Aperio

­Chci lépe sladit práci a osobní život. Jak přesvědčit zaměstnavatele?

Většina zaměstnaných lidí dobře ví, že když mají vedle práce dostatek času věnovat se své rodině a dalším osobním záležitostem, jsou spokojenější, klidnější a zdravější. Jak ale o této skutečnosti přesvědčit svého zaměstnavatele a přimět ho, aby aktivně podporoval slaďování pracovního a osobního života?

V dnešní době existuje celá řada osvědčených a praxí prověřených opatření, která skloubení práce s mimopracovním životem podporují. Proč tedy nezkusit svého zaměstnavatele o některá z nich požádat? Z vaší strany to bude vyžadovat trochu aktivity, dobrou přípravu a větší dávku trpělivosti.

Připravte se

V první řadě vězte, že vašim největším nepřítelem je strach ze změny. Obava zaměstnavatele, že když dá vám, zaměstnancům a zaměstnankyním, více volnosti (například formou flexibilní pracovní doby nebo možnosti práce z domova), ztratí kontrolu nad vaším pracovním výkonem a ten se navíc záhy určitě sníží. Tato obava je zcela pochopitelná, počítejte s ní a ve své argumentaci udělejte všechno proto, abyste ji snížili.

Zkuste si vzpomenout na nějakou pozitivní systémovou změnu, která se ve vaší organizaci odehrála. Jistě i před ní panovaly obavy a přece se nakonec všechno zvládlo. Vy nyní můžete zaměstnavateli tuto skutečnost vhodně připomenout. Ještě účinnější mohou být příklady odjinud. Máte informace o tom, že konkurent vaší firmy "slaďování" podporuje? Nebo alespoň můžete jmenovat jiné zaměstnavatele (například zaměstnavatele vašich přátel, známých), kterým se podpora rodičů a dalších lidí s potřebou slaďovat pracovní a osobní život vyplácí? Neváhejte je citlivě použít.

Získejte spojence a vyjednávejte

Konkrétní postup vyjednávání o nové systémové změně záleží na velikosti a interním uspořádání firmy.

Má-li firma vlastní personální oddělení, informujte ho, že byste stáli o zavedení systému opatření na podporu slaďování pracovního a osobního života. Snažte se pro svou věc předem získat co nejvíce kolegů a kolegyň, kteří jsou ve stejné či podobné situaci jako vy. Čím konkrétněji formulujete své požadavky a možnosti řešení, tím lépe.

Pokud nevíte, jaké prověřené možnosti existují, odkažte personalistu či personalistku na webové stránky aperio.cz, kde se celá sekce HR point věnuje problematice slaďování a rovných příležitostí na pracovišti. Ve svém požadavku se pak zaměřte na popis toho, v čem vám a vašim kolegům a kolegyním slaďovací opatření pomohou a jakým způsobem z nich bude nakonec benefitovat sám zaměstnavatel.

Funguje-li ve vaší firmě oddělení zabývající se společenskou odpovědností (CSR), snažte se podporu slaďování práce a rodiny dostat i do jeho agendy. Jsou-li ve firmě činné odbory, nezapomeňte ani na ně. Nedočkáte-li se odezvy, nevzdávejte se a asertivně požadujte zpětnou vazbu.

Jestliže firma nemá personální oddělení nebo nemáte v jeho činnost důvěru, může vaši věc podpořit osoba ve vedoucí pozici, které se téma slaďování práce s mimopracovním životem osobně dotýká. Má někdo z vašich nadřízených malé děti, pečuje o starší rodiče nebo si ve volném čase doplňuje vzdělání? Víte o někom, komu je idea podpory slaďování práce a rodiny ze strany firmy či organizace sympatická? Seznamte se svými požadavky právě tuto osobu a zkuste společně hledat cestu, jak je ve firmě prosadit. Připadá-li vám systémová změna neschůdná, můžete se pokusit vyjednat možnosti slaďování nejprve pro sebe a následně jít příkladem zbytku firmy.

Jestliže pečujete o dítě mladší 15 let, jste těhotnou ženou nebo pečujete o osobu závislou na pomoci jiné fyzické osoby, máte ze zákona nárok na úpravu pracovní doby. Nebrání-li tomu vážné provozní důvody, musí vám zaměstnavatel podle zákoníku práce vyhovět. Návrh na konkrétní úpravu pracovní doby by i v tomto případě měl vycházet z vaší strany.

Nasměrujte svého zaměstnavatele k informacím

Na straně zaměstnaných, kteří chtějí lépe skloubit pracovní a osobní život nestojí jen zákon, ale i dobrá praxe v některých firmách. Stále více zaměstnavatelů se zajímá o tzv. genderový audit a na základě jeho zjištění zavádějí konkrétní slaďovací opatření.

Nyní mají navíc zaměstnavatelé možnost zapojit se do projektu "Cesta ke slaďování práce a rodiny vede přes genderový audit", ve kterém mohou projít genderovým auditem a následně využít odborného poradenství při zavádění vybraných opatření. To vše zdarma, neboť projekt je podpořen Evropským sociálním fondem v ČR prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost.

Příklady dobré praxe, zkušenosti zaměstnavatelů a další informace najdete na www.aperio.cz v již zmíněné sekci HR point. Na stránku můžete odkázat každého, s kým budete jednat o svých požadavcích.

S formulováním vašich požadavků a přípravou argumentů vám mohou pomoci například tyto odkazy:

Zkuste se také sami sebe zeptat "Umím slaďovat práci a rodinu?" Jak se Vám to daří si můžete vyzkoušet v testu Práce a rodina. Umíte mít obojí a být v pohodě?


Markéta Barošová Lajdová


Projekt Cesta ke slaďování práce a rodiny vede přes genderový audit je financován z Evropského sociálního fondu v ČR, prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a státního rozpočtu ČR. Projekt CZ.1.04/3.4.04/88.00181.

loga OP LZZ, ESF, EU

Diskuse, Vaše zkušenosti

Příspěvků: 0

Váš názor, Vaše zkušenost

Antispamový test, opište prosím text:

raptcha.png


Rychlé odkazy

 

Příručka pro rodiče

NEBOJUJTE SE ZÁKONY, využijte je ve svůj prospěch - 2018
- legislativa, myšlenkové mapy, příklady z praxe
- jednotlivá témata najdete v sekci Aktuality a články

Podpořte nás

Pomohlo vám APERIO? Pokud ano, prosíme přispějte darem na číslo účtu
333 777 555 / 2010
variabilní symbol 333

Do zprávy pro příjemce označte platbu jako "dar."
Odkaz na platební bránu i další možnosti, jak nás podpořit, najdete na donorské stránce.
Děkujeme!

Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Máte nás rádi?
Nakupujte ve svých oblíbených internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z vaší útraty půjde na naši podporu.
Nestojí Vás to nic navíc!

Kurzy pro rodiče

Přehled všech kurzů a seminářů pro rodiče najdete ZDE.

Doporučujeme

DámePráci.cz

Poradí vám poradna APERIO a práci najdete s aplikací DámePráci.cz

Zkrácené úvazky

Donoři

Obsah sekce Rodina a práce je podpořen v rámci projektu Podpora slaďování pracovního a rodinného života (OP LZZ).

loga OP LZZ