Aperio

Komunikujte se zdravotníky o svém porodním přání

Na leden 2011 připravuje o.s. APERIO seminář Komunikace se zdravotním personálem během těhotenství a porodu. Tento seminář je ojedinělý a nabízí nastávajícím rodičům možnost si vytvořit a osvojit strategii a zdroje podpory pro dialog se zdravotníky. Vychází přitom z reálné situace v českých porodnicích. Ráda bych vám představila Mgr. Elišku Kodyšovou, která je lektorkou semináře a touto tematikou se zabývá od roku 2008.

Jak Vás napadlo připravit seminář na toto téma? Vedla vás k tomu nějaká zkušenost?

Při práci s těhotnými ženami a ženami po porodu jsem si uvědomila, že řada z nich má velmi dobré informace o tom, jaké mají při porodu možnosti a jaká jsou jejich zákonná práva. I když měly poměrně jasnou představu o tom, jak by měl jejich porod vypadat, přesto v nich myšlenka na to, jak tuto představu prosazují, vzbuzovala úzkost. Ženy, které už porodily, pak mluvily o tom, že se často neodvážily na svých plánech trvat, i když porod probíhal hladce, bez komplikací. Jistou podpůrnou roli hrála přítomnost otce u porodu, který svou ženu v jejích přáních podpořil, anebo duly, ale i tak často existoval velký nepoměr mezi přáními a realitou. Při porodu je navíc velmi náročné si svá přání vykomunikovat, protože racionální konfrontace a ještě více emotivní konflikt zasahují do hladkého průběhu porodu. Řada žen se konfrontaci snaží vyhnout tím, že se pokynům podřídí, jde však přitom proti signálům ze svého těla a od dítěte.

Jaká je situace v současné české porodnici, když sem přijede žena rodit a jaká je komunikace s gynekologem v ambulanci? Jak tito ošetřující lékaři se ženou jednají?

Je to samozřejmě individuální, ale většina gynekologů má poměrně pevné představy o tom, jak o těhotnou ženu pečovat, a velmi obtížně z nich ustupuje. Pokud si tedy žena nepřeje podstoupit genetický screening nebo jiná vyšetření, lékař často není schopen vidět věc z jejího pohledu a reaguje emotivně. V porodnicích má všechno navíc ještě vypjatější charakter, protože česká medicína vnímá porod jako velmi rizikovou záležitost, u které je třeba jednat rychle a bez odkladů k záchraně zdraví a života dítěte a matky. Návrhy žen, které se neshodují se zvyklostmi porodnice, proto většinou budí ve zdravotnících stres a odmítnutí.

Co se dozví účastnice a účastníci vašeho semináře?

V průběhu semináře mají možnost si vyzkoušet, jak mluvit se zdravotníky při porodu, připravit si strategii pro jednání s porodnicí ještě před porodem, a hlavně si uvědomit, co vlastně samy potřebují pro to, aby se cítily v jednání se zdravotníky jistěji a sebevědomě. Každý a každá jsme totiž jiní, máme své silné komunikační a zvládací strategie, a při semináři se podíváme na to, jak využít to, co už umíme. Účastníci a účastnice dostanou i tipy, jak se sami v komunikaci se zdravotníky dál zlepšovat.

Proč by se ženy, které se chtějí zodpovědně připravit na porod a zajímají se, co se odehrává v jejich těle během těhotenství, proč by se měly přihlásit na Váš seminář? Je k dispozici nějaká literatura na toto téma?

Literatura o komunikaci jistě existuje, ale není zaměřená na situaci porodu nebo těhotenství. Zvlášť ženy, které čekají první dítě, nebo ty, které už jednou zažily situaci, kdy si při porodu nedokázaly vykomunikovat to, co chtěly, si na semináři ujasňují své možnosti a zdroje, a získávají tak sebedůvěru pro blížící se porod.

Máte sama 3 děti, podělte se s námi prosím o vaše osobní zážitky týkající se tématu vaší přednášky – jaká je vaše zkušenost s lékaři, jak s vámi, v těchto významných momentech života ženy, jednali?

Moje první porodní zkušenost je podobná tomu, co jsem popsala na úvod – důvěra ve sliby porodnice, a nakonec zklamání, že realita vypadala jinak. Při dalších těhotenstvích a porodech jsem postupně hledala cesty, jak svoje představy realizovat, a přitom samozřejmě narážela na vlastní limity i limity systému porodnické péče. Prostor praktikovat komunikaci se zdravotníky mám ale i teď, když jako rodič doprovázím své dítě do nemocnice nebo na lékařskou prohlídku, nebo když jdu k lékaři sama. Pokud předpokládáte, že i na druhé straně je ochota se dohodnout, je většinou diskuse mnohem konstruktivnější.

Připravila Alena Frydrychová

Rychlé odkazy

Dárkový poukaz

Udělejte svým blízkým radost, pořiďte pro ně dárkový poukaz na kurzy!
Dárkový poukaz na kurzy a semináře


APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

 

Jaké další kurzy u nás najdete:

Víkendový kurz předporodní přípravy
Šestinedělí a péče o novorozence
Chovejte mě! - správná manipulovat s miminky
Umění kojit
Masáže miminek a malých dětí
Podpůrná skupina pro ženy po CS
Porod po porodu císařským řezem
Childbirth-Education-in English

Individuální termíny

Individual Prenatal Course in English
Předporodní příprava - individuální konzultace

Dlouhodobý kurz pro lektorky a lektory přípravy na porod a rodičovství

Kurz pro lektorky a lektory přípravy na porod a rodičovství

podzim 2018

Lektorka/lektor přípravy na porod a rodičovství

APERIO kurzy pro rodiče


NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE


Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii
 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF


Přihlášky a dotazy

E kurzy@aperio.cz
M 773 644 569
Milena Jeřábková
koordinátorka kurzů

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Donoři

logo MHMP

Odkazy

 link na rozalio.cz

 odkaz na azrodina.cz  odkaz na rodice.com

 odkaz na projekt Fit for flexi www.branakdetem.cz - logo

 odkaz na mamavpraci.cz

www.maitrea.cz

 link na babyonline.cz