené APERIO kurzy

Víkendový kurz předporodní přípravy

Předporodní příprava - individuální konzultace

Childbirth Education in English

Individual Prenatal Course in English

Podpůrná skupina pro ženy po CS

Setkání žen na téma CÍSAŘSKÝ ŘEZ

Kurz pro lektorky a lektory přípravy na porod a rodičovství - leden až listopad 2018


Lektorka/lektor přípravy na porod a rodičovství

...všechny naše kurzy

Doporučujeme

Péče v průběhu normálního porodu, praktická příručka WHO - ke stažení

Mezinárodní iniciativa za porodní péči pro matku a dítě - ke stažení

Nebojujte se zákony - příručka pro rodiče 2017
- legislativa, myšlenkové mapy, příklady z praxe - zašleme zdarma - jednotlivá témata najdete v sekci Aktuality a články.

Užitečné odkazy

Jak se kde rodí? - web, který sleduje rozdíly mezi porodnicemi v počtech císařských řezů, nástřihů hráze, poranění žen při porodu či klešťovými porody

BIOSTATISTIČKA.CZ - analýzy, články, přednášky, odkazy na zahraniční studie, co je "evidence based care" a další

duly.cz - kdo je dula a jak pomáhá u porodu, seznam dul

Pásmo krátkých filmů o těhotenství, porodu a rodičovství – filmy, které připravila UNIPA Unie porodních asistentek

Jak si zajistit zdravotní péči při porodu doma – připravila Liga lidských práv pro svůj web Férová nemocnice

Ženy-Matky-Telá – publikace o právech žen při porodu na Slovensku

Světový týden respektu k porodu
- festival o těhotenství, porodu a rodičovství, květen 2017

Povídej mi, jak jsem se narodil/a – kniha pro malé i velké děti o čekání a narození miminka
Povídej mi, jak jsem se narodil/a – kniha pro malé i velké děti o čekání a narození miminka

APERIO kurzy pro sólo rodiče

DOKÁŽEME SE DOMLUVIT
jak posilovat schopnost dětí zvládat náročné situace

NOVÉ ŠANCE v Praze, Olomouci a Ústí nad Labem
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
leden až červen 2018

Nové šance

NA SPOLEČNÉ VLNĚ - mentoringový kurz
techniky provázení a mentorování, osvědčená metodika podpory sólo rodičů ze Skotska
Staňte se mentorkou


DALŠÍ APERIO KURZY PRO RODIČE

Legislativní příručka pro rodiče

NEBOJUJTE SE ZÁKONY 2017
- legislativa, myšlenkové mapy, příklady z praxe
- jednotlivá témata najdete v sekci Aktuality a články
- zašleme zdarma ve formátu .pdf
 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2017 - ke stažení ve formátu PDF

Nakupujte ve svých oblíbených internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc! Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Vyzkoušejte

Lektorka/lektor přípravy na porod a rodičovství