Aperio

Co nám chybí po císařském řezu a co s tím můžeme dělat?

APERIO jiř řadu let pravidelně pořádá seminář Setkání žen na téma císařský řez. Tento seminář nabízí zajímavé informace pro ženy, které porodily císařským řezem a rády by další dítě přivedly na svět normálním vaginálním porodem, ale také pro ty, u nichž je ze zdravotních důvodů zvýšené riziko, že budou rodit císařským řezem a chtějí se na tuto situaci připravit.

Přinášíme vám rozhovor s lektorkami semináře Mgr. Zuzanu Kovaříkovou (ZK), psycholožku a Olgu Riedlovou (OR), porodní asistentku.

Jak jste se dostaly k tomuto tématu a jak vás napadlo uspořádat na něj seminář?

ZK: K tématu porod císařským řezem jsem se dostala během zpracovávání své diplomové práce - vyhodnocovala jsem rozhovory s ženami, které měly ze svého porodu negativní zážitek a dlouhodobě se s ním těžko vyrovnávaly. Zpravidla se vyjadřovaly ve smyslu: „Všichni mi říkají, prosím tě, buď ráda, jsi živá a zdravá, dítě je živé a zdravé, tak co pořád řešíš..." Vzhledem k tomu, že většina žen, s nimiž jsem vedla rozhovory, a které svůj porod vnímaly traumaticky, rodily císařem, začala jsem se o toto téma víc zajímat.

OR: Setkala jsem se s mnoha ženami, které měly problémy s tím, jak prožily svůj porod. Většina z nich byla po císařském řezu a i s odstupem několika let to vnímaly jako problém. Jako porodní asistentka, když jsem měla tyto ženy v péči, zjistila jsem, že nemají problém fyzický, ale psychický, měly velkou potřebu to řešit při dalším těhotenství, cítily, že by s tím měly něco dělat.

ZK: Ano, již několikrát se mi stalo, že jsem přijímala do psychologické péče ženu na doporučení porodní asistentky. Tyto ženy se na porodní asistentky obrací s dotazy, proč to celé dopadlo jinak, když tolik chtěly porodit normálně. Pátrají po příčinách, to je přirozenou součástí procesu smiřování se s tím, co prožily. V psychologické péči je to na větší záběr - téma samotného porodu se pak často rozšiřuje na téma ženství a mateřství, představ o tom, co pro ženu znamená být matkou, být dobrou matkou. S tím bývá spojeno hodně nejistot a obav či zranění.

Jak vás napadlo udělat seminář na toto téma? Vedla vás k tomu nějaká zkušenost?

ZK: Během spolupráce s o.s. APERIO, jsem měla příležitost seznámit se s prací porodních asistentek a i osobně poznat některé z nich. Tak jsem se seznámila s Olgou Riedlovou a ukázalo se jako výhodné pracovat nad tímto tématem společně. Jak jsme o tom mluvily, pokud se žena obtížně vyrovnává se zkušeností s porodem císařským řezem, potýká se s pocity zklamání, selhání, s obavami z dalšího porodu, téma se většinou rozšiřuje a týká se celého jejího ženství a mateřství, partnerského života. A při tom mohu být jako psycholog užitečná. Ale jsou medicínské otázky, které jsou pro ženy, připravující se na vaginální porod po císaři, klíčové - např. kdy je další porod císařským řezem nevyhnutelný. A ty jako profesionální zdravotník zodpoví kompetentně porodní asistentka.

OR: Kromě hledání příčin toho, co se stalo, se ženy snaží najít rady, jak a co můžou dělat, aby se neopakovalo to samé.

Jaká je situace v současné české porodnici, když sem přijde žena rodit, jaké mají u nás ženy předem o císařském řezu informace? V jaké situaci dochází k neplánované sekci? Také se často hovoří o plánovaných sekcích, přestože lékaři to popírají, že nejsou možné.

OR: sekce na přání jsou problém, společnost se porodu bojí, díky příběhům z rodiny, i z různých vyprávění, z povědomí a na ženu se klade víc nároků než je nutné, doktor si neuvědomuje, že k ní přistupuje jako k cizí, nesdělí jí, co bude dělat, nežádá o dovolení. Pokud je žena citlivější, pak raději volí řez, má pocit, že to bude pro všechny jednodušší. Obraz porodu v médiích je hodně o strašení + vyprávění z rodiny je pro ženu velmi složitá situace, a to už je jen krok k řezu. V nemocnici snadno vznikne situace, my si jí přímo vytváříme, aby vznikly podmínky pro sekci. Navrhovala bych tedy nedělat vstupy, které jsou automatické a tím se vytvoří podmínky pro sekci. Řezy přivoláváme a způsobujeme tím, jak se postupuje při porodu, intervencemi. K plánovanému porodu CS.

ZK: Moci volit mezi vaginálním porodem a sekcí by byl další experiment lidského pokušení. Jako jsme zkoušeli poručit větru dešti, že bychom zkoušeli poručit lidskému rozmnožování, jehož je porod součástí. Např. zdá se nám, že můžeme díky antikoncepci takřka plně ovlivnit početí dítěte - ale v současnosti už se ukazuje druhá stránka věci - stále více párů má problémy s otěhotněním, přestože počít chtějí. Chtít a plánovat prostě nestačí. Moci si vybrat, že porodím CŘ, to by posílilo obraz porodu jako něčeho do puntíku naplánovatelného, ovlivnitelného. Což porod není. Vždy tam zůstává díl neovlivnitelného, navzdory medicínskému pokroku. Ostatně je to symbolická brána do rodičovství, v němž jako rodiče pečujeme o potomka, kterého také nemůžeme naprogramovat.

OR: Řez je svým způsobem naprogramování a odlidšťuje, potom se zamezí spoustě přirozených procesů, které normální porod nastartuje, a když tyto neproběhnou, tak se stavíme proti přirozenosti. Žena po sekci až zpětně zjišťuje, co jí chybělo, jak jí jizva bolela a že ležet několik dní na JIPce bez dítěte bylo pro ni velmi nepříjemné a náročné. Sekce je velká břišní operace a nikdo ženě neřekne, co bude následovat, nese s sebou komplikace, rizika, žena může mít problémy i po delší době. Ovlivňuje další těhotenství, není to jen, že se bezbolestně vyjme dítě.

Co se dozví účastnice vašeho semináře?

ZK: Dozví se, kdy je porod CS nevyhnutelný. Tato situace se však statisticky týká jen velmi malého procenta žen. Ve většině případů jsou určitá pro a proti - těm se v semináři také věnujeme. Rády bychom daly ženám co největší podporu a rady, konkrétní informace k tomu, aby jejich porod proběhl vaginálně, nikoli sekcí. Ovšem věnujeme se i tomu, jak uzpůsobit situaci kolem porodu CS tak, aby to bylo pro ženu a dítě co nejšetrnější. Mnohé ženy se během setkání vrací ke svým minulým zážitkům z porodu sekcí a k problémům, s nimiž se potom potýkaly a případně nadále potýkají. Některé z problémů jsou praktické, např. problémy s kojením bývají velmi obvyklé, vzhledem k tomu, že se vlivem odloučení v prvních chvílích po porodu zpomaluje slaďování matky a novorozeněte. Mnohé jsou však psychické - zklamání a pocit selhání. V tom ohledu je patrná v současnosti narůstající riziková skupina žen, které jsou silně upnuty k představě přirozeného porodu. Někdy se jedná o jakýsi ideál, na jehož dobrý výkon je vázáno sebepojetí ženy jako dobré matky. Nezvládla jsem přirozeně porodit, nebudu dobrá matka. Osobně považuji za důležitý závěr, že porod je velice důležitý pro matku i dítě, nicméně je to jeden z faktorů, které nás mohou posílit nebo oslabit. Podstatnější je dennodenní realita mateřství, péče o dítě, naše mateřská kapacita. Vztah s dítětem není dán jen porodem, buduje se pomalu. Jsou ženy, které porodily přirozeně, a přesto své mateřství těžce hledají, a zároveň jsou ženy, které porodily nechtěně neplánovaným císařským řezem, ale své mateřství pociťují jako smysluplné a prosperují v něm.

OR: Při normálním porodu se vymačkává z plic tekutina, která při sekci nenastane, děti mají pak často problémy s dýcháním i to že dítě projde porodními cestami ho může ovlivnit. Psychologické jevy jsou těžko kvalifikovatelné a jsou tedy sporné. Ale jsou medicínské výzkumy a z nich se dá vycházet.

Je k dispozici nějaká literatura na toto téma? Doporučte prosím.

OR: Web: vaginal birth after cesarean, Hency Goer: Průvodce přemýšlivé ženy na cestě k lepšímu porodu.

Podělte se s námi prosím o zážitky z praxe, týkající se tématu vaší přednášky.

OR: Epidurál u některých žen zvyšuje teplotu, doktor pak může usoudit, že se jedná o infekci a indikovat sekci. Absolventky semináře dostanou text od lektorek. Ženy jsou po porodech sekcí hrozně zraněné. Naopak po porodu, který se podaří, se ukáže sebevědomí žen, to jak se chovají samy k sobě, způsob jakým pečují o svoje děti. To ženu změní v péči o rodinu. Porod je zážitek, který probudí ženský potenciál, je tedy přínosný pro matku, dítě i pro partnerství.

Děkuji.

Ptala se Alena Frydrychová

V Aperiu můžete také navštěvovat pravidelná setkání žen po CS, která vede Mgr. Zuzana Kovaříková.

Rychlé odkazy

Dárkový poukaz

Udělejte svým blízkým radost, pořiďte pro ně dárkový poukaz na kurzy!
Dárkový poukaz na kurzy a semináře


APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

 

Jaké další kurzy u nás najdete:

Víkendový kurz předporodní přípravy
Šestinedělí a péče o novorozence
Chovejte mě! - správná manipulovat s miminky
Umění kojit
Masáže miminek a malých dětí
Podpůrná skupina pro ženy po CS
Porod po porodu císařským řezem
Childbirth-Education-in English

Individuální termíny

Individual Prenatal Course in English
Předporodní příprava - individuální konzultace

Dlouhodobý kurz pro lektorky a lektory přípravy na porod a rodičovství

Kurz pro lektorky a lektory přípravy na porod a rodičovství

podzim 2018

Lektorka/lektor přípravy na porod a rodičovství

APERIO kurzy pro rodiče


NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE


Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii
 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF


Přihlášky a dotazy

E kurzy@aperio.cz
M 773 644 569
Milena Jeřábková
koordinátorka kurzů

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Donoři

logo MHMP

Odkazy

 link na rozalio.cz

 odkaz na azrodina.cz  odkaz na rodice.com

 odkaz na projekt Fit for flexi www.branakdetem.cz - logo

 odkaz na mamavpraci.cz

www.maitrea.cz

 link na babyonline.cz