Aperio

Jak se koučují rodiče?

24.01.2014 | #práce a rodina

Mohly byste prosím stručně objasnit, v čem spočívá metoda koučování?

Nejvíce nás zaujala definice koučování jako cesta. Je to hledání a vytváření cest jak být spokojenějším, výkonnějším, motivovanějším nebo „jen" lepším člověkem. *

Na tuto cestu se můžeme vydat sami, nebo si můžeme vzít průvodce. Je to průvodce, který neradí, neříká, co máme dělat, nehodnotí, kterým směrem se vydáme, jak dlouho kráčíme a kdy zastavíme. Průvodce jenom klade různé otázky. Co nás vedlo k tomu, že se vydáváme na cestu, proč jsme si vybrali právě tuhle cestu a tento směr, proč je daná cesta pro nás důležitá, co samotné putování pro nás znamená, čím nás tahle zkušenost obohatí?
Kladené otázky se zdají být úplně obyčejné a přece nás přimějí k tomu, abychom se zamysleli, zacílili svou pozornost a našli odpovědi v sobě. Odpovědi jsou naše, vycházejí z našich zkušeností, z našeho vnímání světa, z našich hodnot a přesvědčení.

Zajímavé je vždy svoje odpovědi prozkoumat. V interakci s průvodcem si například můžeme uvědomit, že je to právě naše přesvědčení, které nás začalo limitovat a bránit nám v růstu. V takovém případě je vhodné jej nahradit přesvědčením novým, které nám umožní změnu v našem chování a posune nás vpřed.

Kdy se v ČR koučování začalo běžně uplatňovat jako nástroj vedení lidí?

Koučování je chápano jako samostatná disciplína cca posledních 15 let. V současnosti je na obrovském vzestupu a je považován za nejúčinnější nástroj rozvoje lidí.

Co je výkonově orientované a kariérové koučování?

Výkonově orientované (výkonnostní) koučování je zaměřeno na zvýšení pracovního výkonu přes stanovování cílů, efektivní využití všech dostupných zdrojů a vytvoření tzv. back-up plánů (plánů na odstranění potencionálních překážek a bariér).

Kariérové koučování napomáhá podívat se hlouběji na svůj vlastní profesní život, prozkoumat stávající potřeby a příležitosti a ujasnit si, jak dál. Kariérové koučování podporuje dělat správná rozhodnutí v profesním životě, která mohou vést například ke vhodnějšímu nasměrování kariéry nebo o celkovou radikální změnu profesního směřování.

Jak jste se dostaly ke koučování? Co vás osobně vedlo k hlubšímu zájmu o tuto problematiku?

JB: O koučování jsem se začala zajímat už před 10 lety, v době kdy jsem začala pracovat v poradenství a metoda koučování se výborně hodí pro práci s klienty. Odborný výcvik jsem však absolvovala mnohem později teprve v době, kdy jsem sama byla na rodičovské dovolené a zvažovala jsem, co dál. V té době jsem si také plně uvědomila, jak moc rodiče na rodičovské dovolené koučování potřebují a jak jim může pomoci. Můj zájem o danou problematiku ještě více prohloubil Master Coach – Alain Cardon, u kterého jsem odborný výcvik absolvovala.

SH: První informace o koučování jsem získala před 12 lety prostřednictvím knižky TAO of Coaching v době, když jsem se věnovala tréninku a facilitaci mezinárodních skupin a týmů u nás i v zahraničí. Praktické, spíš intuitivní, kroky v oblasti koučování jsem udělala v průběhu mé práce s klienty v poradenství. Obě metody jak facilitace tak koučování jsou mi blízké v tom, že vedou klienty k tomu, aby si ujasnili, co potřebují a sami hledali řešení. V průběhu své rodičovské dovolené jsem absolvovala mezinárodně uznávaný certifikovaný program Koučink - věda i umění od Dr. Marilyn Atkinson, který mi poskytl ucelené know-how v oblasti koučování. V závěru mé rodičovské dovolené jsem začala s individuálnim koučováním.

Čím konkrétně může být podle vás koučování přínosné právě pro rodiče?

Koučování může být přínosné pro každého! Přínos spočívá v tom, že se člověk na domluvenou dobu zastaví, zaměří se sám na sebe, ujasní si, co potřebuje a nalézá pro sebe to nejlepší řešení a rovněž způsob jak toto řešení realizovat v praxi.

Tím, že se stáváme rodiči, je náš osobní i profesní život ovlivněn, u někoho více, u někoho méně. Někdo potřebuje najít nové směřování, protože to staré ho buď nenaplňuje, nebo neodpovídá stávající situaci, někdo další potřebuje přenastavit dosavadní systém fungování, lépe se zorganizovat a využívat svůj čas.

Co bývá pro rodiče vracející se na trh práce po MD/RD největším úskalím z pohledu koučky? A v čem rodiče naopak mohou mít náskok?

