Aperio

Webová poradna pro rodiče

Bezplatná poradna pro budoucí rodiče, rodiče, rodiny, sólo rodiče, rodiče se zdravotním postižením, prarodiče. Partnerské a rodinné vztahy, výchova dětí, slaďování zaměstnání a rodinného života, rodinné právo, rodiče v zaměstnání - pracovněprávní problematika, znevýhodňující/diskriminující situace na trhu práce, hledání zaměstnání a příprava na výběrové řízení, dávky státní sociální podpory.

Z kapacitních a finančních důvodů Vás prosíme, abyste hledali informace nejprve v již zodpovězených dotazech.

Počet dotazů, které dnes ještě můžeme přijmout: 3

Téma: Styk otce s dítětem

21.02.2017

Dobrý den, dostala jsem na Vás kontakt od kamarádky, potřebuji .Včera jsme měli s otcem mého 27m syna soud, přišel na nás s právníkem ohledně úpravy styku s otcem. Soud probíhal tak, že mi bylo řečeno, ze mam syna dávat jednou za 14 dní otci na víkend i když je syn kojený a při kojení také usíná. Bylo mi řečeno, že je na kojení velký a že se takhle velké dítě už může ke spánku ubrečet, čemu já se zásadně vyhýbám od jeho narození. Prý z něj jinak bude mamánek, závislák a já se stanu jeho otrokem. Za měsíc budu rodit druhé miminko a soudkyně mi řekla, že to se mnou myslí dobře, abych si od staršího alespoň jednou za 14 dní odpočinula. Já jsem si ale nedělala děti, abych od nich chtěla odpočinek. Taky mi doporučila, abych staršího odstavila, že kojení není přínosné a že to nikdy neviděla, kojit dvě děti zároveň. Já měla slzy v očích, nad ničím jsem už neuvažovala, jen sem si představovala, jak bude syn plakat během uspávání. Sama jsem si řekla, že chci výživné 4000Kč, což je jeho platu přiměřené, a že je chci zpětně od narození. Doteď mi otec platil částku 3000Kč. Místo toho mi paní soudkyně schválila částku, ale nezpětně, takže syn bude dostávat 4000 Kč od 1.3.2017. Zajímá mne, zda s tím můžu něco dělat a hlavně co mám dělat, Já jsem se myslím i vzdala práva na odvolání, chtěla jsem už to mít za sebou a měla jsem slzy v očích, ale je evidentní, že tu byly upřednostňovány potřeby otce před potřebami dítěte. Navíc on měl právníka a já byla sama... Syn se stále budí i několikrát za noc, a když nemá maminku, tak pláče. Na to mi paní soudkyně řekla, že "ať si tatínek taky užije noční pláč". Já jen nechci, aby syn plakal a zažíval traumata. Moc děkuji za odpověď a za rady. M.

Dobrý den,
pokud, jak uvádíte, jste se vzdala práva na odvolání, tak v současné době z hlediska práva nemůžete nic zásadního učinit. Do budoucna je možné, v případě, že se změní podmínky, za kterých bylo rozhodnuto, žádat o změnu úpravy poměrů k dítěti, ale aby k tomu došlo, musíte soudu předložit dostatečné argumenty, které by úpravu styku odůvodnily. Nelze jednoznačně tvrdit, že soud upřednostnil zájem otce před zájmem dítěte. Nejen zákony ČR, ale i Mezinárodní úmluva o právech dítěte jednoznačně stanoví, že dítě má právo na oba rodiče. Na místě je nyní spíše zaměřit svou pozornost na to, aby syn styk s otcem zvládal co možná nejklidněji. Můžete navštívit odborníka na dětskou psychologii a nechat si poradit, jak syna co nejlépe připravit, je také rozhodně dobré dítě s otcem sbližovat postupně a co nejdříve, právě aby odloučení od matky nebylo pro syna problematické.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Téma: Návrat po RD, změna pracovní smlouvy

21.02.2017

Dobrý den,
ráda bych Vás požádala o radu ohledně návratu z rodičovské dovolené do zaměstnání. Komunikovala jsem se zaměstnavatelem v průběhu rodičovské dovolené a on mi řekl, že již nemá pro mě práci, že objemy prodeje klesly a že bychom ukončili pracovní poměr dohodou s odstupným. Teď dva měsíce před návratem mi sdělil, že na odstupné nemá a že mě po rodičovské dovolené umožní pracovat, ale ať počítám s tím, že první měsíc budu mít stávající mzdu a další měsíc mi již nabídne minimální případně zaručenou mzdu. Mzdu jsem měla sjednanou v pracovní smlouvě a během mého působení ve firmě mě mzdu zvyšoval prostřednictvím platového výměru. Může mi snížit mzdu i bez mého souhlasu? I pracovní pozici mi chce upravit. Z původního místa "referentka obchodního oddělení"(administrativní činnost) by chtěl, abych byla více obchodním zástupcem. Já mám ale dvě malé děti a nemohu cestovat po celé republice. Může mě bez mého souhlasu posílat na pracovní cestu? Také bych potřebovala upravit pracovní dobu na zkrácený úvazek. Jak řešit toto?
Předem moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,
máte platně uzavřenou pracovní smlouvu, zaměstnavatel musí dodržovat její podmínky, Bez Vašeho souhlasu Vás nemůže zaměstnávat ničím jiným, než co máte jako předmět výkonu práce uvedeno v pracovní smlouvě a musí Vám přidělovat práci jen ve sjednaném místě výkonu práce. Také, což je nyní výhoda, Vám za odvedenou práci musí platit alespoň to, co máte uvedeno ve smlouvě jako dohodnutou mzdu. Jestliže byla po té mzda navyšována a navýšení se nestalo dodatkem součástí smlouvy, bude to velmi těžko až nedosažitelně vymožitelné. Na pracovní cestu Vás jako zaměstnance pečujícího o malé děti vyslat bez Vašeho souhlasu nemůže a to ani v případě, že byste měla souhlas "generálně" daný v pracovní smlouvě. Jde o speciální situaci a musela byste s každou takovou pracovní cestou souhlasit.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Téma: nárok na peněžitou pomoc v mateřství otce dítěte

21.02.2017

Dobrý den, prosím jen o doplnění k mému dotazu http://www.aperio.cz/poradna/39905.
S manželovým zaměstnavatelem máme dohodnuto, že vystaví novou smlouvu na jinou činnost. A tu smlouvu máme někam doložit? Není mi totiž jasné jak by pak úředníci poznali, že má smlouvu jinou. Paní účetní nám také neporadila. Děkuji moc za odpověď.

Dobrý den,

smlouvu nikam manžel dokládat nemusí. Pokud bude pracovat na jinou smlouvu, bude se z ní odvádět pojistné na nemocenské pojištění.

Právní úprava:
Zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, v platném znění

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Petra Kuntošová
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Téma: Nadbytečnost zaměstnance

21.02.2017

Dobrý den, prosím Vás o radu.
Bude mi končit rodičovská dovolená, 4.3.2017 budou dceři 3roky. Chtela jsem se vrátit do zaměstnáni, ale bohužel mi tento týden zaměstnavatel sdělil, že se mnou v práci nepočítá a chce se domluvit na výpovědi dohodou. Má pracovní pozice stále existuje, ale zaměstnavatel se rozhodl nechat si tam paní kterou zaměstnal původně po dobu mé rodičovské dovolené.
Můžete mi prosím poradit na jaké finanční vyrovnání mám nárok?
Děkuji

Dobrý den,
pokud zaměstnavatel na Vaše pracovní místo přijal jiného zaměstnance na dobu neurčitou (nikoliv jako Váš zástup), tak mu tím rozhodně nevznikla Vaše nadbytečnost. Nadbytečným se zaměstnanec stane vzhledem k rozhodnutí zaměstnavatele nebo příslušného orgánu o změně jeho úkolů, technického vybavení, o snížení stavu zaměstnanců za účelem zvýšení efektivnosti práce nebo o jiných organizačních změnách. To ale nenastane, když naopak přijme jednoho zaměstnance navíc (Vy jste pořád jeho zaměstnancem). Fakt, že pak má vlastní vinou na jedno místo dva zaměstnance není dle judikatury situací, kdy by mohl dát některému z nich výpověď pro nadbytečnost. Nicméně toto má význam jen v případě, že se budete chtít soudně bránit. Pokud nehodláte bojovat za zachování tohoto pracovního poměru, pak stojí za to si ohlídat, aby Vás zaměstnavatel neošidil na odstupném. Nicméně nevidím důvod, proč mu přistoupit na rozvázání pracovního poměru dohodou, ať vám dá klasicky po návratu z rodičovské dovolené výpověď z organizačních důvodů, následující měsíc po doručení výpovědi započne běžet dvouměsíční výpovědní doba, po celou tu dobu nebude mít pro Vás zaměstnavatel práci, takže jde o překážku jeho straně, bude Vám platit náhradu mzdy a po skončení pracovního poměru budete mít nárok na odstupné ve výši tří měsíčních výdělků.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Téma: Směnný provoz

21.02.2017

Dobrý den,
končí mi po třech letech mateřská a mám se vrátit do práce,bohužel nemáme místo pro dítě ve školce.Pracovala jsem na 3 směny,manžel pracuje na 12ti směnný provoz,oba ve stejné firmě.Bylo mi řečeno,že mě vezmou zpět opět pouze na 3 směny,což je pro mě absolutně nemyslitelné,i kdyby jsme měli školku.Zdělila jsem jim tedy,že takto pracovat nemůžu,že nemám kam dát dítě.Bylo mi tedy zděleno,že sepíšeme výpověď.Zajímá mě,zda v tomto případě mám nárok na odstupné nebo ne a zda mám podepsat výpověď dohodou.Bohužel díky manželově pracovní době by asi nepřipadala v úvahu ani zkrácená pracovní doba (na kterou by mi stejně nepřistoupili).Jak mám postupovat?

