Aperio

Desatero pracujících matek

Chystáte se zpátky do práce? Máte obavy, jak zvládnete sladit rodinu s prací? Není třeba se bát. Ač to není snadné, existují řešení, jak složitou situaci se slaďováním práce a rodiny uspokojivě vyřešit. Nejdůležitější je zapojit do nového režimu všechny členy rodiny, a zvláště vašeho partnera. Bývá také zapotřebí přesvědčit sebe i další blízké lidi kolem vás, že vaše děti nebudou vaší prací poškozovány.

Pracující ženy trpívají pocity viny z nedostatku času na své děti. Výzkumy ovšem neprokázaly, že by děti pracujících žen na tom ve svém vývoji byly hůř než děti žen v domácnosti. Nemusí ani platit, že dlouhodobý pobyt doma s dětmi  znamená, že jim automaticky dáváme to nejlepší. Naopak, ukazuje se jako prospěšné, když děti vnimají své matky i v souvislosti s jejich pracovním světem. Děti pracujících rodičů mají dle výzkumů dobré předpoklady pro to být v budoucnu dobrými rodiči, mít důvěru ve své schopnosti a obstát i v pracovním světě.

Ukazuje se, že zejména maminky, které jsou s dětmi samy (ale platí to i o ostatních), jsou-li bez práce a dlouhodobě jen pečují o děti, rychle ztrácejí sebedůvěru. Když však práci získají a zvládají ji dobře, přenášejí své uspokojení a rostoucí sebedůvěru zpět do rodičovství i do partnerského vztahu. 

Jak to udělat, aby práce a rodina nestáli proti sobě? 

Desatero pracujících matek

1. Přestože se během rodičovské dovolené stará o děti a domácnost nejvíc ten, kdo rodičovskou čerpá, po jeho návratu do práce se situace většinou musí rychle změnit. Vyzkoušejte si to předem. Dobrý nápad je požádat partnera, aby na několik dní převzal péči o děti i domácnost, a odjet třeba na několikadenní kurs.

2. Váš návrat do práce se týká celé rodiny. Promluvte si s partnerem i s dětmi o tom, jaké změny vás všechny čekají.

3. Nebojte se žádat o pomoc a zapojit partnera i děti do vaření i domácích prací. Porozhlédněte se po službách, které vám mohou pomoci – pravidelné využívání úklidové firmy nemusí vyjít draho, a namísto sobotních odpolední s vysavačem a čisticími prostředky může vaše rodina trávit čas příjemněji.

4. Na nikoho nezapomínejte. Ačkoli práce v prvních týdnech bude vyžadovat většinu vaší pozornosti a energie, najděte si občas i klidný čas pro naslouchání svým dětem a popovídání s partnerem.  Myslete také na to, kde můžete vy sama nabrat energii. Na činnosti, které vám „dobíjejí baterky", si vyhraďte pravidelný čas.

5. Počítejte s proměnlivostí plánů, buďte flexibilní. Žádný plán nemůže vystihnout realitu, kterou tvoří i neočekávané pracovní úkoly a dětské nemoci; základem spokojenosti v rodině je mluvit spolu o tom, co kdo potřebuje, a hlavně si navzájem naslouchat. Pro nečekané události je dobré neplánovat čas na 100% a mít v záloze plán B (hlavně pro hlídání dětí).

6. Ne všechno vyjde podle plánů a někdy není prostě dost času na všechno. Stanovte si priority. Je důležitější mít uklizeno, nebo jít na plánované cvičení? Tip: pro dobrý pocit z uklizeného prostoru stačí někdy jen málo – čistý jídelní stůl, pracovní místo nebo koutek pro odpočinek. Ostatní může počkat.

7. Neberte na sebe víc, než zvládnete. Naučte se říkat ne. I něco tak lákavého jako společné víkendové lyžování s rodinou vašich známých vás může stát po náročném týdnu víc energie, než vám dá. Ačkoli jste výkonná a schopná, nejste superžena s nadlidskými schopnostmi.

8. Snižte své nároky na všechny kolem i na sebe. Domácnost nebude možná  dokonale uklizená, každý večer nebude teplá večeře a všichni budete občas s něčím nespokojení. Nemluvte o tom, co je špatně, ale o tom, jak můžete všichni přispět k lepšímu fungování vaší rodiny a domácnosti.

9. Z pravidelně prováděných činností (úklid, nákup, příprava věcí do školky/školy/na kroužky...) si udělejte rutinu, ušetříte tak hodně času.

10. Berte věci s humorem a nadhledem. Slaďování práce a rodiny je proces, který se stále mění a vyvíjí, ale - dá se zvládnout! Navíc se při něm všichni členové rodiny naučí spoustu nových věcí.

 

 

Autorky: Eliška Kodyšová, Lucie Suchochlebová Ryntová

Článek vyšel v časopise Děti a my, 9/2011. Upraveno.

 Téma Návratu do práce, pracovních smluv a nároku na zkrácenou pracovní dobu rodičů můžete kontultovat v APERIO poradně pro rodiče

Rychlé odkazy

 


APERIO KURZY

ČEKÁTE MIMINKO?
Objevte naše kurzy pro budoucí rodiče

NACHÁZÍTE SE V OBTÍŽNÉ SITUACI?
Sílu vám dodá program Nové šance v Praze a Olomouci

Práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj

Nové šance


Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii
 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech Tchibo, Mall, Zoot a dalších přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na podporu APERIA. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA