Aperio

Prarodiče mohou dát vnoučatům vědomí kořenů

Rozhovor s psycholožkou Simonou Hoskovcovou

Vážená paní doktorko, děkuji, že jste svolila k rozhovoru. Oslovila jsem Vás proto, že jste byla jednou z lektorek mezinárodního semináře Dobrodružství prarodiče, který APERIO pořádalo pro prarodiče z celé Evropy a také proto, že jste lektorkou seminářů na téma Role prarodiče v krizových obdobích rodiny.

Jste psycholožkou se specializací na předškolní děti, jak jste se dostala k tématu prarodičovství?

Řekla bych, že je to částečně dílem náhody a částečně logickou odbočkou mojí odborné práce. Jak jste řekla, zabývám se předškolními dětmi, ale pro tuto skupinu jsou právě prarodiče velmi důležité osoby ze skupiny dospělých.

Předškolní děti jsou již dostatečně velké na to, aby mohly fungovat samostatně, prarodič péči o ně snadno zvládne. Předškolní dítě není náročné na fyzickou péči jako půlroční miminko, na rozdíl od něj si zvládne obout boty, obléknout bundu, dojít si na toaletu. Zároveň je dítě ve věku od čtyř do šesti let sdílné a prarodiče vnímá spíše jako parťáka než dozor. V tomto věku se vzájemně užijí obě skupiny nejvíce.

Ve své praxi tuto důležitou roli prarodičů nacházím například u rozvodů a během krizí rodin, kde je jejich role zcela nepostradatelná, ale někdy také velmi problematická. Takže moje cesta k prarodičům vede přes předškolní děti.

V čem je podle Vás důležité zapojit do výchovy svého dítěte i prarodiče? Jaká je jejich hodnota při výchově?

Náš současný trend je žít od přítomnosti do budoucnosti, starší lidé nám naopak mohou předat určité nepostradatelné historické souvislosti. Prarodiče nám připomínají, že jsme byli dětmi, jejich dětmi a udržují kontinuitu našich vzpomínek. Připomínají nám zkušenosti, na které rádi zapomínáme. Toto je ten důležitý prvek, který předávají vnoučatům při vzájemných rozhovorech a během jejich role „průvodce světem". Mohou dát vnoučatům vědomí kořenů, na což rodiče nemívají čas.

Přednášela jste na mezinárodním semináři, bylo něco, co vás překvapilo na prarodičích ze zahraničí?

mezinárodní workshop Dobrodružství prarodiče - workshop s psycholožkou Simonou HoskovcovouSkupina seniorů na semináři byla hodně definovaná tím, kdo si podobnou příležitost umí najít, tedy jak moc je ochoten si informace hledat a jak je schopen podniknout cestu třebas na seminář do České republiky. Pro mě to byla velmi příjemná zkušenost, lidé ve skupině byli velmi komunikativní a aktivní. Ale netroufám si říct, nakolik vzorek reprezentuje průměrné evropské seniory, odhadla bych, že spíš méně.

Lidé účast na semináři nebrali formálně, programu se zúčastnili s velkým zájmem a osobní aktivitou. To bylo to, co bylo tak osvěžující a fantastické.

V tématech panovala shoda napříč Evropou. Měla jsem příspěvek na téma role prarodiče v krizových okamžicích rodin a ta témata, otázky a nejistoty plynoucí z této situace jsou společná všem, všichni tyto situace se svými rodinami prožívají velmi intenzivně a nejsou k nim lhostejní. Nejvíce jsme diskutovali o vztahových záležitostech, ale také sociálních tématech, kdy prarodiče tíží finanční potíže vlastních dětí.

Obecně si myslím, že je výborné, že podobné možnosti pro prarodiče nebo seniory existují.

Mluvily jsme o tom, co všechno mohou prarodiče předat vnoučatům, využíváte vy osobně jejich „služeb"? A pokud ano, setkáváte se s rozpory ve výchově dětí?

Ovšem, že využívám, a ovšem, že to nefunguje podle ideálních představ! Ale co se nám s dětmi i prarodiči osvědčilo, jsou dvojí pravidla. Rodičovská a tzv. „babičkovská". To, co je dovoleno u babičky, nemusí platit doma. Jde třeba o sladkosti, které babičky dovolí ve zvýšené míře, o to, kdy se půjde spát a podobně.

Není to pro děti matoucí ...?

Není. Děti dokáží rozlišit velmi brzy, která pravidla kde platí, není proto důvod se obávat, že podobná duální pravidla jsou pro ně matoucí. Děti jsou chytřejší, než očekáváme.

Myslíte si, že prarodiče mohou nahradit předškolní zařízení a poskytnout dítěti péči, výchovu a informace, kterou vyžaduje dnešní doba?

Rozhodně ano. Například já osobně vidím velký potenciál v jejich uplatnění jako vychovatelek v dětských skupinách. Chystaná legislativa sice neumožňuje spontánní hlídání dětí jinou matkou, ale na druhou stranu otevírá možnost zaměstnat právě seniorky. Já osobně se setkávám s řadou žen nad šedesát, které mají plno energie a rády by se realizovaly u vnoučat, které u jejich vlastních dětí nepřicházejí. Tyto ženy jsou vhodnými kandidátkami na vychovatelky v dětských skupinách. Možná jsou vhodnější než mladé studentky a studenti.

Já osobně tuto volbu upřednostňuji.

psycholožka Simona HoskovcováSimona Hoskovcová je psycholožka, pracuje na katedře psychologie FF UK v Praze, kde se věnuje mimo jiné výzkumu vývoje psychické odolnosti předškolního dítěte. Školí učitelky a učitele mateřských i základních škol, poskytuje psychologické poradenství a píše o psychologii dítěte. Překládá odbornou i jinou literaturu z německého jazyka. Je autorkou knihy Psychická odolnost předškolního dítěte a spoluautorkou knihy Výchova k psychické odolnosti.


Rozhovor vedla Petra Kubálková
APERIO - Společnost pro zdravé rodičovství


Simona Hoskovcová je lektorkou semináře Role prarodiče v krizových obdobích rodiny.


Projekt "Podpora slaďování pracovního a rodinného života" byl podpořen v rámci operačního programu, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem.
Projekt CZ.1.04/5.1.01/51.00027

Operační program Lidské zdroje a zaměstnanost     
(podrobné informace na www.esfcr.cz)

loga OP LZZ, ESF, EU

Rychlé odkazy

 

Příručka pro rodiče

NEBOJUJTE SE ZÁKONY, využijte je ve svůj prospěch - 2018
- legislativa, myšlenkové mapy, příklady z praxe
- jednotlivá témata najdete v sekci Aktuality a články

Podpořte nás

Pomohlo vám APERIO? Pokud ano, prosíme přispějte darem na číslo účtu
333 777 555 / 2010
variabilní symbol 333

Do zprávy pro příjemce označte platbu jako "dar."
Odkaz na platební bránu i další možnosti, jak nás podpořit, najdete na donorské stránce.
Děkujeme!

Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Máte nás rádi?
Nakupujte ve svých oblíbených internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z vaší útraty půjde na naši podporu.
Nestojí Vás to nic navíc!

Kurzy pro rodiče

Přehled všech kurzů a seminářů pro rodiče najdete ZDE.

Doporučujeme

DámePráci.cz

Poradí vám poradna APERIO a práci najdete s aplikací DámePráci.cz

Zkrácené úvazky

Donoři

Obsah sekce Rodina a práce je podpořen v rámci projektu Podpora slaďování pracovního a rodinného života (OP LZZ).

loga OP LZZ