Aperio

Zaujalo nás

Rodiče a práce

 • Kulatý stůl na téma Ženy v práci (Women at work)
  czso.cz, 18. 6. 2014
  V České republice podniká téměř 290 tisíc žen. Za posledních dvacet let se jejich počet zdvojnásobil, přesto tvoří necelou třetinu všech podnikatelů. Největším problémem podnikatelek, zvláště ve středním věku, je sladění pracovního života s výchovou dětí. Jen 1 % žen vydělává mzdu vyšší než 73 tisíc Kč hrubého, zatímco u mužů se jedná o více než 3 %. To jsou hlavní závěry kulatého stolu, který se 18. června konal v prostorách Českého statistického úřadu (ČSÚ).
 • Čeští rodiče touží po kratších úvazcích a práci z domova, možností je ale málo
  souvisime.cz, 5. 5. 2014
  Částečné úvazky a možnost pracovat z domova, takový dárek by rodiče malých dětí nejraději viděli od svých šéfů k nadcházejícímu Dni matek (11. května) a Dni otců (15. června). Firemní školky coby nejúčinnější pomoc vidí zhruba šestina rodičů, volná pracovní doba ke skloubení práce a péče o rodinu stačí jen zhruba desetině. Pouze 4 % rodičů o pomoc zaměstnavatelů v této oblasti vůbec nestojí. Vyplývá to ze šetření na kariérním portálu Jobs.cz, kterého se zúčastnilo 1 295 návštěvníků z řad rodičů.
 • Tátové zatím vítáni nejsou
  novinky.cz, 20. 3. 2014
  S dětmi na „mateřské“ zůstává doma stále více mužů. V zahraničí se jedná o trend, kterému například propadl i britský následník trůnu princ William. Po narození prvorozeného syna využil své občanské právo na dvoutýdenní placenou otcovskou dovolenou.
 • Dobrý zaměstnavatel se pozná podle toho, jak se chová k lidem, které propouští
  byzbys.ihned.cz, 8. 3. 2014
  "Nejvíc diskriminace zažívají podle mých zkušeností rodiče s malými dětmi, stále silná je věková diskriminace, velmi obtížnou situaci mají lidé dlouhodobě nemocní nebo ti, kteří pečují o své blízké, kteří jsou nemocní," říká psycholožka práce Alena Sehnalová, která pomáhá najít místo lidem ve výpovědi.
 • Ne/rovné příležitosti matek a otců?
  peoplemanagementforum.cz, 6. 3. 2014
  Síť mateřských center přináší v rámci rozsáhlého dotazníkového šetření zajímavé postřehy na téma ne/rovné příležitosti matek a otců v péči o děti a domácnost.
 • Maminky po rodičovské mají velký potenciál
  novinky.cz, 20. 2. 2014
  Období zápisu dětí do školky není přelomové jen pro děti, ale i pro jejich rodiče. Po několikaleté péči o dítě v rodinném prostředí půjdou maminky znovu do práce, a to za nových podmínek, kdy byly roky odloučeny od svého oboru a kolegové v práci se třeba částečně obměnili. Mnohé z nich dokonce čeká hledání nové práce.
 • Předpokladem zvyšování produktivity práce je flexibilita
  novinky.cz, 22. 11. 2013
  Tři čtvrtiny českých respondentů (74 %) se podle průzkumu nadnárodní společnosti Regus domnívají, že základem pro dosažení vyšší produktivity je flexibilní práce. Průzkum rovněž potvrdil, že zejména v době vysoké nejistoty na trhu podniky neustále inovují své strategie, aby dosáhly vyšší efektivity.
 • Rodina je pro studenty prioritou, nejdřív ale chtějí rozjet kariéru
  novinky.cz, 21. 11. 2013
  Více než polovina (51 %) dotázaných vysokoškolských studentů uvedla, že jejich prioritou číslo jedna je rodina, dalších sedmadvacet procent ji v žebříčku životních hodnot klade na druhé a třetí místo. Podle průzkumu společnosti Studenta Media není proto překvapením, že celých 42 % studujících tráví se svými nejbližšími největší část volného času.
 • Nejvíce rodin a dětí ohrožených chudobou žije v pohraničí
  novinky.cz, 12. 10. 2013
  Ministerstvo práce a sociálních věcí v úterý zveřejnilo analýzu, která ukazuje, ve kterých krajích a obcích jsou rodiny a děti nejvíce ohroženy sociálním vyloučením a chudobou. Z dat vyplývá, že „mnohem vyšší riziko vykazují obce v pohraničí”.
 • Lidem znevýhodněným na trhu práce chybí podpora
  novinky.cz, 23. 10. 2013
  Mezi českými firmami zatím nejsou rozšířené programy na podporu rodin s malými dětmi či starších zaměstnanců. Rodičům pomáhá necelá třetina, lidem nad 55 let dokonce jen 9 % podniků. O širším zavádění podpor firmy zatím neuvažují. Vyplynulo to z aktuálního průzkumu ING Pojišťovny a Svazu průmyslu a dopravy ČR s názvem Zaměstnanecké benefity v roce velkých změn.
 • Poloviční úvazky chce řada lidí, firmy na to zatím neslyší
  tyden.cz, 16. 10. 2013
  Situace ohledně polovičních úvazků je v České republice stále tristní. Ve srovnání se státy Evropské unie zaujímá ČR jedno z posledních míst. Vinu na tom má malá ochota firem zaměstnávat lidi na zkrácené úvazky. Poptávka po krátkých úvazcích výrazně převyšuje nabídku ze strany firem.
 • Alternativní úvazky jsou výhodné i pro zaměstnavatele
  novinky.cz, 2. 10. 2013
  Zaměstnanecké benefity dnes patří ke standardním nástrojům oceňování zaměstnanců. Jen část firem (30 %) ale mezi ně počítá podle průzkumu ING Pojišťovny a Svazu průmyslu a dopravy ČR i alternativní pracovní úvazky, jako jsou například krácené úvazky, stlačený pracovní týden apod.
 • Neúplných rodin rychle přibývá, žije v nich už každé páté dítě
  novinky.cz, 7. 9. 2013
  Počet neúplných rodin s dětmi v ČR rychle roste. Od roku 1995 se podle údajů Českého statistického úřadu počet neúplných rodin se závislými dětmi do 26 let zvýšil o polovinu na 256 tisíc. Pouze s jedním rodičem žije podle statistik už zhruba 22 procent českých dětí, tedy asi 400 tisíc. A odborníci předpokládají, že s ohledem na stoupající rozvodovost a úbytek sňatků se situace bude v následujících letech dál zhoršovat.
 • Nejvíce se nadřou ženy sendvičové generace
  novinky.cz, 9. 8. 2013
  Nejvíce se v Česku nadřou ženy ve věku 45 let a výše. Kromě zaměstnání se starají o své děti, eventuálně vnoučata, a současně pečují o své rodiče.
 • Muž na mateřské: v cestě mu stojí hlavně předsudky
  xman.idnes.cz, 19. 7. 2013
