Samostaná porodní místnost | |
Volba porodní polohy | |
Porod do vody | |
Aktivní kontrola ženy nad porodním procesem | |
Nepřetržitý kontakt matky s dítětem po porodu | |
Návštěvní služba porodní asistentky doma | |
Odběr pupečníkové krve | |
Perinatologické centrum | |
Baby-friendly Hospital | |
Možnost VBAC | |
Možnost spontánního porodu koncem pánevním | |
Služby pro hendikepované | |
Ambulantní porod | |
Služba psychologa/žky |
Vzhledem k počtu porodů je nutné zaregistrovat se k porodu ve 14. ukončeném gestačním týdnu (týká se pouze fyziologických těhotenství, patologická těhotenství kdykoliv bez omezení), ultrazvuk pondělí - středa v 15.00, 5. patro, výtah D. Telefonicky se nelze registrovat.
Porodnice sama nepořádá kurzy předporodní přípravy. V případě zájmu je však může zprostředkovat (agentura POMAD).
Pro všechny ženy a jejich doprovod porodnice připravuje jednorázová informativní setkání o průběhu porodu, která nejsou součástí předporodního kurzu. Účast na nich je dobrovolná.
Porodnice pořádá cvičení pro těhotné, které není součástí předporodního kurzu. Jedná se o těhotenské plavání.
Porodní sály a pokoje, na nichž jsou ženy po porodu, je možné si prohlédnout pouze na videu.
K porodu může ženu doprovázet maximálně 1 osoba. Kromě rodinných příslušníků a přátel to může být dula (zkušenosti s dulou jsou ojedinělé) či jakákoliv vybraná porodní asistentka nebo lékař. Starší sourozenec novorozence být přítomen nemůže. Pokud žena rodila doma a kvůli komplikacím přijela do porodnice, je jí umožněna přítomnost porodní asistentky, se kterou rodila. Podmínkou účasti je respektování pokynů personálu. Doprovod může zůstat s rodičkou po celou dobu trvání porodu, tj. od příchodu na porodní sál až po jeho opuštění.
Personál porodnice je zvyklý zacházet s porodními plány. Nepovažuje je za závazné.
Pokud si žena přeje rodit jen s porodní asistentkou, je jí to umožněno. Porodní asistentka je v tomto případě povinna konsultovat své kroky s lékařem a není oprávněna ordinovat léčebné prostředky.
Místnosti určené pro pobyt žen v první době porodní jsou uspořádány tak, že se v nich může připravovat více žen najednou a nejsou přitom od sebe nijak odděleny. Porodnice má k dispozici rovněž 2 místnosti, ve kterých se na porod připravuje vždy pouze jedna žena.
V první době porodní je doporučován spíše pohyb a změny poloh.
Holení a zákaz pití nejsou nutné, ženy si o jejich aplikaci mohou rozhodnout samy. Klystýr a zákaz jídla jsou spíše nutné, pokud je však žena odmítne, je jí vyhověno.
Elektronický monitoring je při normálním porodu prováděn intermitentně v 1. době porodní, ve 2. době porodní je prováděn intermitentně nebo kontinuálně dle aktuální situace.
Epidurální analgezie je poskytována vcelku bez omezení. Personál ji ženám sám nabízí, i bez lékařské indikace. Neuroplegická analgezie a paracervikální blok jsou poskytovány pouze na základě indikace.
Z nefarmakologických metod tlumení porodních bolestí porodnice nabízí možnost využití teplé lázně (vana), sprchy, relaxačních pomůcek (porodní míč, porodní stolička), aplikace aromaterapie i masáží prováděných personálem. Nejčastěji je nabízen porodní míč, sprcha a vana.
Na druhou dobu porodní se žena stěhuje do jiné místnosti. Většina místností, kde probíhá samotný porod, je zařízena jako klasické porodní sály. Může v nich rodit více žen najednou a jsou přitom od sebe částečně odděleny zdí. Porodnice má k dispozici také 1 místnost zařízenou spíše jako civilní pokoj. Je vybavena WC a sprchou a může v ní rodit pouze jedna žena.
Při fyziologickém porodu si žena může zvolit jinou než klasickou polohu vleže, pololeže či polosedě na posteli, a to v kleku a ve dřepu. Nejčastěji praktikovanými polohami jsou poloha vleže, pololeže nebo polosedě na posteli, bez připevněných nohou a ve dřepu nebo na porodní stoličce. Porod do vody není možný.
Po předchozím císařském řezu je rodičkám u dalšího porodu po eliminaci medicínských rizik běžně umožňováno rodit spontánně.
V případě porodu císařským řezem může být doprovod přítomen operaci. U 99% císařských řezů je prováděna spinální či epidurální analgezie. Kontakt novorozence s matkou po operačním porodu je ihned po porodu. Rodičky jsou automaticky převáženy po císařském řezu na jednotku intenzivní péče (dále JIP). S odmítnutím převozu na JIP se v porodnici nesetkali. Porodnice neumožňuje doprovodu rodičky, aby se mohl starat o novorozence po dobu indispozice rodičky.
Fyziologický porod vede lékař nebo porodní asistentka. Celkový přístup zdravotnického personálu je u 70% porodů spíše aktivní a u 30% porodů spíše vyčkávací.
V době mezi porodem a přeložením na pokoj čekají ženy v porodním boxu spolu s dítětem.
V časném poporodním období (tj. třetí a čtvrtá doba porodní) smí být doprovod s rodičkou pouze 2 hodiny, než je převezena na poporodní pokoj.
Novorozenec je po porodu oddělen od matky bez jejího výslovného souhlasu na první ošetření po dobu 10 - 15 minut. S odmítnutím oddělení se v porodnici nesetkali. U fyziologických porodů je pupečník přerušen po dotepání. U poporodních vyšetření může být přítomen i doprovod.
Podpora vytvoření vazby mezi matkou a dítětem, tzv. bonding, je uskutečňována pokládáním novorozence po porodu na břicho matky. Po prvním ošetření je novorozenec přikládán k prsu matky a dále je s matkou na porodním sále. Při komplikovaném porodu rozhoduje stav matky a dítěte. Přístup matky na nedonošenecké oddělení je volný. Po císařském řezu dochází k přiložení dítěte na operačním sále, během prvních 24 hodin je dítě nošeno pravidelně ke kojení, po té dle stavu a přání matky rooming-in.
Ambulantní porod není možný.
Porodnice dodržuje 10 bodů k úspěšnému kojení:
Rooming-in a částečný rooming-in je možný v 80% pokojů. Nejčastěji je praktikován nepřetržitý kontakt mezi matkou a dítětem.
Na oddělení šestinedělí jsou 2 jednolůžkové nadstandardní, 15 dvoulůžkových a 3 trojlůžkové pokoje. Ve všech je k dispozici sprcha, WC a telefon. Zařízení na koupání dítěte je v 80% pokojů. Nadstandardní pokoje jsou navíc vybaveny jiným nábytkem, TV a ledničkou. Na těchto pokojích je také možný nepřetržitý 24 hodinový pobyt partnera.
Návštěvy jsou dovoleny na pokojích žen, a to denně od 15,00 do 20,00hod. Starší děti rodiček mohou na pokoje nejdříve od 14 let věku.
V porodnici mají ženy zdarma k dispozici základní oblečení pro dítě (košilka, dupačky, zavinovačka, apod.), dětské jednorázové pleny a spodní prádlo na jedno použití.
Po fyziologickém porodu žena obvykle odchází za 72 hodin domů. Ani na své výslovné přání nemůže odejít dříve. Po císařském řezu obvykle 5. - 6. den.
Porodnice nenabízí pomoc při kojení po propuštění. Na žádost rodičky může zprostředkovat návštěvní službu porodní asistentky v domácnosti, kterou si hradí žena sama.
Porodnice poskytuje služby rodičkám s roztroušenou sklerózou, kardiopatiemi a hematologickými nemocemi. Speciální servis může zajistit i rodičkám s míšním postižením. Je centrem pro rodičky s dětmi, které mají vrozené vývojové vady.
Porodnice má k dispozici bezbariérově pokoje a sociální zařízení. Personál porodnice má zkušenosti s handicapovanými rodičkami. Umožní ženám s postižením ubytování spolu s doprovodem. Pokud si žena s postižením přeje porodit fyziologicky, přirozeně (bez lékařských intervencí) je personálem podporována.
V nemocnici/porodnici je dispozici psycholog.
Porodnice spolupracuje na případné přání rodičů s duchovními.
Personál porodnice schopen s klienty komunikovat - slovensky, anglicky, německy, francouzsky, rusky a hebrejsky.
Porodnice je schopna zajistit pro klientky např. vegetariánskou stravu .
V porodnici je možné podat písemné podněty (připomínky, stížnosti) klientek osobě k tomu pověřené.
Porodnice je perinatologickým centrem. Má titul "Baby - friendly hospital.
Umožňuje odběr pupečníkové krve.
Předporodní kurz pro rodičky a doprovod k porodu: 700 Kč
Nadstandardní pokoj pro matku po porodu: 1000 Kč/den
Poporodní pokoj pro 24 hod. nepřetržitý pobyt celé rodiny: 2500 Kč/den
Foto z ultrazvukového vyšetření: 50 Kč
Počet porodů: 3125 (v r. 2013)*
Míra císařských řezů: 26,4 % (v r. 2013)*
* zdroj dat: Analýza dat o rodičkách z registru NRC, www.biostatisticka.cz, publikováno 27.9.2015
28. 11. 2015
Pozn. redakce: Uvedené informace byly převzaty z dotazníku, který vyplnil pověřený pracovník/pracovnice porodnice a za jejich obsah a pravdivost odpovídá porodnice. Některé údaje, které porodnice nevyplnila ani neoznačila jako od minulého roku se lišící, byly převzaty z minulého medailonu.
© Text této stránky je chráněný copyrightem. Neradi to píšeme, ale na základě předchozích nedobrých zkušeností Vás prosíme, abyste při využívání informací z našeho webu vždy uváděli jako zdroj www.aperio.cz. Pokud chcete text nebo jeho části okopírovat, nejprve si vyžádejte náš písemný souhlas. Kontakt.
_______________________________________________________________________________________________________
Pomozte s námi na svět novému nezávislému on-line Průvodci porodnicemi.
Jak bude vypadat a možnost PODPOŘIT NOVÉHO PRŮVODCE najdete na Darujme.cz.
#Na tom, jak rodíme a přicházíme na svět, záleží.
Podporou nového online Průvodce podpoříte nejen budoucí rodiče a jejich děti v nejcitlivějším a velmi důležitém období, ale i české porodnice, kterým jde o kvalitní zdravotní péči.
DĚKUJEME, ŽE S NÁMI POMÁHÁTE MĚNIT PŘÍSTUP K TOMU, JAK U NÁS PŘICHÁZEJÍ DĚTI NA SVĚT.
Víkendový kurz předporodní přípravy
Předporodní příprava - individuální konzultace
Childbirth Education in English
Individual Prenatal Course in English
Podpůrná skupina pro ženy po CS
Setkání žen na téma CÍSAŘSKÝ ŘEZ
Kurz pro lektorky a lektory přípravy na porod a rodičovství - podzim 2018
...všechny naše kurzy
Doporučujeme
Péče v průběhu normálního porodu, praktická příručka WHO - ke stažení A je to tady!
Nová příručka pro rodiče právo, sociální zabezpečení, psychologie 2018
NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Ušetří vám peníze, čas i energii
- legislativa, myšlenkové mapy, příklady z praxe
- jednotlivá témata najdete v sekci Aktuality a články
Užitečné odkazy
Jak se kde rodí? - web, který sleduje rozdíly mezi porodnicemi v počtech císařských řezů, nástřihů hráze, poranění žen při porodu či klešťovými porody
Povídej mi, jak jsem se narodil/a – kniha pro malé i velké děti o čekání a narození miminka
NA SPOLEČNÉ VLNĚ - mentoringový kurz
Víte, jaké to být s dětmi sám/sama?
Chcete být průvodcem rodičům v podobné situaci?
Nakupujte ve svých oblíbených internetových obchodech přes web GIVT.cz.
Část z vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc!