Aperio

Webová poradna pro rodiče

Bezplatná poradna pro budoucí rodiče, rodiče, rodiny, sólo rodiče, rodiče se zdravotním postižením, prarodiče. Partnerské a rodinné vztahy, výchova dětí, slaďování zaměstnání a rodinného života, rodinné právo, rodiče v zaměstnání - pracovněprávní problematika, znevýhodňující/diskriminující situace na trhu práce, hledání zaměstnání a příprava na výběrové řízení, dávky státní sociální podpory.

Zodpovídáme pouze dotazy spojené s rodičovstvím a mateřstvím.

Téma: Neshody dcery a partnerky

17.11.2017

Dobrý den, potřeboval bych poradit.. Jsem rozvedený osm let, mám teď už skoro dospělou dceru z tohoto manželství. Krátce po rozvodu jsem si našel partnerku, která se zná s dcerou od malička. Po celých osm let jsem si myslel, že spolu vycházejí...ovšem opak je pravdou. Poslední rok a půl se mi dcera svěřuje, že jí nemá ráda a nechce s ní trávit čas doteďka se snažila to nějak neřešit kvůli mě, ať se netrápím a ať je vše v pohodě...dceru mývam na jeden víkend během čtrnácti dnů. Problémem je, že se má partnerka dozvěděla ne zrovna pěkným způsobem, že jí dcera nemá ráda(prostě přetekl pohár u dcery)..i když se přítelkyně hodně snažila např: navařila atd.... skončilo to tak, že partnerka traví většinu času jinde, když dcerku mám u sebe. Pořád stojím mezi něma. Zatím se od hádky, kdy se partnerka dozvěděla, že jí dcera nemá ráda, viděly dvakrát a pokaždé to byly opravdu hádky ve velkém. Kvůli tomuhle všemu se často hádam i já s přítelkyni. A dcera po těhle hádkách, kdy si obě řekly svoje, nechce s ní trávit ani vteřinu a žádné dovolené apod. Nevim jak se mám chovat nebojak tohle řešit?
Děkuji za odpověď.

Dobrý den,
děkuji za Vaší zprávu, jsem ráda, že jste se obrátil na Aperio. Rozumím tomu, že Vám neshody dcery a partnerky dělají starosti, zvláště když se to přenáší i do Vašeho partnerského vztahu. Píšete, že se obě znají již velmi dlouho a že se jejich vzájemný vztah zdál být poměrně v pořádku. Nyní je to však jinak a konflikt stále přetrvává či se dokonce stupňuje. Je dobře, že to nenecháváte jen tak být. Těžko však takto na dálku a po emailu radit, jak dál postupovat, Vy sám v tom máte odlišnou roli jak pro dceru, tak pro partnerku, ale i pro sebe. Rodinné vztahy jsou spletité, samo rozřešení konfliktu možná nebude jednorázovou záležitostí. Doporučila bych Vám proto požádat partnerku, anebo svou dceru (a třeba by se Vám podařilo přesvědčit obě dvě..), a zajít do rodinné poradny, příp. do poradny pro mezilidské vztahy, které bývají i v okresních městech. Byla by škoda neřešit tento konflikt, a nechat jej skrytě "bobtnat"..
Při osobní konzultaci s poradcem budete moci na situaci lépe pohlédnout a porozumět si navzájem

Držím Vám palce

Autor(ka) odpovědi: Šárka Faltová
Kategorie dotazu: Vztahy, výchova – psychologická poradna

Téma: vymazání otce z RL

17.11.2017

Dobrý večer, chtěla bych se zeptat, zda je možné, pokud s tím oba rodiče souhlasí, vymazat otce z rodného listu dítěte. Otec uvedl, že je to z vážných zdravotních příčin, na výživném i dalších náležitostech jsme dohodnuti. Synovi je nyní 11 měsíců.
Děkuji za odpověď

Dobrý den,
vymazat otce z rodného listu není možné. Jde o údaj vypovídající o tom, kdo je otcem dítěte, na tomto nemohou žádné skutečnosti nic změnit. Jméno otce by z rodného listu dítěte mohlo být vymazáno pouze v případě, kdy by dítě bylo osvojeno jinou osobou či osobami.

Právní úprava:
Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, platném znění

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Petra Kuntošová
Kategorie dotazu: Rodinné právo

Téma: rodičovský příspěvek a odhlášení na ÚP

17.11.2017

Dobrý den,
V květnu jsem dokončila studium a otěhotněla. Od září jsem přihlášena na úřadu práce.Na Mateřskou dovolenou nemám nárok. Chtěla bych se zeptat, zda při nástupu na rodičovskou dovolenou se musím z ÚP odhlásit. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,
za příjemce rodičovského příspěvku je plátcem zdravotního pojištění stát, sociální pojištění se nehradí. Vzhledem k tomu, že nemáte nárok na peněžitou pomoc v mateřství, bude Vám od narození dítěte náležet rodičovský příspěvek. Není tedy po přiznání rodičovského příspěvku důvod být v evidenci úřadu práce a poskytovat úřadu potřebnou součinnost pří hledání zaměstnání pro Vás .

