Aperio

Přišlo s tím vedení - ČMSS zřídila pro své zaměstnance firemní školku

Se synem jsme se zúčastnili dnu otevřených dvěří nejmenované pražské státní školky. Ředitelka i samotné zařízení na mě svorně působily úmorným dojmem. Další den jsem navštívila firemní školku Českomoravské stavební spořitelny v Praze PampeLiška a byla jsem okouzlená vstřícným a skutečně individuálním přístupem. Zaměstnancům ČMSS od té chvíle trochu závidím. O tom, co předcházelo otevření školky jsme si povídaly s Michaelou Hartychovou Hroncovou z odboru Lidské zdroje, kde zastává pozici HR Business Partnera.

autorka: Štěpánka Matúšková

Nejznámějším zaměstnancem Českomoravské stavební spořitelny je nejspíš Liška – váš maskot. Skutečné zaměstnance už si dokážeme představit hůře. Kolik máte žen a mužů, na jakých jsou pozicích, kolik mají dětí a v jakém jsou věku?

Považujeme za svou velkou přednost, že máme vyrovnané zastoupení žen a mužů napříč celou firmou - jak mezi zaměstnanci, tak na řídících pozicích. To samé platí o věku našich zaměstnanců. Co se týká počtu dětí, o tom si nevedeme žádnou statistiku. Babyboom posledních let jsme ale zaznamenali.

Ve školce ČMSS Kdo s nápadem zřídit firemní školku přišel, byla po ní ve firmě poptávka?

Přišlo s tím vedení, což je ohromná výhoda. Bez podpory vedení by se tak náročný projekt prosazoval jen stěží. Teprve poté jsme si udělali výzkum mezi zaměstnanci, abychom zjistili, co si o úmyslu vybudovat firemní školku myslí a jestli o ni budou mít zájem. Výzkum ukázal, že by školku velmi uvítali. Zadání ale přišlo shora.

Odkud ale pochází úplně první impulz, často to bývá žena v top managementu, muž, který má sám malé děti, či někdo se zahraniční zkušeností?

Myslím, že myšlenku na zřízení školky jako první vyslovil bývalý člen představenstva pan Böhm, který k nám přišel z Německa. Naše mateřská společnost Bausparkasse Schwäbisch Hall v Německu firemní školku má. Pan Böhm nebyl ani motivován potřebou umístit ve školce vlastní dítě, šlo mu o blaho zaměstnanců.

Hledali jste u někoho inspiraci, radu či pomoc?

Během přípravy školky jsem hledala zkušenosti, kde se dalo. Tehdy, v roce 2008, u nás fungovalo opravdu jen pár firemních školek, s nimiž jsem se spojila – např. školka v Reiffeisen Bank.

Velice nám pomohlo občanské sdružení Hyperaktivita, poskytující poradenský program pro firmy, které chtějí pro děti svých zaměstnanců/kyň obdobné zařízení zřídit. Postupně jsme došli k závěru, že není schůdné, aby samotná ČMSS zaměstnávala odborný pedagogický personál, ale šli jsme cestou spolupráce s externím profesionálním zřizovatelem. Jinými slovy jsme si najali specializovanou společnost, která školku provozuje – v našem případě společnost Firemní školky s.r.o.

Jak dlouho školka funguje a jak dlouho trvaly přípravy?

Přípravy trvaly asi tři čtvrtě roku a školku jsme otvírali v listopadu 2009.

Jaký máte na školku ohlas?

Velice pozitivní. Rodiče vnímají školku jako významný bonus a jsme přesvědčeni, že tak vzniká daleko důvěrnější vztah k firmě. Vždyť jde o jejich děti.

Zaměstnavatele, kteří by také rádi zřídili školku, musím upozornit, že po otevření PampeLišky nebyl zájem našich maminek a tatínků takový, jaký jsme očekávali podle předchozího průzkumu. Proto jsme nabídli místa ve školce firmám v okolí i veřejnosti, za plnou cenu bez našeho příspěvku. Náš počáteční úlek byl ale zcela zbytečný, během několika měsíců se školka zaplnila našimi firemními dětmi.

Děti ve školce ČMSSVyužívají školku častěji maminky či tatínkové z řad vašich zaměstnanců?

Myslím, že to nehraje žádnou roli, mají o ni zájem muži i ženy.

Vaše odpovědi znějí jak z učebnice pro rovné přílěžitosti, to není úplně běžné. Poskytuje vám firma v tomto směru nějaké školení?

Spíše vnímáme rovné příležitosti ve firmě zcela přirozeně a patří k běžné praxi.

Co byl při přípravě školky největší oříšek?

Najít vhodné prostory. Nakonec se i to podařilo, našli jsme vhodné prostory s malou zahrádkou hned ve vedlejší budově.

Pro jaký typ zaměstnavatelů je podle vašich zkušeností zřízení firemní školky dostupné a výhodné?

Školka je výhodná určitě pro všechny zaměstnavatele, s dostupností to bude horší. V našem případě šlo o dost velkou finanční částku na úpravu prostor, a nebýt ochoty vedení firmy potřebné prostředky najít, žádná školka by nebyla.

Je známo, že kromě rodičů vzniká zřízením školky řada výhod i zaměstnavatelům – loajálnost zaměstnanců, dobré jméno na trhu, méně absencí, nižší fluktuace. Jaký benefit vznikl ČMSS?

Všechny výhody, které jste vyjmenovala, sebou firemní školka přináší. Přidala bych ještě větší flexibilitu během pracovní doby. Naše školka PampeLiška má otevírací dobu přizpůsobenou naší pracovní době a je možné domluvit individuální prodloužení. Rodiče proto mohou ve větším klidu dokončit své pracovní úkoly a nestresovat se tím, že jim za chvíli zavírá školka na druhé straně města. Školka také funguje i v době prázdnin.

Máte výhody pro firmu spočítané finančně?

Nemáme. Školku jsme vnímali především jako službu pro naše maminky a tatínky. Rodiče na provoz školky přispívají, nemají ji zcela zdarma, dvě třetiny nákladů jim však hradí firma.

Kolik tedy rodiče platí?

Nechtěla bych být úplně konkrétní.

Ve srovnání se státní a soukromou školkou?

To bude někde mezi tím.
(pozn. redakce: Podle informace na webových stránkách školky činí školkovné za plnou docházku 14000 Kč měsíčně pro veřejnost, tzn. rodiče, kteří nejsou zaměstnanci ČMSS.)

Jaké další benefity nabízíte svým zaměstnancům – rodičům?

Každého půl roku si mohou vybrat jeden den volna navíc, který mohou strávit se svými dětmi. Přispíváme, nebo přímo pořádáme letní a zimní pobyty dětí, školka také pořádá příměstské tábory, na které firma finančně přispívá.

Jste otevření takovým možnostem jako jsou částečné úvazky, konta pracovní doby, sdílení pracovního místa či práce z domova?

Ano, snažíme se vycházet našim zaměstnancům všemožně vstříct. Vždy jde o individuální dohodu.

Máte obdobné nástroje personální politiky určené výhradně ženám, například mentoring pro ženy?

Ne, vzhledem k tomu, že zastoupení žen a mužů ve firmě je přibližně rovnoměrné, máme jen nepatrně víc žen, nepociťovali jsme potřebu zavést speciální programy pro ženy.

Jaké jsou plány vaší firmy v rozvoji firemní kultury do budoucna?

Na rozvoji naší firemní kultury intenzivně pracujeme. Chceme dále fungovat dle našich firemních zásad.


Firemní mateřská školka ČMSS PampeLiška

Děti ve školce Už v šatně mi pevně tiskne ruku ředitelka PampeLišky paní Jana Ketnerová, žena, které bych své dítě svěřila na první pohled. Zkušená, laskavá, vstřícná, informovaná. Ochotně mě provází prostorami školky, přestože už má po pracovní době. A z jejího výkladu je cítit oprávněná pýcha spolu s láskou k dětem.

Je odpoledne, dětí už je tu málo, právě se probouzejí a svačí.

„Děti nebudíme najednou, necháváme je vstávat podle vlastních potřeb. Rozdat jim svačinu postupně přece není takový problém." První odlišnost od běžného přístupu. „Máme tu děti dvouleté, které celodenně používají pleny, i šestiletou holčičku. Sestavujeme dětem různý program podle jejich vyspělosti, nejstarší holčička má už svoje desky a cíleně se připravuje na školní docházku." Paní ředitelka vypráví o jednotlivých dětech a u všech si pamatuje měsíc jejich narození. Je zřejmé, že „individuální přístup k dítěti" tu neznamená jen vyprázdněný pojem.

Všímám si řady dóz s různými přírodními materiály, těstovinami, bobulemi, fazolemi a ptám se, jestli má školka „montessori přístup". „Já jsem tím hodně praštěná," přiznává paní ředitelka a je to poznat i podle netradičních pomůcek. Děti tu mají balanční lano pro tvarování chodidlové klenby, minibranky na „pokojový hokej", spousty materiálů na výtvarné tvoření. Prostor školky je přirozeně členěn do několika koutů, věnovaných rozdílným aktivitám.

Školka je určená dětem od dvou do sedmi let, nezáleží na tom, jestli mají ještě plenky či ne. Děti mohou přicházet v průběhu celého roku. PampeLiška ale není jen hlídací koutek, má svůj rámcový vzdělávací program a vytyčené cíle:

  • podporovat rozvoj osobnosti dítěte
  • podílet se na jeho zdravém citovém, rozumovém a tělesném rozvoji
  • podporovat osvojení základních pravidel chování, základních životních hodnot a mezilidských vztahů

PampeLiška je otevřena celoročně od 7 do 17 (po domluvě až do 18) hodin, je ale možné využít individuální úpravy v docházce. Kapacita školky je 30 dětí. „Díky vstřícnosti ČMSS si můžeme dovolit, aby pro 5 až 7 dětí byla k dispozici jedna kvalifikovaná učitelka," pochvaluje si paní ředitelka.

Tak co, už i vy rodičům zaměstnaným v ČMSS trochu závidíte?


 

Projekt "Podpora slaďování pracovního a rodinného života" byl podpořen v rámci operačního programu, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem.
Projekt CZ.1.04/5.1.01/51.00027

Operační program Lidské zdroje a zaměstnanost     
(podrobné informace na www.esfcr.cz)

loga OP LZZ, ESF, EU

Rychlé odkazy

 

Vydali jsme

Rodiče ve firmě
Praktický průvodce managementem mateřské
a rodičovské rodičovské dovolené pro firmy

Lidé jsou to nejcennější, co máte - obálka

Lidé jsou to nejcennější, co máte
Prorodinná opatření ve firmách

Lidé jsou to nejcennější, co máte - obálka


Legislativní příručka pro rodiče

NEBOJUJTE SE ZÁKONY 2018
- legislativa, myšlenkové mapy, příklady z praxe
- jednotlivá témata najdete v sekci Aktuality a články

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

Vzdělávání

Školení pro management a oddělení HR
Rodičovské kurzy pro vaše zaměstnance a zaměstnankyně
Přehled všech kurzů a seminářů pro rodiče najdete ZDE
Školení pro odborníky připravujeme na míru, kontaktujte nás.

Podpořte nás

Pomohlo vám APERIO? Pokud ano, prosíme přispějte darem na číslo účtu 333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333
Do zprávy pro příjemce označte platbu jako "dar."
Odkaz na platební bránu i další možnosti, jak nás podpořit, najdete na donorské stránce.
Děkujeme!Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.

Máte nás rádi?
Nakupujte ve svých oblíbených internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z vaší útraty půjde na naši podporu.
Nestojí Vás to nic navíc!

Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Donoři

Obsah sekce HR point/PRO FIRMY byl podpořen v rámci projektů Rovné zacházení na pracovištích v Praze (OPPA) a Podpora slaďování pracovního a rodinného života (OP LZZ).

loga OPPA
Evropský sociální fond; Praha a EU:
Investujeme do vaší budoucnosti

loga OP LZZ