  Nastoupí na ni pouhé jedno procento českých otců, ale přitom posiluje vazby mezi nimi a dítětem, snižuje hladinu stresu a prodlužuje život. Následující fakta o rodičovské dovolené by měli otcové znát.
 • Průkopník William. Prince čeká otcovská dovolená
  aktualne.centrum.cz, 19. 7. 2013
  Britského prince Williama čeká po narození jeho prvního potomka dvoutýdenní otcovská dovolená. I když je z královské rodiny, v tomto případě je na tom stejně jako všichni ostatní britští otcové.
 • Zkušenosti zaměstnanců na mateřské jsou cenné
  novinky.cz, 24. 5. 2013
  Přerušení práce z důvodu mateřské či rodičovské dovolené je náročné pro zaměstnavatele i zaměstnance. Jak usnadňují návrat do zaměstnání po několikaleté pauze v Citibank, jsme se ptali jejího personálního ředitele pro Českou republiku Pavla Bořila.
 • Buď práce, nebo dítě. Další možnosti přibývají jen pomalu
  penize.cz, 29. 4. 2013
  Pouze osm a půl procenta Čechů a Češek, kteří pečují o malé dítě, zároveň pracuje. Průměr v Evropské unii je téměř čtyřnásobný. Péče o dítě do tří let u nás také výrazně častěji než jinde leží výhradně na bedrech matky. Návrat do práce po letech na pískovišti není jednoduchý. Přečtěte si rady a tipy, které se můžou hodit.
 • Deset zásadních rad od deseti personalistů do pracovního života
  finance.idnes.cz, 21. 3. 2013
  Nezaměstnaných přibývá a najít uplatnění není snadné. Sehnat práci mají potíže i absolventi škol. Čtěte rady českých personalistů, jak si po skončení školy zvýšit šanci na výdělek a nastartovat lépe svou kariéru.
 • V Praze vznikl projekt, který nabízí rodičům malých dětí možnost pracovat
  praha.idnes.cz, 17. 3. 2013
  Rodiče, kteří mají malé děti, a chtějí přesto pracovat, mají v současné době v Praze více možností, kam umístit po dobu práce své ratolesti. Více firem otevírá vlastní školky, zaměstnavatelé jsou vstřícnější i k alternativním smlouvám. Novinkou je vznik zařízení zvaných Baby Office.
 • Chcete pracovat na půl úvazku? V Česku máte nejspíš smůlu
  finance.idnes.cz, 15. 3. 2013
  Po částečných úvazcích volá stále více lidí. Díky nim totiž mohou najít uplatnění matky vracející se z rodičovské dovolené, lidé starší 50 let, čerství absolventi škol i ti, kteří potřebují zaměstnání skloubit s péčí o rodiče.
 • Spása skrze práci
  respekt.ihned.cz, 1. 3. 2013
  „Političtí aritmetici spočítali, že kdyby každý muž a žena pracovali čtyři hodiny denně na něčem užitečném, pak by to, co vyprodukují, dostatečně uspokojilo všechny potřeby pohodlného života… Zbytek dne je pak možno oddávat se odpočinku a štěstí.“
 • Na ministerstvu práce nevědí, kdo přesně nemá práci
  ekonomika.idnes.cz, 12. 2. 2013
  Ministerstvo práce a sociálních věcí nemá už rok po ruce potřebná data o lidech, kteří jsou v Česku bez práce. Znemožňuje to vytvářet efektivní politiku zaměstnanosti, která by třeba reagovala na potřeby lidí v jednotlivých regionech. Informační systém, který zavedl exministr Drábek, totiž detailní analýzu neumožňuje.
 • Manuál pracující matky: kašlete na dokonalost a naslouchejte
  ona.idnes.cz, 30. 1. 2013
  Ať se zeptáte kterékoli mámy, která den co den odevzdává potomka kolektivnímu zařízení, chůvě nebo babičce, aby se na celý den odebrala do práce, jestli se pokládá za dokonalou, většina zřejmě odpoví, že ne. Chcete-li být výjimkou, zkuste některou z těchto praktických rad a hlavně se přestaňte porovnávat s ideálem ve své hlavě.
 • Zamkl ženy ve firmě a nutil je k výpovědi. Trest platí
  aktualne.centrum.cz, 17. 1. 2013
  Večerní zamykání zaměstnanců v práci, hrozby přeložení na druhý konec republiky a nucené podepsání dohody o rozvázání pracovního poměru nemají nic společného s běžným pracovním stresem a zaslouží si trest.
 • Pracovní trh v ČR ohrožuje zejména omezené množství flexibilních úvazků
  finance.idnes.cz, 4. 12. 2012
  Podle demografa Ondřeje Nývlta z ČSÚ pracovní trh ohrožuje zejména omezené množství flexibilních úvazků. A právě absolutní nedostatek kratších úvazků může vést k vyloučení celých skupin obyvatel z trhu práce, především studentů, matek s dětmi, ale i starších lidí.
 • Británie zavádí povinné genderové audity
  hrnews.cz, 22. 10. 2012
  Britské ministerstvo obchodu oznámilo, že firmy kótované na burze budou od října 2013 muset povinně provádět genderové audity a zveřejňovat, kolik mužů a žen zaměstnávají. Cílem tohoto zákonného opatření je snížení genderové nerovnováhy na pracovištích.
 • Na dětskou skupinu dostanou firmy evropské peníze
  finance.idnes.cz, 27. 9. 2012
  Musíte se vrátit po rodičovské do práce, ale není nikdo, kdo by vám pohlídal potomka? Pomoct by mohly takzvané dětské skupiny - nový typ zařízení péče o děti předškolního věku.
 • Dětí se rodí stále méně. I kvůli rodinné politice státu, říká expertka
  zpravy.idnes.cz, 3. 8. 2012
  Třetím rokem ubývá narozených dětí. Za rok 2011 se jich narodilo necelých 109 tisíc, o rok dříve to přitom bylo o osm a půl tisíce víc, uvádějí statistici. Podle odborníků je to jak kvůli tomu, že nyní mají děti slabší ročníky, tak kvůli politice státu, která není pro matky moc příznivá.
 • Na hodnocení nováčků se často zapomíná
  kariera.ihned.cz, 11. 5. 2012
  Zkušební doba bývá obdobím, kdy má zaměstnavatel jedinečnou možnost více se dozvědět nejen o znalostech, schopnostech a zkušenostech nově přijímaných zaměstnanců, ale i o jejich motivaci a postojích k práci.
 • A odkud pracujete Vy?
  flexibilni.lmc.eu, 10. 5. 2012
  Týden flexibilních možností práce" ve Velké Británii. Inspirujte se!
 • Monika Rousová: Stačí chtít
  kariera.ihned.cz, 12. 4. 2012
  Rozhovor s personalistkou společnosti 2N Telekomunikace o motivaci pracujících a novém hodnotícím systému.
 • Štěstí máme jen jedno
  kariera.ihned.cz, 20. 1. 2012
  "Moji klienti jsou velmi chytří", říká jedna z nejznámějších kouček u nás, Eva Drázská Benešová. Pomáhá lidem odhodit to, co je brzdí, a najít inspiraci a náplň života.

