Aperio

Webová poradna pro rodiče

Bezplatná poradna pro budoucí rodiče, rodiče, rodiny, sólo rodiče, rodiče se zdravotním postižením, prarodiče. Partnerské a rodinné vztahy, výchova dětí, slaďování zaměstnání a rodinného života, rodinné právo, rodiče v zaměstnání - pracovněprávní problematika, znevýhodňující/diskriminující situace na trhu práce, hledání zaměstnání a příprava na výběrové řízení, dávky státní sociální podpory.

Zodpovídáme pouze dotazy spojené s rodičovstvím a mateřstvím.

Téma: Předběžná vykonatelnost rozhodnutí

10.12.2016

Dobrý den,
děkuji mnohokrát za předchozí dotaz. Mám ještě jeden ohledně rozsudku soudu. S otcem mého syna došlo k vyhlášení rozsudku pro určení péče a výživného. Otec syna se vzdal odvolání, ale já si lhůtu pro odvolání ponechala. Nyní čekám, až mi bude doručen rozsudek, abych mohla odvolání zaslat. Ale nyní mne zajímá - zda-li mám již teď povinnost se rozsudkem řídit, když jej nemám ještě doručený. Dále, když po doručení podám odvolání - v této době mám povinnost se rozsudkem řídit, nebo se vyčkává až na rozhodnutí odvolacího soudu, a až teprve tehdy je pro mne závazný?

Děkuji mockrát a přeji hezký zbytek dne

Dobrý den.
Při vyhlášení rozsudku se uvede výrok rozsudku s odůvodněním, poučení o odvolání a o možnosti výkonu rozhodnutí. (§ 156 odst. 1 o.s.ř.).
Rozsudky k plnění výživného jsou obecně předběžně vykonatelné (§ 162 odst. 1 o.s.ř.); u rozsudků předběžně vykonatelných soud určí lhůtu k plnění od jejich doručení tomu, kdo má plnit (§ 160 odst. 4 o.s.ř.). Lhůta k plnění však může být vázána i na právní moc rozsudku (tak tomu bývá třeba u splacení nedoplatku výživného) – rozhodující je výrok soudu.
Vzhledem k tomu, že mi není známo rozhodnutí soudu ve Vašem případu, nemohu Vám dát konkrétnější odpověď.
S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Téma: Nástup do zaměstnání - zdravotní a sociální pojištění

10.12.2016

Dobrý den, 22.12. mi končí rodičovská dovolená. Od 1.1.2017 nastupuji na dohodu do zaměstnání, s výdělkem cca 13tisíc a 40h odpracovaných měsíčně. Chtěla bych se zeptat, zda se mám nahlásit na úřad práce, jak to bude se sociálním a zdravotním pojištěním. Děkuji za odpověď.

Dobrý den.
Evidence u úřadu práce je Vaším právem, nikoli povinností. Na období od 22.12.2016 do 1.1.2017 není na místě se u úřadu práce evidovat – práci nehledáte, neboť ji už máte od 1.1.2017 zajištěnou; coby osoba pečující o dítě do 4 let jste účastna důchodového pojištění a pojistné na zdravotní pojištění za Vás bude za měsíc prosinec platit stát coby za osobu na rodičovské dovolené, popř. příjemce rodičovského příspěvku.
Dohoda o pracovní činnosti a dohoda o provedení práce s příjmem přesahujícím 10 000,- Kč zakládají účast na zdravotním a sociálním pojištění; pojistné bude odvedeno z Vašich příjmů.
S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Téma: Výše RP

09.12.2016

Dobrý den, jsem matkou 9 měsíčního syna a s otcem jsme se rozešli. Měsíčně mi posílá určitý obnos na kterém jsme se domluvili mezi sebou, neřešili jsme to soudně. Nemám nárok na mateřskou ale pobírám 4 letý rodičovský příspěvek. Nyní mám nového přítele se kterým žijeme a který se o nás stará. Otázka zní, zda jde přepsat rodičovský příspěvek na nového přítele, abych nemusela být doma s dítětem celé 4 roky ale jen 3 roky. S dítětem bych byla doma stále já a přítel by chodil do práce. V rodném listě dítěte je zapsán jeho vlastní otec. Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,
bohužel toto možné není. Výši RP lze stanovit podle denního vyměřovacího základu matky nebo otce dítěte. Předpokládám, že přítel není zapsán v RL dítěte jako jeho otec.

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Zdenka Čurdová
Kategorie dotazu: Rodičovský příspěvek
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Téma: Nárok na PPM ze skončeného zaměstnání

09.12.2016

Dobrý den,
mám dotaz ohledně nároku na PPM.
19.9. 2016 jsem dokončila vysokou školu.
19.3. 2017 mám termín porodu.
Od 26.10. 2016 jsem zaměstnaná na poloviční úvazek a smlouvu mám na dobu určitou - do konce prosince. Mezi odchodem z práce a nástupem na mateřskou mám tedy necelý měsíc "okénko".
Vznikne mi v této situaci nárok na PPM?
Vím, že po úspěšném dokončení studia se mi jeho doba započítá do účasti na nemocenském pojištění, odejdu-li na mateřskou do 180 dnů. Ale bude to platit i v tomto případě, kdy na mateřskou nebudu odcházet přímo ze zaměstnání? Resp. vztahuje se na mně v této sizuaci ochranná lhůta?
Děkuji a odpověď a přeji pěkný den!

