Aperio

Gebrüder Weiss má Rodičovskou akademii na míru

Gebrüder Weiss má Rodičovskou akademii na míru. Co taková akademie znamená, jaké témata řeší a jak vznikl nápad na akademii, na to jsme se ptali Heleny Horálkové, externí dodavatelky služby Rodičovská akademie.

Dobrý den Heleno, Vy jste autorkou konceptu Rodičovské akademie na míru pro společnost Gebrüder Weiss spol. s r.o., která realizuje projekt „Na rodičovské dovolené - přesto s námi". Jak vznikl nápad na vytvoření akademie? Nestačily by standardní kurzy nabízené vzdělávacími společnostmi?

Nápad na vytvoření akademie ve mně zrál již dlouhou dobu a projekt společnosti Gebrüder Weiss a její nabídky mi přišel jako vhodný okamžik pro vytvoření konceptu šitého na míru. Akademii jsem postavila na kombinaci pravidelných setkání a postupného rozšiřování jednotlivých témat, které samozřejmě mohou být „standardními kurzy". Celý proces pomáhá zavádět takové návyky, které směřují k  sebepoznání a zlepšení komunikace s ostatními.

A jak takový koncept vznikal?

Nápad na Akademii jsem nejdříve se společností diskutovala, probírali jsme koncept, potřeby, záměry projektu, obsah i ideální kompetence, které by rodiče měli získávat a prohlubovat. Akademie byla tedy vytvořena na základě potřeby společnosti i potřeb žen vracejících se z rodičovské dovolené. Projekt navíc stavěl na úspěšném "Projektu EVA" (pod tímto názvem je Rodičovská Akademie zaregistrována a má ochrannou známku), který obsahuje oblasti soft skills jako sebepoznání, adaptace maminek po návratu z MD/RD, time management, zvyšování sebevědomí a podobně.

Postupně se do akademie zakomponovala témata zaměřená na pracovní výkon – hodnocení, efektivitu práce a další požadavky, které potřebuje společnost pro to, aby návrat maminek byl úspěšný. Výsledkem pak je celkem komplexní přístup k adaptaci žen pro rodičovské dovolené.

Mým cílem také bylo vytvořit prostor pro sebepoznání účastnic a tím poznat a akceptovat jinakost v nás i ostatních. Pochopení, že každý jsme jiný, nám dává sílu respektovat okolí a to je velmi důležitý prvek pro sladění práce a rodiny právě ve firmách. Je to respekt k jiným potřebám.

Pro koho je akademie určena? Je tedy jenom pro rodiče? To by se mi zdálo příliš úzkoprofilové...

Ne, není jen pro rodiče. Akademie vychází z toho, že každý z nás má někdy pocit, že ostatním se daří, jsou úspěšní, zvládají nepříjemné situace s nadhledem a dokážou bez ztráty nervů řešit různé konflikty, přijde nám, že ostatní jsou suverénnější, sebevědomější, šťastnější, spokojenější se svojí prací. A tenhle pocit je o to silnější u žen, které se vracejí zpátky do pracovního procesu. Akademii jsem proto sestavila tak, aby byla využitelná nejen pro rodiče na mateřské a rodičovské dovolené, ale také pro ženy, které mají děti, chtějí se dále vzdělávat, pracovat na sobě a jsou již v plném pracovním tempu.

Jaký je tedy rozdíl ve vzdělávání? Musí nějaký být, potřeby těchto dvou skupin jsou přeci odlišné, nebo se mýlím?

Vlastně nemýlíte. Akademie sleduje potřeby, jak jste vy řekla, těchto skupin žen. Ty, které se vrací po mateřské nebo rodičovské dovolené, získají v akademii uceleně informace a zkušenosti v oblasti sebepoznání, sebeprosazení. Vzdělávání jim pomůže posílit své sebevědomí po pracovní a profesní stránce, přispěje ke zkvalitnění komunikace s ostatními na pracovišti – s kolegy a kolegyněmi, nadřízenými, nebo podřízenými, případně s klientelou. Pro druhou skupinou je akademie prostorem pro možnost zamyslet se nad svou situací, slabými a silnými stránkami, vzpomenout si v zápřahu pracovního výkonu, kdo jsem a kým chci být. Akademie tak, jak ji chápu já, není adaptační proces na tři měsíce, ale soustavné udržování zdravého sebevědomí a sebeuvědomění žen-zaměstnankyň, na které jsou kladeny nároky jak pracovní, tak v oblasti rodinné a soukromé sféry a často v takovém rozsahu, že je někdy těžké zvládat vše na výbornou. Akademie tak ženy vrací zpět ke svým kořenům, do svého nitra a pomáhá zodpovědět otázku o nastavení priorit, ale také jim dává motivaci nerezignovat na kariéru a najít motivaci pro osobní růst a to není tak lehká záležitost, jak by se na první pohled zdálo.

Kde jste čerpala inspiraci pro vytvoření Akademie?

Rozhodně bez vlastních zkušeností bych se neodvážila mluvit o něčem, čím jsem si neprošla, sama jsem matkou, která kromě nutnosti stát u sporáku touží také po osobním rozvoji, po tom poznávat a učit se to, co mě zajímá a snažit se být takovou mámou, která chce dát dětem to nejlepší. Sama na sobě jsem poznala, že máma, která je spokojená sama se sebou, má i spokojené děti. Poznání, že když chci něco pro sebe, není spojeno se sobeckostí, ale dává mi naopak prostor dát mnohem víc ostatním - to jsem se snažila do akademie zapracovat.

Ze své zkušenosti také vím, že pokud jste matkou na plný úvazek, mnoho věcí vám prostě uniká. Zapadneme do dětského světa a tak máme velký přehled o dětských říkankách, písničkách, filmech, a někdy se obtížně zapojujeme do „dospělácké" komunikace, protože v našem repertoáru je v té době spíš „klasika" „Ovčáci, čtveráci" než sledování žebříčku MTV. A pak si to uvědomíte. Před pár měsíci jsem dělala práci, která mě bavila a motivovala. Co budu dělat, až vyrostou? A zde je ta nejistota, se kterou v Rodičovské akademii pracujeme.

Dalo by se tedy říct, že toto je rozdíl od ostatních vzdělávacích programů u jiných zaměstnavatelů?

Nevím, se kterými porovnáváte, já nejsem zastáncem jakéhokoliv srovnávání. Pokud však chcete slyšet rozdíl, tak je to hlavně v přístupu k zadanému cíli a jedinečnost této Rodičovské akademie je především podle toho, jaká je sestava maminek. Jsem přesvědčená, že je důležité implementovat do vzdělávání i prvek jinakosti lektora nebo lektorky, tím myslím určitý nadhled a odstup od společnosti. Tento odstup je benefitem a rozvíjí potenciál.

A co dál, co bude s Akademií po skončení projektu?

V souvislosti s firmou, kde nyní Akademie probíhá nevím - záleží na firmě, jak využije výstupy z Rodičovské akademie, ale věřím, že vzhledem k velmi pozitivním zkušenostem, GW (pozn. Gebrüder Weiss spol. s r.o.,) si určitou formu pokračování v rámci Rodičovské akademie jistě udrží. Já osobně pak doufám, že i jiné firmy budou v tomto směru odvážné a zkusí se podívat na vzdělávání svých zaměstnanců i jinou optikou. Vlastně nedoufám, já jsem o tom přesvědčená. Zkušenosti na to, upravit koncept každému na míru, mám dostatečné, a že to má význam a hodně lidem Rodičovská akademie pomáhá, se mi vrací již nyní

Já držím palce, aby se vše podařilo, děkuji za rozhovor.


Rozhovor vedla Petra Kubálková, genderová expertka


Projekt Na rodičovské dovolené - přesto s námi (CZ 1.04/3.4.04/88.00022) je financován z Evropského sociálního fondu prostřednictvím operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a ze státního rozpočtu ČR.

loga OP LZZ, ESF, EU

Rychlé odkazy

 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


APERIO KURZY

ČEKÁTE MIMINKO?
Objevte naše kurzy pro budoucí rodiče

PEČUJETE O DĚTI NEBO PARTNERA S DUŠEVNÍMI PROBLÉMY?
Dodáme vám energii a pomůžeme vám vyrovnat se s vaší situací,
abyste mohli být rodině pevnou oporou.
Přihlaste se do programu Naberte dech!

Naberte dech


Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii
 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech Tchibo, Mall, Zoot a dalších přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na podporu APERIA. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA