Aperio

Nové možnosti vzdělávání rodičů - webinář

03.01.2012 | #práce a rodina

Každá firma se dřív nebo později setkává s otázkou, jak se co nejefektivněji vypořádat s návratem matky (v pár příkladech otce) z rodičovské dovolené. Většina matek je na rodičovské dovolené tři roky a za tu dobu se logicky prostředí v oboru podnikání vyvíjí a mění. Znalosti získávané firmou po dobu její nepřítomnosti rostly a často došlo i k personálním změnám.

Co tedy s matkou, která byla tři roky mimo obor a mnoho lidí na ni již mohlo zapomenout? Taková žena se stává nepříjemným úkolem pro řešení nadřízených manažerů a manažerek a tím i personálních oddělení. Výsledkem pak často bývá propuštění matky (způsobů je mnoho, od dohody, přes zrušení pracovního místa, po výpověď).

Pokud bychom se ovšem se zamysleli nad možnostmi a možnými způsoby řešení a pokud jsme firma podporující návrat matek zpět  do zaměstnání, budeme se snažit najít i jiné řešení. Rodiče vracející se po rodičovské dovolené mají jinak strukturované potřeby a priority a tak je dobré se na jejich návrat připravit.

Jak zapojit vracející se rodiče?

webináře pro rodičePředstavme si situaci, že se nám v jednom měsíci vrací na původní pozice 5 matek. Všechny byly na MD/RD tři roky. Tým se změnil, technologie se vyvinuly a my úplně nevíme, jak budou zvládat zapojení do pracovního procesu s malými dětmi. Situaci, kterou jsme všichni již poznali. Asi nejpalčivějším problémem je, že kompetence a znalosti žen poněkud zastaraly. Jako důležité proto je, nejrychleji doplnit informace o změnách. Důležité proto je připravit se na jejich návrat předem.

Možností přípravy je mnoho druhů; můžeme například dopředu identifikovat vhodnou pozici pro vracející se matku a na novou pozici ji přesunout; další možností je zaměstnat ji na částečný úvazek (například smlouvy typu DPP a DPČ) a skrze tyto úvazky poskytnout matce prostor a čas na její návrat a postupné zapracování. Možností, na kterou nemůžeme zapomenout je vzdělávání a to nejen před nástupem, ale také bezprostředně po nástupu. Zde můžeme využít různé formy vzdělávání o různé intenzitě. A podle našich zkušeností, ověřených v našich aktivitách, je jednou z vhodných metod seminář vedený přes nové technologie - tj. webinář.

Webináře? Ano! Webináře!

APERIO otestovalo webináře v projektu Sólo rodiče a práce, kde spolupracovalo s lektorem Ing. Vlastimilem Jarošem, v následující části představujeme jeho i naše poznatky z vedení webinářů.

Co to tedy webinář vlastně je? U webinářů jde o on-line akci, kdy účastníci a účastnice vidí na obrazovce lektorem řízenou obrazovou prezentaci a lektora také vidí a slyší v reálném čase. Zpětná vazba od účastníků a účastnic probíhá přes chat. Obtížností webináře pro lektora je, že se musí daleko přesněji připravit než na běžný seminář a nemůže bezprostředně využít vznikající reakce přítomných účastníků a účastnic. Výhoda webinářů je ovšem nesporná, tohoto typu vzdělávání se můžou účastnit i matky s velmi malými dětmi, stačí pouze přístup k internetu s vybavením na přenos zvuku.  Stejně tak je příjemná i organizace tohoto typu vzdělávání, termín se hledá lehčeji, odpadají starosti s koordinací a s pronájmem prostor a nákupem občerstvení pro účastníky, lektor či lektorka může přednášet na svém pracovišti, rodiče nemusí mít starost o to, kdo pohlídá děti během školení. Samozřejmě, tento typ vzdělávání přes internet se nehodí pro všechny obory, ale pro velkou část je funkční.

Takže, pokud uvažujete, že pomůžete rodičům zpět k návratu do firmy a rozhodnete se pro vzdělávání před jejich nástupem, zkuste se zamyslet, zda vhodným nástrojem není právě webinář.

Hodně úspěchů při pořádání webinářů! Budeme rádi, když nám svoje zkušenosti popíšete.

Petra Kubálková, APERIO


Projekt "Podpora slaďování pracovního a rodinného života" byl podpořen v rámci operačního programu, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem.
Projekt CZ.1.04/5.1.01/51.00027

Operační program Lidské zdroje a zaměstnanost     
(podrobné informace na www.esfcr.cz)

loga OP LZZ, ESF, EU


Tento text byl zveřejněn na stránkách http://www.hrexpert.cz/

Rychlé odkazy

 

Vydali jsme

Rodiče ve firmě
Praktický průvodce managementem mateřské
a rodičovské rodičovské dovolené pro firmy

Lidé jsou to nejcennější, co máte - obálka

Lidé jsou to nejcennější, co máte
Prorodinná opatření ve firmách

Lidé jsou to nejcennější, co máte - obálka


Legislativní příručka pro rodiče

NEBOJUJTE SE ZÁKONY 2018
- legislativa, myšlenkové mapy, příklady z praxe
- jednotlivá témata najdete v sekci Aktuality a články

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

Vzdělávání

Školení pro management a oddělení HR
Rodičovské kurzy pro vaše zaměstnance a zaměstnankyně
Přehled všech kurzů a seminářů pro rodiče najdete ZDE
Školení pro odborníky připravujeme na míru, kontaktujte nás.

Podpořte nás

Pomohlo vám APERIO? Pokud ano, prosíme přispějte darem na číslo účtu 333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333
Do zprávy pro příjemce označte platbu jako "dar."
Odkaz na platební bránu i další možnosti, jak nás podpořit, najdete na donorské stránce.
Děkujeme!Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.

Máte nás rádi?
Nakupujte ve svých oblíbených internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z vaší útraty půjde na naši podporu.
Nestojí Vás to nic navíc!

Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Donoři

Obsah sekce HR point/PRO FIRMY byl podpořen v rámci projektů Rovné zacházení na pracovištích v Praze (OPPA) a Podpora slaďování pracovního a rodinného života (OP LZZ).

loga OPPA
Evropský sociální fond; Praha a EU:
Investujeme do vaší budoucnosti

loga OP LZZ