Aperio

Úskalí práce z domova

Autorka: Eva Labusová

Prací z domova rozumíme situaci, kdy buď živnostník či podnikatel, a tedy osoba samostatně výdělečně činná, nebo zaměstnanec, jehož zaměstnavatel sídlí v ústředí firmy na jiné adrese, vykonává pracovní činnost přímo ze svého bytu nebo domu. Práce z domova přináší celou řadu výhod. Má ale i své odvrácené stránky, a právě na ně se v tomto textu chceme zaměřit.

O práci z domova často uvažují ti, kdo mají dosud malé děti a nechtějí je zatím svěřit do péče cizích osob nebo institucí. „V žádném případě nemohu doporučit, aby rodič zkoušel skloubit pravidelnou výdělečnou činnost se současnou péčí o malé dítě, a to dokonce ani v případě, že by do domu po čas jeho práce docházela paní na hlídání," varuje Carol Smillie, australská publicistka a matka tří dětí, která má z prací z domova vlastní bohaté zkušenosti. „Malým dětem nikdo nevysvětlí, že je maminka zavřená za vedlejšími dveřmi a ´teď nemůže´. Jedinou šancí, máte-li malé děti, je, abyste v domě po určitou část dne pokud možno osaměli a mohli se plně věnovat pouze výdělečné činnosti, jinak se vystavujete velkému vyčerpání," nabádá Carol Smillie, mimo jiné autorka knihy „Worki.ng Mum´s Handbook".

Práce z domova není pro každého

Abychom v práci doma byli úspěšní, potřebujeme k tomu mít určité osobnostní předpoklady a také určitě materiální podmínky.

„Z domova úspěšně pracuje jen ten, kdo má jasnou vnitřní motivaci, pevnou kázeň a schopnost samostatnosti. Komu nevadí samota. Kdo nepotřebuje kávové přestávky s kolegy, které by dotyčného při únavě ´nakoply´ k další činnosti. Práce z domova je dále nevhodná pro ty, kteří potřebují stálé dodávání nových úkolů, a – řekněme to upřímně – také přísnou kontrolu", tvrdí Michal Martoch, zakladatel společnosti Idealine Solutions, která je postavena právě na konceptu práce online a z domova.

„Existují např. lidé, kteří nedokážou přepnout do pracovního režimu, když na sobě nemají formální oblečení. Které vnitřně paralyzuje možnost zapnout si televizi nebo nejprve vykonat všechny běžné domácí práce. Zvláště na počátku pracovní kariéry člověk za zdmi vlastního domova podléhá zvláštním pokušením nového začátku. Je třeba plného soustředění, než si na nový pracovní režim navykne. Je nutno být ve střehu a hlídat se – od práce mohou rozptylovat nejrůznější věcí od potřeby uklízet či vařit až po chuť zahrát si počítačovou hru. Občas se setkávám také s extroverty, kteří práci z domova odmítají kvůli pocitu izolace," dodává Michal Martoch.

Když člověk není sám sobě vedoucím

Pokud pracovník ´nešéfuje´ sám sobě, práce z domova dále předpokládá vzájemnou důvěru mezi pracovníkem a zaměstnavatelem. Zvláště na počátku hrozí narušení důvěry, protože zaměstnavatelé se zpravidla cítí znevýhodněni pocitem ztráty kontroly nad pracovníkem, který nesedí vedle u stolu a není možno se ho na nic přeptat.

„Je to ovšem pouze psychologický blok. Kvalitní vedoucí pracovník se brzy naučí efektivně řídit pracovníky z kanceláře i z domova. Je důležité zajímat se především o to, co daný pracovník skutečně dělá a dostatečně s ním komunikovat. Pokud se tak neděje, může docházet k odcizení, které v extrémních případech může vést k řadě těžce řešitelných problémů."

Také sám pracovník by měl proto dbát na pravidelný kontakt s nadřízeným, informovat ho o své práci prostřednictvím emailu nebo telefonu a dávat stále najevo svou iniciativu, což není pro každého snadné.

Jednoduše řečeno: práce z domova vyžaduje po zaměstnavateli skutečnou angažovat a manažerskou zralost. Od pracovníka zase schopnost dávat o sobě do firmy zpětnou vazbu, odvádět zadané úkoly, vyvíjet vlastní iniciativu a udržovat kontakt s vedením.

