Aperio

Slaďování práce a rodiny podle horoskopu – Letní čtení s nadsázkou

Máme tady krásné letní dny, období dovolených, slunce a pohody. Představa poklidného a líného pracovního tempa se rozplývá v okamžiku, kdy se snažíme dát dohromady harmonogram umístění našich dětí během dvou měsíců prázdnin. Kdy naši „andílci" nenavštěvují předškolní a školní instituce (jak je známo, většina z nich nefunguje během prázdnin) a tudíž je starost o ně čistě na nás. Tak schválně, kdo z vás, milí rodiče, máte rozsáhlou excelovou tabulku pokrývající dva měsíce prázdnin, kde se střídají babičky a dědečkové s různými tábory a vy čerpáte dovolenou do maximálních možností tak, abyste pokryli každý týden během prázdnin? Předpokládám, že takto vyčerpaná dovolená není tou vysněnou dovolenou, plnou odpočinku. Pokud máte stejné pocity, máme pro vás text o slaďování pracovního a osobního života, tak trochu v letním duchu. A možná pro vás výčet bude inspirací, jak po prázdninách opět sladit svoji práci s rodinou a osobním životem. Přece jenom, děti jsou pryč a vy máte čas trochu přemýšlet o vás samotných...

Kozoroh

Kozorozi jsou zvláštní znamení. Jsou tvrdohlaví, ničemu nevěří, raději vše prožijí sami a tím se přesvědčí, jak to vlastně funguje. Jsou citliví a podléhají výkyvům nálad. Když to na ně přijde, dokážou mlčet i několik dní. Než započnou nějakou činnost, seženou si nejlépe hned několik nezávislých posudků, které jim potvrdí, že tu věc provést lze. Jsou klidní a rozvážní, hodně času věnují myšlení.
(Zdroj: http://astrocafe.centrum.cz/horoskopy/kozoroh/charakteristika-znameni/)

Slaďování podle horoskopu

Jste znamení, které se neumí rozhodnout a potřebujete si nejdříve všechno osahat a vyzkoušet. Pro vás by výběr z možností flexibilních úvazků byl příliš velkým soustem. Na jednu stranu máte tendenci být součástí týmu, kde můžete o svých nápadech komunikovat a diskutovat, na druhou stranu máte silnou potřebu mít klid na práci bez vyrušování kolegů a kolegyň. Vzhledem k uvedené těkavosti a potřebám měnícím se v průběhu dne je pro Kozoroha nebo Kozorožku nejvhodnější klouzavá pracovní doba. Klouzavá pracovní doba vám umožní určit si začátek a konec pracovního dne, tedy najít si klid na práci a zároveň vám dá možnost být součástí kolektivu na pracovišti v hodinách určených zaměstnavatelem, např. mezi 10:00 – 13:00, a podle potřeb sladit osobní a soukromý život.

Vodnář

Vodnáři jsou velmi oduševnělým znamením. Základ jejich života tvoří ušlechtilé pohnutky, experimentování a zkoušení nových, neotřelých cest pro rozvoj a dobro lidstva. Intuice je správně nasměruje. Zkostnatělé jednání, respektování nepružných pravidel je nudí a nepatří k těm, kdo dodržují tradice a zvyky. Proto k nim patří spousta vědátorů, objevitelů a myslitelů. Originální je pro ně vzrušující.
(Zdroj: http://astrocafe.centrum.cz/horoskopy/vodnar/charakteristika-znameni/)

Slaďování podle horoskopu

Pro Vodnáře a Vodnářky, kteří a které potřebují zkoušet nové věci a nemají v lásce respektování pravidel, není vhodná stereotypně rozložená pracovní doba. Potřebují čas na svůj osobní rozvoj a hledání nových cest. Nejvhodnějším pracovním režimem jsou pro ně konta pracovní doby. Konto pracovní doby znamená, že si mohou pracovní týden (40 hodin/týden) rozvrhnout tak, jak vyžaduje jejich práce. Jeden den jsou schopní se zahloubat do problému a věnovat mu celých dvanáct hodin, druhý den naopak potřebují volnost pro načerpání nové energie. Svůj režim si proto potřebují rozložit tak, jak jim vyhovuje (např. 12 – 10 – 4 – 10 - 4). Konto pracovní doby jim umožňuje si týden rozvrhnout tak, jak vyžaduje jejich osobnost. Vzhledem k tomu, že nejsou paličatí, je možné se s Vodnářem nebo Vodnářkou lehce dohodnout na jejich pracovní době, svůj systém budou totiž bez obtíží respektovat.

