Aperio

Zaujalo nás - starší zprávy

Rodiče a práce

 • Talentovaných lidí je nedostatek, firmy si je budou muset vychovat
  finance.idnes.cz, 30. 11. 2011
  Skoro čtvrtina firem v České republice těžko obsazuje svá volná pracovní místa. Přitom bez práce je v současnosti 470 tisíc lidí. K hlavním důvodům, proč zaměstnavatelé nemohou najít ty pravé lidi, patří nedostatek zkušeností uchazečů o práci.
 • Postavení žen na trhu práce je stále složité
  novinky.cz, 28. 11. 2011
  Hospodářská krize zasáhla podle dostupných dat více „mužské" profese; v ČR však není tato situace jednoznačná a naopak se ukazuje, že o práci častěji přicházejí ženy a hledání nového zaměstnání je pro ně náročnější.
 • Co dělat, aby benefity nebyly jen nákladovou položkou
  kariera.ihned.cz, 29. 9. 2011
  Benefity mohou být důležitým nástrojem rozvoje společnosti a zvyšování jejích výkonnosti. Musí však brát ohled na potřeby zaměstnanců. Nevíte, jaký benefit by vaši zaměstnanci preferovali? Zeptejte se jich.
 • Pružné úvazky jsou slovně vítány, ale neodpouštějí se
  novinky.cz, 21. 9. 2011
  V posledních letech jsme často svědky toho, jak rostoucí počet zaměstnavatelů vyhlašuje podporu systému lepší vyváženosti pracovního a osobního života a chlubí se svými iniciativami v tomto směru. Nedávno zveřejněná zpráva organizace Alliance for Work-Life Progress (AWLP) – Sdružení pro lepší soulad pracovního a osobního života však ukazuje, že v praxi mají slova daleko k činům.
 • Outplacement nezahrnuje jenom propouštění
  kariera.ihned.cz, 20. 9. 2011
  Využití outplacementu souvisí především se znalostí trhu, s firemní kulturou. Způsob, jakým firma propouští, může ovlivnit veřejné povědomí o firmě jako zaměstnavateli, spoluvytváří pověst firmy navenek.
 • Kuráž, asertivita a chápavý muž. Co pomůže sladit rodinu a práci?
  ona.idnes, 28. 7. 2011
  Být matkou je fajn, být zaměstnanou matkou je taky fajn - jen je to někdy dost náročné na čas, energii a nervy. I v emancipovaném 21. století totiž stále převládá zvyk, že manažerem rodiny je žena. A i když se říká, že ženská vydrží víc než člověk, někdy je toho přece jen moc... Jak skloubit práci, rodinu, osobní život a zachovat si zdravý rozum?
 • Nejsilnější motivace: vtáhnout lidi do dění ve firmě
  kariera.ihned.cz, 13. 7. 2011
  Dělat kvalitně HR v high-tech firmách není snadné. Zaměstnanci se tam obvykle na personalistiku dívají trochu skrz prsty, protože příliš nevěří tomu, co je tak těžké měřit. Rozhovor s Evou Vacíkovou, personální ředitelkou FEI Company.
 • Dnešní matky nejsou líné. Jen myslí víc na sebe
  ona.idnes.cz, 17. 3. 2011
  Na první pohled to vypadá, že moderní maminky si žijí jako královny. Přesto vypadají uštvaně a stěžují si, jak nic nestihnou. Jsou dnešní mámy líné a zhýčkané, nebo mají prostě jen jiný životní styl než jejich matky a babičky?
 • Dokážete se ubránit diskriminaci v práci? Otestujte se
  finance.idnes.cz, 20. 2. 2011
  Sehnat si práci je problém v každém věku. Absolventi nemají dostatečnou praxi, třicetileté ženy mají malé děti nebo brzy otěhotní a firmy nemají zájem ani o lidi po padesátce. Někdy můžete při pohovoru rovnou narazit i na diskriminační chování, které je zakázané. Víte, jak se proti němu bránit? Otestujte se.
 • It’s Time for Policies to Match Modern Family Needs
  americanprogress.com, 29. 3. 2010
  článek o výzkumu veřejného mínění včetně dat a odkazů na podrobnější info (byznys který se nepřizpůsobí potřebám rodin může ztratit kvalifikované pracovníky, důležitost pracovní flexibility pro pracovní rodiče atp.)