Dobrý den,
pokud jste zaměstnaná kratší dobu než 180dní, pak ochranná lhůta pro nárok na PPM ze skončeného zaměstnání činí jen tolik dní, kolik dní trvalo zaměstnání.
Jestliže máte termín porodu stanoven na 19.3.2017, pak nárok na PPM Vám vznikne v období od 22.1. do 5.2.2017. Splníte tedy podmínky pro získání PPM a ta Vám bude vyplácena ze skončeného zaměstnání. Formulář o PPM, který Vám vystaví gynekolog, odnesete svému bývalému zaměstnavateli.

Právní úprava:
Zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Zdenka Čurdová
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Téma: Výživné neprovdané matce

09.12.2016

Krásný den, odešla jsem od otce své ani ne roční dcery kvůli vyhrožování. Ráda bych i na sebe dostala výživné na neprovdanou matku. Otec dítěte o tom nechce ani slyšet, takže budu žádat soudní cestou. Musím čekat do doby, než proběhne soud o svěření dítěte (máme dohodu, kterou tam pošlu)? Partner vydělává cca 50 tis. měsíčně a já vůbec netuším, o kolik si vůbec mohu říct. Zároveň muž požaduje, aby mu zůstala sleva na dani - ale dle mne to přece nejde, když má dítě jiné trvalé bydliště než otec. Děkuji za informace

Dobrý den,
výživné pro neprovdanou matku a úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a porodem lze přiznat i nazpět, nejdéle však dva roky ode dne porodu. Přiměřený příspěvek na výživu by měl soud individuálně určit tak, aby byly zajištěny všechny odůvodněné potřeby matky dítěte.
Zákonem je stanovena tříletá promlčecí lhůta pro uplatnění nároku, která běží ode dne slehnutí.
Pokud se nedokážete dohodnout, budete muset podat k soudu návrh na své výživné, nemusíte čekat, až soud rozhodne o svěření dítěte, naopak můžete toto podání rozšířit i o výživné pro sebe. Jaká to bude částka si musíte promyslet Vy –pravděpodobně kvůli péči o dítě nejste schopná výdělečné činnosti, platíte někde za byt a za služby….
Pokud bude dítě svěřeno do Vaší péče, nemůže si otec dítěte uplatňovat daňovou slevu na dítě. Nesplní podmínky pro její poskytnutí. Podmínkou pro využití slevy je, že jde o takzvané vyživované dítě, žijící s poplatníkem ve společné domácnosti.

Právní úprava:
Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, v platném znění
Zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmu

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Zdenka Čurdová
Kategorie dotazu: Ostatní
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Další dotazy >>

Objevte další články na téma:

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

One-to-one Counselling and Help for Parents

Praktické

Kurz pro rodiče ve složité situaci
Práce, komunikace, výchova,
finanční poradenství, seberozvoj,
právní minimum

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2016 - ke stažení ve formátu PDF, velikost 1 MB

Otevřená registrace, počet míst omezen

Nebojujte se zákony - příručka pro rodiče 2016

legislativa, myšlenkové mapy, příklady z praxe

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2016 - ke stažení ve formátu PDF, velikost 1 MB

* Příručka je zdarma a můžete si ji po dohodě vyzvednout u nás.
* Ke stažení ZDE (formát PDF, velikost 1 MB).
* Rádi zašleme i poštou za cenu poštovného
* nebo jednotlivé články najdete v sekci Rady a informace.

Podpora pro sólo rodiče

Na stránkách
www.saminadeti.cz najdete užitečné tipy, odkazy, rady ad. saminadeti.cz

APERIO kurzy pro rodiče

VÍCE O KURZECH ZDE

Užitečné:

Nebojte se přihlásit o to, co patří vašim dětem

vasevyzivne.cz

Pomoc obětem domácího a sexuálního násilí

vasevyzivne.cz

Kalkulačky MPSV

Výpočet dávek v roce 2016
nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Výpočet výše náhrady mzdy v roce 2016
v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO? - podpořte nás


Pokud ano, prosíme přispějte darem na číslo účtu
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333
Do zprávy pro příjemce označte platbu jako "dar."
Odkaz na platební bránu i další možnosti, jak nás podpořit, najdete
na donorské stránce.
Děkujeme!

Máte nás rádi?
Nakupujte ve svých oblíbených internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z vaší útraty půjde na naši podporu.
Nestojí Vás to nic navíc!

Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

logo MPSV logo MHMP

Poradna byla v letech 2015-16 podpořena grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. Více informací k programům na www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz.

logo MPSV

DámePráci.cz - link do aplikace

Líbí se vám nový web?

Naše webové stránky prošly rekonstrukcí. Vyplněním krátkého formuláře nám velmi pomůžete.
Budeme rádi za Vaše postřehy a připomínky.
APERIO