Aperio

Desatero pracujících matek

Chystáte se zpátky do práce? Máte obavy, jak zvládnete sladit rodinu s prací? Není třeba se bát. Ač to není snadné, existují řešení, jak složitou situaci se slaďováním práce a rodiny uspokojivě vyřešit. Nejdůležitější je zapojit do nového režimu všechny členy rodiny, a zvláště vašeho partnera. Bývá také zapotřebí přesvědčit sebe i další blízké lidi kolem vás, že vaše děti nebudou vaší prací poškozovány.

Pracující ženy trpívají pocity viny z nedostatku času na své děti. Výzkumy ovšem neprokázaly, že by děti pracujících žen na tom ve svém vývoji byly hůř než děti žen v domácnosti. Nemusí ani platit, že dlouhodobý pobyt doma s dětmi  znamená, že jim automaticky dáváme to nejlepší. Naopak, ukazuje se jako prospěšné, když děti vnimají své matky i v souvislosti s jejich pracovním světem. Děti pracujících rodičů mají dle výzkumů dobré předpoklady pro to být v budoucnu dobrými rodiči, mít důvěru ve své schopnosti a obstát i v pracovním světě.

Ukazuje se, že zejména sólo matky (ale platí to i o ostatních), jsou-li bez práce a dlouhodobě jen pečují o děti, rychle ztrácejí sebedůvěru. Když však práci získají a zvládají ji dobře, přenášejí své uspokojení a rostoucí sebedůvěru zpět do rodičovství i do partnerského vztahu.

S podobnými problémy českým matkám pomáhá také naše organizace; m.j. propagujeme následující Desatero pracujících matek.

Desatero pracujících matek

1. Přestože se během rodičovské dovolené stará o děti a domácnost nejvíc ten, kdo rodičovskou čerpá, po jeho návratu do práce se situace většinou musí rychle změnit. Vyzkoušejte si to předem. Dobrý nápad je požádat partnera, aby na několik dní převzal péči o děti i domácnost, a odjet třeba na několikadenní kurs.

2. Váš návrat do práce se týká celé rodiny. Promluvte si s partnerem i s dětmi o tom, jaké změny vás všechny čekají.

3. Nebojte se žádat o pomoc a zapojit partnera i děti do vaření i domácích prací. Porozhlédněte se po službách, které vám mohou pomoci – pravidelné využívání úklidové firmy nemusí vyjít draho, a namísto sobotních odpolední s vysavačem a čisticími prostředky může vaše rodina trávit čas příjemněji.

4. Na nikoho nezapomínejte. Ačkoli práce v prvních týdnech bude vyžadovat většinu vaší pozornosti a energie, najděte si občas i klidný čas pro naslouchání svým dětem a popovídání s partnerem.  Myslete také na to, kde můžete vy sama nabrat energii. Na činnosti, které vám „dobíjejí baterky", si vyhraďte pravidelný čas.

5. Počítejte s proměnlivostí plánů, buďte flexibilní. Žádný plán nemůže vystihnout realitu, kterou tvoří i neočekávané pracovní úkoly a dětské nemoci; základem spokojenosti v rodině je mluvit spolu o tom, co kdo potřebuje, a hlavně si navzájem naslouchat. Pro nečekané události je dobré neplánovat čas na 100% a mít v záloze plán B (hlavně pro hlídání dětí).

6. Ne všechno vyjde podle plánů a někdy není prostě dost času na všechno. Stanovte si priority. Je důležitější mít uklizeno, nebo jít na plánované cvičení? Tip: pro dobrý pocit z uklizeného prostoru stačí někdy jen málo – čistý jídelní stůl, pracovní místo nebo koutek pro odpočinek. Ostatní může počkat.

7. Neberte na sebe víc, než zvládnete. Naučte se říkat ne. I něco tak lákavého jako společné víkendové lyžování s rodinou vašich známých vás může stát po náročném týdnu víc energie, než vám dá. Ačkoli jste výkonná a schopná, nejste superžena s nadlidskými schopnostmi.

8. Snižte své nároky na všechny kolem i na sebe. Domácnost nebude možná  dokonale uklizená, každý večer nebude teplá večeře a všichni budete občas s něčím nespokojení. Nemluvte o tom, co je špatně, ale o tom, jak můžete všichni přispět k lepšímu fungování vaší rodiny a domácnosti.

9. Z pravidelně prováděných činností (úklid, nákup, příprava věcí do školky/školy/na kroužky...) si udělejte rutinu, ušetříte tak hodně času.

10. Berte věci s humorem a nadhledem. Slaďování práce a rodiny je proces, který se stále mění a vyvíjí, ale - dá se zvládnout! Navíc se při něm všichni členové rodiny naučí spoustu nových věcí.

Autorky: Eliška Kodyšová, Lucie Suchochlebová Ryntová

Článek vyšel v časopise Děti a my, 9/2011. Upraveno.


Na rok 2012 a 2013 připravuje APERIO semináře pro rodiče na téma slaďování práce a rodiny. Semináře budou probíhat v krajích po celé České republice. Dozvíte se na nich čeho a jak využít, aby se Vám lépe dařilo slaďovat práci a rodinný život. Budete mít také možnost zlepšit své komunikační dovednosti pro vyjednávání v rodině a se zaměstnavatelem. Pro termíny a místa konání seminářů sledujte naše webové stránky www.aperio.cz.


Projekt "Podpora slaďování pracovního a rodinného života" byl podpořen v rámci operačního programu, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem.
Projekt CZ.1.04/5.1.01/51.00027

Operační program Lidské zdroje a zaměstnanost     
(podrobné informace na www.esfcr.cz)

loga OP LZZ, ESF, EU

Rychlé odkazy

Právě vyšlo

Nebojujte se zákony.
Příručka pro rodiče 2016

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2016 - ke stažení ve formátu PDF, velikost 1 MB

* Příručka je zdarma a můžete si ji po dohodě vyzvednout v kanceláři.
* Příručku si můžete stáhnout ZDE (formát PDF, velikost 1 MB).
* Pokud si přeje příručku zaslat poštou, bude vás stát cenu poštovného.

Podpořte nás

Pomohlo vám APERIO? Pokud ano, prosíme přispějte darem na číslo účtu
333 777 555 / 2010
variabilní symbol 333

Do zprávy pro příjemce označte platbu jako "dar."
Odkaz na platební bránu i další možnosti, jak nás podpořit, najdete na donorské stránce.
Děkujeme!

Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Máte nás rádi?
Nakupujte ve svých oblíbených internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z vaší útraty půjde na naši podporu.
Nestojí Vás to nic navíc!

Kurzy pro rodiče

Přehled všech kurzů a seminářů pro rodiče najdete ZDE.

Doporučujeme

DámePráci.cz

Poradí vám poradna APERIO a práci najdete s aplikací DámePráci.cz

Zkrácené úvazky

Donoři

Obsah sekce Rodina a práce je podpořen v rámci projektu Podpora slaďování pracovního a rodinného života (OP LZZ).

loga OP LZZ