Podpora péče o děti

 • Firemní školky státní dotace chtějí, i když jim omezí počet dětí
  zpravy.idnes.cz, 19. 7. 2011
  Firemní školky nabízí individuální hlídání pouze na některé dny v týdnu. Rodiče mají zpravidla děti jen pár kroků od sebe a mohou za nimi kdykoli přijít. A často se zde najde místo i pro malé dítě, které by státní školky nevzaly. Ministr školství Josef Dobeš chce tyto školky podpořit dotacemi. Pravidla pro státní injekci ale školkám omezí docházku.
 • MPSV předložilo materiál podporující rozvoj alternativ rodinné péče
  MPSV, 10. 3. 2011
  Materiál reaguje mj. na nedostatečné kapacity současných zařízení a podporuje rozvoj alternativ rodinné péče ve fázi pre-primárního vzdělávání, rozvoj firemních školek, alternativních předškolních zařízení typu mateřských a rodinných center, ale i institut sousedského hlídání. Chce tak vytvářet podmínky pro rychlejší návrat pečujících rodičů k výdělečné činnosti.

Workplace

 • Deset největších mýtů, jak se má (či nemá) dělat kariéra
  byznys.ihned.cz, 10. 6. 2011
  Žijeme v době, kdy vychází spousta příruček o managementu a o tom, jak dělat úspěšnou kariéru. Zájemci u nás i jinde si mohou vybrat ze široké nabídky různých kursů, seminářů a školení na toto téma. Přesto přetrvávají názory, které se skutečností nekorespondují, a pokud se podle nich ten který adept na kariéru řídí, nedělá dobře.
 • Na co byste při úspěšném pohovoru neměli zapomenout
  byznys.ihned.cz, 7. 6. 2011
  Chceme-li uchazeče lépe poznat, je třeba mu položit otázky, které nečeká. Nejde o to ho stresovat, ale poznat, jak skutečně uvažuje, a ověřit předpoklady, které tradiční dotazy zpravidla pomíjejí.
 • O sexuálním obtěžování se v Česku nemluví, přesto je případů mnoho
  finance.idnes.cz, 22. 4. 2011
  Případů sexuálního obtěžování v práci je podle odborníků hodně, ale na rozdíl od západních států tady o nich nikdo nechce mluvit. Oběti nemají zastání. Názor většiny zní: sexistické narážky a e-maily s pornofotkami jsou projevem zdravé sexuality, tak o co jde?

Diverzita

 • Éra, kdy všichni seděli v kanceláři, končí. Pro firmy je to drahé
  finance.idnes.cz, 5. 11. 2011
  Personalista Othmar Hill věří, že si každý může najít práci a lidi nad 50 let nelituje. Mohou podle něj pracovat na sebe či se třeba nechat najímat na dvouleté projekty. "Mně je třiašedesát a také mám práci," říká. Budoucnost vidí i v práci z domova po internetu.

Ženy ve vedení

 • Ve vedení firem by mělo být alespoň 40 % žen, žádají europoslanci
  kariera.ihned.cz, 7. 7. 2011
  EU by měla závazně nařídit zvýšení zastoupení žen ve vedení firem do roku 2015 na 30 % a do roku 2020 na 40 procent. Ve vedení deseti největších evropských firem jsou nyní ženy zastoupeny zhruba jen z desetiny. Na ředitelských postech jsou to jen 3 procenta.
 • Povýšení jsou nespravedlivá, říká více než polovina žen
  finance.idnes.cz, 28. 6. 2011
  Ženy jsou na rozdíl od mužů kritičtější ke kariérnímu postupu v zaměstnání. Až 55 procent z nich si myslí, že udělovaná povýšení v práci nejsou spravedlivá. Více než polovina mužů má opačný názor a kariérní postup ve svém zaměstnání považuje za adekvátní.
 • V Česku se lidé bojí říci si o vyšší post. A to je chyba
  finance.idnes.cz, 17. 5. 2011
  Alexis George vede českou a slovenskou pobočku ING. Pochází z Austrálie, kde mají zákon, že ve vedení firem musí být alespoň dvacet procent žen. Teď pomáhá dalším manažerkám vypracovat se do vysokých funkcí.
 • Češi preferují flexibilní úvazky, kvóty pro ženy se jim nelíbí
  finance.idnes.cz, 14. 4. 2011
  Evropská komise navrhuje, aby počet žen ve vedení firem regulovaly kvóty. Vypadá to však, že v Česku mnoho "fanoušků" nemají. Češi upřednostňují propracovanější sociální systém, který matkám pomůže skloubit práci s péčí o děti.
 • Nový projekt má pomoci ženám na ředitelská místa
  finance.idnes.cz, 17. 2. 2011
  Podniky v České republice vedou muži. V nejvyšším managementu je jich přesně 97 procent. Jen tři procenta patří manažerkám. Důvodem podle odborníků je, že ženy za svou kariéru nechtějí bojovat tak jako muži. Britská obchodní komora se rozhodla pomoci ženám, dostat se na vedoucí pozice do velkých firem.

Rozdíly v platech mužů a žen (gender pay gap)

 • Za půl hodiny jsem přišla o celý vklad, říká investiční makléřka
  finance.ihned.cz, 2. 7. 2011
  "Loni jsme založili investiční klub pro ženy, kde jsme chtěli spojit finanční vzdělávání a zábavu. První večer byl v Cafe Imperial, plánovali jsme sushi večer, den na golfu, ale na nic dalšího už nedošlo. Potvrdilo se, že u nás stále platí model, kdy se o finance stará muž." Rozhovor s Janou Levovou

Legislativa

 • Sociální reforma - změny v roce 2012
  socialnireforma.mpsv.cz
  Přehledné webové stránky Ministerstva práce a sociálních věcí věnované sociální reformě a změnám v čerpání dávek v roce 2012.

Výchova dětí

 • Odvolejte Dobeše
  odvolejtedobese.cz, listopad 2011
  Otevřený dopis premiérovi Petru Nečasovi s žádostí o odvolání ministra školství Josefa Dobeše. Můžete se připojit svým podpisem.
 • Začněte učit až v devět, tlačí experti na školy
  lidovky.cz, 2. 9. 2011
  Může to být revoluční novinka, která dopřeje statisícům školáků po ránu delší vylehávání v posteli. Vědecké kapacity stupňují doporučení, aby výuka nestartovala úderem osmé hodiny – jako dosud –, ale třeba až v devět.

Porodnictví

 • Odvolání proti rozsudku Ivany Königsmarkové
  unipa.cz, 1. 12. 2011
  Unie porodních asistentek si dovoluje se souhlasem paní Ivany Königsmarkové zveřejnit Odvolání proti rozsudku Obvodního soudu pro Prahu 3. Vzhledem k tomu, jakým způsobem o případu informují média, bychom Vám rádi poskytli možnost posoudit důvody odvolání nezprostředkovaně.
 • Podpořte porody bez lékařů a ušetříte, navrhují porodní asistentky
  zpravy.idnes.cz, 27. 2. 2011
  Propagátorky přirozených porodů přišly s vlastním receptem, jak ve zdravotnictví ušetřit stovky milionů korun. Chtějí, aby ministerstvo reformami zvýšilo jejich kompetence a umožnilo rodit ženám v nemocnicích bez dozoru lékaře. Podobný systém v ČR už ojediněle funguje. Podle ministra Leoše Hegera má ovšem přednost bezpečí novorozenců před úsporami.

Rychlé odkazy

 

Příručka pro rodiče

NEBOJUJTE SE ZÁKONY, využijte je ve svůj prospěch - 2018
- legislativa, myšlenkové mapy, příklady z praxe
- jednotlivá témata najdete v sekci Aktuality a články

Podpořte nás

Pomohlo vám APERIO? Pokud ano, prosíme přispějte darem na číslo účtu
333 777 555 / 2010
variabilní symbol 333

Do zprávy pro příjemce označte platbu jako "dar."
Odkaz na platební bránu i další možnosti, jak nás podpořit, najdete na donorské stránce.
Děkujeme!

Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Máte nás rádi?
Nakupujte ve svých oblíbených internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z vaší útraty půjde na naši podporu.
Nestojí Vás to nic navíc!

Kurzy pro rodiče

Přehled všech kurzů a seminářů pro rodiče najdete ZDE.

Doporučujeme

DámePráci.cz

Poradí vám poradna APERIO a práci najdete s aplikací DámePráci.cz

Zkrácené úvazky

Donoři

Obsah sekce Rodina a práce je podpořen v rámci projektu Podpora slaďování pracovního a rodinného života (OP LZZ).

loga OP LZZ