Ryby

Ryby žijí hlavně ve svém vnitřním světě. Na duchovní úrovni bývají trochu přecitlivělé, to se pak uchylují do soukromí. Přesto rády pomáhají ostatním, udělali by pro ně možné i nemožné. Jsou to naivní a sentimentální snílci, kteří mají milou a skromnou povahu. Daří se jim proplouvat životem poměrně dobře, bez komplikací. Pouze někteří dravci se vrhají proti proudu, po určité době se ale zklidní.
(Zdroj: http://astrocafe.centrum.cz/horoskopy/ryby/charakteristika-znameni/)

Slaďování podle horoskopu

Vzhledem k povaze Ryb, které jsou spíše tiché a citlivé by se zdálo, že nejvhodnějším flexibilním úvazkem je home office, kde mají dostatek klidu na práci. Není to tak. Ryby mají tendenci uzavírat se do vlastního světa a podléhat melancholii a proto je pro osoby narozené v tomto znamení, nejvhodnější pružná pracovní doba. Díky možnosti upravit si podle potřeb a pracovního nasazení přítomnost v kanceláři máte prostor rozložit si pracovní dobu tak, abyste mohli být součástí týmu (jako hejna ryb), ale zároveň si užít „klidných vod" v brzkých ranních či pozdních večerních hodinách.

Beran

Zrozenci ve znamení Berana jsou silné osobnosti s jasnými cíli. Jejich nespoutaná energie jim v kombinaci s průbojností a otevřeností pomáhá dosahovat vždy vyšších cílů. Jsou to odvážní lidé, stoupenci nových, neotřelých myšlenek, které dokážou také prosadit. Smyslnost a nevázanost ve spojení s jejich bouřlivou povahou je činí zajímavými. Jsou plni ideálů a velkorysí. Milují společnost a večírky.
(Zdroj: http://astrocafe.centrum.cz/horoskopy/beran/charakteristika-znameni/)

Slaďování podle horoskopu

Vzhledem k živelnosti znamení a potřebě společenských setkání je pro Berany a Beranky nejvhodnější posunutá pracovní doba. Lidé narození v tomto znamení potřebují obojí, uplatnění v práci a zároveň bohatý společenský život, který je naplňuje. Společenské akce a večírky jsou náročné na osobní režim, ranní rozjezd pak bývá pomalejší, proto je vhodné posunout svou pracovní dobu z osmé hodiny ranní na desátou či jedenáctou a naopak pracovat déle do včera, nebo později večer z domova. Vhodným režimem je tedy posunutá pracovní doba v kombinaci s home office. Tento režim vám umožní zapracovat ihned nápady a inspirace, které jste získali/y během konverzace na společenských akcích či s přáteli nebo využít času, kdy vaše děti po náročném podvečeru v parku usnou a vy můžete v klidu pracovat.

Býk

Období od 21. 4. do 20. 5. patří mohutnému, zdánlivě až těžkopádnému Býkovi. Tito lidé stojí oběma nohama na zemi, jsou to z drtivé části realisté stálé povahy a pevných, stabilních zásad. Jejich velkomyslný a čestný charakter je podpořen ještě srdečností a sebeovládáním. Jejich trpělivost je obdivuhodná, ale ne nekonečná. Dovedou umně hospodařit s financemi, nikdy nežijí v chudobě. Mají skvělou paměť.
(Zdroj: http://astrocafe.centrum.cz/horoskopy/byk/charakteristika-znameni/)

Slaďování podle horoskopu

Pro Býky a Býčice je nejvhodnější klasická pracovní doba (8 hodin), mají rádi stabilitu a řád. Přesto občas potřebují volno na pár hodin, aby mohli zařídit neodkladné pracovní záležitosti, návštěvu doktora, vyzvednutí dětí ze školky, nečekanou návštěvu příbuzných, nebo nemoc dítěte. Umožněné volno v rámci pracovní doby, bez nutnosti si vybírat dovolenou, si budou pamatovat a loajálně je vrátí v případě uzávěrky nebo při nečekané pracovní zátěži, kdy budou ochotni zůstat v práci přesčas bez ohledu na odměnu. Na býky se zkrátka můžete spolehnout, vždycky budou tam, kde je potřebujete, v kanceláři.

Blíženec

Seznámili jste se s někým, kdo se narodil mezi 21. květnem a 21. červnem? Pak jste určitě překvapeni, co že je to za člověka. Je to znamení dvojčat, což se projevuje ve všech jejich činnostech a konání. Dokážou měnit názory, zaměstnání, milence či místo pobytu rychleji než aprílové počasí. Jsou obratní, energičtí, chytří a umí se perfektně vyjadřovat, při čemž vždy přidají špetku lehkého humoru.
(Zdroj: http://astrocafe.centrum.cz/horoskopy/blizenci/charakteristika-znameni/)

Slaďování podle horoskopu

Vzhledem k lehkosti a tendenci se přizpůsobit novým věcem, s kterou Blíženci a Blíženkyně disponují, jsou osoby zrozené v tomto znamení vhodnými adepty a adeptkami na sdílené pracovní místo. Sdílené pracovní místo je režim, kdy se dvě osoby určené na pozici vzájemně domlouvají na pracovním režimu, předávají si informace a zodpovědnosti, sdílí zkušenosti a poznámky a určují si pracovní dobu. Nejčastěji je využíváno pro zkrácené úvazky. Osoby využívající tento pracovní režim tak mohou uzpůsobit své měnící se potřeby podle libosti (z dopoledne na odpoledne), ale také umí předat informace o podklady někomu dalšímu, a to vzhledem k jejich komunikačním dovednostem. Pokud jste tedy narození v tomto znamení, najděte si protějšek, který s vámi bude sdílet jeden stůl, jednu židli a jednu pozici a vesele začněte slaďovat svoji práci s osobním životem.

Rak

Něžnost, přítulnost i hravost patří ke znamení Raka. Jsou jemní a bojácní a jejich cílem je spokojená rodina. Jsou citliví, někdy až sentimentální. Nepustí se s vámi do křížku, raději to vzdají a stáhnou se do své ulity, ze které jsou ochotni vylézt, až se ze zklamání vzpamatují. Nemají rádi lež a přetvářku, prokouknou každé podvodné jednání. I když jsou skromní, na své úspěchy jsou náležitě pyšní.
(Zdroj: http://astrocafe.centrum.cz/horoskopy/rak/charakteristika-znameni/)

Slaďování podle horoskopu

Pro Raky a Račice je trochu typické, že se bojí říci si o potřebu flexibilního režimu, často se tak dostávají do konfliktu mezi potřebou věnovat se rodině a být v práci. Pokud jste tedy narození a narozené v tomto znamení, zvažte, jaké potřeby má vaše rodina a jakou představu o své práci máte vy. Vzhledem k potřebám Raků a Račic je tedy významná pracovní doba, která vyjde vstříc jejich potřebě pečovat o rodinu. Vhodná je pro ně pružná pracovní doba. Pružná pracovní doba je definována zákonem a tvoří ji kombinace základních a volitelných úseků pracovní doby; součástí je vypracovat písemný rozvrh na týden. Tento způsob slaďování poskytuje Rakům a Račicím stabilní plán pro uspořádání jejich závazků jak vzhledem k zaměstnavateli, tak ke své rodině.

