Aperio

Průvodce porodnicemi České republiky 2004

Druhé vydání

Druhé vydání Průvodce porodnicemi ČR přináší aktualizované a rozšířené informace. Prostřednictvím tištěného dotazníku, který byl zaslán primářům gynekologicko-porodnických oddělení, bylo v září 2003 osloveno všech 110 v té době existujících porodnic. Do ledna 2004 byly vráceny dotazníky ze 101 porodnických zařízení – 2 porodnice zanikly, 2 se odmítly šetření zúčastnit a z 5 se dotazník ani po opakovaných urgencích nevrátil. Těsně před vydáním knihy zanikly další dvě porodnice.

V knize tedy naleznete nabídku služeb z celkem 99 porodnic. Ačkoliv je publikace strukturována podobně jako při vydání minulém, došlo k několika zásadním změnám:

  • Teoretická část (tj. informativní texty především o přirozeném porodu) a přílohy byly obohaceny o nové kapitoly věnované např. prenatální péči, císařskému řezu, právním předpisům týkajícím se porodnictví, přehledu pomůcek a poloh pro normální porod aj. Autoři tak reagovali na požadavky a připomínky rodičovské veřejnosti.
  • Portréty porodnic byly již v květnu 2004 byly umístěny na webových stránkách Aperia a porodnice měly možnost je až do uzávěrky přípravy knihy aktualizovat.
  • V novém vydání autoři upustili od tzv. srdcového hodnocení, které vycházelo ze zkušeností samotných maminek s porodem v jednotlivých porodnicích. Rodiče mají tentokrát možnost průběžně umísťovat své „porodní příběhy" v elektronické podobě k portrétům jednotlivých porodnic na www.aperio.cz. Tento způsob přináší informace o změnách v porodnicích i v případě, že je zařízení sama nedodají, a průběžně konfrontuje výpověď porodnice s osobními zkušenostmi rodičů.
  • V tzv. hvězdičkovém hodnocení je sledováno celkem 10 kategorií, které představují některé postupy a praktiky, jež Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje jako jednoznačně prospěšné při normálním porodu. Některé kategorie použité v minulém vydání byly tentokrát nahrazeny novými, které mohou lépe odrážet realitu současné porodnické péče.

On-line Průvodce porodnicemi najdete ZDE. Kromě informací o každé porodnici - tzv. medailonu - najdete v on-line Průvodci také sdílené zkušenosti rodičů s jednotlivými porodnicemi.

Informace o přirozeném, normálním porodu z úvodní části tištěného Průvodce postupně zveřejňujeme na našem webu v sekci Zdravý porod.


Slovo úvodem

Milé čtenářky, vážení čtenáři,

pokud jste vzali do ruky tuto knihu, pak to s velkou pravděpodobností není náhoda. Nejspíš očekáváte narození svého potomka a hledáte informace, jak jej co možná nejlépe přivést na tento svět. Nebo vás jen zajímá daná problematika a chcete se o ní dozvědět víc.

Na úvod vám přiblížíme, jak naše kniha vznikala a co od ní můžete očekávat. Nápad začít na Průvodci pracovat vznikl v době, kdy jsme své děti na svět přiváděly i my. Rozmanité zkušenosti s vlastními porody v různých českých porodnicích a výměna názorů s lidmi z mnoha koutů světa nás – trochu překvapivě – přesvědčily o tom, že přivádění dětí na svět představuje v současné moderní společnosti navzdory své každodennosti velmi choulostivý problém.

Rychlé životní tempo i civilizační proměna všech možných činností vzdalují většinu z nás stále více od prostého a přirozeného života. S pocity přesycenosti hledáme skutečné naplnění. Jen zřídka zažíváme situace, v nichž bez přetvářky sami sobě odpovídáme na otázky, kdo vlastně jsme, jaké hodnoty vyznáváme a jaký smysl má všechno kolem nás.

Porod je v tomto smyslu klíčovou životní situací. Protože ale v naší kultuře přešel do péče vysoce specializované medicíny a zmizel za zdi nemocnic, ztratili jsme možnost čerpat z jeho původního poselství. Víme, čeho se tím zříkáme?

Jsme přesvědčeny o tom, že většina lidí v naší zemi, včetně zdravotníků, nemá už představu o tom, jak vlastně zdravý, medicínsky neovlivněný porod vypadá. Vždyť jako „normální" je běžně označován i takový porod, který je uměle vyvolán nebo urychlen, při kterém jsou ženě podávány léky, provedena dirupce vaku blan a který zahrnuje i další součásti tzv. porodnické rutiny. Naše kniha je určena všem, koho podobná realita děsí, a kdo spolu s námi věří, že na způsobu, jakým (se) rodíme, nesmírně záleží.

Jen tehdy, máme-li dostatek informací, můžeme činit uvážlivé závěry. Průvodce v žádném případě nepřináší úplné poučení o problematice lidského zrození ani o stavu českých porodnic. Poskytuje pouze inspiraci a náměty k přemýšlení. Svůj postoj k porodu musí každý z nás nalézt sám a sami též neseme odpovědnost za svá rozhodnutí.

Bude-li vám naše kniha při řešení otázky, kde a jak přivedete na svět své dítě, alespoň trochu nápomocna, dojde svého cíle. Přejeme vám hluboce prožitou pozitivní porodní zkušenost.

APERIO – Společnost pro zdravé rodičovstvi

 

Průvodce porodnicemi ČR - obálka

Rychlé odkazy

 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


APERIO KURZY

ČEKÁTE MIMINKO?
Objevte naše kurzy pro budoucí rodiče

NACHÁZÍTE SE V OBTÍŽNÉ SITUACI?
Sílu vám dodá program Nové šance v Praze a Olomouci

Práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj

Nové šance


Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii
 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech Tchibo, Mall, Zoot a dalších přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na podporu APERIA. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA