Aperio

Zlatá střední cesta - rozhovor s Kateřinou Janků Baďurovou

17.06.2013 | #aktuality a články

Kateřina Janků Baďurová - patronka APERIOPočátkem letošního roku se Kateřina Janků Baďurová stala první patronkou v dějinách APERIA. Česko ji zná jako vicemistryni ve skoku o tyči, jako vítězku taneční soutěže StarDance a v neposlední řade jako milou, otevřenou a krásnou mladou ženu. Kateřina je vedoucí trenérkou atletů na Dukle, provozuje mateřskou školku, trénuje s předškoláky atletiku. Před 14 měsíci se jí narodila dcera Ellen.

Ochotně nám poskytla rozhovor a podělila se s námi o to, jak zvládá svoje pracovní aktivity a slaďuje je se soukromým životem. Náš rozhovor probíhal v kavárně s dětským koutkem. Byla mu přítomna dcera Ellen a manžel Kateřiny, bývalý úspěšný výškař Tomáš Janků, dnes výkonný ředitel Halového Mistrovství Evropy v atletice v r. 2015, který během rozhovoru malou Elli hlídal.

Při setkání s Kateřinou na mě zapůsobila její skromnost, přirozenost a pozitivní přístup k životu. Lehkost, se kterou přistupuje k životu, a křehkost, jakou působí na své okolí, totiž neuvěřitelně kontrastují s jejím výkonem a množstvím odvedené práce, která za ní je. Těším se, že se s Kateřinou budeme pravidelně potkávat na akcích APERIA.

Provozovatelka Školičky Sportík Horoměřice

Jak Vás napadlo si založit školku?
Ten nápad jsem měla ještě v době, kdy jsem aktivně sportovala, dávno před tím, než jsem měla sama dítě. Jen jsem čekala, až budu mít čas tento plán zrealizovat. Věděla jsem, že jednou se mi to bude hodit i pro moje děti. Nikde jsem neviděla školku, která by mě svým obsahem oslovila. Nenašla jsem žádnou, která by se zaměřovala na rozvoj pohybu a sportu, přestože to je dětem od přírody nejpřirozenější. Navíc jsem tušila, že to je dobrý ekonomický záměr.

A v čem jste jiní?

Děti u nás mají v denním režimu pravidelný pohyb, učíme děti mít radost z přirozeného pohybu a nebát se. V dnešní době již není samozřejmostí, aby děti dokázaly (zvláště ty malé) umět chodit rychlou chůzí a nezakopnout, běžet a střídat nohy aniž by neupadly, lézt na stromy a zdolávat překážky a nerovný terén. Děti jsou do školky přiváženy a odváženy. Procházky s rodiči nejsou tak časté, pokud ano, pak chodí převážně s rodiči za ruku.

Našim cílem je harmonický rozvoj osobnosti, tj. člověk nejen tělesně zdatný, ale i duševně zdatný. Zvolili jsme NTC Learning - pro nadanou a talentovanou mládež a pracujeme s aktivitami na podporu rozumového vývoje dětí, děti pracují s testíky adekvátní jejich věku.

Máte nějaký výchovný styl, který ve vaší školce preferujete?

Některé naše paní učitelky absolvovaly kurz pro učitelky mateřských škol organizovaný Mensou ČR, který se zaměřuje nejen na nadané děti, ale i na rozvoj učení obecně. Naše školka je v podstatě tradiční, jen se poctivě zaměřujeme na individuální přístup k dětem a odpoledne máme navíc pohybové aktivity. Nejde vždy o klasický sport, máme třeba tanečky, cvičení na balonech nebo dětskou jógu. Nejoblíbenější jsou „opičí dráhy" na sto způsobů Usmívající se, jednoduchá aktivita, kterou děti milují. Ale důraz klademe i na relaxaci, vedeme děti k tomu, aby uměly vnímat své tělo. Náš program je velice různorodý.

V naší školce máme děti ve věkově smíšených skupinách. Funguje to pak jako v rodině, mladší se učí přirozeně od starších a naopak starší se učí respektovat mladší. Děti se pak rozvíjejí rychleji.

Projevuje se více pohybu třeba na nemocnosti/zdraví dětí?

Ano, máme zpětnou vazbu dětských lékařů, že naše děti jsou méně nemocné a chválí si to rodiče i lékaři.

Jaké máte ohlasy od rodičů, když děti v její školce/škole mají více pohybu? Jak to rodiče hodnotí?

Rodiče jsou velmi spokojeni, a právě proto že nabízíme něco jiného, se na nás obrací. V každém případě jde o rozvoj a podporu pohybových schopností a děti u nás mohou své dovednosti rozvíjet. Vždyť pohyb je pro děti přece tak přirozený - běh, skok a hod je pro děti tím nejlepším sportovním základem. Je otázkou, kolik rodičů ještě tuto informaci nemá.