„Pro obě strany bývá nutné počáteční zaškolení a změny přístupu, což vyžaduje určitý čas, takže není od věci dopřát si vzájemně trochu trpělivosti," doporučuje Michal Martoch.

Definitivní rozhodnutí až po té, co si práci z domova vyzkoušíme

Zájemcům o práci z domova nelze než doporučit, aby dobře zvážili své možnosti. Aby si spočítali, zda mají prostředky k tomu, aby pro sebe vytvořili vhodné pracovní podmínky. A nakonec aby si práci z domova také vyzkoušeli: „Teprve po získání osobních zkušeností člověk zjistí, zda se pro práci z domova hodí či nikoliv. Až když si ověří své schopnosti a vnitřní pocity při práci na místě odděleném od ruchu firmy, může se rozhodnout, zda z domova chce pracovat, či nikoliv. Rozhodně existují lidé, kteří právě z domova podávají ty nejlepší výkony," uzavírá Michal Martoch.

Kdo v ČR pracuje z domova?

Nejrozšířenější skupinou jsou lidé s vyšší kvalifikací, např. jde o účetní, překladatele, redaktory, obchodníky, konzultanty, programátory, grafiky, architekty, některé umělce a další. Další skupinou jsou administrativní obory jako provozovatelé internetových obchodů, operátoři call center nebo tzv. virtuální sekretářky.

V případě manuálních prací je situace jiná. Zde jsou možnosti omezené. Většinou se jedná o nárazové akce a nikoliv o dlouhodobý pracovní vztah. Je třeba být na pozoru - manuální práce z domova jsou v ČR rájem pro podvodníky, kteří se snaží důvěřivé lidi nalákat na nejrůznější nesmyslné nabídky, a je s podivem, kolik lidí stále věří slibům o úžasné práci z domova za mnoho desítek tisíc Kč měsíčně, a to bez jakékoliv kvalifikace a s minimem úsilí.

Zatímco pracovníků typu OSVČ je v naší zemi řádově několik stovek tisíc, z domova pracujících zaměstnanců je zatím mnohem méně. Předpokládá se ale, že jejich počet poroste, a to zejména díky možnosti vysokorychlostního připojení k Internetu, což bývá pro práci z domova základní podmínka.


Použité a doporučené zdroje:

http://www.workline.cz

www.pracenadalku.cz (termín spuštění srpen 2011)


O autorce

Eva LabusováPhDr. Eva Labusová nezávislá publicistka, moderátorka a lektorka seminářů či přednášek k tématům tohoto webu. Už od studentských let manželka japanologa Davida Labuse, matka dcer Alžběty, Johany a Markéty.
Je přesvědčena o tom, že rodina je odrazovým můstkem pro veškeré lidské počínání v individuálním i společenském smyslu.
Další informace na stránkách: www.evalabusova.cz


Projekt "Podpora slaďování pracovního a rodinného života" byl podpořen v rámci operačního programu, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem.
Projekt CZ.1.04/5.1.01/51.00027

Operační program Lidské zdroje a zaměstnanost     
(podrobné informace na www.esfcr.cz)

loga OP LZZ, ESF, EU

Rychlé odkazy

 

Příručka pro rodiče

NEBOJUJTE SE ZÁKONY, využijte je ve svůj prospěch - 2018
- legislativa, myšlenkové mapy, příklady z praxe
- jednotlivá témata najdete v sekci Aktuality a články

Podpořte nás

Pomohlo vám APERIO? Pokud ano, prosíme přispějte darem na číslo účtu
333 777 555 / 2010
variabilní symbol 333

Do zprávy pro příjemce označte platbu jako "dar."
Odkaz na platební bránu i další možnosti, jak nás podpořit, najdete na donorské stránce.
Děkujeme!

Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Máte nás rádi?
Nakupujte ve svých oblíbených internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z vaší útraty půjde na naši podporu.
Nestojí Vás to nic navíc!

Kurzy pro rodiče

Přehled všech kurzů a seminářů pro rodiče najdete ZDE.

Doporučujeme

DámePráci.cz

Poradí vám poradna APERIO a práci najdete s aplikací DámePráci.cz

Zkrácené úvazky

Donoři

Obsah sekce Rodina a práce je podpořen v rámci projektu Podpora slaďování pracovního a rodinného života (OP LZZ).

loga OP LZZ