Aperio

Porodnice Děčín

09.02.2011 | #porod #porodnice

Přehled služeb

Samostaná porodní místnost
Volba porodní polohy
Porod do vody
Aktivní kontrola ženy nad porodním procesem
Nepřetržitý kontakt matky s dítětem po porodu
Návštěvní služba porodní asistentky doma
Odběr pupečníkové krve
Perinatologické centrum
Baby-friendly Hospital
Možnost VBAC
Možnost spontánního porodu koncem pánevním
Služby pro hendikepované
Ambulantní porod
Služba psychologa/žky

Kontaktní údaje

Zařízení
Gynekologicko - porodnické oddělení, Nemocnice Děčín
Typ zařízení
městské
Adresa
U Nemocnice 1, 405 99 Děčín II
Kontakt
tel. 412 705 111 (ústředna), nemdc@nemdc.czwww.nemdc.cz
Primář
MUDr. Dana Žáková, tel. 412 705 028, ZakovaD@nemdc.cz
Vrchní sestra
Lenka Hanousková, tel. 412 705 339, Lenka.Hanouskova@nemdc.cz
Kurz předporodní přípravy
Květa Bošinová (staniční sestra), tel. 412 705 298

Služby před porodem

Porodnice pořádá kurzy předporodní přípravy pro těhotné ženy. Kurz je rozdělen minimálně do 3 dvou až tří hodinových lekcí. Zúčastnit se mohou i partneři, kteří o to sami požádají. Kurzy vede porodní asistentka. Účast  je dobrovolná.

Pro ženy a jejich doprovod může porodnice uspořádat jednorázovou informativní schůzku o průběhu porodu, která není součástí předporodního kurzu v případě, že o to sami požádají.

Cvičení pro těhotné pořádá SZŠ Děčín. Jedná se o těhotenské plavání a vede je porodní asistentka.

Prohlídky porodních sálů jsou nabízeny všem rodičkám i jejich doprovodu. Prohlídky pokojů šestinedělí jsou možné pouze na požádání.

Registrace k porodu není nutná.

Podmínky k porodu

K porodu mohou ženu doprovázet maximálně 2 osoby. Kromě rodinných příslušníků (včetně dříve narozených dětí rodičky) a přátel to může být i jakákoliv vybraná porodní asistentka nebo lékař a dula. Podmínkou pro účast je vhodné proškolení. Personál není zvyklý spolupracovat s dulou. Pokud žena rodila doma a přijede do porodnice kvůli komplikacím, není umožněna porodní asistentce, se kterou rodila, přítomnost na porodním sále. Doprovod může zůstat po celou dobu trvání porodu, tj. od příchodu na porodní sál až po jeho opuštění.

Personál porodnice je zvyklý pracovat s porodními plány. Nepovažuje je za závazné.

Místnost určená pro pobyt žen v první době porodní je uspořádána tak, že se v ní může připravovat více žen najednou a jsou přitom od sebe částečně odděleny zdí. Porodnice má k dispozici také dvě místnosti, zařízené spíše jako civilní pokoje (nábytek, relaxační pomůcky), kde se může připravovat pouze jedna žena.

První doba porodní

V první době porodní je doporučován spíše pohyb a změny poloh.

Holení a zákaz pití nejsou nutné, ženy si o nich mohou rozhodnout samy. Klystýr je spíše nutný, pokud ho však žena odmítne, je jí vyhověno. Zákaz jídla je nutný vždy.

Elektronický monitoring je při normálním porodu prováděn intermitentně.

Epidurální analgezii porodnice poskytuje po předchozí domluvě jako součást programového porodu, zdarma. Zatím nelze provést jako neplánovaný výkon.

Z nefarmakologických metod tlumení porodních bolestí porodnice nabízí možnost využití sprchy, relaxačních pomůcek (balón, ribstole, porodní stolička, porodní vak) a poslechu hudby. Nejčastěji je nabízen porodní vak.

Druhá doba porodní

Na druhou dobu porodní se ženy stěhují do jiné místnosti, určené pro vlastní porod. Všechny porodní místnosti jsou zařízeny jako klasické porodní sály. Může v nich rodit více žen najednou a jsou přitom od sebe částečně odděleny zdí.