Nejde jen o samotný pohyb, ale i pěstování hry fair play. Často pro děti pořádáme turnaje, soutěže i Sportovní dny a rodiče se akcí účastní, pomáhají nám a podporují nás. Prostě se jim u nás líbí. Přijďte si to vyzkoušet taky!

patronka APERIA Kateřina Janků Baďurová s dcerou Ellen ve školceJaké trendy ve výchově pozorujete u rodičů, jejichž děti navštěvují Vaši školku?

Tím, že jsem školku měla dřív než Ellenku, tak jsem se mohla poučit, k čemu různé výchovné styly vedou. Viděla jsem, jak děti reagují na kolektiv, nové prostředí a jak se chovají. Myslím si, že bych sama dělala v dobré víře spoustu chyb.

Občas se také setkávám s tím, že děti mívají přeplněný program. Po školce je ještě čeká gymnastika, angličtina nebo atletika. Někdy mi to přijde moc. I když přiznávám, že sama jsem zastáncem toho, že čím víc věcí dětem ukážeme, tím snáz najdou oblast, která je bude bavit, a budou se jí chtít samy věnovat a ke které by se třeba bez naší nabídky nikdy nedostaly.

Máte ve Vaší školce třeba kroužky angličtiny?

Poptávka nás k tomu dotlačila, já sama jsem byla zpočátku proti. Ale je pravda, že děti to skutečně baví, rády používají anglická slovíčka místo českých - např. barvy a zvířátka, rády se pochlubí tím, co se naučily. Začínali jsme nejdřív s rodilým mluvčím, ale nakonec jsme zjistili, že nejefektivnější je výuka s paní učitelkou, kterou děti znají a která umí anglicky také téměř na úrovni rodilé mluvčí.

Máte ve školce i zdravé stravování? Propojujete výchovu ke sportu/pohybu např. i s výchovou ke zdravému životnímu stylu obecně – včetně stravování?

Ano, jíme zdravě a v pravidelných intervalech a tak předcházíme obezitě i civilizačním chorobám. Povídáme si s dětmi, jak je důležitý pitný režim a co a jak se v jejich těle děje, když mají žízeň, něco je bolí, napnou se svaly apod. Nezvolili jsme čistou bio stravu, ale je řada dobrých produktů a potravin, které je možné v rámci stravy začlenit do jídelníčku a podpořit zdravou a vyváženou stravu dětí. Máme dobrou zkušenost s ovocnými a zeleninovými koutky pro děti. Děti se také otužují a denně chodí ven.

Když jste v kontaktu s rodiči, jaký máte ohlas na to, co rodičům ve společnosti nejvíc chybí nebo překáží. Nepostrádají třeba větší nabídku alternativního školství (i na úrovni ZŠ)?

Myslím, že zastoupení alternativních směrů je přiměřené poptávce. Veřejnost si sama určuje, kterou z variant si zvolí, zda státní školství či soukromý sektor a co z nabídky alternativního školství. To, že jsou děti obézní a mají málo pohybu, výuka je často strnulá a uzavřená pouze do lavic, je známé.

Jaké máte další plány ohledně školky, případně podobných aktivit?

Máme nejen vlastní školku, ale spolupracujeme s ředitelkou Sportovní mateřské a základní školy Človíček v Choceradech, s Mgr. Markétou Skalickou, se kterou jsme společně založili síť mateřských a základních škol zaměřených na sport a zdravý životní styl a vytvořili stránky www.sportovniskoly.cz.

Patronka APERIO – Společnosti pro zdravé rodičovství

Stala jste patronkou sdružení APERIO, které má ve svém názvu formulku „Společnost pro zdravé rodičovství". Jak si představujete zdravé rodičovství?

Pro mě je nejdůležitější rovnováha, zlatá střední cesta. Když jsou spokojeni oba rodiče a jejich vztah je vyvážený, tak i jejich rodina bude zdravá.

Kateřino, jaký je Váš vztah k neziskovému sektoru?

Několikrát jsem byla patronkou „Poháru Rozhlasu", soutěže, kterou pořádá pro děti ze základních škol Český atletický svaz. Také jsem podpořila sbírky pro neziskové organizace, např. pro Nadaci při nemocnici Motol. S manželem jsme byli řadu let patroni Ústecké ZOO, kde jsme otevírali pavilony a byli jsme adoptivními rodiči některých zvířat. Do budoucna mě určitě láká podílet se na podpoře neziskového sektoru, ale v současné době nemám na samostatné aktivity v této oblasti čas. Kdyby měl den 48 hodin, tak bych se do něčeho vrhla. Teď je přeci jen prioritou Ellenka.

Která z oblastí, které se APERIO věnuje, je Vám nejbližší?

Určitě slaďování. Od malička jsem se věnovala závodně sportu a už na gymnáziu jsem začala dojíždět za trenérem do Prahy. 14 dní jsem byla v Praze, pak zpátky v Ostravě, pak 3 týdny na soustředění - takže jsem měla individuální studijní plán a musela jsem sama slaďovat školu a náročnou sportovní přípravu. Později jsem začala studium na Vysoké škole ekonomické, takže jsem ve slaďování pokračovala. Následovalo slaďování sportu a práce, a teď slaďuji práci a rodinu. Takže to hodně cítím jako svoje téma. I když mně to přijde přirozené, asi i díky tomu, že jsem byla vedena k disciplíně, s tím nemám problém.

V roli mámy

patronka APERIA Kateřina Janků Baďurová s dcerouCo je pro Vás důležité při výchově Ellenky?

Nechávám jí hodně volnosti, aby si všechno sama zkusila. Nemám ráda výchovu formou zákazů a příkazů ve stylu: „To nesmíš! Tam nechoď! Tohle neber! Protože by se náhodou mohlo něco stát...". Naopak se jí věci snažím sama prakticky ukazovat. S Ellenkou si hodně čteme, hrajeme si a užíváme se.

Dodržujeme pravidelný režim spaní a jídla, ale aktivity mezi tím jsou velice různorodé: jednou jedeme na plavání, jindy jsme doma nebo jedeme ke mně do práce nebo do školky... Také se snažím přizpůsobovat program tomu, jak je Elli unavená. Večer mezi 7 – 8 hodinou ji dám do postýlky a sama usíná.

Kateřino, máte hodně pracovních aktivit, jak máte zařízené hlídání?

Pomáhá mi mamka a pak paní učitelky ze školky, které hlídají u nás doma. Občas beru Ellenku s sebou do kanceláře, má tam postýlku a hračky. Musím si vždycky rozmyslet, co jde dělat s ní a co ne a podle toho plánujeme hlídání. A také můj muž, pokud má čas, malou hlídá, a zvládá to skvěle.

Kolik hodin týdně Vám práce zabere?

To záleží, podle toho, jaká je fáze tréninku – teď jsou například moji svěřenci na soustředění, tak mám volněji. Ale zabere mi to v průměru tak 15 hodin týdně. Školka běží už poměrně sama, ale na mně je samozřejmě stále kontrola.

To vyžaduje velkou disciplínu. Pomáhá vám v tom vaše zkušenost ze sportu?

To asi ano. Mám v hlavě 4 diáře, což je náročné, ale funguje to. Neumím si představit, že bych byla rok doma a nic nedělala... Znám to z dětských kurzů, kde často maminky řeší jen děti, a to není nic pro mě. Já bych se asi zbláznila. Ale každý jsme jiný a naše potřeby se liší.

Prozradíte nám, jaké je vaše oblíbené jídlo, knížka, film, barva? Máte nějaké životní motto?

Pro mě je snazší říct, co nemám ráda, než co mám. Ráda si vybírám podle nálady, mám strašně širokou škálu toho, co mám ráda.

Věřím ve "zlatou střední cestu" a držím se rčení "všeho s mírou". S tím souzní můj názor na výchovu Elenky a nechuť k zákazům a příkazům.

Děkuji za rozhovor.


ptala se Dagmar Ouřadová
APERIO - Společnost pro zdravé rodičovství

Rychlé odkazy

 

Příručka pro rodiče

NEBOJUJTE SE ZÁKONY, využijte je ve svůj prospěch - 2018
- legislativa, myšlenkové mapy, příklady z praxe
- jednotlivá témata najdete v sekci Aktuality a články

Podpořte nás

Pomohlo vám APERIO? Pokud ano, prosíme přispějte darem na číslo účtu
333 777 555 / 2010
variabilní symbol 333

Do zprávy pro příjemce označte platbu jako "dar."
Odkaz na platební bránu i další možnosti, jak nás podpořit, najdete na donorské stránce.
Děkujeme!

Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Máte nás rádi?
Nakupujte ve svých oblíbených internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z vaší útraty půjde na naši podporu.
Nestojí Vás to nic navíc!

Kurzy pro rodiče

Přehled všech kurzů a seminářů pro rodiče najdete ZDE.

Doporučujeme

DámePráci.cz

Poradí vám poradna APERIO a práci najdete s aplikací DámePráci.cz

Zkrácené úvazky

Donoři

Obsah sekce Rodina a práce je podpořen v rámci projektu Podpora slaďování pracovního a rodinného života (OP LZZ).

loga OP LZZ