Lev

Lev bývá považován za krále zvířat, jehož majestátnost nenechává nikoho na pochybách, že je nadmíru důležitý. Je hrdý na svůj původ a sebevědomí mu rozhodně nechybí. Rozvážně myslí, rozvážně jedná. Když s ním budete jednat jako v rukavičkách, vykoná rád a s úsměvem požadovanou službu. Dokáže odpustit váš prohřešek a povznést se nad chyby ostatních. Je bojovník. Doopravdy se zlobí jen málokdy.
(Zdroj: http://astrocafe.centrum.cz/horoskopy/lev/charakteristika-znameni/)

Slaďování podle horoskopu

Osoba narozená ve znamení Lva se nerada nudí a přitom je schopná převzít zodpovědnosti tam, kde ostatní váhají, a to díky svému,  někdy až příliš vysokému, sebevědomí. Lev je hrdý a málokdy umí přiznat, že jeho kapacita je vyčerpána, přesto je ochoten převzít další úkol. Pro Lva a Lvici je proto nejvhodnější volná pracovní doba, která jim umožňuje rozložit svoje kapacity tak, jak vyžadují jeho úkoly, plány, projekty, aktivity a rodina. Je ochoten pracovat do úmoru, ale pak požaduje kompenzace. Volná pracovní doba je velmi náročná na sebekázeň, zodpovědnost a dochvilnost, kterou tyto osoby mívají, proto je snadné se domluvit na termínech ze dne na den. Volná pracovní doba je lvím královstvím.

Panna

Dobromyslnou tvář mají zrozenci v Panně. Tak pečlivě a dokonale se chová málokteré znamení. Ve všem mají rádi pořádek a systém. Starosti jim dělají sebemenší opomenutí či detaily. Jsou něžní a plaše před vámi klopí zraky. Celý život se marně snaží dostihnout svůj ideál života. Ten jim neustále uniká. Jsou velmi prozíraví, neplýtvají penězi, protože myslí na budoucnost svou i své rodiny. Bývají nenápadní.
(Zdroj: http://astrocafe.centrum.cz/horoskopy/panna/charakteristika-znameni/)

Slaďování podle horoskopu

Skromná, tichá a pečlivá Panna - v kanceláři můžete zapomenout, že je ve vašem týmu. Díky jejich pečlivosti a preciznosti bývají pravou rukou nadřízených. Pro osoby narozené v tomto znamení může za určitých okolností být nejvhodnějším nástrojem na sladění osobního a pracovního života home office. Mají tak možnost si detailně rozvrhnout harmonogram a plně se soustředit na řešený problém s pečlivostí, která je jim vlastní. V rušných kancelářích bývají občas nesví, ze všeho hluku od zvonících telefonů přehlédli drobnou chybu! Ovšem, pokud jejich děti nadělají hluku jako stádo bizonů, s radostí utečou do kanceláře, kde vyzvánění telefonů je jen drobným bzučením obtížného hmyzu.

Váhy

U Vah je nejdůležitější udržet si rovnováhu ve všem, co se jich týká, anebo co mohou ovlivnit. Když dodržíte určitou diplomacii, vždy se s nimi domluvíte. Lidé ve Váhách jsou pravdomluvní. Milují soulad – harmonii. Nepřekypují zrovna nadměrnou energií. Postupně shromažďují fakta pro to, aby se mohli dobře a spravedlivě rozhodnout. Jsou důvěryhodní a vyřeší spory ostatních ku spokojenosti všech.
(Zdroj: http://astrocafe.centrum.cz/horoskopy/vahy/charakteristika-znameni/)

Slaďování podle horoskopu

Pro Váhy je work-life balance mantrou a pro jejich spokojený život je neustálé vážení, vyvažování a zvažování nezbytnou součástí. Spokojeně pracují v souladu a harmonii se sebou, svým okolím, týmem, nadřízenými a podřízenými. Tato pozice je velmi emočně náročná. Pro Váhy je proto vhodný nástroj kratší pracovní doba (bez snížení mzdy) v kombinaci s home office. Váhy svou práci odevzdají a pravdivě shrnou svoji činnost, můžete jim v tomto směru věřit. Stejně tak můžete věřit, že v tomto režimu si umí najít čas pro práci, která je pro ně důležitá, i o víkendech a po večerech. Svůj úkol, někdy váhavě, splní do puntíku.