Podpora péče o děti

 • O nové daňové slevě pro rodiče se moc neví, měla by platit už letos
  finance.idnes.cz, 10. 7. 2014
  Rodiče, kteří hradí dítěti předškolní zařízení, si budou moci nově uplatnit slevu na dani až do výše minimální mzdy. Daňová novinka je součástí zákona o poskytování služby péče o dítě v dětské skupině, který na konci června schválili poslanci.
 • Děti mají mít právo na místo ve školce, Dienstbier to chce uzákonit
  novinky.cz, 11. 3. 2014
  Úřad ministra pro lidská práva a legislativu Jiřího Dienstbiera (ČSSD) v úterý představil priority, na něž se hodlá ve své práci zaměřit. Ministr chce uzákonit právo na sociální bydlení, místo pro děti v předškolních zařízeních či větší práva pro úřad ombudsmana.
 • Dětské skupiny. Bez jídla a vzdělávacího plánu, zato rychle
  tyden.cz, 5. 3. 2014
  Pro téměř šedesát tisíc dětí, které se loni nedostaly do školek, a pro další tisíce, které se nedostanou ani letos, by se brzy mělo najít řešení. Do parlamentu míří zákon o dětských skupinách, který má své příznivce i odpůrce.
 • Stále více českých rodin hledá výpomoc
  novinky.cz, 3. 11. 2013
  Společnost Profesia se rozrostla o inzertní portál Domelie.cz, který se věnuje hlídání dětí, pomoci v domácnosti, doučování nebo péči o seniory. Hlavní vizí projektu je umožnit zájemcům rychlý kontakt na různé poskytovatele služeb a zároveň podpora alternativních úvazků.
 • Muži si mohou vylepšit budoucí důchod péčí o děti, ženy výchovou dětí
  finance.idnes.cz, 12. 7. 2013
  Pozor na pojmy výchova dítěte a doba péče o dítě. Pro budoucí důchod mají zcela odlišný význam a je dobré oba pojmy znát. Podle České správy sociálního zabezpečení se ale lidé v těchto pojmech příliš nevyznají. Čtete důchodová pravidla, která by měl znát každý.
 • Why Finnish babies sleep in cardboard boxes
  bbc.co.uk, 4. 6. 2013
  For 75 years, Finland's expectant mothers have been given a box by the state. It's like a starter kit of clothes, sheets and toys that can even be used as a bed.
 • Do práce s dětmi
  managerweb.ihned.cz, 3. 1. 2013
  Firmy mohou až do poloviny února zažádat o dotaci na zřízení tzv. dětských skupin z Evropského sociálního fondu.
 • Základní informace ke službám péče o děti, dětská skupina
  mpsv.cz, 5. 9. 2012
  Služby péče o děti upravené v české legislativě * Služby péče o děti v režimu obecných právních předpisů * Nestátní neziskové organizace jako poskytovatelé * Věcně příslušné orgány * Konkrétní informace o dětské skupině * Návrh zákona o dětské skupině a o změně souvisejících zákonů
 • Nepřijetí dítěte do školky a správní soudnictví
  epravo.cz, 19. 6. 2012
  Můžeme v ČR podat žalobu proti nepřijetí dítěte do mateřské školky? Do letošního května o tom byly pochybnosti, nicméně nyní je již v tomto ohledu jasněji. Nejvyšší správní soud nyní závazně rozhodl, že toto žalovat legitimně lze!

Workplace

 • Proč nenávidíme práci?
  echo24.cz, 11. 6. 2014
  Velice často slyším povzdech, že lidé nechtějí pracovat, ale chtějí být zaměstnáni. Znamená to, že v práci se šetří, pracují bez větší iniciativy a spíš čekají na konec pracovní doby. Rovněž sociologické výzkumy ukazují, že jen velice málo lidí se dokáže ztotožnit s firmou a dát jí to nejlepší.
 • Do práce jen na šest hodin? Ve Švédsku experimentují s kratší pracovní dobou
  zpravy.ihned.cz, 13. 4. 2014
  Radnice v Göteborgu bude sledovat dvě skupiny zaměstnanců - jedna bude pracovat pouze šest hodin, zatímco kolegové z druhé skupiny se budou držet obvyklé pracovní doby. Podle hypotézy místních politiků budou zaměstnanci s kratší pracovní dobou zdravější, spokojenější a efektivnější.
 • Flexibilní práce redukuje nákladnou fluktuaci pracovníků
  Přilákejte a udržte si nejlepší pracovníky pomocí flexibilní práce

  regus.cz, 16. 1. 2014
  Podle podnikatelů v České republice je rozhodujícím aspektem v oblasti pracovních nabídek stále častěji flexibilní práce. 81 % respondentů uvádí, že pokud by se měli rozhodnout mezi dvěma podobnými pracovními místy, zvolili by raději zaměstnání, které nabízí možnost flexibilní práce. Podle nejnovějšího průzkumu společnosti Regus, která je globálním poskytovatelem flexibilních pracovišť, celých 71 % respondentů potvrdilo, že flexibilní práce přispívá k udržení zaměstnanců.
 • České firmy loni obsazovaly méně míst na plný úvazek, přibylo brigád a částečných úvazků
  souvisime.cz, 13. 1. 2014
  Zaměstnavatelé během uplynulého roku prostřednictvím portálu Jobs.cz obsazovali celkem 157 190 pracovních pozic, o 3,1 % méně než v roce 2012. Pro čerstvé absolventy bylo vloni otevřeno 17 088 řádných pracovních míst, což je o 9 % méně než o rok dříve. Počet dostupných brigád meziročně stoupl o 5 % na celkových 55 056. Uchazeči o zaměstnání vloni na všechny vystavené pozice zaslali souhrnně 6,1 milionů reakcí.
 • Mladí lidé odmítají přesčasy, chtějí si užít volný čas
  finance.idnes.cz, 4. 12. 2013
  Říká se jim počítačová generace nebo také generace Y. Chodí v žabkách a mají iPhony. Jsou to mladí lidé narození po roce 1980. Vyžadují svobodu, chtějí pracovat flexibilně podle svého rozvrhu. A mění podobu klasického zaměstnance, na kterého byly doposud firmy zvyklé.
 • Mladá generace nechce přesčasy
  novinky.cz, 27. 11. 2013
  Ochota zaměstnanců českých firem pracovat přesčas se rok od roku snižuje. Zejména mladá generace začíná vzdorovat a svoji nespokojenost dává nadřízeným najevo. Vyplývá to z výsledků průzkumu mezi více než 6500 zaměstnanci českých firem uspořádaného společností Engage Hill.
 • Cenu za nejlepšího zaměstnavatele mají společnosti Avast a AbbVie
  finance.idnes.cz, 22. 11. 2013
  V letošním desátém ročníku soutěže Best Employers Česká republika, kterou organizuje společnost Aon Hewitt, slavily největší úspěch farmaceutické společnosti a firmy podnikající v oboru informačních technologií. Jejich zaměstnanci patří k nejspokojenějším.
 • Nejlepší zaměstnavatelé mají více motivovaných zaměstnanců
  novinky.cz, 15. 11. 2013
  Desátý ročník studie Best Employers (Nejlepší zaměstnavatel) Česká republika, organizovaný společností Aon Hewitt, zná své vítěze. Ze 46 zaregistrovaných firem se v kategorii malé a střední společnosti na 1. místě umístila farmaceutická firma AbbVie a mezi velkými společnostmi zvítězila společnost Avast Software.
 • Zájem zaměstnanců o firemní hodnoty klesá
  novinky.cz, 8. 11. 2013
  Čeští zaměstnanci stále silněji prosazují své individuální zájmy, a to i na úkor kolegů a firmy, v níž pracují. Jestliže ještě v roce 2008 byl tento poměr vyvážený a rozhodnutí motivovaných vlastním prospěchem bylo „pouze“ 50 %, od vypuknutí ekonomické krize sdílení firemních hodnot stále klesá.
 • Zaměstnanci motivovaní benefity jsou výkonnější
  novinky.cz, 7. 11. 2013
  Podniky, které svým zaměstnancům poskytují širokou nabídku benefitů, dosahují o 21% vyšší produktivity práce než ostatní firmy v jejich oboru. Vyplývá to ze závěrů projektu HR Monitor realizovaného poradenskou společností Trexima, která dlouhodobě mapuje situaci v oblasti řízení lidských zdrojů ve firmách.
 • Podpora práce z domova roste
  novinky.cz, 5. 9. 2013
  Oborníci přikovaní ke kancelářskému stolu se již brzy stanou menšinou. Průzkum společnosti Regus, zahrnující 26 000 manažerů v 90 zemích, ukázal, že konkrétně v České republice pracuje téměř polovina (49 %) vedoucích pracovníků flexibilně alespoň polovinu týdne.
 • Češi mají práci až překvapivě rádi
  finance.idnes.cz, 16. 8. 2013
  Nezaměstnanost je vysoká a možná i proto jsou lidé v práci spokojenější. Vyplývá to z nového průzkumu Stem/Mark. Desetina lidí je v zaměstnání šťastná a 70 procent spokojených. Měnit práci se spíš neodváží.
 • Tři čtvrtiny Čechů chtějí pracovat z domova
  novinky.cz, 14. 8. 2013
  Podle aktuálního průzkumu KPMG Česká republika „Co si přejí zaměstnanci“ stojí Češi o širší nabídku alternativních pracovních úvazků, které dnes nabízí 61 procent firem.
 • Firmy hledají, jak lidem přidat bez peněz. Práce z domova vede
  ekonomika.idnes.cz, 7. 8. 2013
  Firmy objevily domácí štěstí svých zaměstnanců. Nově se starají o jejich pohodu při slaďování života rodiny a práce. Stále více společností umožňuje svým lidem pracovat z domova tam, kde je to možné – pravidelně, nebo když onemocní dítě. Postupně nabízejí i částečné úvazky, což dlouho nešlo. Pro firmy je to výhodnější.
 • Zaměstnavatelem roku je Telefónica a Hyundai
  finance.idnes.cz, 20. 6. 2013
  Firmy, které nejlépe pečují o své zaměstnance, si odnesly ceny z tradiční soutěže Sodexo Zaměstnavatel roku 2013. Zaměstnavatelem roku se staly společnosti Telefónica Czech Republic a Hyundai Motor Manufacturing Czech.
 • Absolventi chtějí pracovat v Googlu, ČEZ a v KPMG
  finance.idnes.cz, 20. 6. 2013
  Nejžádanějším zaměstnavatelem mezi studenty je společnost Google, následovaná společnostmi ČEZ a KPMG. Vyplynulo to ze studentského průzkumu The Most Desired Company, který mezi studenty na vysokých školách uspořádala organizace AIESEC.
 • Čtyři rady, jak zvládnout práci z domova
  finance.idnes.cz, 10. 5. 2013
  Práce z domova je stále oblíbenější. Dokazují to průzkumy personálních agentur, které home office staví na přední místa nejžádanějších pracovních benefitů. Firmy šetří náklady a zaměstnanci tak lépe skloubí rodinný život s kariérou. Ovšem i tento progresivní přístup má svá úskalí...
 • Vybíráme si budoucí lídry, říká Jana Jirasová
  finance.idnes.cz, 26. 3. 2013
  Výběrová řízení mají v současnosti často podobu i několikadenního testování. Pryč je doba, kdy stačila jedna schůzka se šéfem a bylo jasno. Zaměstnavatelé dnes chtějí jen ty nejlepší a pečlivě si je vybírají.
 • Naučte se říkat NE. Nic neztratíte a získáte víc času a sebevědomí
  ona.idnes.cz, 16. 3. 2013
  Možná i vám v dětství vtloukali do hlavy, že slušný člověk neodmlouvá, a když ho někdo o něco požádá, ochotně mu vyjde vstříc. Ano, je to zdvořilé. Ale někdy taky pořádně sebedestruktivní. Naučte se říkat NE a uvidíte, že tím nikomu neublížíte a nikoho neurazíte, zato vám se bude žít stokrát lépe.
 • Manažeři pracují večer i o dovolené
  finance.idnes.cz, 19. 2. 2013
  Čeští manažeři vyřizují své pracovní záležitosti zcela běžně ve volném čase. A na dovolené se bez spojení s kanceláří neobejde 70 procent z nich. Většina českých šéfů tak dosud nenašla rovnováhu mezi prací a soukromím.
 • Rovnost se vyplatí
  novinky.cz, 14. 2. 2013
  V uplynulých dnech uspořádala poradenská společnost Roland Berger Strategy Consultants v Praze pracovní seminář „Rovnost se vyplatí“ na podporu stejnojmenného projektu Evropské komise, jehož cílem je pomoci velkým společnostem řešit nedostatek kvalifikovaných pracovních sil v důsledku demografických změn.
 • Deset kroků, jak být v práci šťastnější
  finance.idnes.cz, 21. 12. 2012
  V zaměstnání trávíme zhruba třetinu života. Proto je důležité být v práci spokojený a rozumět si s kolegy. Pokud ovšem denně koukáte na hodinky, kdy už konečně skončí pracovní doba a vy vyrazíte domů, přečtěte si rady odborníka, jak být v práci šťastnější.
 • Přišla o práci, protože je žena. Soud prohrála
  aktualne.centrum.cz, 3. 12. 2012
  Říká se tomu popírání práv, diskriminace, jde ale o totéž, účelné zaujaté a nespravedlivé jednání vůči druhému. Z různých projevů diskriminace se v posledních dnech skloňuje především diskriminace žen na trhu práce.
 • Exkluzivní přehled: Kdo z podnikatelů má rád ženy?
  aktualne.centrum.cz, 27. 11. 2012
  Tři firmy z šedesáti největších tuzemských společností se rozhodly vsadit na ženy výrazněji než ostatní. OKD z Bakalovy skupiny NWR, síť tabákových prodejen Geco a největší firma poskytující karty na benzin CCS vévodí žebříčku sestavenému podle počtu manažerek ve vedení podniků.
 • Tři čtvrtiny zaměstnanců v ČR běžně pracují přesčas
  managerweb.ihned.cz, 1. 11. 2012
  Bezmála tři čtvrtiny lidí běžně tráví ve svém zaměstnání více času, než mají uvedeno v pracovní smlouvě. Čtvrtina tuzemských firem považuje práci přesčas za standard a počítá s tím již v základních mzdách. To jsou hlavní výsledky říjnového průzkumu Jobs.cz mezi zaměstnanci a zaměstnavateli.
 • Třináct častých chyb při hledání práce
  finance.idnes.cz, 1. 10. 2012
  Proč to trvá tak dlouho? A proč mě nechtějí, když toho umím tolik? Skvělé studijní výsledky, sebevědomí ani dobrá znalost jazyků nemusí stačit. Na trhu práce přituhlo.
 • Svoboda může být důležitější než peníze
  kariera.ihned.cz, 29. 9. 2012
  Doba, kdy manažeři měnili práci každé dva roky či dokonce dříve, je pryč. Manažer zvažuje především stabilitu a reputaci společnosti, do které by měl nastoupit.
 • Demotivující motivace
  kariera.ihned.cz, 2. 9. 2012
  Je povinností manažerů více chválit, motivovat? Obvykle se soudí, že ano. Pojďme ale na chvíli přistoupit na myšlenku, že to úkolem manažerů tak docela není.
 • Sociální sítě a Skype - snazší cesty k zaměstnání
  kariera.ihned.cz, 29. 5. 2012
  Pomalu nastává konec hledání si nové práce v inzertních novinách či přílohách, kde z dvouřádkového sdělení člověk stěží poznal, o jakou práci se vlastně jedná. Kromě pracovních portálů se nyní ke slovu dostávají především sociální sítě a online komunikace.
 • Proč motivace selhává
  kariera.ihned.cz, 6. 3. 2012
  K nejčastějším nedorozuměním patří představa, že k motivaci pracovníků slouží jejich základní mzda nebo plat, a že pro jejich každodenní práci je proto není třeba nijak zvlášť motivovat.
 • Zajímavější než růst platů je růst odměn
  kariera.ihned.cz, 6. 1. 2012
  Oproti růstu průměrných platů v posledním období je růst odměn, které pracující dostávají během roku, mnohem výraznější - někdy až o desítky procent.
 • Pracovní seznamka
  kariera.ihned.cz, 4. 1. 2012
  Zvládáte dobře výběr nových zaměstnanců a zaměstnankyň? Víte, co proces výběrového řízení vypovídá o vaší firmě?