Děkuji

Dobrý den,
zákoník práce v § 241 stanoví toto:
(1) Zaměstnavatel je povinen přihlížet při zařazování zaměstnanců do směn též k potřebám zaměstnankyň a zaměstnanců pečujících o děti.
(2) Požádá-li zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let, těhotná zaměstnankyně nebo zaměstnanec, který prokáže, že převážně sám dlouhodobě pečuje o převážně nebo úplně bezmocnou fyzickou osobu, o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody.
(3) Zakazuje se zaměstnávat těhotné zaměstnankyně prací přesčas. Zaměstnankyním a zaměstnancům, kteří pečují o dítě mladší než 1 rok, nesmí zaměstnavatel nařídit práci přesčas.
Z toho plyne, že je rozdíl mezi povinností zaměstnavatele umožnit zkrácení pracovního úvazku a povinností zaměstnavatele přihlížet k péči o děti při zařazování do směn. Tato povinnost přihlížet neznamená, že by zaměstnavatel musel žádosti zaměstnance o zařazení do určité směny vyhovět a ani když nebude k péči o děti přihlížet, tak zákoník práce nestanoví žádnou sankci. Pokud by se Vám podařilo prokázat, že takto zaměstnavatel nedodržuje zákoník práce, tak by mohl být potrestán ze strany inspektorátu práce, ale v praxi to bude přinejmenším problematické. Je tedy podstatné, jak máte v pracovní smlouvě nasmlouvánu pracovní dobu, aby bylo možno posuzovat, zda jde ve Vašem případě o zařazování zaměstnanců do směn a nebo zda jde o vhodnou úpravu pracovní doby.
Pokud ale zaměstnavatel má v pracovní smlouvě ošetřenu možnost zařazovat Vás do směn, pak je jedinou šancí skončení pracovního poměru buď výpovědí z Vaší strany a nebo dohodou o skončení pracovního poměru. Ani v jednom případě ale nebudete mít nárok na odstupné. Doporučují Vám, abyste v každém případě uvedla do výpovědi (či dohody), že z důvodů zařazení do směnného provozu, nelze sloučit péči o malé dítě a práci. Nebude Vám tak na úřadu práce snížena podpora v nezaměstnanosti.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Další dotazy >>

Objevte další články na téma:

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

One-to-one Counselling and Help for Parents

Praktické

Kurz pro rodiče ve složité situaci
Práce, komunikace, výchova,
finanční poradenství, seberozvoj,
právní minimum

Poslechněte si rozhovor s Eliškou Kodyšovou o kurzu Nové šance pro rodiče v obtížné situaci pro Český Rozhlas.

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2016 - ke stažení ve formátu PDF, velikost 1 MB

Otevřená registrace, počet míst omezen

Nebojujte se zákony - příručka pro rodiče 2016

legislativa, myšlenkové mapy, příklady z praxe

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2016 - ke stažení ve formátu PDF, velikost 1 MB

* Příručka je zdarma a můžete si ji po dohodě vyzvednout u nás.
* Ke stažení ZDE (formát PDF, velikost 1 MB).
* Rádi zašleme i poštou za cenu poštovného
* nebo jednotlivé články najdete v sekci Rady a informace.

Podpora pro sólo rodiče

Na stránkách
www.saminadeti.cz najdete užitečné tipy, odkazy, rady ad. saminadeti.cz

APERIO kurzy pro rodiče

VÍCE O KURZECH ZDE

Užitečné:

Nebojte se přihlásit o to, co patří vašim dětem

vasevyzivne.cz

Pomoc obětem domácího a sexuálního násilí

vasevyzivne.cz

Kalkulačky MPSV

Výpočet dávek v roce 2016
nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Výpočet výše náhrady mzdy v roce 2016
v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO? - podpořte nás


Pokud ano, prosíme přispějte darem na číslo účtu
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333
Do zprávy pro příjemce označte platbu jako "dar."
Odkaz na platební bránu i další možnosti, jak nás podpořit, najdete
na donorské stránce.
Děkujeme!

Máte nás rádi?
Nakupujte ve svých oblíbených internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z vaší útraty půjde na naši podporu.
Nestojí Vás to nic navíc!

Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

logo MPSV logo MHMP

Poradna byla v letech 2015-16 podpořena grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. Více informací k programům na www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz.

logo MPSV

DámePráci.cz - link do aplikace

Líbí se vám nový web?

Naše webové stránky prošly rekonstrukcí. Vyplněním krátkého formuláře nám velmi pomůžete.
Budeme rádi za Vaše postřehy a připomínky.
APERIO