Aperio
30.11.2017 |

ZAJÍMALO VÁS V NAŠÍ PORADNĚ:

Jak je to s umístěním dítěte do školy, když se rodiče nemohou dohodnout na škole?

Paní Naďa A. kontaktovala poradnu Aperio v polovině srpna. Na telefonickou linku se obrátila kvůli sporu s bývalým manželem o to, kam nastoupí jejich syn do základní školy. Stěhovala se totiž s chlapcem do jiného města.


„Jsem už téměř tři roky rozvedená, s bývalým manželem žijeme dávno odděleně. Máme spolu syna, kterého mi soud svěřil do výhradní péče. Můj syn nastupuje od září do první třídy, a právě v tom máme s bývalým největší neshody – potřebuji se přestěhovat do jiného města a chci, aby syn nastoupil do školy tam. Jenomže to můj bývalý manžel nemůže za žádnou cenu přijmout. Situace je dokonce v takové fázi, že věc již řeší soud, který má vydat předběžné opatření o tom, kam má syn do školy nastoupit.“  

 

 

 Během hovoru se dále ukázalo, že se již paní Naďa pokoušela syna přihlásit do nové „spádové“ školy (tzn. škola, v jejímž správním obvodu má dítě trvalý pobyt). Nicméně tamější ředitel odmítl přihlášku akceptovat. „Dokud prý nerozhodne soud, nemůže syna přijmout. Já se ale přestěhovat musím, práci již mám zajištěnou a nechci syna nechávat v dosavadním městě s tím, že tady sice začne povinnou školní docházku, ale po pár týdnech hned přestoupí školy v místě našeho nového bydliště“. Z popisu situace paní Nadi je zřejmé, že celá záležitost je obsáhlá a značně komplikovaná, sama uvedla, že si připadá „jako v kleštích“.

Co na to APERIO? 

Po konzultaci s poradkyní Aperia došla paní Naďa k nejdůležitějším otázkám, se kterými potřebovala pomoci – zda může udělat něco s rozhodnutím ředitele, který nesouhlasí s nástupem syna do školy? A na jakou další instituci se může obrátit pro pomoc?

Opora ve školském zákoně

Poradkyně Aperia zjistila pro paní Naďu důležité informace. Podle školského zákona č. 561/2004 Sb., § 36 odst. 7, musí ředitel spádové školy přednostně přijmout žáky právě s místem trvalého pobytu v příslušném školském obvodu.

K tomu se váže důležitý rozsudek Krajského soudu v Praze ze dne 18. dubna 2013, sp. zn. 28 Co 158/2013. Je v něm uvedeno následující: 

"Protože dítě je povinen přijmout k povinné školní docházce jen ředitel spádové školy, může se stát, že dítě nebude zapsáno do žádné základní školy, protože ani jeden z rodičů nesouhlasil se spádovou základní školou, dítě není přihlášeno do žádné školy k povinné školní docházce, a buď probíhá, nebo ani neprobíhá soudní spor o odstranění neshody mezi rodiči. Pak takové dítě podle ustanovení § 36 odst. 7 zahájí povinnou školní docházku ve své spádové škole automaticky." 

Lze doplnit, že v případě nesouhlasu rodičů o to, kam bude dítě chodit do školy, nehraje roli jsou-li rodiče manželé, nebo rozvedeni či nesezdaní.

Může pomoci ombudsman

Obdobným sporům se věnuje Veřejný ochránce práv neboli ombudsman. Na něj se může obrátit každý občan, pokud se domnívá, že úřady v jeho věci nejednají v souladu s právem nebo jsou nečinné, nebo mají jiné výhrady k jejich postupu. Takovou stížnost, resp. podání lze učinit i přes webové stránky www.ochrance.cz. V článku ombudsmanky je rovněž uvedena informace, že „že pokud soud ještě nevydal rozhodnutí ani předběžné opatření o tom, kam dítě půjde do školy, může takové předběžné opatření vydat i sám ředitel školy.“ Celý článek zde: http://www.ochrance.cz/aktualne/tiskove-zpravy-2015/zapisy-prvnaku-pod-tlakem-reditele-musi-zajistit-rovnost-deti/

Poradkyně Aperia všechny tyto informace předala emailem paní Nadě a doporučila, aby ještě před začátkem školního roku přihlásila syna k trvalému pobytu v místě nového bydliště. Její syn pak zahájí povinnou školní docházku automaticky v dané spádové škole. Obrátit se může také na institut Veřejného ochránce práv.

Paní Naďa toto vyjádření přijala velmi vděčně, syna nakonec opravdu přijali ke studiu ve škole v novém bydlišti.
Jako vyjádření své vděčnosti poukázala poradně Aperio finanční dar, díky kterému budeme moct odpovědět dotazi i těch, kteří by si placenou radu nemohli dovolit.

 

WEBOVÁ PORADNA 7/24/365
TELEFONICKÉ PORADENSTVÍ ÚT+ČT 
OSOBNÍ KONZULTACE po objednání

APERIO podává sólo rodičům pomocnou ruku:

          

Rychlé odkazy

 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


APERIO KURZY

ČEKÁTE MIMINKO?
Objevte naše kurzy pro budoucí rodiče

NACHÁZÍTE SE V OBTÍŽNÉ SITUACI?
Sílu vám dodá program Nové šance v Praze a Olomouci

Práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj

Nové šance


Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii
 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech Tchibo, Mall, Zoot a dalších přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na podporu APERIA. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA