Aperio

Pro Českou spořitelnu jsou programy work-life balance jasnou konkurenční výhodou

Klára Gojišová, HR expertka, Česká spořitelnaPetra Kubálková vedla rozhovor s Klárou Gojišovou, HR expertkou České spořitelny nejen o ocenění Firma rovných příležitostí (uděluje Gender Studies o.p.s.), ale také o programech work-life balance a inspiraci, kterou je česká pobočka pro celou skupinu Erste Bank.

Paní Gojišová, nelze si nevšimnout, že se Česká spořitelna stává hvězdou v oblasti rovných příležitostí ve firmě a v opatřeních pomáhajících rodičům. Koncem loňského roku jste získali ocenění Firma roku - Firma rovných příležitostí. Jaké byly začátky této strategie? Proč jste se rozhodli jít touto cestou? Ovlivnilo Českou spořitelnu to, že je součástí větší mezinárodní skupiny bank?

Za začátek lze považovat rok 2008, kdy Vera Budway Strobach zahájila v rámci HR program Diversitas, v té době zaměřený na podporu žen manažerek v ČS. Program vznikl jako reakce na fakt, že v bance pracuje přes 74% žen, nicméně v top managementu je jich minimum. Přitom je dokázané, že přítomnost žen na nejvyšších úrovních v organizaci zvyšuje její profit. My proto nabízíme ženám různá školení, která jsou zaměřená na tzv. soft skils – tzn. na práci se sebedůvěrou, sebeprezentací a asertivitou.

Dalším programem adresujícím potřebu zaměstnanců je program Čáp pomáhající s návratem do zaměstnání a integrací rodičů, jichž je v ČS stále kolem 1000. Postupně se nabalovaly další aktivity, jako je v současnosti program Transition s cílem zaměstnat více zdravotně postižených v ČS.

Pro ČS je takový přístup konkurenční výhodou a cestou, jak přilákat nejen uchazeče o zaměstnání, ale hlavně pečovat o a udržet šťastné ty stávající, v různých životních fázích. Erste Bank, jako naše matka, se u nás inspiruje a chce v blízké době realizovat podobný program na úrovni celé skupiny. Zatím jsme jediná banka ve skupině Erste, která má komplexní program na podporu rovných příležitosti.

Programy work-life-balance i koncepty podporující rovné příležitosti začínají být známé i v České republice. Inspirujete se u jiných organizací, nebo spíše v zahraničí?

Ano, inspirujeme se doma i v zahraničí. V poslední době více právě v zahraničí, s tím, jak se stáváme leadery v této oblasti.

Slyšela jsem o programu Čáp, který již několik let funguje ve vaší firmě. Můžete mi popsat, jaké další programy a koncepce máte v České spořitelně?

Čáp si klade za cíl podporu rodičů po mateřské a rodičovské dovolené, Satori je mentoringem pro ženy manažerky, Minerva adresuje vzdělávací potřeby v tzv. měkkých dovednostech (soft skills) žen manažerek v pobočkové síti, Transition je programem pro otevření se zdravotně postiženým zaměstnancům. To vše pod deštníkem Diversitas. V současné době připravujeme také koncept age managementu v ČS.

Setkání s rodiči v České spořitelně, fotka 1Setkání s rodiči v České spořitelně, fotka 2

 

A jak na programy a novinky reagují zaměstnanci? Byl např. program Čáp přijímán pozitivně hned od začátku? A jak těžké bylo/je vysvětlit zaměstnancům přínosy opatření a programů? Máte nějaký příklad pozitivní reakce ze strany zaměstnanců, např. matek na rodičovské dovolené, rodičů, nebo i z vedení?

Reakce jsou velmi pozitivní, je zde nadšení, že se pro zaměstnance s různými potřebami něco dělá. Zpočátku to ale bylo obtížné. Naráželi jsme na mnohé stereotypy a nepochopení, o čem všem diverzita vlastně je. Často byla spojována jen s feminismem a ženami ve vysokých pozicích. První rok jsme strávili mnoho času vysvětlováním, co diverzita je a jaké přináší firmě ekonomické a jiné výhody.

Jak jste vytipovali oblasti, kde chcete působit? Použili jste možnosti např. genderového auditu nebo jste pracovali pouze s vlastními daty a analýzami? A jak složité bylo a je přesvědčit vedení, aby podpořilo jmenované změny?

Začínali jsme v roce 2008 s dotazníkem na Intranetu, kde jsme získali názory zaměstnanců, jak vnímají situaci v ČS a co je podle nich potřeba změnit. Využili jsme také genderového auditu a workshopů pořádaných napříč ČR v pobočkách ČS, abychom zjistili potřeby zaměstnanců. Zdrojem dat je pro nás také Employee Engagement Survey a přímá zpětná vazba (např. ze setkání s rodiči). Program Diversitas je přímo podřízen našemu řediteli a on osobně ho podporuje, což velmi pomáhá s jeho implementací do strategií ČS.

Jak se dívají rakouští manažeři na náš pracovní trh, je něco, co je překvapuje? Jsou některá opatření, které centrála nemohla pochopit, nebo máte zcela samostatnou pozici v rozhodování jaké programy zavedete?

Určitým překvapením je pro manažery z Rakouska délka rodičovské dovolené v ČR a málo využívané zkrácené a flexibilní formy práce. V Rakousku se zůstává na rodičovské dovolené maximálně dva roky a také se plně využívají možnosti, které nabízí práce na zkrácený úvazek (takto pracuje zhruba 10% ze všech zaměstnaných).

Co se týče našich opatření, Erste Bank nám při vytváření těchto programů nechává volné ruce. Vnímá nás jako experty na lokální trh práce. Zatím jsme jediná banka ve skupině s programem na podporu rovných příležitostí, ale je tu zájem tento osvědčený model využít. Dalším krokem proto bude implementace programu typu Diversitas na úrovni Erste Holding.

Pomohly vám při zavádění programů zkušenosti centrály? Mohli jste zavolat a říci: „chceme udělat něco pro rodiče, máme tady ten a ten problém, pomozte nám jej vyřešit"? Nebo je situace v jiných zemích nesrovnatelná?

Program jsme zaváděli sami, nicméně sdílení zkušeností funguje výborně ve všech oblastech napříč Erste bank. Zde jsme se stali leadery, jsme tedy v pozici, kdy se na nás ostatní obracejí pro radu a my velmi ochotně sdílíme naše „learning points". Nejde to ovšem vždy, protože situace v různých zemích se často liší. Příkladem může být problém návratu matek z rodičovské dovolené do práce, který je v Česku velmi specifický.

Česká spořitelna - logo

Máte představu kolik vás programy a opatření stály? Můžete náklady vyčíslit?

Program Diversitas má svůj rozpočet a programovou manažerku na plný úvazek. Mnohé z aktivit ale nestojí víc než můj čas a čas kolegyně Very Budway.

Paní Gojišová, vy osobně, které opatření máte nejraději a proč?

Můj osobní favorit je program pro zaměstnání osob se zdravotním postižením, neboť v této oblasti je třeba udělat velký kus práce. V ČR je zatím velmi málo příležitostí a neuvědomujeme si, že to zítra může být naše situace...

Co byste doporučila ostatním firmám jako dobrý tip pro začátek? A jakých chyb by se měly vyvarovat? Máte nějaké rady pro nováčky?

Jděte do toho s nadšenými lidmi – bez nadšení tyto programy nebudou fungovat. Bojujte za jejich začlenění do běžných procesů HR a vybavte se pevnou vůlí – každá firma v prvé řadě vytváří zisk a tak budete mít za úkol obhájit tyto extra náklady. Každý kousek je úspěch, za který se pochvalte.


Projekt "Podpora slaďování pracovního a rodinného života" byl podpořen v rámci operačního programu, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem.
Projekt CZ.1.04/5.1.01/51.00027

Operační program Lidské zdroje a zaměstnanost     
(podrobné informace na www.esfcr.cz)

loga OP LZZ, ESF, EU

Diskuse, Vaše zkušenosti

Příspěvků: 0

Váš názor, Vaše zkušenost

Antispamový test, opište prosím text:

raptcha.png


Rychlé odkazy

 

Příručka pro rodiče

NEBOJUJTE SE ZÁKONY, využijte je ve svůj prospěch - 2018
- legislativa, myšlenkové mapy, příklady z praxe
- jednotlivá témata najdete v sekci Aktuality a články

Podpořte nás

Pomohlo vám APERIO? Pokud ano, prosíme přispějte darem na číslo účtu
333 777 555 / 2010
variabilní symbol 333

Do zprávy pro příjemce označte platbu jako "dar."
Odkaz na platební bránu i další možnosti, jak nás podpořit, najdete na donorské stránce.
Děkujeme!

Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Máte nás rádi?
Nakupujte ve svých oblíbených internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z vaší útraty půjde na naši podporu.
Nestojí Vás to nic navíc!

Kurzy pro rodiče

Přehled všech kurzů a seminářů pro rodiče najdete ZDE.

Doporučujeme

DámePráci.cz

Poradí vám poradna APERIO a práci najdete s aplikací DámePráci.cz

Zkrácené úvazky

Donoři

Obsah sekce Rodina a práce je podpořen v rámci projektu Podpora slaďování pracovního a rodinného života (OP LZZ).

loga OP LZZ