Při fyziologickém porodu si žena může zvolit jinou než klasickou polohu vleže, pololeže či polosedě na posteli, a to ve sprše nebo v sedě na porodní stoličce. Dvěma nejčastěji praktikovanými polohami jsou klasická poloha bez připevněných nohou a tatáž s připevněnýma nohama. Porod do vody není možný.

V případě porodu císařským řezem může být doprovod rodičky přítomen operaci.

Fyziologický porod vede buď lékař a porodní asistentka je mu k dispozici jako pomocnice, nebo porodní asistentka a lékař dohlíží na průběh. Celkový přístup zdravotnického personálu, tj. aktivní nebo vyčkávací, záleží na okolnostech.

Pokud si žena přeje rodit pouze s porodní asistentkou, není jí to běžně umožněno.

V době mezi porodem a přeložením na pokoj čekají ženy v místnosti porodu na posteli.

Třetí a čtvrtá doba porodní

V časném poporodním období (tj. třetí a čtvrtá doba porodní) smí být doprovod s rodičkou pouze 2 hodiny, než je převezena na oddělení šestinedělí.

Po porodu může být matka s dítětem v nepřetržitém kontaktu, potřebná vyšetření se provádějí na těle matky či v bezprostřední blízkosti, dítě je současně s matkou převezeno na oddělení šestinedělí. V některých případech je dítě odděleno na dobu kratší než 30 minut z důvodu poporodních vyšetření. U nich může být přítomen i otec.

Ambulantní porod není možný.

Šestinedělí, podpora kojení

Porodnice dodržuje 9 z 10 bodů k úspěšnému kojení:

Má písemně vypracovanou strategii přístupu ke kojení, která je rutinně předávána všem členům zdravotnického týmu.

Školí veškerý zdravotnický personál v dovednostech nezbytných k provádění této strategie. Informuje všechny těhotné ženy o výhodách a technice kojení. Umožňuje matkám zahájit kojení do půl hodiny po porodu. Ukazuje matkám způsob kojení a udržení laktace i pro případ, kdy jsou odděleny od svých dětí. Podává novorozencům i jinou potravu a nápoje kromě mateřského mléka. Praktikuje rooming-in - umožnění matkám a dětem zůstat pohromadě 24 hodin denně. Podporuje kojení podle potřeby dítěte (nikoli podle předem stanoveného časového harmonogramu). Nedává kojeným novorozencům žádné náhražky, šidítka, dudlíky apod..

Povzbuzuje zakládání dobrovolných matek pro podporu kojení (breast-feeding support groups) a upozorňujete na ně matky při propouštění z porodnice. Rooming-in je možný ve všech pokojích. Částečný rooming-in porodnice nepreferuje, ale na přání matky jej umožňuje. Nejčastěji je praktikován nepřetržitý kontakt mezi matkou a dítětem po celých 24 hodin.

Na oddělení šestinedělí je 1 jednolůžkový a 6 dvoulůžkových pokojů, s možností přidání 1 lůžka na každý dvoulůžkový pokoj. Ve všech je k dispozici zařízení na koupání dítěte. Porodnice má 2 jednolůžkové pokoje pro nepřetržitý 24 hod. pobyt partnera.

Návštěvy nejsou dovoleny na pokojích žen. Probíhají na chodbě, ve vymezených hodinách (denně od 14  do 17 hod.). Starší děti mohou na oddělení bez omezení.

V porodnici mají ženy zdarma k dispozici základní oblečení pro dítě (košilka, dupačky, zavinovačka apod.) a dětské jednorázové pleny (4 kusy na den).

Po fyziologickém porodu žena obvykle odchází 3. den domů (den porodu se nezapočítává). Dle stavu dítěte a rozhodnutí pediatra může na své výslovné přání odejít i dříve. Po císařském řezu žena odchází obvykle 5. den.

Porodnice nabízí pomoc při kojení po propuštění.

Zvláštní služby

Porodnice poskytuje služby i ženám s postižením. Má  k dispozici bezbariérové pokoje a sociální zařízení. Ubytování handicapovaných rodiček spolu s doprovodem je možné. Personál porodnice má zkušenosti s handicapovanými rodičkami.