Právní úprava:
Zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, v platném znění
Zákon č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, v platném znění

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Petra Kuntošová
Kategorie dotazu: Rodičovský příspěvek

Téma: Výplata RP

16.11.2017

Dobrý den.
Prosím sdělit, zda má matka nárok na výplatu rodičovského příspěvku, když nastoupí dlouhodobou léčbu mimo své bydliště a dítě zanechá v péči své matky důchodkyně a svého manžela, který chodí do práce. Dítěti je 13 měsíců.
Nebo je lepší, aby RP přepsala na manžela? Nevadí, když je v práci?
Má oznamovací povinnost vůči ÚP? Tj. zda je povinna oznámit, že nastupuje např. na 6 měsíců na léčbu a tedy bude dítě v péči jiných příbuzných osob?
Děkuji za odpověď.

Dobrý den,
nárok na rodičovský příspěvek má rodič, který po celý kalendářní měsíc osobně celodenně a řádně pečuje o dítě, které je nejmladší v rodině, a to až do vyčerpání celkové částky 220 000 Kč, nejdéle do 4 let věku tohoto dítěte. Pokud RP pobírá osoba, která se delší dobu nebude moc osobně starat o dítě, bylo by lepší přepsat RP na otce dítěte. Podmínka osobní celodenní péče se považuje za splněnou a rodičovský příspěvek náleží mimo jin, i když rodič zajistí péči o dítě jinou zletilou osobou v době, kdy je výdělečně činný nebo studuje. Otec dítěte tedy může normálně pracovat a po dobu jeho výdělečné činnosti se o dítě bude starat babička.

Právní úprava:
Zákon č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, v platném znění

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Zdenka Čurdová
Kategorie dotazu: Rodičovský příspěvek

Téma: RP pěstouna

16.11.2017

Dobrý den, převzala jsem dítě do pěstounské péče od PPPD. Přechodní pěstouni vyčerpali 2/3 rodičovského příspěvku. My jsme tedy vyčerpali zbylou 1/3 a rok jsem byla na rodičovské dovolené bez rodičovského příspěvku. Nyní jsem slyšela, že podle názoru Ombudsmanky jsem měla nárok na celou dávku RP, jako by před mnou čerpáno nebylo a že si mohu požádat o doplatek až 3 roky zpětně. Zajímalo by mne, jak mohu prakticky uplatnit nárok na tento doplatek a jak se počítají tyto lhůty a zda mohu požádat o celý doplatek naráz, nebo jen o splátky.. Děkuji.

Dobrý den,
rodičovský příspěvek dle § 30 a násl. zákona č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, je nárokem pečujícího rodiče, nikoli nárokem dítěte, o něž rodič pečuje. Omezující podmínka pro čerpání rodičovského příspěvku v celkové částce 220 000 Kč v § 31 odst. 1 citovaného zákona se proto nutně vztahuje na péči o totéž nejmladší dítě v téže rodině. Pokud se rodina dítěte změní (např. od pěstounů na přechodnou dobu přejde dítě do péče budoucích osvojitelů), nelze celkovou částku 220 000 Kč považovat za částku společně sdílenou oběma pečujícími osobami jak z první, tak z druhé rodiny. Byť obě (nikoli současně, ale postupně) pečují o totéž dítě, nepečují o totéž nejmladší dítě v téže rodině a nejde ani o společně posuzované osoby ve smyslu § 7 odst. 1 téhož zákona. Viz http://www.nssoud.cz/files/SOUDNI_VYKON/2017/0021_6Ads_1700023_20170601143852_prevedeno.pdf

Z uvedeného plyne, že pokud Vám část RP vyčerpala přechodná pěstounka, měla byste mít nárok na jednorázové doplacení RP. O přesné částce nyní nemohu psát, pokud jste měla nárok pouze na výplatu RP ve výši 3800Kč, pak je to částka počet měsíců do věku 4let dítěte x 3800Kč. Pokud jste pobírala RP vy vyšší částce, tak můžete mít nárok až na celou částku, kterou vyčerpala přechodná pěstounka. Co se týká času, tak 3roky se počítají od odejmutí nároku na RP, tedy doby, kdy Vám přestal být RP vyplácen.
Nyní byste měla obrátit na svůj ÚP a podat žádost o neoprávněně nevyplacenou částku RP.

Právní úprava:
Zákon č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, v platném znění

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Zdenka Čurdová
Kategorie dotazu: Rodičovský příspěvek

Téma: Čerpání dovolené, RD

16.11.2017

Dobrý den, dne 16.6.2017 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou, ta mi končí 29.12.2017. Chci zaměstnavatele požádat o proplacení řádné dovolené, která mi ještě zbává (12 pracovních dnů). Nejsem si jistá správným datováním. Řádnou dovolenou budu čerpat od 30.12.2017 - 17.1.2018. Rodičovskou dovolenou budu tedy čerpat od 18.1.2018 - 31.7.2020 do věku necelých 3 let, syn se narodil 18.8.2017. Prosím, je to tak správně?
Děkuji

Dobrý den,
ano je to tak jak píšete. Do 17.1.2018 budete čerpat dovolenou a od následujícího dne rodičovskou dovolenou. Tu můžete čerpat až do věku 3let dítěte tedy do 18.8.2020.

Právní úprava:
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Zdenka Čurdová
Kategorie dotazu: Mateřská a rodičovská dovolená

Téma: Styk s dítětem, cestování

16.11.2017

Dobrý den,

ráda bych Vás požádala o náhled a možnosti situace.
Můj muž má z předešlého vztahu téměř osmiletého syna. Do jeho asi 1 roku žili s partnerkou společně v našem městě v Jižních Čechách, pak se vztah nedařil a přestěhovala se i s malým do Západních Čech. Než měla bývalá partnerka nový vztah, jezdíval můj muž za nimi, teď si pro malého jezdíme. Je to 170 km, původní dohoda byla, že se o cesty budeme částečně dělit, ale v praxi to nefunguje a většinu cest jezdíme jen my celé. Chtěla jsem se zeptat, jestli je v tomto případě, s přihlédnutím k velké vzdálenosti a časovému vytížení cest tam a zpět 2x za víkend, nějaká šance, že by eventuálně soud mohl určit alespoň částečné dělení cest??
Do soudní cesty se nám úplně nechce, výživné muž platí z vlastní vůle dvojnásobné, než by (podle všeobecných tabulek) vycházelo, malý je u otce moc rád, nicméně strávit ze dvou dnů, kdy je malý u otce 2x 5 hodin na cestě styk výrazně degraduje...

Moc děkuji za odpověď, pěkný den

Dobrý den,
nejlepší je vždy dohoda mezi rodiči. Pokuste se tedy s matkou dítěte dohodnout, jak se budete podílet na cestě dítěte za otcem a zpět k matce. Pokud se dohodu nepodaří vyjednat, určitě se lze obrátit s úpravou styku obrátit na soud.

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Zdenka Čurdová
Kategorie dotazu: Rodinné právo

Téma: Nahlášení novorozence zdr.pojišťovně

16.11.2017

Po porodu jsem cekala na rodne cislo. Jenze me odvezla zachranka .dite nemam stale prihlasene k pojistovne z duvodu me hospitalizace . Je to problem nebo to pojistovna pochopi

Dobrý den.
Pihlášení novorozence ke zdravotnímu pojištění musíte provést jako jeho zákonný zástupce do osmi dnů ode dne narození u té zdravotní pojišťovny, u které je v době porodu pojištěna matka dítěte. Dítě může přihlásit kromě zákonného zástupce také jeho opatrovník nebo poručník. Předloží svůj doklad totožnosti a rodný list dítěte. V případě, že do této doby nebude k dispozici rodný list dítěte s uvedením rodného čísla, provede se registrace co nejdříve po uplynutí lhůty osmi dnů.
Pokud tedy nemáte rodný list, přihlásíte dítě až RL budete mít.
Pokud už RL máte,ale jste hospitalizovaná, může dítě ke zdravotní pojišťovně přihlásit jeho otec.
Nemá li dítě otce, přihlásíte jej k pojišťovně po svém propuštění z nemocnice, v takovém případě je dobré pojištovně svou hospitalizaci doložit- jinak by Vám teoreticky mohla od pojišťovny hrozit pokuta) Doložit hospitlizaci lze jakýmkoli dokumentem z nemocnice,z kterého fakt hospitalizace vyplývá nebo potvrzením (paní xy byla na našem .oddělení............v...................hospitalizována od........................ do.......................)

Problém by to být neměl.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Vítová
Kategorie dotazu: Ostatní

Další dotazy >>

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

Legislativní příručka pro rodiče

NEBOJUJTE SE ZÁKONY 2017
- legislativa, myšlenkové mapy, příklady z praxe
- jednotlivá témata najdete v sekci Aktuality a články

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2017 - ke stažení ve formátu PDF

Vyzkoušeli jsme

 Nežehlící košile

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze, Olomouci a Ústí nad Labem
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
leden až červen 2018

Nové šance

NA SPOLEČNÉ VLNĚ - mentoringový kurz
techniky provázení a mentorování, osvědčená metodika podpory sólo rodičů ze Skotska

Staňte se mentorkou


...další APERIO kurzy pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

RODIČE NA START! 2017

Letošní benefiční běh se vydařil, na poradnu jsme získali 40 tisíc Kč

Chcete podpořit bezplatné poradenství pro rodiče? Přidejte se příští rok k nám!Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

Poslechněte si rozhovor s Eliškou Kodyšovou o kurzu Nové šance pro rodiče v obtížné situaci.

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.