Aperio

Koupání novorozence po porodu: Ano, nebo ne?

10.04.2014 | #aktuality a články

Přestože od koupání novorozence přímo na porodním sále se již v našich porodnicích ustupuje, stále přetrvává rutinní přístup k ošetřování čerstvě narozených miminek, který je charakteristický silným důrazem na hygienu. V článku si povíme, že je lepší nechat prostor přírodě.

Koupání novorozence po poroduŘídit se známým pořekadlem, že čistota je půl zdraví, má sice v medicíně i v běžném životě smysl, každé doporučení bychom však měli podrobit také kritické prověrce selským rozumem. Dítě na svět přichází již omyté plodovou vodou. Proč mýt to, co je čisté?

Nestačí-li nám výše zmíněný vlastní rozum, můžeme se opřít o mnohé vědecké studie, které poukazují na fakt, že z hlediska imunologického, psychologického i fyziologického je koupání novorozence po porodu nejen zbytečné, ale přímo škodlivé.

Matka a dítě se do sebe zamilují

Koupání novorozence v první řadě narušuje probíhající proces vzniku rané vazby mezi matkou a jejím dítětem. V prvních okamžicích po porodu se matka a dítě chovají zcela instinktivně. Díky neopakovatelně vysoké hladině hormonů (především hormonu lásky oxytocinu) mezi nimi probíhá doslova ohňostroj emocí, který způsobuje vzájemné zamilování se.

Pokud jsou matka a dítě ponecháni v klidu a nerušeni, reagují na sebe v této citlivé porodní době zcela unikátním způsobem. Matka s novorozencem se vzájemně poznávají, můžeme u nich pozorovat instinktivní vítací pohyby a úsměvy.

Separace jako zdroj stresu

Narušením tohoto senzitivního okamžiku narušujeme i samotný vznik jedinečného pouta mezi matkou a dítětem. Separace od matky (například právě kvůli zmíněnému koupání či omytí) navíc pro miminko představuje obrovský stres.

Na hormonální úrovni reaguje dítě na stres vyplavováním kortizolu. Dlouhodobě zvýšené hladiny kortizolu mohou způsobit poškození mozku a paměti.

Plodová voda a její vůně

Smytím plodové vody, která zůstala na rukou miminka, novorozenci znesnadňujeme instinktivní nalezení bradavky a přisátí. Miminko si totiž po porodu strká ruce do pusinky a olizuje si z pěstiček plodovou vodu. Díky tomu snáze nalezne zdroj mateřského mléka, neboť maminčina bradavka voní a chutná stejně jako plodová voda.

Největší teplo je na mámině kůži

Mytí jemné dětské kůže rovněž narušuje imunologickou rovnováhu a narušuje pokožku miminka jako vstupní bránu pro infekce.

V neposlední řadě dochází také k tomu, že umyté dítě rychleji ztrácí teplotu než dítě neumyté. To potom vyvolává potřebu dítě zahřát – většinou umístěním na vyhřívané lůžko nebo do inkubátoru. Suché miminko, pouze otřené od plodové vody, přitom zcela bezpečně udržuje potřebnou teplotu díky kontaktu kůže na kůži se svou maminkou.

Dítě po porodu stačí osušit, případně zlehka očistit suchou plenou od smolky (pokud se nějaká objeví). Ihned poté je nahé dítě přiloženo na nahé břicho své matky a oba dva jsou přikryti dekou. Takový postup zajistí miminku dostatečný tepelný komfort a zároveň nenaruší probíhající proces vzniku rané vazby.

Čepička znemožňuje matce čichat vůni dětské hlavičky

Jako nadbytečná až škodlivá se ukázala také obvyklá praxe dávat novorozenému miminku na hlavu čepičku, aby skrze pokožku hlavy neztrácelo tělesné teplo. Výzkum totiž prokázal, že čichové vjemy jsou velmi důležitým faktorem ovlivňujícím mateřské chování.

Pokud může matka nasávat vůni pokožky svého novorozeného miminka (a hlavička bývá při poloze umožňující samopřisátí nejblíže nosu maminky), lépe se ladí na potřeby svého dítěte. Instinktivně své chování přizpůsobuje potřebám miminka. Tak se jejich vzájemný vztah dále prohlubuje.

Koupání miminka klidně počká

Koupání je pro mnoho kojenců i jejich rodičů příjemnou součástí denní rutiny, kterou si mohou vzájemně užít, těšit se z doteků a mazlení. Není to však úkon, který by byl životně nutný a jehož provádění by bylo smysluplné zařadit do prvních hodin či dokonce dní po porodu.

Vše v životě má svůj čas. Tedy i kontakt dětské pokožky s vodou (a případně mycími prostředky). Po porodu však miminko potřebuje kontakt zcela jiného druhu – s nahou kůží své maminky, s jejím teplem a láskou. Podporou tohoto kontaktu přineseme novorozenci mnohem větší užitek než přehnaným důrazem na hygienu.


Gaurí Chrastilová, babyweb.cz

Rychlé odkazy

Podpořte nový Průvodce porodnicemi

Jak bude vypadat? A proč na něm záleží?

 

Zveme vás na oblíbené APERIO kurzy

Víkendový kurz předporodní přípravy

Předporodní příprava - individuální konzultace

Childbirth Education in English

Individual Prenatal Course in English

Podpůrná skupina pro ženy po CS

Setkání žen na téma CÍSAŘSKÝ ŘEZ

Kurz pro lektorky a lektory přípravy na porod a rodičovství - podzim 2018


Lektorka/lektor přípravy na porod a rodičovství

...všechny naše kurzy

Doporučujeme

Péče v průběhu normálního porodu, praktická příručka WHO - ke stažení

Mezinárodní iniciativa za porodní péči pro matku a dítě

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Ušetří vám peníze, čas i energii
- legislativa, myšlenkové mapy, příklady z praxe
- jednotlivá témata najdete v sekci Aktuality a články

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

Užitečné odkazy

Jak se kde rodí? - web, který sleduje rozdíly mezi porodnicemi v počtech císařských řezů, nástřihů hráze, poranění žen při porodu či klešťovými porody

BIOSTATISTIČKA.CZ - analýzy, články, přednášky, odkazy na zahraniční studie, co je "evidence based care" a další

duly.cz - kdo je dula a jak pomáhá u porodu, seznam dul

Krátké filmy o těhotenství, porodu a rodičovství, které připravila UNIPA Unie porodních asistentek

Mamila.sk – velmi obsažné a kvalitní stránky slovenského sdružení Mamila o kojení

Světový týden respektu k porodu
- festival o těhotenství, porodu a rodičovství

Jak si zajistit zdravotní péči při porodu doma – připravila Liga lidských práv pro svůj web Férová nemocnice

Ženy-Matky-Telá – publikace o právech žen při porodu na Slovensku

Povídej mi, jak jsem se narodil/a – kniha pro malé i velké děti o čekání a narození miminka
Povídej mi, jak jsem se narodil/a – kniha pro malé i velké děti o čekání a narození miminka

APERIO kurzy pro sólo rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

NA SPOLEČNÉ VLNĚ - mentoringový kurz
Víte, jaké to být s dětmi sám/sama?
Chcete být průvodcem rodičům v podobné situaci?

Staňte se mentorkou


DALŠÍ APERIO KURZY PRO RODIČE

Nakupujte ve svých oblíbených internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc! Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Vyzkoušejte

Lektorka/lektor přípravy na porod a rodičovství