Aperio

Chcete bonding? Nenechte nic náhodě!

11.02.2011 |

Dne 24. listopadu 2010 pořádá sdružení Aperio seminář Bonding aneb proč mít dítě od prvních okamžiků po porodu u sebe. Tento seminář nabízí zajímavé informace pro nastávající maminky/rodiče. Ráda bych vám představila Mgr. Michaelu Mrowetz, psycholožku, která je lektorkou semináře.

Mgr. Michaela Mrowetz, nar. 1972, klinická psycholožka, psychoterapeutka, soudní znalkyně. Momentálně
zpracovává dlouhodobý výzkum „Podpora rané vazby mezi matkou a dítětem v českém porodnictví". Ve své ordinaci se věnuje zvláště ženám s postraumatickou stresovou poruchou v období okolo porodu. Vede kurzy předporodní psychologické přípravy, přednáší na téma „Podpora bondingu", podporuje českou společnost v přijetí starodávné tradice, že dítě po porodu patří k matce. Usiluje též o změnu v péči o matku a dítě po porodu jako o jednu nedělitelnou jednotku. Je matkou dvou synů. Více na www.klinickapsycholozka.cz.

Jak dlouho se této problematice věnujeje?

Cíleně se propagací prospěšnosti podpory bondingu zabývám asi poslední ch 7 let z toho 4 aktivně. Před tím mne vždy teorie raného kontaktu mezi dítětem a matkou odborně zajímala, ale pokládala jsem její podporu za normální a běžnou. Až osobní kontakt s porodnictvím mne vyvedl z omylu.

Jak vás napadlo udělat seminář na toto téma? Vedla vás k tomu nějaká zkušenost?

Když jsem studovala zahraniční informace o podpoře bondingu, zjistila jsem, že naše literatura, odborná i laická na toto téma mlčí, anebo sděluje informace jenom v minimální míře. Poté, co jsem napsala první článek do médií, začala mne média oslovovat se zakázkami na další články a také jsem byla oslovena organizátory semináře na podporu kojení o příspěvek na téma Podpora bondingu. Od té doby se z malého příspěvku stala i 4 hodinová přednáška, kterou jsem již přednášela na mnoha místech a v mnoha organizacích (ve fakultní nemocnici v Ostravě, na Ministerstvu zdravotnictví, v předporodních kurzech, pro porodní asistentky, pro rodičky). Jsem otevřena vyhovět komukoliv, kdo má zájem přednášku uspořádat. Zkušenost byla taková, že když jsem poprvé předvedla na konferenci fotky dětí s podpořeným bondingem po porodu a fotky separovaných dětí, (které jsem dostala od maminek, účastnících se mého výzkumu „Podpora rané vazby mezi matkou a dítětem v českém porodnictví), měla jsem velmi dobrou zkušenost s reakcemi na dané téma od odborníků i od laiků.

Jaká je situace v současné české porodnici, když sem přijde žena rodit a jaká je u nás podpora bondingu vůbec?

V současné době mne maminky často oslovují a vyžadují „seznam porodnic", kde bonding rutinně podpoří. Nemám takový seznam k dispozici. V porodnici, se kterou spolupracuji mám zkušenost, že s předporodní konzultací na gynekologickém i neonatologickém oddělení, s vypracovaným porodním plánem a doprovázející osobou lze dosáhnout maximální podpory bondingu za jakýchkoliv porodních podmínek, čímž myslím i u císařského řezu.

Ví personál našich porodnic, co to je bonding a jak se k němu staví?

Zda ví, to opravdu nevím, ve zdravotnických novinách a v časopise pro sestry můj článek vyšel. Věřím, že se k požadavku maminek neoddělovat jejich děti po porodu staví vstřícně. Personál, se kterým hovořím, většinou uvádí technické překážky, které jsou při troše ochoty odstranitelné, např. jedna osvícená neonatoložka si k vysokému porodnímu lůžku bere židličku, na kterou se postaví, aby mohla dítě ošetřit na maminčině těle, ale to jsou spíše takové první vlaštovky. Většinou ze zkušeností matek vím, že je nutno se předem domluvit, nenechávat nic náhodě. Těším se moc na dobu, kdy bude podpora bondingu naprostým standardem a rutinou.

