Aperio

Chcete se vrátit ke svému zaměstnavateli, ale ten s Vámi již nepočítá? Zavolejte do APERIO poradny, pomůžeme vám.

05.01.2016 | #práce a rodina

osobní a telefonické poradenství APERIO - ilustrační obrázekV rámci projektu Stop diskriminaci na trhu práce probíhá v organizaci APERIO - Společnost pro zdravé rodičovství osobní a telefonické sociálně-právní a psychologické poradenství pro stávající i budoucí rodiče.

Rodiče si často neuvědomují, jak rozpoznat pro ně diskriminující, respektive znevýhodňující, situace na trhu práce nebo ve vztahu se zaměstnavatelem, a tak často nevědí, jak v takových případech účinně reagovat.

  • Věděli jste např. že jste-li rodičem dítěte do 15-ti let, máte zákonem danou možnost práce na částečný úvazek? (Pokud tomu nebrání vážné provozní důvody.)
  • Věděli jste, že máte právo na přestávky na kojení během vaší práce a nemusíte si je nahrazovat? (Pokud dodržíte mimojiné časové podmínky vztahující se k věku dítěte.)
  • Věděli jste, že jste-li těhotná a pracujete v prostředí, které by vám mohlo být škodlivé, zaměstnavatel vás musí převést dočasně na jinou práci, která je pro vás vhodná a při které můžete dosáhnout stejného výdělku jako na své dosavadní práci? Pokud by byl výdělek menší, řeší se to prostřednictvím vyrovnávacího příspěvku.

Nejen na tyto otázky můžete dostat odpověď v naší poradně.

Mezi nejčastější volající patří ženy-matky, kterým končí rodičovská dovolená. Měly by se brzy vracet do práce, ale zjišťují, že zaměstnavatel s nimi už nadále nepočítá, nebo jim nechce vyjít vstříc např. ohledně jejich přání a možnosti pracovat jen na částečný úvazek, atp. Dalším častým tématem jsou dotazy ohledně výpočtů dávek, otázky ohledně ukončení pracovních smluv. V neposlední řadě jde ve větším počtu o dotazy kolem sporů o děti, výpočtů výživného, atp.

O telefonické sociálně-právní poradenství je poměrně velký zájem. Ukazuje se, že bohužel platí, že bližší povědomí o právech, povinnostech, nárocích pro rodiče, ať už budoucí či stávající, není příliš velké. Potvrzuje se, že dokud se nás daná problematika netýká, nemáme důvod ji řešit, blíže se jí zaobírat. Jsou však chvíle, kdy je dobré vědět, kde jsou určité limity, ale i příležitosti plynoucí z našich povinností a práv. Právě v té chvíli Vám může pomoci telefonické poradenství.

Raději věci řešíte ve větším klidu a osobně? Pak je tu pro Vás osobní poradenství. To je rovněž poskytováno v oblasti právních věcí, můžete si však objednat také konzultaci s psycholožkou - např. na téma obtíží kolem návratu do zaměstnání, přípravy na pracovní pohovor atp. Na osobní poradenství je zapotřebí se objednat předem, pro objednané je k dispozici vždy příslušná odbornice (psycholožka, právnička) a to v úterý od 15 do 18h.

Končí Vám rodičovská dovolená? Chcete se vrátit ke svému zaměstnavateli, ale ten s Vámi již nepočítá? Nebo je pro Vás obtížné domluvit se se zaměstnavatelem na úpravě pracovní doby? Vzbuzuje ve Vás návrat do práce nejistotu a chcete situaci s někým kompetentním probrat? Objednejte se na osobní poradentsví nebo zavolejte! Telefon 774 722 153. Bližší informace zde.


Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. Více informací k programům na www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz

loga-fondnno-nros-partnestvi-eeagrants

Rychlé odkazy

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.