Aperio

Co je potřeba zařídit po domácím porodu

26.01.2015 | #porod #těhotenství

Návštěva pediatra

Je dobré pediatra předem informovat (pokud to víte dopředu), že porod proběhne v domácím prostředí, často se totiž stává, že pediatři odmítají vzít do péče děti narozené doma.

Screening metabolických vad

Tzv. patičkový test slouží k vyhledání vrozených či dědičných onemocnění metodou odběru tzv. suché kapky krve na novorozenecké screeningové kartičce. Běžně se provádí v porodnici, pokud z ní však odcházíte dřív nebo rodíte doma, je třeba si obstarat kartičky na odběr krve. Ty by vám měly poskytnout právě v porodnici nebo u pediatra, který může test udělat.

Vyšetření kyčlí

Pediatr by vám měl poskytnout kontakt na vhodného doktora ve vašem okolí.

Rodný list

Rodný list by vám měli vystavit na příslušné matrice na základě těchto dokumentů, ale vždy je lepší si na úřad před návštěvou zavolat a na seznam potřebných dokladů se přeptat (každá matrika si vyžádá něco jiného): těhotenská průkazka, potvrzení od pediatra o narození a pohlaví dítěte nebo potvrzení od pediatra o převzetí dítěte do péče, zdravotní a očkovací průkaz dítěte, občanské průkazy a rodné listy obou rodičů, oddací list nebo souhlasné prohlášení o určení otcovství k nenarozenému dítěti sepsané na matrice, popřípadě rozhodnutí soudu o určení otcovství k dítěti v případě, že rodiče dítěte nejsou sezdáni, souhlasné prohlášení rodičů o jménu a příjmení dítěte, zpráva o porodu od porodní asistentky (pokud ji máte).

Vitamin D a K

Vigantol (vitamin D) lze koupit v lékárně i bez předpisu, Kanavit (vitamin K) pouze s předpisem. Oba výrobky jsou s receptem levnější. Dítěti podáváme vitamin D po 2 týdnech života 2 kapky denně až do dvou let věku. Vitamin K dáváme v prvním měsíci života miminku jednou týdně 1 kapku, od druhého měsíce 1 kapku měsíčně až do půl roku.

Nahlášení pojištěnce

Je třeba oznámit vaší pojišťovně narození dítěte a zažádat o kartičku pojištěnce. Budete muset doložit rodný list dítěte.

Žádost o rodičovský příspěvek

O rodičovský příspěvek se žádá na konci mateřské dovolené nebo po narození dítěte na příslušném úřadu práce. Žádost se předkládá na formuláři, který najdete zde.

Očkovací průkaz

Očkovací průkaz na požádání zasílá poštou Státní zdravotní ústav – stačí poslat email na zdravust@szu.cz.

Kontrola u gynekologa

Objednejte se včas na kontrolu ke svému gynekologovi po konci šestinedělí.

Anti-D

V případě, že jste Rh negativní matka, je třeba po porodu zjistit Rh faktor vašeho dítěte. Pokud je novorozenec Rh+, musíte do 72h po porodu dostat injekci s protilátkou anti-D. Ta zabrání tvorbě protilátek, které by při další graviditě mohly poškodit plod. Anti D se Rh negativním matkám dává běžně v porodnici, když ale porodíte doma, můžete mít problém. Možností je domluvit se na aplikaci s vaším gynekologem nebo v některé porodnici, buďte ale připraveni, že se do toho nikdo nepohrne.


Alžběta Jeřábková

Rychlé odkazy

NOVÉ ŠANCE

Poslechněte si rozhovor s Eliškou Kodyšovou o kurzu Nové šance pro rodiče v obtížné situaci.

Podpořte nás

Pomohlo vám APERIO? Prosíme, podpořte také vy nás.

APERIO v TV

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.


Nové služby

Kurz pro rodiče ve složité situaci
Práce, komunikace, výchova,
finanční poradenství, seberozvoj,
právní minimum

Otevřená registrace, počet míst omezen

Praktické

Counselling for Foreign National Parents Living in the Czech Republic

osobní a telefonické poradenství pro rodiče


Oblíbené

Nebojujte se zákony - příručka pro rodiče 2016

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2016 - ke stažení ve formátu PDF, velikost 1 MB

* Příručku si můžete stáhnout ZDE .
* Nebo objevte jednotlivé články sekci v Rady a informace.