Největší výzvou pro rodiče vracející se na trh práce někdy i po několika letech rodičovské dovolené je z našeho pohledu nízká sebedůvěra a sebejistota, obavy z toho, jak se jim podaří skloubit rodinu a práci, někdy rovněž chuť a odvaha kompletně změnit nasměrování své budoucí kariéry.

Často se nám stává, že za námi přijde žena, které končí rodičovská dovolená a ví, že se už nechce vrátit do předchozího zaměstnání, ale zároveň neví, co dál. V těchto případech je individuální koučování nejlepší způsob, jak se zorientovat ve svých hodnotách, utříbit si, co je pro mě v životě důležité, kde bych se rád/a viděl/a za 10 let a podle toho se rozhodnout.

Zároveň je pravdou, že časté sebepodceňování žen vracející se do práce po delší pauze strávené s dětmi je neoprávněné. Ženy se v mnoha oblastech během tohoto období zdokonalují a stávají se z nich výborné projektové manažerky celé rodiny a okolí.

Je nástroj koučování vhodný pro všechny typy osobností. Existují lidé, pro které koučování není vhodné? A naopak, komu byste kouče/koučku rozhodně doporučily?

Podle jednoho ze zakladatelů koučování Johna Whitmora spočívá základní princip koučování v tom, aby kouč dokázal vyvolat u koučovaného rozhodnutí přijmout osobní odpovědnost. Takže koučování je vhodné pro všechny, kteří jsou ochotní přijmout odpovědnost za svoje kroky a svůj život.

Není vhodný pro ty, kteří odpovědnost nechtějí přijmout a raději se spoléhají na ostatní.

Zároveň bychom chtěly zdůraznit, že koučování není manipulace! Klient je vždy ten, kdo vybírá a rozhoduje, které řešení mu nejvíce vyhovuje.

Jak vybrat správného kouče/koučku? Na co bych se měl/a při výběru soustředit?

Pro kvalitní práci kouče/koučky je nevyhnutelné absolvovat některý z akreditovaných koučovacích programů anebo kurzů a získat praktické zkušenosti přímo z koučování klientů.

Pokuď budeme pro sebe kouče/koučku vybírat, východiskem je zjistit jakou kvalifikaci pro koučování má a případně požádat o kontakt na někoho, kto by mohl poskytnout reference.

Dalším krokem bude úvodní setkání, kde zjistíme, jestli nám kouč/koučka vyhovuje i lidsky, protože se stává, že i kvalifikovaný a zkušený kouč/koučka nám osobnostně nemusí sednout. Což je překážkou k vytvoření důvěry mezi koučem a koučovaným/koučovanou.

Je koučování časově náročné? Dnešní rodiče bývají často velmi vytížení...

Co se týče časové náročnosti, koučovací sezení obyčejně trvá 60 minut. V momentu, kdy kouč a koučovaný/koučovaná se sladí, navážou vztah, je možné koučovat i přes telefon nebo skype, dle potřeb a požadavku. Může se stát, že postupně budou některé koučovací sezení kratší, např. 30 minut bude koučovanému stačit k nalezení řešení.

Aby se klient někam posunul, doporučujeme alespoň 5 sezení, např. v dvoutýdenních intervalech.

Přichystaly jste pro APERIO praktickou ochutnávku koučování. Na co se mohou účastníci a účastnice přesně těšit 14. ledna 2015?

Jak jsme již uvedli v upoutávce, po krátkém seznámení s metodou koučování si mohou účastníci a účastnice vyzkoušet praktické cvičení, které jim umožní nahlédnout a získat představu, jakým způsobem se v koučování pracuje.


* z knihy Anny Crkalové a Norberta Riethofa Průvodce světem koučování a osobnostní typologie.

Rychlé odkazy

Dárkový poukaz

Udělejte svým blízkým radost, pořiďte pro ně dárkový poukaz na kurzy!
Dárkový poukaz na kurzy a semináře


APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

 

Jaké další kurzy u nás najdete:

Víkendový kurz předporodní přípravy
Šestinedělí a péče o novorozence
Chovejte mě! - správná manipulovat s miminky
Umění kojit
Masáže miminek a malých dětí
Podpůrná skupina pro ženy po CS
Porod po porodu císařským řezem
Childbirth-Education-in English

Individuální termíny

Individual Prenatal Course in English
Předporodní příprava - individuální konzultace

Dlouhodobý kurz pro lektorky a lektory přípravy na porod a rodičovství

Kurz pro lektorky a lektory přípravy na porod a rodičovství

podzim 2018

Lektorka/lektor přípravy na porod a rodičovství

APERIO kurzy pro rodiče


NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE


Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii
 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF


Přihlášky a dotazy

E kurzy@aperio.cz
M 773 644 569
Milena Jeřábková
koordinátorka kurzů

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Donoři

logo MHMP

Odkazy

 link na rozalio.cz

 odkaz na azrodina.cz  odkaz na rodice.com

 odkaz na projekt Fit for flexi www.branakdetem.cz - logo

 odkaz na mamavpraci.cz

www.maitrea.cz

 link na babyonline.cz