Jak může žena zjistit, v které porodnici je bonding podporován? Jsou o bondingu informováni gynekologové v ambulancích?

Zjistit to může návštěvou vyhlídnuté porodnice a prohlídkou a také vznesením dotazu na to, jak personál na místě bonding podporuje. Tím zjistí vše. Žádné gynekology z ambulancí jsem neinformovala, pro ně nikdo zatím seminář neuspořádal. Některé maminky samy své ošetřující gynekology informují odkazy na mé články, většinou zjistí, že lékaři o možnosti podpory vazby mezi maminkou a miminkem po porodu neví, ale jsou vstřícní k tomu maminky podpořit.

Co se dozví účastnice vašeho semináře?

Dozví se a doufám, že i účastníci, jak maximálně ranou vazbu mezi maminkou a miminkem po porodu podpořit, a to i při rizikových porodech a porodech nedonošených dětí. Dozví se, jak se domluvit s personálem o svých potřebách a potřebách svého dítěte.

Proč by se ženy, které se chtějí zodpovědně připravit na porod a zajímají se, co se stane s jejich dítětem po porodu, měly přihlásit na váš seminář?

Aby zvýšily šanci svého dítěte na to, aby bylo po porodu s nimi v co největší možné míře.

Je k dispozici nějaká literatura na toto téma? Doporučte prosím.

V češtině bohužel jenom odkaz na moje články a závěry Lamaze institutu a v angličtině kniha Kennela a Klause Bonding, která bude doufám někdy přeložena i do češtiny.

Máte sama 2 děti, podělte se s námi prosím o vaše osobní zážitky týkající se tématu vaší přednášky – jaká je vaše zkušenost s lékaři a porodními asistentkami, jak s vámi, v těchto významných momentech života ženy, jednali?

V porodnici jsem zažila obrovský tlak na to, aby můj zdravý syn byl po celkem běžném porodu ode mne separován. Zažila jsem zastrašování i milé manipulace. Zažila jsem všechno to, co kolegové zdravotníci použijí, aby nebyli vyhozeni ze své pracovní rutiny.

Děkuji.

Ptala se: Alena Frydrychová

Rychlé odkazy

Dárkový poukaz

Udělejte svým blízkým radost, pořiďte pro ně dárkový poukaz na kurzy!
Dárkový poukaz na kurzy a semináře


APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

 

Jaké další kurzy u nás najdete:

Víkendový kurz předporodní přípravy
Šestinedělí a péče o novorozence
Chovejte mě! - správná manipulovat s miminky
Umění kojit
Masáže miminek a malých dětí
Podpůrná skupina pro ženy po CS
Porod po porodu císařským řezem
Childbirth-Education-in English

Individuální termíny

Individual Prenatal Course in English
Předporodní příprava - individuální konzultace

Dlouhodobý kurz pro lektorky a lektory přípravy na porod a rodičovství

Kurz pro lektorky a lektory přípravy na porod a rodičovství

podzim 2018

Lektorka/lektor přípravy na porod a rodičovství

APERIO kurzy pro rodiče


PEČUJETE O DĚTI NEBO PARTNERA S DUŠEVNÍMI PROBLÉMY?
Dodáme vám energii a pomůžeme vám vyrovnat se s vaší situací,
abyste mohli být rodině pevnou oporou.
Přihlaste se do programu Naberte dech!

Naberte dech

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE


Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii
 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF


Přihlášky a dotazy

E kurzy@aperio.cz
M 773 644 569
Milena Jeřábková
koordinátorka kurzů

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Donoři

logo MHMP

Odkazy

 link na rozalio.cz

 odkaz na azrodina.cz  odkaz na rodice.com

 odkaz na projekt Fit for flexi www.branakdetem.cz - logo

 odkaz na mamavpraci.cz

www.maitrea.cz

 link na babyonline.cz