Diverzita

 • Lidé se zkušenostmi jsou k nezaplacení
  novinky.cz, 5. 11. 2013
  Zaměstnavatelé se mnohdy neuváženě zbavují starších pracovníků. Jde přitom o lidi, kteří mají bohaté zkušenosti a potřebný nadhled. I podle názoru ministra práce a sociálních věcí Františka Koníčka postavení osob nad padesát let na trhu práce zdaleka není úměrné tomu, co mohou nabídnout.

Ženy ve vedení

 • Manažerek v bankovnictví je málo. Možná i kvůli protekci
  finance.idnes.cz, 19. 8. 2013
  Nejvíce žen ve vedení firem působí ve zdravotnictví, tam je jich čtvrtina. Dále v telekomunikacích i v dopravě a IT. Bankovnictví pokulhává. A do dozorčích rad se ženy dostávají snadněji než do vedení.
 • Nechtěla bych být tam, kde jsem, jen díky nějaké kvótě
  finance.idnes.cz, 19. 1. 2013
  Říká se, že ženy patří do vedení podniků, protože jsou empatičtější a mají větší sociální cítění. Edita Šilhánová, šéfka právního oddělení firmy Pivovary Staropramen, je toho typickým příkladem. Uspěla v oblasti, jíž dominují muži, a stala se nejvýše postavenou ženou v českém pivovarnictví.
 • Nedůvěry mužských se nezaleknu, říká žena, která vyrábí vlaky
  finance.idnes.cz, 12. 1. 2013
  Jako malá dostala od rodičů k Vánocům vláček. A zamilovala se do dárku tak, že s vlaky spojila svou profesní kariéru. "Všechno, co se jich týká, mě prostě fascinuje," říká současná technická ředitelka nadnárodní společnosti Bombardier Iveta Hradská.
 • Manažerka: Muži by si na rozdíl od nás o kvóty řekli
  aktualne.centrum.cz, 6. 1. 2013
  To, že chce žena založit rodinu a starat se o děti, neznamená žádnou překážku v kariéře, říká Martina Lovčíková, ředitelka pro marketing a obchod CCS. Nesouhlasí tak s rozšířeným názorem, že se ženy do managementu nederou, protože mají zkrátka jiné priority.
 • Kvóty české firmy nepoškodí
  ekonom.ihned.cz, 22. 11. 2012
  Evropská směrnice o kvótách pro ženy ve vedení se českých firem dotkne minimálně. Vztahuje se jen na dozorčí rady.
 • Kvóty pro ženy nejsou nesmysl
  dialog.ihned.cz, 15. 11. 2012
  Kdyby v minulosti neexistoval odpor vůči tehdejší "normalitě", neměly by ženy dnes volební právo, možnost právně se bránit násilnickým partnerům, neexistovaly by rozvody atd. Každá změna ve prospěch rovnoprávnosti byla probojovaná, takže výsměch pokračujícím pokusům o emancipaci je jen důkazem chabého historického povědomí.
 • Nejúspěšnější majitelky českých firem
  managerweb.ihned.cz, 7. 11. 2012
  Společnosti vlastněné ženami dosahují vesměs lepších výsledků v hodnocení ekonomických ukazatelů ve srovnání se společnostmi jako celku. Tato skutečnost pak vede k závěru, že společnosti ve vlastnictví žen podnikají s rozumem a předvídavě a ve statistikách o bankrotech se tudíž nevyskytují často.
 • Povinný počet žen ve vedení? Češi jsou proti
  kariera.ihned.cz, 13. 7. 2012
  Evropská unie zvažuje zavést povinnost třicetiprocentního podílu žen v řídících orgánech. Více než polovina Čechů nicméně se zavedením takovýchto kvót nesouhlasí. Vyplynulo to z červnové studie společnosti KPMG Česká republika, jejíž součástí byl i výzkum veřejného mínění agentury Ipsos.
 • Žen ve vedení firem od začátku tisíciletí přibylo
  managerweb.cz, 11. 6. 2012
  Českých manažerek od začátku tisíciletí přibylo, přesto za evropským průměrem zaostáváme. Ve vedoucích pozicích zasedá v současnosti o více než 2,6 % žen než před dvanácti lety.
 • Ženy jsou schopnější lídři než muži
  kariera.ihned.cz, 20. 4. 2012
  Mnozí to tušili již dávno, ale nyní to potvrzují konkrétní čísla: ženy jsou lepší manažeři než muži. Z nové a rozsáhlé studie vyplývá, že několik tisíc oslovených leaderů považuje ženy za schopnější než muže.
 • Nerovnost pohlaví přetrvává, Česko je na úrovni Botswany a Mongolska
  managerweb.ihned.cz, 9. 3. 2012
  Organizace Social Watch vydává u příležitosti oslav Mezinárodního dne žen aktuální výpočty indexu genderové spravedlnosti. Ten porovnává relativní postavení žen v oblastech vzdělání, socioekonomických podmínek i podílu na moci ve 154 zemích světa. I když se Česko pohybuje v evropském průměru, s hodnotou indexu 73 bodů dosahuje podobné úrovně jako Botswana, Kyrgyzstán nebo Mongolsko.

Rozdíly v platech mužů a žen (gender pay gap)

 • Rozdíly mezi platy mužů a žen jsou nejvyšší kolem čtyřiceti let
  platy.cz, 19. 3. 2014
  Platová nerovnost mezi muži a ženami je nejvyšší ve středním pracovním věku, zatímco mezi nejmladšími i nejstaršími zaměstnanci jsou rozdíly výrazně nižší. Zatímco celkově průměrné platy mužů převyšují průměrné platy žen přibližně o 29 %, při detailnějším porovnání podle věku zaměstnanců vidíme výrazný vývoj během celé kariéry.
 • Ženy musí mít vyšší vzdělání než muži, aby měly stejný plat
  platy.cz, 25. 11. 2013
  Největší procentuální rozdíly mezi platy mužů a žen jsou u zaměstnanců se základním vzděláním. Ve srovnání s rokem 2012 se rozdíly mezi platy mužů a žen snížily. Platová nerovnost mezi muži a ženami v ČR je dlouhodobým faktem. Z aktuální analýzy služby Platy.cz, která porovnala průměrné platy mužů a žen podle jejich dosaženého vzdělání, vyplývá, že nerovnost platů daná pohlavím ve většině případů dokonce převyšuje přínosy vyššího vzdělání.
 • Muži na rozvodech vydělávají. Ženy naopak tratí, přijdou o sedm procent z důchodu
  zpravy.ihned.cz, 19. 9. 2013
  Rozvod má velký vliv na výši důchodu bývalého manželského páru. Muži na něm podle studie Institutu pro demokracii a analýzu vydělají v průměru 2,9 procenta měsíční penze, ženy naopak ztratí kolem sedmi procent příjmu. Politici začínají uvažovat o sdíleném důchodu, který by penze částečně vyrovnal.
 • Muži berou v průměru o 29 % více než ženy
  platy.cz, 20. 8. 2013
  Nejvyšší rozdíl v platech na stejné pozici ve prospěch mužů činí 45%. Nejlépe placená typicky ženská profese má až 11. nejvyšší průměrný plat. Platové rozdíly mezi muži a ženami se za poslední rok mírně snížily. Zatímco loni byl průměrný plat muže v ČR 131,4 % průměrného platu ženy, letos to je 128,8 %. Existují ale i pozice, v nichž si žena vydělá více než muž.
 • Ženy mají o pětinu hubenější důchod než muži, častěji jim hrozí chudoba
  ekonomika.idnes.cz, 9. 7. 2013
  Ženy jsou na tom v důchodu hůře než muži. Alespoň tedy z hlediska výše starobního důchodu, který mají české důchodkyně dlouhodobě v průměru o pětinu nižší než jejich protějšky. Zatímco senioři dostávali na konci letošního prvního čtvrtletí měsíčně průměrně 12 109 korun, seniorky měly v průměru 9 923 korun.
 • Přehled platů žen a mužů podle krajů České republiky
  platy.cz, 11. 3. 2013
  Průměrné hrubé mzdy všech žen jsou o 23% nižší než hrubé mzdy všech mužů. Průměrná mzda žen je 22 388 Kč, u mužů je o 7 000 vyšší. Rozdíl v platech mužů a žen na stejných pozicích je stále 10%.

Legislativa

Výchova dětí

 • Osvícení tátové: lpění na tradičním obrazu chlapství mužům škodí
  ona.idnes.cz, 16. 6. 2013
  Den otců je svátek, který se u nás moc neslaví. Podle průzkumu tak činí jenom 13 procent českých rodin, zatímco Den matek si připomíná 80 procent oslovených. Až pětina dotázaných agenturou Stem/mark nevidí důvod, proč by se měl vždy třetí červnovou neděli Den otců vůbec slavit.

Porodnictví

 • Chci dál pomáhat u domácích porodů, říká Königsmarková po zrušení trestu
  29. 8. 2013, zpravy.idnes.cz
  Pochybnosti a posléze překvapení. Tak popisuje čekání na nález Ústavního soudu porodní asistentka Ivana Königsmarková. Soud vyhověl její stížnosti a zrušil rozsudek, který jí uložil podmínku, zákaz činnosti a úhradu milionů za péči o dítě, jež se narodilo doma. Na následky nedostatku kyslíku při porodu později zemřelo.
 • Ústavní soud se zastal domácích porodů a zrušil trest pro Königsmarkovou
  28. 8. 2013, ceskatelevize.cz/ct24
  Kauza domácího porodu, po kterém zemřelo dítě, se vrací opět na začátek. Ústavní soud zrušil trest pro prezidentku Unie porodních asistentek Ivanu Königsmarkovou. Odůvodnil to nedostatkem důkazů a pochybnostmi o vině. Nález soudu má i obecný dopad na domácí porody.
 • Soud trestal za další tragický domácí porod, asistentka dostala podmínku
  28. 8. 2013, zpravy.idnes.cz
  Městský soud v Praze udělil podmínku a dvouletý zákaz činnosti porodní asistentce Zuzaně Štromerové, zakladatelce pražského Porodního domu U Čápa. Trest přišel po tragickém domácím porodu. Na případ upozornila Liga lidských práv. Podle ní je rozsudek výsledkem tažení proti domácím porodům.
 • Ústavní soud se zastal porodní asistentky v kauze tragického domácího porodu
  28. 8. 2013, novinky.cz
  Vítězství slaví u Ústavního soudu (ÚS) zastánci domácích porodů. Soud se totiž ve středu postavil na stranu porodní asistentky a prezidentky Unie porodních asistentek Ivany Königsmarkové, kterou justice potrestala za ublížení na zdraví podmínkou, zákazem činnosti a zaplacením 2,7 miliónu korun za péči zdravotní pojišťovně za nepovedený domácí porod.
 • ÚS zrušil trest za smrt po domácím porodu pro asistentku Königsmarkovou
  28. 8. 2013, zpravy.idnes.cz
  Ústavní soud zrušil rozsudek nad porodní asistentkou Ivanou Königsmarkovou. Kauza se tak vrací na začátek. Za údajné chyby při domácím porodu, který se zkomplikoval a dítě později zemřelo, původně Königsmarková dostala podmíněný trest a zákaz výkonu povolání.
 • Soud ve Štrasburku projedná stížnosti kvůli domácím porodům v Česku
  5. 8. 2013, zpravy.idnes.cz
  Zástupci české vlády budou muset vysvětlovat postoj k domácím porodům osobně ve Štrasburku. Tamější Evropský soud pro lidská práva v září nařídil veřejné ústní jednání. Reagoval tím na stížnosti dvou matek. Ústní jednání soud nařizuje jen výjimečně.
 • Porod s asistentkou ano, ale jen v nemocnici, navrhuje komise ministrovi
  26. 7. 2013, zpravy.idnes.cz
  České ženy nejspíš nebudou moci ani v budoucnu plánovaně rodit doma. Předpokládá to návrh pracovní skupiny při ministerstvu zdravotnictví. Lékaři, politici a úředníci se dohodli, že porod bude moci proběhnout bez lékaře, vždy ale v nemocnici a s porodní asistentkou, která pro ni bude pracovat.0uq-/domaci.aspx?c=A130725_125724_domaci_hv
 • Pracovní skupina pro ponižování žen v porodnicích
  http://candigliota.blog.respekt.ihned.cz, 24. 4. 2013
  Z pracovní skupiny k porodnictví při Ministerstvu zdravotnictví, která měla nastartovat koncepční změny, byly vyhozeny zástupkyně žen a porodních asistentek, které jako jediné dosud přicházely s konstruktivními návrhy podloženými vědeckými poznatky.
 • O mužích, kterým nerostou vousy, a ženách, co odkládají mateřství
  novinky.cz, 20. 4. 2013
  Za své kritické názory v oblasti gynekologie a porodnictví si vysloužila pověst lékařky rebelky a kdysi i dočasný odsun na pracoviště v léčebně dlouhodobě nemocných. Neumlčelo ji to a na rizika třeba masového užívání hormonální antikoncepce poukazuje dál. O svém oboru, psychogynekologii, 44letá lékařka Helena Máslová z Prahy říká, že si ji přitáhl sám.
 • Žena má právo rodit doma a nemocnice jí musí pomoci, rozhodl soud
  zpravy.idnes.cz, 26. 1. 2012
  Rozsudek pražského městského soudu z poloviny ledna může zcela změnit praxi domácích porodů. Podle verdiktu má žena právo rodit doma s porodní asistentkou. Pokud ji nenajde mimo nemocnici, musí péči u domácího porodu zajistit zdravotnické zařízení.
 • Tatínkové u porodu budou od dubna zdarma, nebo aspoň levněji
  zpravy.idnes.cz, 17. 1. 2012
  Podle nového zákona o zdravotních službách, který má vzejít v platnost od dubna tohoto roku, nesmějí nemocnice vybírat poplatky jen za to, že nastávající otcové drží u porodu svou partnerku za ruku. Poplatek ve výši i tisíce korun je přitom v českých porodnicích běžnou praxí.
 • Do Štrasburku putuje další stížnosti kvůli domácím porodům
  zpravy.idnes.cz, 15. 5. 2012
  Na Evropský soud pro lidská práva se obrátila další žena, která si stěžuje na přístup Česka k péči při plánovaném domácím porodu. iDNES.cz to řekla právnička ženy Adéla Hořejší s tím, že stěžovatelek bude více.
 • Právo rodit doma máte, my vám ale nepomůžeme, vzkázal ženám soud
  zpravy.idnes.cz, 10. 5. 2012
  Krajský soud v Brně zamítl sérii návrhů na předběžná opatření, která ženám měla zajistit zdravotní péči u domácího porodu. Podle soudce Michala Ryšky ženám soud nepomůže, protože v Česku chybí zákony a díru v legislativě může vyplnit jen stát.
 • Domácí porody jsou nepřípustné, zatvrdila se lékařská komora
  zpravy.idnes.cz, 8. 3. 2012
  Lékaři odpověděli na sílící tlak části porodních asistentek. Ty chtějí, aby jim stát umožnil vést domácí porody. Vědecká rada České lékařské komory se ve čtvrtek usnesla, že plánované domácí porody jsou v rozporu s vědeckými poznatky.
 • O těhotné se místo lékařů postarají porodní asistentky, navrhuje Heger
  zpravy.idnes.cz, 22. 2. 2012
  Ministr zdravotnictví Leoš Heger chce změnit systém péče o těhotné. Rád by posílil pravomoci porodních asistentek. Ty by měly o zdravé ženy pečovat v době těhotenství i po porodu. K lékaři by ženy docházely jen na nejnutnější prohlídky nebo při zdravotních obtížích. Ministr tak chce ušetřit a snížit vytíženost lékařů.
 • Žena má právo rodit doma a nemocnice jí musí pomoci, rozhodl soud
  zpravy.idnes.cz, 26. 1. 2012
  Rozsudek pražského městského soudu z poloviny ledna může zcela změnit praxi domácích porodů. Podle verdiktu má žena právo rodit doma s porodní asistentkou. Pokud ji nenajde mimo nemocnici, musí péči u domácího porodu zajistit zdravotnické zařízení.

Zaujalo nás - starší zprávy

Rychlé odkazy

 

Příručka pro rodiče

NEBOJUJTE SE ZÁKONY, využijte je ve svůj prospěch - 2018
- legislativa, myšlenkové mapy, příklady z praxe
- jednotlivá témata najdete v sekci Aktuality a články

Podpořte nás

Pomohlo vám APERIO? Pokud ano, prosíme přispějte darem na číslo účtu
333 777 555 / 2010
variabilní symbol 333

Do zprávy pro příjemce označte platbu jako "dar."
Odkaz na platební bránu i další možnosti, jak nás podpořit, najdete na donorské stránce.
Děkujeme!

Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Máte nás rádi?
Nakupujte ve svých oblíbených internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z vaší útraty půjde na naši podporu.
Nestojí Vás to nic navíc!

Kurzy pro rodiče

Přehled všech kurzů a seminářů pro rodiče najdete ZDE.

Doporučujeme

DámePráci.cz

Poradí vám poradna APERIO a práci najdete s aplikací DámePráci.cz

Zkrácené úvazky

Donoři

Obsah sekce Rodina a práce je podpořen v rámci projektu Podpora slaďování pracovního a rodinného života (OP LZZ).

loga OP LZZ