Aperio

Webová poradna pro rodiče

Bezplatná poradna pro budoucí rodiče, rodiče, rodiny, sólo rodiče, rodiče se zdravotním postižením, prarodiče. Partnerské a rodinné vztahy, výchova dětí, slaďování zaměstnání a rodinného života, rodinné právo, rodiče v zaměstnání - pracovněprávní problematika, znevýhodňující/diskriminující situace na trhu práce, hledání zaměstnání a příprava na výběrové řízení, dávky státní sociální podpory.

Z kapacitních a finančních důvodů Vás prosíme, abyste hledali informace nejprve v již zodpovězených dotazech, nebo v publikaci Nebojujte se zákony.

Zodpovídáme přednostně dotazy mimopražských tazatelů, kteří se nachází v sociálně tíživé situaci.

Počet dotazů, které dnes ještě můžeme přijmout: 3

Téma: Zaměstnavatel neplní své povinnosti

27.04.2018

Dobry den preji. Mam platnou pracovni smlouvu u zamestnavatele, ktery “uspal” svou cinnost takovym zpusobem, ze existuje pouze ve vypisu z OR, realne jiz spolek nefunguje a fungovat nebude. Dne 1.3.2018 jsem nastoupila na materskou dovolenou a resim, ze mi nebyla vyplacena penezita pomoc v materstvi. Obratila jsem se na PSSZ, kde mi referentka povedela, ze meho zamestnavatele vyzvali, aby dolozil prilohu k zadosti o PPM. Obeslali jej na adresu dle vypisu z OR, kde jiz par let nesidli, vyzva se jim nevratila zpet. Referentka mi nebyla schopna povedet lhutu, kterou potrebuji k tomu, aby proverili, jak se veci maji. Odkazala mne, abych se se svym problemem obratila na Oblastni inspektorat prace, kam jsem poslala email s podrobne popsanou situaci. Prozatim jsem od nich neobdrzela odpoved. Kazdym dnem cekame narozeni druheho potomka a nejsme schopni utahnout rodinny rozpocet z jednoho platu. Na materskou dovolenou jsem plynule navazala po rodicovske dovolene. Na prvni MD jsem nastupovala dne 16.6.2014. Podklady k vypoctu nynejsi penezite podpory v materstvi by mely byt shodne s predchozimi, nebyla jsem behem materske a rodicovske dovolene zamestnana. Poradili byste mi prosim, zda mohu v tomto pripade delat neco dalsiho, nez vyckavat? Dekuji za odpoved.

Dobrý den, Vážená paní,

děkujeme za Váš dotaz do poradny.

Postupovala jste správně.

Zkuste zároveň přímo Českou správu sociálního zabezpečení, právní oddělení s dotazem, zda v takovémto případě nelze udělit výjimku ze zákona na základě posledních údajů, Vaší pracovní smlouvy, čestného prohlášení (prosím toto je jen můj názor, hledám možné řešení ve Vaší nelehké situaci).

Pokud neuspějete u inspekce práce (urgujte je, uveďte, že jste v důsledku nečinnosti zaměstnavatele a úřadů ve finanční tísni) ani u České správy sociálního zabezpečení ČR, obraťte se s podnětem na veřejnou ochránkyni práv – kontakt zde: https://www.ochrance.cz/kontakty/.

Píšete, že jste před porodem, dejte proto plnou moc manželovi, partnerovi nebo někomu z rodiny, kdo Vám s tím pomůže a bude jednat za Vás. Například uvádíte, že firma má imaginární sídlo, je dobré do sídla dojít a poptat se, zda o ní někdo na recepci něco neví, apod. Je to skutečně až detektivní práce a chce to pátrat na místě, v obchodním rejstříku, podle adresy jednatele či jiného statutárního zástupce společnosti či spolku – poslat mu dopis, aby doklady pro správu sociálního zabezpečení potvrdil.

Držím palce a přeji hezké květnové dny. S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jitka Kocianová
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství

Téma: Ke krácení dovolené

27.04.2018

Pekny den, jsem momentalne na rodicovske dovolene a cerpam i dovolenou v praci, kde mi vznikl narok na 25 dni dovolene za rok 2018.

Rada bych zacala pro stejneho zamestnavatele pracovat. Nabizi mi 1 den v tydnu a dodatek na castecny uvazek ke smlouve.