V porodnici/nemocnici není k dispozici psycholog.

Porodnice nespolupracuje na případné přání rodičů s duchovními.

Porodnice je schopna zajistit pro klientky vegetariánskou stravu.

V porodnici/nemocnici je osoba pověřená přijímáním podnětů (připomínek, stížností) klientů.

Ostatní informace o porodnici

Porodnice není perinatologickým centrem, nemá titul „baby-friendly hospital“. Odběr pupečníkové krve neumožňuje.

Ceny za služby

Doprovod k porodu: bezplatný

Předporodní kurz pro partnera + doprovod rodičky k porodu:  500Kč

Předporodní kurz pro rodičky: 500Kč

Nadstandardní pokoj: 450 Kč/den

Pokoj s pobytem včetně doprovodu: 270 Kč/den

Aktualizace medailonu

28. 7. 2010

Pozn. redakce: Uvedené informace byly převzaty z dotazníku, který vyplnil pověřený pracovník/pracovnice porodnice a za jejich obsah a pravdivost odpovídá porodnice. Některé údaje, které porodnice nevyplnila ani neoznačila jako od minulého roku se lišící, byly převzaty z minulého medailonu.

© Text této stránky je chráněný copyrightem. Neradi to píšeme, ale na základě předchozích nedobrých zkušeností Vás prosíme, abyste při využívání informací z našeho webu vždy uváděli jako zdroj www.aperio.cz. Pokud chcete text nebo jeho části okopírovat, nejprve si vyžádejte náš písemný souhlas. Kontakt.

Diskuse, Vaše zkušenosti

Příspěvků: 7

Zobrazit příspěvky

Zobrazit příspěvky

Váš názor, Vaše zkušenost

Antispamový test, opište prosím text:

raptcha.png


Rychlé odkazy

Doporučujeme naše kurzy

Víkendový kurz předporodní přípravy

Předporodní příprava - individuální konzultace

Childbirth Education in English

Individual Prenatal Course in English

Podpůrná skupina pro ženy po CS

Setkání žen na téma CÍSAŘSKÝ ŘEZ

Kurz pro lektorky a lektory přípravy na porod a rodičovství - leden až listopad 2018


Lektorka/lektor přípravy na porod a rodičovství

...všechny naše kurzy

Užitečné odkazy

Jak se kde rodí? - web, který sleduje rozdíly mezi porodnicemi v počtech císařských řezů, nástřihů hráze, poranění žen při porodu či klešťovými porody

BIOSTATISTIČKA.CZ - analýzy, články, přednášky, odkazy na zahraniční studie, co je "evidence based care" a další

Pásmo krátkých filmů o těhotenství, porodu a rodičovství – filmy, které připravila UNIPA Unie porodních asistentek

Cesta k domácímu porodu – rady ženám, jak se za stávající legislativní situace domoci asistence při domácím porodu. Připravila Liga lidských práv pro svůj web Férová nemocnice

Povídej mi, jak jsem se narodil/a – kniha pro malé i velké děti o čekání a narození miminka
Povídej mi, jak jsem se narodil/a – kniha pro malé i velké děti o čekání a narození miminka

Ženy-Matky-Telá – publikace o právech žen při porodu na Slovensku

Světový týden respektu k porodu - festival o těhotenství, porodu a rodičovství, květen 2017

  Festival o těhotenství, porodu a rodičovství

Příručka pro rodiče

Nebojujte se zákony - příručka pro rodiče 2017legislativa, myšlenkové mapy, příklady z praxe

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2017 - ke stažení ve formátu PDF

Chcete mít příručku doma v PDF nebo v tištěné verzi? Rádi vám ji zdarma poskytneme.
Jednotlivé články také najdete v sekci
Rady a informace.


Zaskočila vás nečekaná rodinná situace?

Kurz pro rodiče ve složité situaci
Práce, komunikace, výchova,
finanční poradenství, seberozvoj,
právní minimum

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2016 - ke stažení ve formátu PDF, velikost 1 MB

Otevřená registrace, počet míst omezen

Podpořte nás, děkujeme

Máte nás rádi?

Nakupujte ve svých oblíbených internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z vaší útraty půjde na naši podporu.
Nestojí Vás to nic navíc! Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz