Aperio

Péče o tělo

03.06.2011 |

Časopis Aperio III/2005

Nové číslo časopisu Aperio přináší např. tyto články:

Jan Gruber: Duševní hygiena

Pro devadesát devět lidí ze sta splývá toto slovo s udržováním čistoty těla a se zdravotními návyky, které jsou potřebné pro udržení fyzického zdraví. Mluvit o hygieně duševní jako o „psychické" obdobě výše zmíněného je pro mnoho lidí stále ještě v lepším případě cosi vzdáleného a v horším přímo odpuzujícího. Absence duševní hygieny v životě však působí destruktivně a nevyplácí se ji zanedbávat.

Helena Máslová: Diktát ženské krásy

Jakou roli hraje v životě žen (a mužů) fyzická krása?Jaké ženy jsou úspěšné a jakým dávají muži přednost? Opravdu existují kritéria, která činí některé ženy atraktivnějšími než jiné? A proč mnohé dnešní ženy vydávají tak velkou část své energie i peněz k tomu, aby svou přirozenou podobu pozměnily? Splní jejich snaha také jejich očekávání?

Nejsem stará

Rozhovor Evy Labusové s herečkou Ljubou Skořepovou o fyzické a duševní kráse, o (ne)stárnutí a o tom, jak zachovat životu smysl.

Jana Chrástecká: Umíte si vybrat správnou kosmetiku?

Elastin, kolagen, tensidy, liposomy, cerasomy, tekuté krystaly, AHA kyseliny... Nelze je přehlédnout. Zázraky moderní chemie suverénně kralují na kosmetickém trhu ve výrobcích pro dospělé i pro děti. Kdo by si nepřál pevnou, pružnou a zdravou pleť bez vrásek a vad? Člověk však nevznikl v chemické továrně, ale narodil se živé ženě. Proč tedy používat prostředky, které nám nejsou vlastní a v jemné rovnováze těla působí jako „palice na komára"? Uvážené nakupování kosmetiky předchází mnoha problémům.

Očkování: Nelehká a zakázaná volba

Rozhovor Evy Labusové s MUDr. Lukášem Dostalem
Očkování patří k převratným novodobým medicínským objevům. V naší zemi tvoří již několik desetiletí nedílnou součást státem garantované základní zdravotní péče. Do nedávna nikdo nezkoumal, nakolik jde o opatření nezbytné, správně načasované a - bezpečné. Se vstupem ČR do EU se však i u nás leccos mění a přibývá debat o dosud neobvyklých otázkách. Je očkování opravdu nutné? Je bezpečné? Kdo o těchto otázkách rozhoduje? Lze najít rozumný kompromis? A jaká je situace v jiných evropských státech?

Eva Labusová: Máte v pořádku domácí lékárničku?

Zdaleka ne se všemi zdravotními problémy a drobnými úrazy spěcháme hned k lékaři. I doma (případně na chalupě či na cestách) bychom měli mít k dispozici základní léky a obvazový materiál. Jakých zásad bychom se měli držet při správě soukromé lékárničky a co by mělo být jejím obsahem? Je samozřejmě rozdíl, zda slouží zdravému svobodnému mládenci, rodině se třemi často stonavými dětmi nebo starému člověku. Přesto existují všeobecné zásady, podle kterých bychom své domácí lékárny měli zřizovat a udržovat ve stavu pohotovosti. Co do domácí lékárničky nezbytně patří?

Anketa Aperia: Jak si nejlépe odpočinete?

Současný způsob života oproti minulosti přináší daleko více stresu, přemíry podnětů i pracovního přepětí, s nímž se pojí zanedbávání jídla i spánku. Moderní člověk je nezřídka svůj vlastní štvanec a marně hledá klidné spočinutí. Pravidelný odpočinek je základním předpokladem vyrovnané mysli i tělesného zdraví.

Zeptali jsme se čtenářů Aperia: Umíte odpočívat? Jakou formu odpočinku máte nejraději?

Gabriela Bachárová: Když potíže duše a těla souvisejí

Když je nemocná duše, stůně tělo. I mnozí lékaři už uznávají pravdivost tohoto rčení. Kdo je nešťastný nebo se trápí, je mnohem více náchylný onemocnět. A to i vážnými nemocemi jako je rakovina nebo potíže se srdcem. Výzkumy dokazují, že lidé, kteří jsou „v pohodě", žijí déle a nepotýkají se tolik s chorobami. Smutní nebo nešťastní lidé, kteří se nedovedou vypořádat s problémy, se mnohem častěji trápí bolestmi hlavy, alergiemi, astmatem nebo kožními problémy. Mohou za to látky, které jsou při negativních emocích vyplavovány do organismu, a tam ničí vše, co jim přijde do cesty...