Štír

Člověk ovlivněný slunečním znamením Štíra je aktivní a činorodý. Udržuje si široké spektrum zájmů. Protože je energický, do všeho se hrne rovnýma nohama. Chce být vždy mezi nejlepšími a často se mu to také daří. S nevšední zvídavostí vyzkouší všechny možné dobrodružné činnosti, jako třeba adrenalinové sporty. Chce v životě mnohé dokázat. Své soukromí si však pečlivě střeží. Na vše má svůj názor.
(Zdroj: http://astrocafe.centrum.cz/horoskopy/stir/charakteristika-znameni/)

Slaďování podle horoskopu

Jedním z nejsložitějších lidí jsou právě Štíři a Štírky. Osoby v tomto znamení jsou činorodé, aktivní, ale rychle ztrácí zájem o činnost, která už je nebaví. Mnoho projektů tak může bez kontroly potichoučku usnout. Pro toto znamení je proto nejvhodnějším nástrojem na sladění osobního a pracovního života rotace práce, která Štíry a Štírky udrží v činorodosti, kterou potřebují a nedovolí jim upadnout do stereotypu a nudy. Na pozicích, kde je stanoven tento režim, je možné se vzdělávat, přeučovat, absolvovat stáže nebo se jen posouvat na další pozici k další činnosti v rámci firmy. Svou energií umí rozhýbat dlouho zamrzlé projekty. Zároveň jim různé pozice a aktivity umožňují přizpůsobovat svoji práci rodinným požadavkům.

Střelec

Střelec má dobré srdce, touží poznat svět, je neuvěřitelně činorodý, stále se něčím zabývá. Miluje lidi, zvířata i přírodu. Je přímý, neposedný, aktivní a nabitý vnitřní energií, která mu pomáhá získat si spoustu přátel a známých. Bývá středem zájmu na večírcích, protože má stále co říci. Optimismus mu pomáhá zvládat idealistické představy. Nejen že vše pozoruje, ale pak to i vtipně okomentuje.
(Zdroj: http://astrocafe.centrum.cz/horoskopy/strelec/charakteristika-znameni/)

Slaďování podle horoskopu

Střelec je stejně jako Štír činorodý, potřebuje kontakt s mnoha a mnoha lidmi, což jedna pozice ve firmě nenabídne. Umí získat kontakty, o kterých se ostatním jenom zdá, uzavřít tyto osoby do kanceláře je předem prohraný boj. Střelec je neustále v pohybu. Pro osoby narozené v tomto znamení je nejvhodnějším nástrojem teleworking. Teleworking je práce přes internet, vlastně určitá verze home office s tím, že hlavní pracovní místo je v domácí kanceláři. Střelci a Střelkyně si libují v komunikaci, chatování, telefonování, síťování, což v kancelářích bývá na obtíž. Přesuňte tyto osoby do obráceného režimu a přinesou vám nevídané zisky. Tento režim jim zároveň plně umožní sladit svoje potřeby s potřebami zaměstnavatele, ale i rodiny.


Autorka: Petra Kubálková


Projekt "Podpora slaďování pracovního a rodinného života" byl podpořen v rámci operačního programu, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem.
Projekt CZ.1.04/5.1.01/51.00027

Operační program Lidské zdroje a zaměstnanost     
(podrobné informace na www.esfcr.cz)

loga OP LZZ, ESF, EU

Rychlé odkazy

 

Příručka pro rodiče

NEBOJUJTE SE ZÁKONY, využijte je ve svůj prospěch - 2018
- legislativa, myšlenkové mapy, příklady z praxe
- jednotlivá témata najdete v sekci Aktuality a články

Podpořte nás

Pomohlo vám APERIO? Pokud ano, prosíme přispějte darem na číslo účtu
333 777 555 / 2010
variabilní symbol 333

Do zprávy pro příjemce označte platbu jako "dar."
Odkaz na platební bránu i další možnosti, jak nás podpořit, najdete na donorské stránce.
Děkujeme!

Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Máte nás rádi?
Nakupujte ve svých oblíbených internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z vaší útraty půjde na naši podporu.
Nestojí Vás to nic navíc!

Kurzy pro rodiče

Přehled všech kurzů a seminářů pro rodiče najdete ZDE.

Doporučujeme

DámePráci.cz

Poradí vám poradna APERIO a práci najdete s aplikací DámePráci.cz

Zkrácené úvazky

Donoři

Obsah sekce Rodina a práce je podpořen v rámci projektu Podpora slaďování pracovního a rodinného života (OP LZZ).

loga OP LZZ