Pokud bych chtela pracovat, tak predpokladam, ze muzu zacit az po docerpani dovolene. Neprijdu o plnou vysi vyplacene dovolene, tim, ze nastoupim na castecny uvazek?

Pro upresneni: momentalne budu cerpat dovolenou do 6.6.2018. Od 7.6. bych nastoupila na 1 den v tydnu do prace v podobe dodatku ke smlouve. Cerpani dovolene, se mi neponizi o zkraceny uvazek? A dostanu vyplacenou dovolenou jak kdybych pracovala 8 hodin denne 5 dni v tydnu?

Moc dekuji.

Dobrý den, Vážená paní,

děkujeme za Váš dotaz do poradny.

Vašemu dotazu rozumím tak, že bezprostředně po mateřské dovolené jste v souladu s § 217 odst. 5 zákoníku práce požádala o dovolenou, která Vám náleží za rok 2018 celá a tato dovolená se nekrátí, a to dle § 223 odst. 1 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů.
Po vyčerpání dovolené nastoupíte na rodičovskou dovolenou a zároveň budete chodit 1 den v týdnu do práce. Dovolenou již budete mít vyčerpánu a nelze ji krátit (ani zpětně).

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jitka Kocianová
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů

Téma: Peněžitá pomoc v mateřství

27.04.2018

Dobrý den,
chtěla bych se informovat jak konkrétně postupovat s vyřízením PPM...
31.12.2017 jsem ukončila prac.poměr výpovědí podanou mnou v 10/2017. Do zaměstnání jsem nastoupila 8.1.2018 a prac.poměr mi po dohodě se zaměstnavatelem skončí 4.5.2018.
7.5.2018 nastoupím na PPM. Můj dotaz se týká ohledně toho, komu mám předat formulář k PPM a jestli mám vyřizovat dál na nějakém uřadu (např. spr.soc.zabezp.) něco osobně já? Gynekolog i zaměstnavatel tvrdí něco jiného...
Děkuji za odpověď.

Vážená paní,

zaměstnanec předá žádost o dávku, kterou zpravidla vystavuje lékař, svému zaměstnavateli, který ji spolu s podklady pro stanovení nároku na dávku a její výplatu zašle příslušné okresní správě sociálního zabezpečení, která provádí nemocenské pojištění zaměstnanců. K žádosti zaměstnance o dávku nemocenského pojištění je zaměstnavatel povinen vyplnit zákonem předepsaný tiskopis, jehož vydávání zajišťuje Česká správa sociálního zabezpečení. Jedná se o přílohu k žádosti o dávku nemocenského pojištění. Tato příloha je uveřejněna na webových stránkách České správy sociálního zabezpečení (viz níže). Na tiskopisu zaměstnavatel uvede především započitatelné příjmy zaměstnance v rozhodném období a počet tzv. „nezapočitatelných dnů“ v tomto rozhodném období, aby okresní správa sociálního zabezpečení mohla vypočítat denní výši dávky.

Zaměstnavatelé přijímají žádosti o dávku i od svých bývalých zaměstnanců viz info na https://www.mpsv.cz/cs/7

Další informace o dávkách získáte na adrese: www.cssz.cz/cz/nemocenske-pojisteni/davky/

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jana Seemanová
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství

Téma: Výživné - střídavá výchova

26.04.2018

Dobrý den,
máme děti už 10 let ve střídavé péči, ale nerovnoměrné: jsou 9 dní ze 14 u mě a 5 u bývalého manžela. Platíme si s manželem vzájemně výživné - to jeho je o 850Kč na dítě vyšší než to moje. Celých 10 let bojuju o to, abych veškeré platby za děti (kroužky, tábory, školní potřeby, oblečení, ...) nemusela platit sama, bývalý manžel platí jen po velkých bojích, je to velmi vyčerpávající. Podařilo se mi aspoň některé základní platby, např. obědy ve škole, dohodnout tak, že já platím za jedno dítě a on za druhé. Ale už po několikáté přišel s tím, že odteď už dál nic platit nebude, protože když platil doteď polovinu, ale děti má jen 5 dní z 14, tak má předplaceno. Prosím poraďte jak to je - jestli má platit 5/14 všech plateb na děti nebo jestli 1/2 a jestli aspoň placení těch 5/14 je nějak právně vymahatelné.
Děkuju Vám.

Dobrý den.
Obecně platí, že pro určení rozsahu výživného jsou rozhodné odůvodněné potřeby oprávněného a jeho majetkové poměry, jakož i schopnosti, možnosti a majetkové poměry povinného. Dále je třeba přihlédnout k péči povinného o oprávněného. Životní úroveň dítěte má být zásadně shodná s životní úrovní rodičů. (§ 913 a násl. zák. č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, v platném znění).
Konkrétní pravidla právní úprava nestanoví.
Jak budou hrazeny pravidelné i mimořádné výdaje dětí, náklady na kroužky, školní akce, učebnice atd. by mělo být předmětem dohody rodičů.
Chápu, že takové dohody není snadné dosáhnout. Je však třeba si uvědomit, že v uvedené věci jde především o zájmy dětí, které – ať již jsou Vaše vzájemné vztahy jakékoli – máte jistě oba rádi a chcete pro ně to nejlepší.
Zdá-li se Vám dohoda nemožná, můžete zvážit např. pomoc mediátora.
S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Rodinné právo

Téma: Peněžitá pomoc v mateřství, rodičovská dovolená

26.04.2018

Dobry den, rada bych se zeptala ohledne penezite podpory v materstvi... Situace je nasledovna... Manzel je ve sluzebnim pomeru, zaroven pobira rodicovsky prispevek na dite a na rodicovske dovolene podnika. Nyni cekame dalsi dite. Manzel se ma do zamestnani vracet na zac.srpna, miminko se ma narodit na konci srpna. Chci se tedy zeptat,pokud by od 7.tydne ditete nastoupil na materskou a cerpal PMM, z ceho se mu bude vypocitavat? Pripadne, kdyby se dite narodilo drive- tedy tak ze by manzel do zamestnani vubec nestacil nastoupit...vypocitava se PMM automaticky z vydelku pred prvni materskou? U zivnosti si nic navic neplati, pouze to co plyne ze zakona - soc. a zdr.pojisteni. A jeste jeden dotaz... Po narozeni druheho ditete automaticky ukonci cerpani rod.prispevku na prvni dite...muze ale pokracovat v materske dovolene az do 3 let veku ditete nebo musi prave na tech 7 tydnu do puv.zamestnani?
Moc dekuji
Hezky den

Dobrý den.
Peněžitá pomoc v mateřství činí 70 % denního vyměřovacího základu. Denní vyměřovací základ se stanoví tak, že se vyměřovací základ zjištěný z rozhodného období vydělí počtem kalendářních dnů připadajících na rozhodné období, jsou-li v rozhodném období vyloučené dny (např. pracovní neschopnost, rodičovská dovolená) snižuje se o ně počet kalendářních dnů připadajících na rozhodné období. Rozhodným obdobím je období 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, ve kterém došlo k nástupu na mateřskou dovolenou.
Nemá-li zaměstnanec v rozhodném období vyměřovací základ nebo není-li v rozhodném období alespoň 30 kalendářních dnů, jimiž se dělí vyměřovací základ, je rozhodným obdobím první předchozí kalendářní rok, v němž byl dosažen započitatelný příjem a je v něm alespoň 30 kalendářních dnů, jimiž se dělí vyměřovací základ. Rozhodné období začíná nejdříve dnem vzniku pojištění zaměstnance. První předchozí kalendářní rok se zjišťuje postupně od roku, v němž vznikla sociální událost. Takto se bude postupovat, pokud otec dítěte před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství do zaměstnání nenastoupí.
Denní vyměřovací základ se upraví pro výpočet peněžité pomoci v mateřství tak, že do částky první redukční hranice se počítá 100 %, z částky nad první redukční hranici do druhé redukční hranice se počítá 60 %, z částky nad druhou redukční hranici do třetí redukční hranice se počítá 30 % a k částce nad třetí redukční hranici se nepřihlíží.
V roce 2018 první redukční hranice pro úpravu denního vyměřovacího základu činí 1000Kč, druhá redukční hranice pro úpravu denního vyměřovacího základu činí 1 499 Kč, třetí redukční hranice pro úpravu denního vyměřovacího základu činí 2 998 Kč.
Pro orientační výši dávky můžete použít kalkulačku na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí – http://www.mpsv.cz/cs/11580
Vzhledem k tomu, že ze samostatné výdělečné činnosti není Váš manžel účastný nemocenského pojištění, nebude mít výkon samostatné výdělečné činnosti na výši peněžité pomoci v mateřství žádný vliv.
Dle § 82 zák. č. 361/2003 Sb., o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů, v platném znění má příslušník nárok na rodičovskou dovolenou na základě žádosti, a to v rozsahu, v jakém o ni požádá, nejdéle však do doby, kdy dítě dosáhne věku 3 let.
Pro úplnost dodávám, že narození dalšího dítěte či nástup na peněžitou pomoc v mateřství je třeba v souvislosti s rodičovským příspěvkem oznámit příslušnému úřadu práce – kontaktnímu pracovišti státní sociální podpory.
S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Mateřská a rodičovská dovolená

Téma: Pojištění na rodičovské dovolené

26.04.2018

Dobrý den, jen bych se chtěla zeptat, jak je to s placením pojištění matky v případě, že se rodičovský příspěvek čerpá přes otce dítěte ? Chceme ho takto čerpat, je to pro nás finančně výhodnější. Pobírala jsem mateřskou dovolenou, teď mi bude končit a přechází na rodičovský příspěvek. Máme ještě jednu dceru - 3,5 roku, v září půjde do školky. Na tu už žádný příspěvek nepobírám. Jak to prosím tedy je s pojištěním ? Příspěvek bude čerpán přes otce dítěte, ale o dítě budu celodenně pečovat já. Musím tedy platit pojištění jako OBZP nebo ne ? Ještě podotýkám, že otec dítěte je zaměstnán na plný úvazek. Děkuji vám moc za odpověď.

Dobrý den,

pokud za Vás nebude platit pojištění zaměstnavatel ani stát, budete OBZP a budete mít povinnost platit si zdravotní pojištění sama.
Aby za Vás hradil pojištění stát, musíte splnit některou z podmínek v zákoně č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, a zařadit se do kategorie tzv. státních pojištěnců.

Stát za Vás bude např. hradit zdr. pojištění, pokud jste na mateřské či rodičovské dovolené (RD), dále také v případě, že budete pobírat rodičovský příspěvek (RP) či zda se na zdr. pojišťovně nahlásíte jako osoba celodenně osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do 7 let věku.

Nepíšete, zda jste někde zaměstnána a jste tedy na RD, tedy nevím, zda splňujete tuto podmínku. Pokud jste u zaměstnavatele na RD, nevadí, že nečerpáte RP a zdr. pojištění za Vás hradí stát. Pokud na RD nejste a ani nepobíráte RP, abyste byla státní pojištěnkou, musela byste být osobou celodenně osobně a řádně pečující.

Podmínka celodenní osobní a řádné péče se považuje za splněnou jen tehdy, pokud:
- se jedná o osobní, řádnou a celodenní péči, tj. dítě není svěřeno do péče jiné osobě, třeba i z rodiny, nebo
- dítě není umístěno v zařízení s týdenním či celoročním pobytem, nebo
- dítě předškolního věku není umístěno v jeslích (mateřské škole), popřípadě v obdobném zařízení na dobu, která převyšuje 4 hod. denně, nebo
- dítě plnící povinnou školní docházku není umístěno ve školním zařízení, či jiném obdobném zařízení po dobu přesahující návštěvu školy.
Do této kategorie může být zařazena pouze jedna osoba, a to otec nebo matka dítěte, nebo osoba, která převzala dítě do trvalé péče nahrazující péči rodičů. Za příjmy ze zaměstnání se pro účely veřejného zdravotního pojištění nepovažuje dohoda o pracovní činnosti s výdělkem pod 2 500 Kč měsíčně, případně dohoda o provedení práce s příjmem nepřevyšujícím 10 000 Kč měsíčně.

Pokud splníte tyto podmínky (což asi ano, pokud uvádíte, že se o dítě budete celodenně starat Vy) a nahlásíte se jako osoba pečující na zdr. pojišťovnu, zdr. pojištění za Vás bude hradit stát. Celodenní osobní a řádná péče se dokládá čestným prohlášením.

Co se týče sociálního pojištění, to není povinnost platit, pokud nemáte příjem. Doba péče o dítě do 4 let se považuje za tzv. náhradní dobu pro důchodové pojištění, a proto se Vám bude započítávat do odpracovaných let na důchod.

Jen pro úplnost dodávám, že můžete použít partnerovo příjem a o RP můžete žádat a pobírat ho Vy, pouze jeho výše by se odvíjela od příjmu otce dítěte (dokládala byste tedy jeho příjmy, RP by ale chodil Vám). Konkrétní informace Vám poskytnou na ÚP.