Jeroným Klimeš: Víra, naděje a tajemství uzdravení

Lékaři i vědci přiznávají, že mnohé zákonitosti zdraví a nemoci, ale zejména pak princip uzdravování, zůstávají navzdory všem výdobytkům moderní medicíny zahaleny tajemstvím. Každý člověk je jiný. Neexistují univerzální recepty. Jak se vypořádat se zákeřnou nemocí? Nakolik pomáhá víra a naděje v uzdravení? Autor článku upřímně sděluje i svůj vlastní příběh.

Otakar Flégr: Mikrovlnka

Tvoří nedílnou součást vybavení mnoha domácností, ale nad jejím užíváním se vznáší spousta otazníků. Víte o nich?

Eva Kandertová: Je libo masáž?

Masáž, neboli „hnětení" těla patří k oblíbeným relaxačním procedurám.Všichni máme rádi, když se masér věnuje jenom nám a my můžeme odpočívat a užívat si to. Tak jako se různí lidé, jsou i různé druhy masáží. Umíte si vybrat takovou, která bude vyhovovat právě Vám? Následující přehled nechť poslouží jako vodítko, jak se v přepestré nabídce, která v Čechách již existuje, lépe zorientovat.

Kateřina Minková: Jsem těhotná - potřebuje moje tělo péči navíc?

Každá žena během těhotenství více vnímá své tělo. Je to způsobeno narůstající hmotností a také vlivem hormonálních změn, které napomáhají větší citlivosti.

Simona Hoskovcová: První půlrok života dítěte - čeho si všímat

Podle čeho lze v raných měsících života dítěte poznat, že jeho vývoj probíhá, jak má?
Ve velkém očkovacím průkazu (tzv. "knížce") je na stránkách preventivních prohlídek vedle dalších kolonek i rubrika "psychomotorický vývoj". Máte v této kolonce něco vyplněné? Jakým způsobem sleduje psychomotorický vývoj dítěte váš dětský lékař?

Vlasta Jirásková: Co potřebují miminka a malé děti?

To, jak ke svým dětem od malička přistupujeme, do značné míry předurčí, jací lidé z nich vyrostou. K základním potřebám „lidských mláďat" patří potrava, spánek, pocit bezpečí a pocit, že jsou přijímána a milována. Většinu těchto potřeb najednou uspokojuje kojení. Rovněž nošení malých dětí odpovídá tomu, co s naším biologickým druhem zamýšlela příroda. Potřebu dotyku dále zabezpečují masáže a společně sdílený spánek. Při tom všem hraje důležitou roli i láskyplný klidný postoj rodičů a jejich pochopení pro jednotlivé vývojové fáze raného věku.

Eva Mazánková: Intimní hygiena u dívek
Karel Harvánek: Péče o pohlaví chlapců
Vlasta Lindová: Jak připravit dceru na první menstruaci

Na první pohled by se mohlo zdát, že starost o dětskou intimní hygienu se týká především děvčátek. Není divu, hygieně dívek a zejména první menstruaci je opravdu zapotřebí věnovat mimořádnou pozornost. Rodiče chlapců však vědí, že i malé mužské přirození skýtá celou řadu potenciálních problémů, které vyžadují péči rodičů i lékařů.

Olga Kropíková: K fyzické a duševní rovnováze přirozenou cestou

Informace o knize americké lékařky Christiane Northrup Žena - tělo a duše, kterou vydalo v předloňském roce nakladatelství Columbus

Vladimíra Strnadelová: Strava jako lék i jed

Strava má na nás bezprostřední vliv energetický, chuťový i čichový, uspokojuje naše smysly, a hlavně - její vliv je dlouhodobý. Působí na vývoj, obnovu, kvalitu a funkční stav tkání i orgánů. Tento efekt není ihned zjevný, a tak se lze dlouho stravovat nevhodně, aniž bychom o tom věděli. Postupně však dojde k poškození systému, objeví se nejrůznější zdravotní obtíže a my začneme pátrat po příčinách. Hledáme nejrůznější viry, bakterie, toxiny, ty však jsou nezřídka jen důsledkem špatné životosprávy. I v tomto případě platí, že prevence je snazší a efektivnější než léčba. Vyplatí se jíst tak, abychom své tělo jídlem živili a regenerovali, avšak nezatěžovali je a nevytvářeli přebytky.

Jana Průšová: Řeč je o jablku

Jak vybírat a nakupovat dobrá jablíčka?

Lucie Suchochlebová Ryntová: Co s dětmi doma za deště?

Z podzimního sborníku Věneček, který vydávají rodiče dětí waldorfských školek a škol, jsme pro vás vybrali několik nápadů na podzimní vyrábění s dětmi

Rychlé odkazy

 


APERIO KURZY

ČEKÁTE MIMINKO?
Objevte naše kurzy pro budoucí rodiče

NACHÁZÍTE SE V OBTÍŽNÉ SITUACI?
Sílu vám dodá program Nové šance v Praze a Olomouci

Práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj

Nové šance


Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii
 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech Tchibo, Mall, Zoot a dalších přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na podporu APERIA. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA