Aperio

Komunikujte se zdravotníky o svém porodním přání

Na leden 2011 připravuje o.s. APERIO seminář Komunikace se zdravotním personálem během těhotenství a porodu. Tento seminář je ojedinělý a nabízí nastávajícím rodičům možnost si vytvořit a osvojit strategii a zdroje podpory pro dialog se zdravotníky. Vychází přitom z reálné situace v českých porodnicích. Ráda bych vám představila Mgr. Elišku Kodyšovou, která je lektorkou semináře a touto tematikou se zabývá od roku 2008.

Jak Vás napadlo připravit seminář na toto téma? Vedla vás k tomu nějaká zkušenost?

Při práci s těhotnými ženami a ženami po porodu jsem si uvědomila, že řada z nich má velmi dobré informace o tom, jaké mají při porodu možnosti a jaká jsou jejich zákonná práva. I když měly poměrně jasnou představu o tom, jak by měl jejich porod vypadat, přesto v nich myšlenka na to, jak tuto představu prosazují, vzbuzovala úzkost. Ženy, které už porodily, pak mluvily o tom, že se často neodvážily na svých plánech trvat, i když porod probíhal hladce, bez komplikací. Jistou podpůrnou roli hrála přítomnost otce u porodu, který svou ženu v jejích přáních podpořil, anebo duly, ale i tak často existoval velký nepoměr mezi přáními a realitou. Při porodu je navíc velmi náročné si svá přání vykomunikovat, protože racionální konfrontace a ještě více emotivní konflikt zasahují do hladkého průběhu porodu. Řada žen se konfrontaci snaží vyhnout tím, že se pokynům podřídí, jde však přitom proti signálům ze svého těla a od dítěte.

Jaká je situace v současné české porodnici, když sem přijede žena rodit a jaká je komunikace s gynekologem v ambulanci? Jak tito ošetřující lékaři se ženou jednají?

Je to samozřejmě individuální, ale většina gynekologů má poměrně pevné představy o tom, jak o těhotnou ženu pečovat, a velmi obtížně z nich ustupuje. Pokud si tedy žena nepřeje podstoupit genetický screening nebo jiná vyšetření, lékař často není schopen vidět věc z jejího pohledu a reaguje emotivně. V porodnicích má všechno navíc ještě vypjatější charakter, protože česká medicína vnímá porod jako velmi rizikovou záležitost, u které je třeba jednat rychle a bez odkladů k záchraně zdraví a života dítěte a matky. Návrhy žen, které se neshodují se zvyklostmi porodnice, proto většinou budí ve zdravotnících stres a odmítnutí.

Co se dozví účastnice a účastníci vašeho semináře?

V průběhu semináře mají možnost si vyzkoušet, jak mluvit se zdravotníky při porodu, připravit si strategii pro jednání s porodnicí ještě před porodem, a hlavně si uvědomit, co vlastně samy potřebují pro to, aby se cítily v jednání se zdravotníky jistěji a sebevědomě. Každý a každá jsme totiž jiní, máme své silné komunikační a zvládací strategie, a při semináři se podíváme na to, jak využít to, co už umíme. Účastníci a účastnice dostanou i tipy, jak se sami v komunikaci se zdravotníky dál zlepšovat.

Proč by se ženy, které se chtějí zodpovědně připravit na porod a zajímají se, co se odehrává v jejich těle během těhotenství, proč by se měly přihlásit na Váš seminář? Je k dispozici nějaká literatura na toto téma?

Literatura o komunikaci jistě existuje, ale není zaměřená na situaci porodu nebo těhotenství. Zvlášť ženy, které čekají první dítě, nebo ty, které už jednou zažily situaci, kdy si při porodu nedokázaly vykomunikovat to, co chtěly, si na semináři ujasňují své možnosti a zdroje, a získávají tak sebedůvěru pro blížící se porod.

Máte sama 3 děti, podělte se s námi prosím o vaše osobní zážitky týkající se tématu vaší přednášky – jaká je vaše zkušenost s lékaři, jak s vámi, v těchto významných momentech života ženy, jednali?

Moje první porodní zkušenost je podobná tomu, co jsem popsala na úvod – důvěra ve sliby porodnice, a nakonec zklamání, že realita vypadala jinak. Při dalších těhotenstvích a porodech jsem postupně hledala cesty, jak svoje představy realizovat, a přitom samozřejmě narážela na vlastní limity i limity systému porodnické péče. Prostor praktikovat komunikaci se zdravotníky mám ale i teď, když jako rodič doprovázím své dítě do nemocnice nebo na lékařskou prohlídku, nebo když jdu k lékaři sama. Pokud předpokládáte, že i na druhé straně je ochota se dohodnout, je většinou diskuse mnohem konstruktivnější.

Připravila Alena Frydrychová

Rychlé odkazy

Dárkový poukaz

Udělejte svým blízkým radost, pořiďte pro ně dárkový poukaz na kurzy!
Dárkový poukaz na kurzy a semináře


Jaké další kurzy u nás najdete:

Víkendový kurz předporodní přípravy

Šestinedělí a péče o novorozence

Chovejte mě! - správná manipulovat s miminky

Pravidelná cvičení s miminky a mnohem víc!

Umění kojit

Masáže miminek a malých dětí

Jak nosit děti v šátku

Podpůrná skupina pro ženy po CS

Setkání žen na téma CÍSAŘSKÝ ŘEZ

Childbirth-Education-in English

Dlouhodobý kurz pro lektorky a lektory přípravy na porod a rodičovství

Kurz pro lektorky a lektory přípravy na porod a rodičovství

září 2017 až červen 2018

Lektorka/lektor přípravy na porod a rodičovství

Dlouhodobé kurzy pro sólo rodiče

DOKÁŽEME SE DOMLUVIT- jak posilovat schopnost dětí zvládat náročné situace
pět pondělků v říjnu 2016 - právě proběhlo další cyklus Jaro 2017
pro sólo rodiče zdarma

Kurz "Nové šance" v Praze, Žatci a Olomouci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj


leden až květen 2017

Individuální termíny

Osobní sociální a psychologické poradenství

Individual Prenatal Course in English

Předporodní příprava - individuální konzultace

PŘIPRAVUJEME

Termín bude upřesněn

Aromaterapie v těhotenství a při porordu

Děti a očkování - přednáška a beseda

Setkání žen na téma CÍSAŘSKÝ ŘEZ

Vývojové pohyby dětí

Jak postupovat při nástupu na mateřskou a rodičovskou dovolenou?

Jak postupovat při návratu do zaměstnání po skončení mateřské či rodičovské dovolené?

Úvod do světa moderních látkových plen

Já a moje potřeby, já a moje vztahy

date to be announced
Childbirth Education in English: Weekend Group Course

Přihlášky a dotazy

E kurzy@aperio.cz
M 773 644 569
Milena Jeřábková
koordinátorka kurzů

Podpořte nás, děkujeme

Pomohlo vám APERIO? Pokud ano, prosíme přispějte i vy nás.

Oblíbené

Nebojujte se zákony - příručka pro rodiče 2017
legislativa, myšlenkové mapy, příklady z praxe

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2017 - ke stažení ve formátu PDF

* Příručka je zdarma a můžete si ji po dohodě vyzvednout u nás.
* Rádi zašleme i poštou za cenu poštovného
* nebo jednotlivé články najdete v sekci Rady a informace.

Donoři

logo MHMP

Odkazy

 link na rozalio.cz

 odkaz na azrodina.cz  odkaz na rodice.com

 odkaz na projekt Fit for flexi www.branakdetem.cz - logo

 odkaz na mamavpraci.cz

www.maitrea.cz

 link na babyonline.cz