§ 7
(1) Stát je plátcem pojistného prostřednictvím státního rozpočtu za tyto pojištěnce:
a) nezaopatřené děti; nezaopatřenost dítěte se posuzuje podle zákona o státní sociální podpoře;7)
b) poživatele důchodů z důchodového pojištění, kterým byl přiznán důchod před 1. lednem 1993 podle předpisů České a Slovenské Federativní Republiky a po 31. prosinci 1992 podle předpisů České republiky. Za poživatele důchodu se pro účely tohoto zákona považuje osoba podle předchozí věty i v měsících, kdy jí podle předpisů o důchodovém pojištění výplata důchodu nenáleží;
c) příjemce rodičovského příspěvku;
d) ženy na mateřské a osoby na rodičovské dovolené a osoby pobírající peněžitou pomoc v mateřství podle předpisů o nemocenském pojištění;
e) uchazeče o zaměstnání včetně uchazečů o zaměstnání, kteří přijali krátkodobé zaměstnání;9)
f) osoby pobírající dávku pomoci v hmotné nouzi a osoby s nimi společně posuzované10), a to za podmínky, že nejsou podle potvrzení plátce dávky pomoci v hmotné nouzi v pracovním ani obdobném vztahu ani nevykonávají samostatnou výdělečnou činnost, nejsou v evidenci uchazečů o zaměstnání a nejde o poživatele starobního důchodu, invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně, vdovského nebo vdoveckého důchodu, ani o poživatele rodičovského příspěvku nebo o nezaopatřené dítě,
g) osoby, které jsou závislé na péči jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost) nebo stupni III (těžká závislost) anebo stupni IV (úplná závislost)11), a osoby pečující o tyto osoby, a osoby pečující o osoby mladší 10 let, které jsou závislé na péči jiné osoby ve stupni I (lehká závislost),
h) osoby ve výkonu zabezpečovací detence nebo vazby, osoby ve výkonu trestu odnětí svobody nebo osoby ve výkonu ústavního ochranného léčení;
i) osoby uvedené v § 5 písm. c), které jsou příjemci dávek nemocenského pojištění;14)
j) osoby, které jsou invalidní ve třetím stupni nebo které dosáhly věku potřebného pro nárok na starobní důchod, avšak nesplňují další podmínky pro přiznání invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně nebo starobního důchodu a nemají příjmy ze zaměstnání, ze samostatné výdělečné činnosti a nepožívají žádný důchod z ciziny, nebo tento důchod nepřesahuje měsíčně částku ve výši minimální mzdy;15)
k) osoby celodenně osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku, nejde-li o osoby uvedené v písmenu c) nebo d). Podmínka celodenní péče se považuje za splněnou i tehdy, je-li dítě předškolního věku umístěno v jeslích (mateřské škole), popřípadě v obdobném zařízení na dobu, která nepřevyšuje čtyři hodiny denně, a jde-li o dítě plnící povinnou školní docházku, po dobu návštěvy školy, s výjimkou umístění v zařízení s týdenním či celoročním pobytem. Za takové osoby se považuje vždy pouze jedna osoba, a to buď otec nebo matka dítěte, nebo osoba, která převzala dítě do trvalé péče nahrazující péči rodičů,16) pokud nemají příjmy ze zaměstnání nebo ze samostatné výdělečné činnosti,
l) mladistvé umístěné ve školských zařízeních pro výkon ústavní výchovy a ochranné výchovy,
m) osoby vykonávající dlouhodobou dobrovolnickou službu na základě smlouvy s vysílající organizací, které byla udělena akreditace Ministerstvem vnitra, v rozsahu překračujícím v průměru alespoň 20 hodin v kalendářním týdnu, pokud není dobrovolník plátcem pojistného podle § 5 nebo za něj není plátcem pojistného stát podle předchozích písmen a) až l),
n) manžele nebo registrované partnery státních zaměstnanců podle zákona o státní službě nebo jiných zaměstnanců v organizačních složkách státu, pokud je následují do místa jejich vyslání k výkonu práce v zahraničí nebo k výkonu služby v zahraničí se souhlasem této organizační složky státu, a nemají příjem ze závislé činnosti nebo nejsou osobami samostatně výdělečně činnými podle § 5 nebo nejsou osobami vykonávajícími obdobné činnosti podle práva cizího státu, do kterého byli jejich manžele nebo registrované partnery vysláni k výkonu práce v zahraničí nebo k výkonu služby v zahraničí,
o) cizince, kterým bylo uděleno oprávnění k pobytu na území České republiky za účelem poskytnutí dočasné ochrany podle zvláštního právního předpisu,16a) pokud nemají příjmy ze zaměstnání nebo ze samostatné výdělečné činnosti,
p) žadatele o udělení mezinárodní ochrany a jeho dítě narozené na území České republiky, cizince, jemuž bylo vydáno potvrzení o strpění pobytu na území České republiky, a jeho dítě narozené na území České republiky16b), pokud nemají příjmy ze zaměstnání nebo ze samostatné výdělečné činnosti,
q) příjemci starobní penze na určenou dobu, doživotní penze nebo penze na přesně stanovenou dobu s přesně stanovenou výší důchodu podle zákona upravujícího doplňkové penzijní spoření do dosažení věku potřebného pro vznik nároku na starobní důchod podle § 32 zákona o důchodovém pojištění, pokud jsou splněny podmínky stanovené v § 22 odst. 4 nebo § 23 odst. 6 zákona č. 427/2011 Sb., o doplňkovém penzijním spoření; při stanovení tohoto věku u žen se postupuje stejně jako u mužů stejného data narození,
r) osoby starší 26 let studující prvně v doktorském studijním programu uskutečňovaném vysokou školou v České republice ve standardní době v prezenční formě studia, pokud nejsou zaměstnanci nebo osobami samostatně výdělečně činnými podle § 5; za dobu uvedeného studia se pro účely tohoto písmena považuje také kalendářní měsíc, v němž osoba ukončila uvedené studium.

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jana Kavková
Kategorie dotazu: Mateřská a rodičovská dovolená

Téma: Nárok na dovolenou

26.04.2018

Dobrý den,
pracovala jsem jako barmanka - krátký, dlouhý týden. V loňském roce jsem otěhotněla a od 21.4.2017 jsem byla na neschopence - rizikové těhotenství. Od 6.11.2017 jsem na mateřské dovolené, která mi končí 20.5.2018. Ráda bych věděla, zda mám nárok na celou dovolenou za rok 2017 a jak to je s dovolenou za rok 2018? Předem moc děkuji za odpověď.
S pozdravem a přáním hezkého dne

Dobrý den,

nárok na dovolenou za kalendářní rok má zaměstnanec, který u zaměstnavatele pracuje nepřetržitě po celý rok a odpracoval u něj alespoň 60 směn (prac. dnů). Pro účely výpočtu dovolené se čerpání mateřské dovolené (MD) považuje za výkon práce. Jelikož jste tedy pracovala od začátku roku 2017 do 21.4. a poté jste byla na MD od 6.11. do konce roku, odpracovala jste určitě alespoň 60 směn a vznikl Vám tedy nárok na dovolenou za kal. rok. Doba prac. neschopnosti však není považována za výkon práce, jde naopak o zameškané směny. Záleží tedy, jak přesně máte rozvrženou prac. dobu - píšete krátký dlouhý týden, pokud jde o 2 směny v krátkém týdnu a 5 směn v dlouhém týdnu, dle mého výpočtu by šlo o cca 98 zameškaných prac. dní. Toto si však musíte spočítat sama přesně dle Vašeho prac. rozvrhu. Dovolená se krátí za prvních 100 zameškaných směn (prac. dnů) o 1/12, za každých dalších zameškaných 21 směn o další 1/12.
Pokud jste tedy zameškala alespoň 100 směn, dojde ke krácení roční dovolené o 1/12. Minimální roční nárok na dovolenou činí 4 týdny (pokud tedy máte rozvrh prac. doby, jak jsem psala výše, vychází mi nárok na dovolenou ve výměře 4 týdnů u Vás na celkem 14 dní dovolené za kal. rok - prům. za týden máte 3,5 směny, 4 týdny dovolené činí tedy 3,5 x 4 = 14 dnů, po příp. krácení o 1/12 (tedy o 1 den) byste tedy měla za rok nárok na dovolenou ve výši 13 dní.
Toto je však pouze orientační výpočet, jelikož nepíšete Vaši přesnou prac. dobu.

Co se týče roku 2018, opět se doba na MD počítá jako výkon práce, takže byste nejspíše do 20.5. měla splnit "odpracovaných" 60 směn a mít nárok na celou dovolenou za kal. rok.

O čerpání nevyčerpané dovolené máte nárok žádat v návaznosti na MD, před nástupem na rodičovskou dovolenou (RD). V takovém případě se Vám takto čerpaná dovolená nebude krátit z důvodu následně čerpané RD. I čerpání této (řádné) dovolené se pro účely výpočtu dovolené považuje za výkon práce.
Čerpání této dovolené by však nebylo ochrannou dobou, tzn. že byste příp. mohla dostat výpověď (samozřejmě pouze ze zákonných důvodů, tedy nejčastěji u RD z důvodu nadbytečnosti), nástupem na RD by se však opět rozeběhla ochranná doba, běh výpovědní doby by se pozastavil a zbytek by doběhl až po skončení RD.
Pokud byste se rozhodla takto dovolenou nečerpat, zaměstnavatel nařídí její čerpání po skončení překážek v práci, tedy po Vašem návratu z RD.

Související ustanovení zákoníku práce:

Dovolená za kalendářní rok a její poměrná část
§ 212
(1) Zaměstnanci, který za nepřetržitého trvání pracovního poměru k témuž zaměstnavateli konal u něho práci alespoň 60 dnů v kalendářním roce, přísluší dovolená za kalendářní rok, popřípadě její poměrná část, jestliže pracovní poměr netrval nepřetržitě po dobu celého kalendářního roku. Za odpracovaný se považuje den, v němž zaměstnanec odpracoval převážnou část své směny; části směn odpracované v různých dnech se nesčítají.

§ 213
(1) Výměra dovolené činí nejméně 4 týdny v kalendářním roce.
...
(4) Čerpá-li dovolenou zaměstnanec s pracovní dobou nerovnoměrně rozvrženou na jednotlivé týdny nebo na období celého kalendářního roku, přísluší mu tolik pracovních dnů dovolené, kolik jich podle rozvržení pracovní doby na dobu jeho dovolené připadá v celoročním průměru.

§ 216
...
(2) ... Doba čerpání mateřské dovolené a doba, po kterou zaměstnanec čerpá rodičovskou dovolenou do doby, po kterou je zaměstnankyně oprávněna čerpat mateřskou dovolenou, a doba pracovní neschopnosti vzniklé v důsledku pracovního úrazu nebo nemoci z povolání vzniklého při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním se pro účely dovolené posuzuje jako výkon práce.
...
(4) Jestliže poměrná část dovolené činí necelý den, zaokrouhlí se na půlden; to platí i pro výpočet dvanáctin dovolené.

§ 217
...
(5) Požádá-li zaměstnankyně zaměstnavatele o poskytnutí dovolené tak, aby navazovala bezprostředně na skončení mateřské dovolené, a zaměstnanec zaměstnavatele o poskytnutí dovolené tak, aby navazovala bezprostředně na skončení rodičovské dovolené do doby, po kterou je zaměstnankyně oprávněna čerpat mateřskou dovolenou, je zaměstnavatel povinen jejich žádosti vyhovět.

§ 218
...
(4) Nemůže-li být dovolená vyčerpána ani do konce následujícího kalendářního roku proto, že zaměstnanec byl uznán dočasně práce neschopným nebo z důvodu čerpání mateřské anebo rodičovské dovolené, je zaměstnavatel povinen určit dobu čerpání této dovolené po skončení těchto překážek v práci.

Krácení dovolené
§ 223
(1) Nepracoval-li zaměstnanec, který splnil podmínku stanovenou v § 212 odst. 1, v kalendářním roce, za který se dovolená poskytuje, pro překážky v práci, které se pro účely dovolené neposuzují jako výkon práce, zaměstnavatel krátí dovolenou za prvých 100 takto zameškaných směn (pracovních dnů) o jednu dvanáctinu a za každých dalších 21 takto zameškaných směn (pracovních dnů) rovněž o jednu dvanáctinu. Dovolenou vyčerpanou podle § 217 odst. 5 před nástupem rodičovské dovolené není možné z důvodu následného čerpání rodičovské dovolené krátit.

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jana Kavková
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů

Téma: Těhotná žena a zaměstnání

26.04.2018

Dobrý den,

obracím se na Vás ani né tak s prosbou o radu, ale spíše o upřesnění, zda jednám správně. Jsem těhotná, nyní v 20tt. Zaměstnavateli jsem oznámila v 9tt mé těhotenství a nabídl mi jinou, méně náročnou pozici (normálně vykonávám práci servírky krátký/dlouhý týden 13-16h v práci). Shodli jsme se na tom, že pokud se budu cítit budu do práce chodit normálně. Avšak do týdne jsem onemocněla zánětem močových cest. Když jsem se vracela zpět do práce z nemocenské, chtěla jsem přeřadit na pozici, kterou mi zaměstnavatel nabídl, ale sdělil mi, že má bohužel hodně lidí a málo práce pro ně. Takže pokud souhlasím, tak budu chodit do práce každý den na 8,5h (0,5h přestávka). Vydržela jsem to takto 3 týdny, než nastala chřipková epidemie a já jsem znovu lehla na neschopenku. Moje obvodní paní doktorka mě poslala na přezkoumání zdravotního stavu k závodnímu lékaři, protože si byla jistá že nejsem již schopná výkonu práce servírky, avšak není posudkový lékař, tak mi to jen doporučila. Můj zaměstnavatel ale závodního lékaře nemá a řekl mi, že si mám jít znovu na neschopenku(zjišťovala jsem si veškeré informace na inspektorátu práce a na krajské hygienické stanici, kde jsem zjistila, že jako těhotná nemohu vykonávat práci vestoje déle jak 3 hodiny). Mezi tím ale vyvěsil na internet inzerát, že přijme brigádníky na pozici, kterou mi nabídl jako alternativu. Je tedy pravda, že mohu zůstat doma pro nadbytečnost a budu čerpat 100% platu? Mohli byste mi prosím poradit, jak si toto mohu právně ošetřit, aby vše bylo v pořádku? Velice Vám děkuji a omlouvám se za rozsah dotazu.

S pozdravem a přáním krásného dne

|Vážená paní,
je zakázáno zaměstnávat těhotnou ženu pracemi,
- které ohrožují její těhotenství (seznam prací uveden ve vyhlášce č. 180/2015 Sb.),
pro které není podle lékařského posudku zdravotně způsobilá (lékařský posudek vydá lékař na základě prohlídky během těhotenství).
Tyto práce nesmí vykonávat, i kdyby s tím sama souhlasila. Těhotná žena v těchto případech může žádat zaměstnavatele o převedení na jinou práci.
Těhotná žena má právo na převedení na jinou práci v případě, že koná práci:
- která je těhotným ženám zakázána,
- která podle lékařského posudku ohrožuje její těhotenství,
noční, a to na základě její žádosti o zařazení na práci denní.
Zaměstnavatel je povinen žádosti ženy o převedení na jinou (popř. denní) práci vyhovět. V případě, že zaměstnankyně je převedena na práci, kde dosahuje nižšího výdělku než za dosavadní práci, náleží zaměstnankyni vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství.
V případě, že zaměstnavatel nemá pro ženu vhodnou práci, na kterou by mohla být převedena, jde o překážku na straně zaměstnavatele. Těhotná žena pak zůstává doma se 100% náhradou mzdy.

Pokud Váš zaměstnavatel nemá závodního lékaře, pak jeho funkci plní Váš ošetřující lékař. Pokud Váš lékař vydá posudek, že určitou práci konat nesmíte z důvodu těhotenství, pak je zaměstnavatel povinen Vás převést na jinou práci. Zaměstnavatel se nemusí obávat, že by ho to něco stálo, pokud nová pozice je ohodnocena méně, náleží Vám dávka vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství. Rozhodně Vás nesmí nutit jít na neschopenku. Doporučuji vyvolat jednání a dohodnout se, co a jak budete dělat do konce těhotenství a případně též požádat o vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství.

Informace
Stáhněte si zdarma naši novou příručku Nebojujte s úřady a zaměstnavateli, ve které najdete více užitečných informací: http://www.aperio.cz/748/nebojujte-se-zakony-vyuzijte-je-ve-svuj-prospech
(kap. Těhotná zaměstnankyně a zaměstnání)

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jana Seemanová
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů

Další dotazy >>

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

RODIČE NA START! 2018

19. května, 14:00, park Na Pankráci
Chcete zkusit bosochodíčky, chůzi po skle nebo žhavých uhlíkách?
Zveme na benefiční běh a zábavné odpoledne pro celou rodinu 1km/5km/minitratě, pochod s dítětem v šátku, bosochodníky, chůze po skle i žhavém uhlí, kreativní dílničky a mnoho dalšího.


Na podporu bezplatné právní poradny APERIO.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.