Aperio

1. - 7. srpna Světový týden kojení

Světový týden kojení každoročně vyhlašuje WABA (The World Alliance for Breastfeeding Action), mezinárodní síť jednotlivců a organizací, které se zabývají ochranou, podporou a propagací kojení na celém světě. Letošním tématem je PODPORA KOJENÍ: BLÍŽE K MATKÁM (Breastfeeding Support - Close to Mothers). Vedle dlouhodobého cíle, kterým je podpora kojení obecně, je letošní snahou podpora (laického) poradenství pro kojící matky.

Podpora kojení: blíže k matkám

Cíle

  1. Obrátit pozornost k významu Poradenství z řad laiků (Peer Support) při pomoci matkám zahájit a udržet kojení. Informovat veřejnost o vysoce efektivním přínosu poradenství a o snaze rozšířit programy tohoto poradenství.
  2. Povzbuzovat zastánce kojení, bez ohledu na jejich vzdělání, aby pokročili a vyškolili se za účelem podpory matek a jejich dětí.
  3. Identifikovat kontakty na místní podporu v komunitě, kam se mohou matky po porodu obracet za účelem podpory a pomoci s kojením.
  4. Vyzvat vládu a zařízení pro matky, aby aktivně zaváděly Deset kroků, a to zejména Krok 10, zlepšit trvání a podíly výlučného kojení.

V tomto roce je tématem Světového týdne kojení „Podpora kojení: blíže k matkám", které zdůrazňuje poradenství z řad laiků. Dokonce, i když většina matek kojení zahájí, tak potom v týdnech a měsících po porodu dochází k ostrému poklesu podílů kojených dětí, a to zejména výlučného kojení.

Období, kdy matka nenavštěvuje zdravotnické zařízení, je právě obdobím, kdy je pro ni podpora komunity nezbytná. Pokračující podpora pro udržování kojení může být poskytována více způsoby. Tradičně bývá poskytována rodinou. Nicméně jak se společnost mění, zejména po urbanizaci, je potřeba širší podpory matek, ať už od vyškolených zdravotníků, laktačních poradců, komunitních vůdců či od přítelkyň, které jsou taky matkami a /nebo od otců/partnerů. Poradenský program je vysoce produktivní způsob jako obsáhnout větší počet matek a je velmi efektivní, co se týká nákladů.

Poradcem se může stát kdokoliv z komunity, kdo absolvuje školení, týkající se podpory kojení. Vyškolení poradci z řad laiků, kteří jsou dobře dostupní v komunitě, se tak stávají záchranným lanem pro matky s problémy s kojením.

"Klíčem k nejlepším praktikám kojení je každodenní podpora kojící matky u ní doma a v komunitě."

Kruhy podpory matek a dětí

Pět kruhů podpory kojení ilustruje možné vlivy na rozhodování matky, o tom, zda kojit a mít pozitivní zkušenost s kojením. Již dříve navržené Kruhy podpory během Světového týdne kojení 2008 se staly základem pro kojící matky. Kruhy podpory jsou: Rodina a společnost, Zdravotní péče, Pracoviště a zaměstnání, Vláda a zákony a Reakce na krizi či stav ohrožení, přičemž ženy se nacházejí ve středním kruhu.

Ženy v centru kruhů
Ženy se nacházejí ve středu, protože přítomnost či absence podpory je ovlivňuje přímo. Ženy hrají také významnou úlohu při zajišťování podpory a poskytování ji druhým. V Celosvětové iniciativě pro podporu matek (Global Initiative for Mother Support, GIMS) z roku 2007 se uvádí: „ Matky jsou považovány za aktivní účastnice dynamické podpory, ať už jako poskytovatelky nebo příjemkyně informací a podpory". Viz: http://www.waba.org.my/whatwedo/gims/gims+5.htm

Rodina a společnost

Manželé/partneři/otcové, rodina a přátelé jsou zdrojem okamžité a pokračující podpůrné sítě pro matku. Podpora společnosti zahrnuje komunitní podporu- na trhu, v náboženském kontextu, v sousedním parku atd. Podpora v těhotenství snižuje stres. Podpora v zaměstnání a při porodu matku posiluje. Společenská podpora posiluje sebevědomí matky v schopnost kojit v prvních týdnech a měsících.

Zdravotnický systém

Tento kruh zahrnuje řadu příležitostí k podpoře kojení: od prenatální péče, péči při porodu a po porodu. Zdravotníci, vyškolení v podpoře kojení, podporují matky před i po porodu.

Pracoviště a zaměstnání

Zaměstnané ženy čelí výzvám a potřebují podporu, aby obstály v práci i při kojení. Příležitosti k podpoře matky se liší podle toho, jaké má matka zaměstnání, ale obvykle se jedná o umožnění kontaktu s dítětem nebo o možnost odstříkávání a skladování mateřského mléka.

Vláda/zákony

Ženy, které plánují kojit nebo které už kojí, by měly být chráněny mezinárodními dokumenty o ochraně optimální výživy kojenců. Pro kojící ženy jsou také přínosem zákony, které bojují a agresivním marketingem náhražek mateřského mléka a umožňují placenou mateřskou dovolenou.

Reakce na krizi nebo stav ohrožení

Tento kruh podpory představuje potřebu podpory, POKUD se matka ocitne v neočekávané situaci, kterou nemůže ovlivnit. K takovým situacím patří: přírodní katastrofy, uprchlické tábory, rozvodové řízení, kritické onemocnění matky nebo dítěte či život v oblasti s vysokým výskytem HIV/AIDS bez podpory kojení.


Zdroj: Laktační liga, zveřejněno na www.kojeni.cz, vyšlo také v 45. čísle časopisu MaMiTa


Breastfeeding Support - Close to Mothers - leták v angličtině ke stažení (formát PDF, 410 KB)


Umění kojit

Ženám, které plánují své dítě kojit a chtějí se důkladně připravit na období kojení, APERIO nabízí praktický kurz Umění kojit. Setkání je určeno kojícím i těhotným ženám. Je určeno pro menší skupinu účastníků/nic (max. 12), aby byla zaručena kvalita kurzu a individuální přístup k jejich potřebám.

Rychlé odkazy

Podpořte nás

Pomohlo vám APERIO? Prosíme, podpořte také vy nás.

APERIO kurzy pro rodiče

KURZY pro nastávající rodiče

DOKÁŽEME SE DOMLUVIT
jak posilovat schopnost dětí zvládat náročné situace

NOVÉ ŠANCE v Praze, Olomouci a Ústí nad Labem
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
leden až červen 2018

Nové šance

NA SPOLEČNÉ VLNĚ - mentoringový kurz
techniky provázení a mentorování, osvědčená metodika podpory sólo rodičů ze Skotska
Staňte se mentorkou


Legislativní příručka pro rodiče

NEBOJUJTE SE ZÁKONY 2017
- legislativa, myšlenkové mapy, příklady z praxe
- jednotlivá témata najdete v sekci Aktuality a články
- zašleme zdarma ve formátu .pdf
 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2017 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO průvodce porodnicemi

vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

APERIO poradenství pro rodiče

právní otázky - rodinné právo, pracovní právo, sociální zabezpečení rodiny; psychologické problémy

osobní a telefonické poradenství pro rodiče

RODIČE NA START! 2017

Letošní benefiční běh se vydařil, na poradnu jsme získali 40.000,- kč

Chcete pomáhat s námi, přidejte se příští rok k nám!Složité situace v rodičovství, APERIO stojí při vás

Poslechněte si rozhovor s Eliškou Kodyšovou o kurzu Nové šance pro rodiče v obtížné situaci.


APERIO v TV

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.